Uuden Suomen gallupeissa johtaa Paavo Väyrynen 40%:lla.
http://www.uusisuomi.fi/kysely/suosikkisi-suomen-seuraavaksi-presidentiksi
Uuvuttava ja pitkä taisto on alkanut, vaivalloinen kilpa edessä.
kärjessä.
http://www.defenseindustrydaily.com/Finland-to-Buy-Cruise-Missiles-for-its-Hornets-05370/
voima jyllää!
Hallituksessa on liian monta täysin kokematonta politikkoa, sekä Urpilainen valtonvarainministerinä huu...
Tästä voitaneen tehdä se johtopäätös, että osa kansasta on vielä terveen kirjoilla.
profesori. Joopa joo.
Sitä voisi tietenkin miettiä, että kuinka Paavo tittelinsä oikein hankki.
Kirjoittiko väitöskirjansa ihan itse, vai ostiko mahdollisesti valmiina
väitöskirjamarkkinoilta. Sellaistakin kun sattuu. Muuallakin kuin Heidelbergissä.
Mene ja tiedä.
Mikä on muuten ylimääräinen profesori? Onko se joku turha tai tarpeeton vai
voisiko sen ymmärtää esim. joutavanpäiväinen?
Kalahtaa jotenkin pahasti tuo se.
Jotkut puhuvat kotieläimistäänkin, hän muodossa, joten ei taida sinunkaan arvostuksesi Paavoa kohtaan olla kovin korkealla, vaikka niin yrität väittää.
Millähän sitä tyhmyyttä oikein mitataan? ÄO:n voi vielä jotenkin määritellä, mutta olevan tai puuttuvan tyhmyyden luokitteluun ei taida mitään pitäviä määritelmiä olla.
Tosin jos on jo pariin otteeseen tällaiset vaalit hävinnyt, niin luulisi siitä jo jotain oppineen, vai eikö?
väyrynen on nykypoliitikkoihin verrattuna jopa hyvä.......
ja itse asiassa jopa loistava
jos ajatellaa tätä nykyistä halosta
Läheskään Väyrysen tasoa ulkopoliittisen kokemuksen ja tiedon osalta on nykypoliitikoista vain Erkki Tuomioja. Hän(kään) ei kelvannut puolueelleen, ja syykin on sama kuin Väyrysellä: ulkoinen olemus ei ole tarpeeksi näyttävä.
Tähän hetkeen ja aikaan liitoksistaan natisevassa Eu:ssa Väyrynen on ehdottomasti paras mies ulkopolitiikan johtoon. Suomen valtiona on pakko parantaa suhteitaan muihin pohjoismaihin, sekä naapuriimme Venäjään.
Tähän kaikkeen on tarjolla paras: PAAVO VÄYRYNEN
”Karvian kunnassa Metsähallitus ostaa pakkolunastuksen uhalla yksityisiltä maat ja talot ja siirtää ne armeijan käyttöön.
Samaan aikaan Lakeuden Vesi Oy, jonka omistajiin kuuluvat mm. Altia, Atria ja Valio rakentaa vesiputkea Seinäjoelta Karviaan (84 km rakennettu).
Jos armeijammekin on ulkomaalaisten hallinnoima, niin mikä on enää kotimaata?!
PS Onko Valio mukana Lakeuden vedessä lähinnä jotta se näyttäisi edes "hieman" kotimaiselta?
Miksi kansa äänestää kansanvihollisia hallitsemaan itseään?????
http://suomisanakirja.fi/korporaatio
PS suomessa on käytännössä kuuluttava johonkin puolueeseen tai elinkeinoelämän klikkiin jotta pääsee vaikutusvaltaiseen asemaan. Tämä on myös eräänlaista uuskorporatismia.
Poor lose out
The Mehdiganj dispute is just one of many taking place all over India. In fact two Coca-Cola plants have already been closed down after local opposition over water supplies.
However, not all such disputes are as simple as ‘corporate giant versus local community’. What they do have in common, according to Tom Palakudiyil of Water Aid, is that it is ultimately the poor who lose out.
‘What we have seen happening with Coca-Cola has been happening all over the country, largely between the well-to-do and the not-so-well-to-do.
‘The richer side is able to acquire powerful pumps and extract more and more water with no limits.
‘In the case of big corporations like Coca-Cola, or other big industries that have a lot of power over the local government, they are able to get their pipelines to bypass the villages altogether,’ said Palakudiyil."
http://www.theecologist.org/News/news_analysis/373906/cocacola_just_part...
- Kunnon presidentti jonka saa eduskunnan huuhanderit ruotuun
- Loiseläjät, koti- ja ulkomaiset pakkotyöhön / ulos maasta
- Verotus pienemmäksi, tuloerot sallittava. Niin tehdään muuallakin.
- Kaikki desanttijärjestöt, eläintensuojelijat, aseistakieltäytyjät, natsit, poliittiset äärijärjestöt ym tukahdutettava
- Kansan itsetunto ja henkinen ryhti palautettava. Vaikea juttu
- Rikollisten ja luusereiden loputon ymmärtäminen seis
- Laiskuus koulussa ja opiskelussa sanktioitava
Näillä eväillä Suomi lähtee sellaiseen nousuun ettei moni arvaakaan
Iltaisin ajelet metrolla keskustan ja Itäkeskuksen väliä, niin aina vain paranee.
joo-o. euron tilalle maailmanvaluutta. se siitä äänestä sitten..
mutta prsitentinvaaleissa äänestän Väyrystä.
Hän on ainoa tohtoristasom ehdokas.
Toisekseen Lipponen ja Niinistö vetivät suomen
suohon, tuolla typerällä rahaliittopolitiikallaan.
Väyryselle menee ääni.
Ahaa, niin minä jo ajattelinkin, että joku Maalaisliiton kerho on tämän S24:n kamanjan masinoinut.
Edellisissä vaaleissa suuren kannatuksen saaneita perussuomalaisia lähinnä pressaehdokkaista lienee Soinia lukuunottamatta Väyrynen, joskin myös Niinistöllä on ollut samansuuntaisia ajatuksia.
Soinilla lienee enemmän annettavaa puolueensa johdossa, Lipponen pysyköön eläkkeellä. Sauli N, vai Paavo V:? Minä valitsisin Paavon, jos satun siihen aikaan olemaan maisemissa äänestämässä.
Näin vaalituloksia manipuloidaan propagandalla, kuten aina aiemminkin historiassamme.
Mut Sorry Sauli, ei tälläkään kertaa...
Väyryselle täältäkin ääni.
Syy oli kyllä se, että en halunut enää Halosta sille paikalle tekemään lisää vahinkoa maallemme.(esim maaminat ) Ihminen jos pitää omaa imagoaan tärkeämpänä kuin maan etua,ei sovi sille paikalle.
Väyrynen on kokenein ,eikä hötkyile kaikenmaailman rahaliittojen perään.
Esittää olevansa jotakin muuta kuin todellisuudessa on.
Ps. Kuka muistaa esimerkikisi sinivalkoiset työhanskat ja sen, että vastakkainasettelun aika on muka ohi... Ruhahaa!!!
Miinusta tulee Nato-myönteisyydestä ja Suomen markan hävittämisestä.
Mutta kun asiaa ajattelee eipä noista yksikään Väyrysen ansioita voita Väyrynen on ehdottomasti kokenein noita muista En usko että hän huono valinta olisi. Ainakin hän uskoo itseensä vuoren varmasti. Väyrynen on uransa aikana yritetty monasti suistaa perikatoon yleensä ilman syytä. Oma puoluekkin on häntä kammennut syrjään monasti varsin voimallisesti. Väyrysen "viaksi" voidaan sanoa se, että hän herättää kaikissa voimakkaita tunteita sekä puolesta , että vastaa, Häneen harva osaa suhtautua neutraalisti. Mutta Pressana hän varmasti olisi suomelle hyväksi hän on sukkuloinut hyvin sekä lännen, että idän poliitiikkojen seassa ja on tunnettu maailmalla premmin kuin muut ehdokkaat, Hän on paremmassa maineessa ulkomailla kuin suomessa.
Kateelliset eivät välttämättä voi äänestää itseään älykkäämpää.
sitä moni epäilee.
Väyrynen voittoon!
Ei Niinistä sentään niin reilu ole, että myöntäis reilusti töpänneensä rahaliittoon suomea ajaessaan.
Euroopassa on tyhmät johtaja, Aasiassa, Usa:ssa jne jne MUTTA meidän PAAVO, siitä tykkää lentoemännätkin... olkaa hyvät!!!
Juuja joku kepulainenki, kannatus n. 10% argh!
Väyrynen. Hänellä on itsetuntoa kuin hitlerillä tms... minä ja vain minä!!!
Paavossa henkii turvallisuus ja inhimillisyys joka on saavutus kymmenien vuosien poliittisesta kokemuksesta kansanparissa.
Mitä enemmän makustelen, niin sitä paremmalta tuntuu tämä presidentti ehdokas.
Päätöksestäni huolimatta aion kuitenkin äänestää Väyrystä presidentin vaaleissa.
Paavon kokemus ja sinnikkyys ovat ylivertaiset muihin ehdokkaisiin nähden.
ansaitsee tulla valituksi presidentiksi.
Mutta eipä sillä; tällainen demarien perinteinen äänestäjä aikoo äänestää mahdollisesti Paavo Väyrystä :) Ei olisi tullut mieleenkään taannoin..
Nyt on eri aika.
Tunnen aika lailla ihmisiä eri aloilta ja toimin myös tietyissä piireissä. Niistä olen kuullut ja saanut käsityksen ettei Väyrysellä ole mitään realistisia mahdollisuuksia päästä presidentiksi. Onneksemme.
Miehellä on itsetunto kuin pahimmalla narsistilla. Hyi olkoon. Ja motto että olen periaatteessa eri mieltä...asiasta kuin asiasta kunhan on eri mieltä..
Haastaa aidosti muut ehdokkaat debattiin.
Niinistö ja Lipponen lässynlässy linjalla.
Ihan OK pressaksi,jo kokemuksensa ansiosta.
Soinislaiset ovat pilanneet mahiksensa, julkisella sananvapauden rajoittamisella ( Hakkarainen ja Halla-Aho)
Niinistö on turhan kuiva ukko pressaksi, otsakin kuin vanha pyykkilauta rytyssä!
Lipponen taasen on täysin pois suljettu Mäntyniemestä, jatkakoot vain vaipanvaihto komppaniassaan, ja puttiinin kätyrinä!
haavistoa ja biubau ewaa eikannata edes kommentoida!
Väyrynen on kuitenkin tässä lamassa paras pressa Suomelle, Paavo kun on niin kiero mies, jotta takuullä päihittää puttiininkin kauppaneuvotteluissa, mennen tullen ja palatessaan!
Ja sellaista miestä Suomi tarvitsee korjaamaan tenavatähti katalaisen ja tutti jurppilaisen, harjoittaman HURLUMHEI rahapolitiikan tuomaa problematiikkaa maassamme !
Late Lapista. SSSS Ry!
HS tietenkin tapansa mukaan vetää perässään Väyrysen jalasmökkiä, Erkkolaiseen lehdistöön on perinteisesti kiteytynyt Väyrystä mustamaalaava besserwisser- lauma. Väyrysen viimeisistä ministeriposteista ei kuitenkaan Hesarikaan löytänyt juuri mitään moittimista, mikä on näissä olosuhteissa todella hyvä meriitti.
Niinistön suosio on yhtä kummallinen kuin Mara-ilmiö aikanaan. Mies ei ole vuosikausiin ollut missään etulinjan tehtävissä eikä myöskään antanut juuri mitään lausuntoja moneen vuoteen. Julkisuuteen on päässeet vain Niinistön populistiset kampanjat eduskunnan menojen suitsimiseksi. Tosiasiassa Niinistön ehdokkuus on kokoomukselle lähes yhtä traumaattinen juttu kuin Väyrysen ehdokkuus keskustapuolueelle. Sukupolvikuilu.
Näissä vaaleissa voi kukin valita linjansa liittovaltiokehtyksen puolesta tai sitä vastaan. Paavo Väyrynen on vastaan ja se riittää minulle syyksi äänestää häntä.
Joskus aikaisemmin fanitin Niinistöä, koska hän oli ajallaan erittäin pätevä valtiovarainministeri, mutta sehän ei tietenkään kerro ihmisestä kaikkea.
En millään tavalla moiti Niinistöäkään, mutta jotain ulottuvuutta, jota en tarkemmin pysty analysoimaan, häneltä mielestäni puuttuu.
Väyrynen on yleisimagoltaan huomattavasti iltapäivälehtien luomaa käsitystä parempi. Pieniä töppäyksiä arkielämässä tapahtuu kaikille, mutta ne on yleensä luettava sen säännön piikkiin, että rapatessa aina roiskuu jonkin verran.
Kokenut, kauaskatseinen ja itsenäinen ihminen.
Miksi aloit kesken kaiken puhumaan Lipposesta ?Niin no onhan se kyllä
putki Paavoki ehokkaana. Hää luovutti meijän kaikkien suomalaisten maa ja vesialueita venäläisille kaasuputken alueeksi..Se oli rumasti tehty, vaikka hää itse sai tietty siitä lieroilusta tuntuvan korvauksen tililleen.
En äänestä Niinistöä, jolla ei tunnu olevan sisäistä paloa pressan hommaan
vaan lähinnä kunnon eläkkeen varmistus.
Homoa en äänestä, nykyinen lesbopressakaan ei ole saanut kovinkaan mairittelevia määrityksiä.
Mutta Paavolla on vahva itseluottamus. Paavo nousee aina tuhkasta ja me tulemme tarvitsemaan Paavon kaltaista veturia tulevaisuudessa, joka uskoo itseensä ja jolla on vahvat suomalaisuutta kannattavat periaatteet.
En kyllä tajua ketä tämä aloitus närkästytti niin paljon että viesti poistettiin?
Vielä kait on olemassa se kuuluisa sananvapaus ja mielipiteen ilmaisuvapaus.
Paavo Väyrysen blogista:
Seinäjoen tilaisuudessa ehdokkaiden ei sallittu juurikaan kommentoida toistensa kannanottoja. Niinpä en päässyt tarttumaan Paavo Lipposen puheenvuoroon, jossa hän kertoi vieneensä Suomen yhdessä Sauli Niinistön kanssa ainoana Pohjoismaana euroalueeseen. Tähänkin herkulliseen aihepiiriin palataan myöhemmin.
Olisiko niin että Paavo Lipponen on kehaissut EU päätöksiä ja haluaa vetää nyt matalampaa profiilia kalastellessaan kansalaisilta pressapisteitä ja sama pätee Niinistöönkin?
...ja turha vedota että on politiikka-palsta. Niin on myös uskontopalsta,
rasismipalsta,pervopalstat,luonnonsuojelupalstat,avaruusasiapalstat jne.
MM-palstalle aiheensa puolesta tämä aloitus kyllä sopii, ei ole sen kummoisempi kuin muutkaan kannanotot.
Vaikka Väyrynen korostaa EU:n välinearvoa, hänen suhteensa unioniin on tunnetusti monitahoinen. Ruotsilla on hänen EU-ajattelussaan merkittävä rooli taloudeltaan Suomen kaltaisena ja kilpailevana maana. Väyrynen jarrutti eduskunnassa lopullista päätöstä EU:hun liittymisessä, koska katsoi, että Ruotsin kansanäänestyksen tulos pitäisi ensin olla selvillä. Näin kävi. EMUun ei olisi pitänyt mennä, koska Ruotsikaan ei mennyt.
Tässä myös yksi syy,miksi pidän Paavosta.
Paavolla on monesti värikkäät sanat hallussaan,mutta tietoa häneltä ei puutu
ja hän pystyy vertailemaan mustaa ja valkoista eri näkökulmista ja tekee sitten
oman johtopäätöksensä
Paavo rules!
Itseasiassa Paavosta tulee vähällä vaivalla erittäin tyylitietoinen Suomen edustaja, hänessä on sitä jotakin jo itsessään charmattinen ihminen vai millä ilmaisisin. Oikeasti nyt on hintahtavien ihmisten aika ohitse ja in on selkeästi herero joka ei horju puolelta toiselle mielistellessään. Voisiko kuvata sanalla tasapainoisen oloinen luotettava ihminen.
Ihan innostuin Paavostahan tulee meidän seuraava presidentti, onnea Paavolle!!
Nyt vasta tosissaan tajuan, miksi viime vuosien politiikka ei ole jaksanut kiinnostaa ja ne on saaneet tehdä ihan mitä käsittämätöntä vain. Ja se kehitys ei ole ollut kehitystä kansallemme vain rahanahneus on puhunut ja inhimillistä työteliästä kansaa pistetty totaalihalvalla.
Tämä suomettumisen ikoni ! Ei hyvä seuraa jos jämähtää tuohon vanhaan kaavaan...mutta kun ei muuta osaa ,niin onhan se jotain yritettävä..
PAAVO ON PAAVO, VAIKKA VOISSA PAISTAISI.
PAAVO PISTÄ PARASTAS, ANNA PALAA.
TSEMPPIÄ!
Ukkohan on täys pelle!
Paavo - out of this world !
Ennen äänestin kok.laista..NYT ääni Paavo V !!!!!!!
Almamedia ei voita nyt näitä vaaleja.KANSA PUHUU
Paavo on täys peesaaja, ja oman edun tavoittelija vailla vertaa!!
Selkärangaton, joka ratsastaa persujen mielipiteillä
mieti ny mitä kirjoitat.
mukana(ei elä tässä maailmassa)...ei helvetti!!!Ja aatelkaa..Kanerva
sen ruman karpin kanssa mukana..ei saatana!! siksi paavo V...
Lipponen tehnyt lapsiakin oman tyttärensä ikäisen Päivin kanssa.
Lapsi ja lapsenlapsikin samanikäisiä.
Se on jotain se.
Oma ikäluokka vissiin ollut liian haastavaa, eivät ole pärjänneet ikäisilleen.
Olis tosi hassua, jos miniä/vävy olisivat appivanhempien kanssa samanikäisiä tai vaikka nuorempia kuin appivanhemmat.
Stub olisi oivallinen nimi mustalle hevoselle presidenttikisaan !
Miten on miehen kielitaidon laita..?? Ralli englanti ???
Kyllä Suomi tarvitsee kansaivälisen,kokeneen ja KIELITAITOISEN presidentin!!
Niin onhan se Paavo yrittäjä ja mikälie jalasmökki asuja, varmaan tietää miten kaikki valtionetuudet saadaan yritykselleen...
Ei mikään puhtoinen... Julkisuudessa yrittää roikkua keinolla millä hyvänsä...
Jotku ei vaan osaa lopettaa tyylikkäästi...
Kepulaiset ovat itsekkin kurkkua myöten täynnä tuota pyrkyriä..
Kyselet tohtoris miehen kielitaitoa.
Kyesele mieluummin vähemmän kouluutettujen kielitaitoja. !
Heitä ovat kaikki muut ehdokkaat.Aloita vaikka Niinistöstä ja Lipposesta.
Väyrynen on mm ollut 8 v ulkoministerinä.
Niin että siinä sinulle sitä kansainvälisyyttä.
Sitäpaitsi jytkyynkään ei uskottu, mutta sellainen tuli, vaikka tosin porvarit pilasivat hallituksen muodostuksen.
Viimeksi meillä on ollut kunnon presidentti silloin, kun oli Kekkonen. Kekkosen jälkeen pelkkiä tuhnuttajia, maskotteja.
Ikinä en hinaajaa äänestäisi. Soini on TosMies, mutta ssitä tarvitaan muualla, eli Väyryselle menee ääni täältä.
Eva on fiksu, filmaatinen sekä hyvin kieltaitoinen, kauniskin!
Siksi Eva on easy valinta!
Paitsi että yrittää päästä pinnalle toisia ehdokkaita haukkumalla..
Se kertoo miehestä kaiken, ja tyhjästä sisuksesta...
Paavo varastaa toisten valmiit ideat,mielistelläkseen kansalaisia,persujen varsinkin... mutta kyllähän fiksut näkee tuon feikin kaukaa..
Et ole tainut paljon politiikkaa seurata ?
En ole koskaan itse ollut hänen kannattaja, mutta nyt hänen arvonsa on noussut huimasti silmissäni.
Hän on sen lisäksi hyvin huumorintajuinen ja itseensä uskova ihminen.
Lipponen ei sen sijaan näy ymmärtävän sitä tosi asiaa, että ei hän saa kannattajia muita ehdokkaita mollaamalla.
Kirjoittaja on poistanut tämän viestin
Ainoa valt. tohtori porukasta. Paras , sujuva puhuja, jonka puheesta saa selvän. Puhuu maanläheisesti. Ylivoimainen tiedoissa ja kokemuksessa ja itseluottamuksesssa, kun istutaan Putinin pöydässä ja neuvotellaan tiukasti !
Avatkaa ihmiset silmänne näkemään! Meillä on ainutlaatuinen ehdokas pressaksi!
eurosta. Lipponen tais sanoa TV:ssä kutakuinkin, että suomesta tulee saksan vasalli jos euro menee nurin? Ja eräs rahamaailman asiantuntija ei myöskään
lupaillut hyvää jos suomi irtautuu eurosta - en tarkemmin muista?
Ja Väyrynen tais jutella, että pohjoismaiden pitäis perustaa oma rahaliitto/valuutta
- on siinä miehellä visioita? - Ja entäs sitten tuo venäjä ja sen kauppa ja muut
suhteet - voiko venäjän (kaupan) varaan laskea ja perustaa mitään varmaa?
"Väyrynen uusi paikkansa Euroopan parlamentin vaaleissa 1996, 1999 ja 2004 ja oli vaalien suurin ääniharava vuoden 1996 eurovaaleissa 157 668 äänellä. Hän myös toimi europarlamentin liberaaliryhmän varapuheenjohtajana. Europarlamentaarikkona Väyrynen on vastustanut unionin liittovaltiokehitystä ja korostanut pohjoisen ulottuvuuden merkitystä europolitiikassa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavo_V%C3%A4yrynen#EU-j.C3.A4senyys_ja_europarlamentaarikon_ura
Mutta pitääkö taas (seta ihmisestä tehä pressa?) kaksi kautta sitälajia hyvin riittää.
Se mitä tapahtui velkaantumisen kanssa johtuu yhä ja ikuisesti ahneista valtionmiehistä sekä erilaisista rikkaista suuryritysten johtajista, jotka vetävät narujaan ja kansa ja poliitikot pomppii. Muutama ihminen tekee huonoja päätöksiä ja koko EU:sta tulee surkea järjestelmä. Sanoisin että tässä oppittin samalla tavalla välttämään samojen virheiden toistamista aivan kuten Toisessa Maailmansodassakin opittiin.
En äänestäisi ketään jälkiviisasta viemään meitä taaksepäin kun kerta eteenpäin ollaan lähdetty. Nyt on sitten aika oppia niistä taaksepäin jääneistä virheistä ja muokata tulevaisuus sen mukaan.
Mediamanipulointia; juuri sitä, mitä Väyrynen on aina aikaisemmin syyttänyt omasta huonosta menestymisestään!
Tämä otantaan liittyvä ensimmäinen perusasia muuten opetetaan jo lukiomatematiikan tilastotieteessä.
Tunnen usein ahdistusta lasteni tulevaisuuden puolesta. Liian monen päättäjän mieli vaihtelee valtavirran mukaan, on kiva olla kaikkien kaveri. Paavo Väyrynen on uskaltanut olla mielipiteensä takana, vaikka omatkin vetäisivät mattoa alta. Ja kaikki tämähän johtuu kateudesta toisen taitoa ja uurastusta kohtaan. Hän ei ole saanut mitään ilmaiseksi, kovalla työllä voimme jokainen menestyä. Kaipaan johtajaa, joka uskaltaa sanoa mikä on hyväksi maallemme vielä minunkin jälkeeni. Ei riitä, että vain minulla on kivaa, pitää ajatella myös jälkipolvia. Paavo kiertää Suomea ristiin rastiin, käykää tutustumassa häneen ja tehkää valinta tiedon ja taidon perusteella. Hän, jos joku taistelee Suomen puolesta.
Näin vain tulee käymään ja hyvä niin.
Olivathan ensimmäiset tänne tulleet esisuomalaisetkin pyrkyreitä, ja kunnia heille.
Paavo Väyrysen imagoon presidentiys istuisi kuin lakki päähän.
Suomessa eletään vaarallisesti 'yhdentotuuden' tyhjiössä.. Vaihtoehdot pyritään hautaamaan tehokkaasti, vaatii melkoista viitseliäisyyttä ottaa asioista selvää..
Niinistöä äänestää ihmiset jotka menevät massan mukana sinne missä huudetaan kovempaa, ajattelematta omaa asemaansa yhteiskunnassa..
Kuten Seiska, lehden lukijat ja Tuuri realityn katsojat ymm.. senkaltaiset..
Olishan se melkoinen ponnistus Väyryseltä tulla valituksi ja vaikka toiseksi, kun ei ensin meinannut päästä edes omiensakkaan (kepulaisten) ehdokkaaksi..
Totuuden nimissä Paavo Väyrynen on kaikista ehdokkaista pätevin ja osaavin, myös uskottavin..
Euron kriisi edesauttaa hänen valintaansa, Niinistö ja Lipponen on altavastaajina..
Uskoisin että ei Väyrynen ainakaan huonommin voisi Presidentinvirkaa hoitaa kuin Halonen, joka on toimillaan romuttanut koko Presidentti instituution, olemalla vaan vähemmistöistä huolissaan ja näin unohtanut suomalaisten enemmistön, ennenmuuta vähävaraiset ja työttömät..
Jos Väyrynen pääsee toiselle kierrokselle (mikä on todennäköistä) peli on selvä, porvarit 'hajoaa', kuten enneenkin ja osa tulee Väyrysen taakse jolloin hänet valitaan seuraavaksi Presidentiksi, olsihan se hieno päätös uralleen pitkänlinjan poliitikolle..
Soini on senverran köykäinen 'suunsoittaja' että hänellä ei ole suuria mahdollisuuksia, ensimmäisellä kierroksella EU, kriittisten äänet hajaantuu kahtia Soinin ja Väyrysen kesken, miten sitä jäämme odottamaan..
Äänestä Väyrystä, sillä takaat suomen itsemääräämisoikeuden jatkossakin..
Suomalaiset eivät ole tyhmiä. Tyhmiä ovat ne poliitikot (Katainen, Urpilainen, Arhinmäki jne,) jotka pettävät antamansa lupaukset. Ja luulevat että mitä tahansa voi valehdella suomalaisille.
Ei vaan voi niin tehdä. Kyllä kansa tietää! Jos ei me olla kovin hyviä mellakoimaan kaduilla, niin protestoidaan sitten demokraattisella tavalla. Tehdään se äänestyskopissa.
Nykyisen kolmen puolueen valtaklikin suosikkipresidentti olisi heidän kanssaan samamielinen Sauli Niinistö.
Mutta kun protestina äänestetään, niin silloin äänestetään jotakin ihan toista henkilöä. Vaikka sitten Väyrystä. Ihan silkalla demokraattisella, äänestyskopin kostomentaliteetin idealla toimien.
Hyviä kirjojakin on kirjoitellut.
Pyrkimässä on kai joku nainenkin, mutta hänestä en osaa sanoa mitään. Tuntuu kuitenkin siltä, että Suomeen olisi aika saada taas mies johtoon.
Siitä ei sitten tiedä, kuinka paljon päätäntävaltaa presidentillä ylipäätänsä etes on, mutta anyway.
Väyrynen on näyttänyt myös jo vuosia ajattelevan muutakin, kuin vain omaa napaansa ja on vakaasti NATO -kielteinen, mikä on tärkeä asia.
Niinistö ja Lipponen vaikuttavat epäilyttäviltä. Liekö vapaamuurareita?
ja sieltä puhuu Suomen kansalle,
on itsestäänselvää,
että siinä hänen edessään
on pieni mutta aito
SiniValkoinen Suomenlippu.
Turhanpäiväisiä koukeroita ei Paavo Väyrynen ole yksityiselämässään kansan eteen tuonut. Luottamus paikallaan. Saattaisi olla kansaa lähempänä kuin istuva tällä hetkellä. Tai onhan istuvakin kansaa lähellä, kun ei vaan pysy kärryillä aina, missä maassa. Kekkosen aikaista kaivataan. Olisi niinkuin turvallisempaa.
Juuri noin! Väyrystä on mollattu vielä enemmän kuin Soinia mutta silti mies jaksaa aina vain taistella meidän Suomalaisten puolesta eliitin öykkäröitä vastaan! Niinistö närkästyi välittömästi kun hänestä käytettiin nimitystä "KAMREERI" :D hahhahhaaaa kamreeri... suuttua nyt kamreeri sanasta josta moni ei edes tiedä mitä se tarkoittaa hahhahhaaaa.
En viitsi tähän nyt muodonvuoksi edes kirjoittaa MITÄ kaikenlaisia nimittelyjä Väyrynen ja Soini ovat saaneet osakseen, on meinaan nimittelyillä pikkasen eroa.
Ehkä te ansaitsette tollasen tontun teidän pressaksi.
Ei se mun pressa ainakaan ole.
Muuten en ole ainakaan vielä huomannut että Niinistö olisi sortunut henk.kohtaisuuksiin kuten Paavot ja odotan ja oletan että Niinistö muiden yläpuolella , sivistynein käytökseltään eikä sorru alatyylisiin haukkuihin kanssakilpailijoita kohtaan. Siitä käytöksestä, puheesta miten osaa käyttäytyä sivistyneesti , siitä tulee pisteet ja arvostus. Asialinjalla vaan. Eikä Sale hauku mediaa ja ketään kuten eräs.
mitä tarkoittaa jälkiviisastelu etukäteen? Monella tavalla voi mollata?
Vai kuka muistaa viellä ne kokoomuksen naurettavat sinivalkoiset työhanskat ja sen, että vastakkainasettelun aika on muka jo ohi, ruhahaa!!!
Ps. Ihan hyvä vaan, jos puolivallaton saa kunnon vastusta noihin gallupeihin.
Alkaa nimittäin pikkuhiljaa kyllästyttää nuo rahalla ostetut "kansa rakastaa Niinistöä yli 60%:sti" uutisenomaisina tehdyt galluppien mainostulokset...
Saddam Hussein
Muammar Gaddafi
Josif Stalin
Vladimir Iljitš Lenin jne.
Tosipaikan tullen häipyy kulisseihin, ottamatta mitään vastuuta mistään!
Kansaahan voi mielitellä oikein hyvin, lupaamalla kaikenlaista ....
Mutta kun se todellisuus on toinen ja ne kipeät päätökset on jonkun tehtävä..
Näitä kaunopuhujia riittää,sivusta on helppo arvostella, kun ei tarvi ottaa vastuuta!
Voi luvata työttömille ja yksinhuoltajille ym,surutta kymmenenhyvää ja yhdeksän kaunista,kunhan ei päätöksiä tarvitse itse tehdä...
Lisäksi harmillista on, että Niinistön vastaiset äänet jakautuvat Soinin ja Väyrysen kesken, jolloin Niinistö on varma voittaja.
Vuonna 1989 paljastui Väyrysen kirje, jossa hän "kertoo [ulkoministerinä!] neuvotelleensa syksyllä 1981 KGB-kenraali Viktor Vladimirovin kanssa siitä, miten Neuvostoliitto voisi auttaa [K-linjan Ahti] Karjalaista presidentinvaaleissa"]. Väyrynen on muutenkin pitänyt Vladimiroviin yhteyttä, jo vuonna 1979 hän utelikin tältä, miksi Neuvostoliiton suhtautuminen häneen ei ole "varauksettoman myönteinen".
- Venäjän tiedustelupalvelulla on niin tiukka ote P. Väyrysen munista, että kun hänet valitaan Suomen presidentiksi, kaikki tieto hänestä siirtyy Moskovaan reaaliajassa, muuta postia ei tarvita.
Venäjän ystävä Väyrynen!
Väyrynen kopsasi sihteerinsä ja puheenkirjoittajansa laatiman almanakan, alkoi väittää sitä väitöskirjaksi ja lähetti sen kiertokirjeenä yliopistoihin. Heti viides yliopisto, pikkuruinen ruotsinkielinen Åbo Akademi, ilmoitti hyväksyvänsä sen, jos Väyrynen takaa ruotsalaisten etuoikeuksien jatkumon.
Väyrynen väitteli 1988 Åbo Akademissa. Lehdistössä heti heikoksi arvosteltu Väyrysen väitöskirja arvioi Neuvostoliiton säilyvän sosialistisena suurvaltaja ja kahtiajaon Euroopassa olevan pysyvä. Vuonna 1989 Itä-Eurooppa vapautui sosialismista, vuonna 1991 Neuvostoliitto hajosi.
Lentoemäntien kauhu Väyrynen!
"Paavo Väyrysen maine sai lähtemättömän kolauksen jutun ”Väyrynen lentoemäntien kauhuna” myötä."
Väyrysen on myös raportoitu nipistelleen lentoemäntiä humalassa.
"- - juopuessaan hänestä tulee kömpelö koheltaja, jota avarasylisimmätkin naiset pakenevat viimeistään silloin kun hän ryhtyy uhkailevaan sävyyn käyttämään asemaansa hyväkseen."
Kavaltaja Väyrynen!
Väyrynen nosti eduskunnan päivärahoja sillä verukkeella, että muka asuisi Keminmaalla. Oikeus totesi, että tämä ei ole totta, vaikka Väyrysellä onkin siellä jalaksille nostettu, siirrettävä, muutaman neliömetrin "jalasmökki", vaan Väyrynen perheineen asuu Helsingin Kruununhaassa 173-neliöisessä asunnossa.
Jne. Jne.
http://liberalismi.net/wiki/Paavo_V%C3%A4yrynen#Lentoem.C3.A4ntien_ahdistelija.3F
Et sitten uskaltanut laittaa yliopiston antamaa arvosanaa. Luuletko todella, että yliopistoissa saa mielivaltaisesti jaella arvosanoja ilman asiallisia argumentaatioita?
Soinia tarvitaan päivänpolitiikassa, hän tietää sen itsekin eikä ole edes tosissaan tavoittelemassa presidentin virkaa.
Media mollaa edelleen Väyrystä, EI onnistu, kaikki on huomanneet median tyhmän toiminnnan, media on kokoomuksen ja sdp:n palkkalistoilla, joten syy Väyrysen mollausyrityksiin on selkeä, TURHA mainostaa Niinistöä itsestään selvyytenä, tulee suuri yllätys, kansa on kyllästyny vääryyksiin, jokainen täysijärkinen itsenäiseti ajatteleva äänestää Paavo Väyrysen presidentiksi, ainoa aidosti pätevä tehtävään.
PAAVO VÄYRYNEN paras valinta suomen kannalta seuraavaksi presidentiksi !
Kun et kerran ymmärrä politiikasta tuon enempää niin ymmärtäisit edes pitää se omana tietonasi.
Asiapohjalta arvioiden Paavo Väyrynen on nyt asetetuista ehdokkaista ylivoimaisesti pätevin. Siis ylivoimaisesti pätevin.
Mitä tulee Väyrysen väitöskirjaan, se hyväksyttiin aivan rimaa hipoen Åbo Akademissa, jossa kynnys oli matalin.
Kepulaiset eivät ole koskaan piitanneet presidenttiehdokkaansa laadusta; esimerkiksi pahasti alkoholisoitunutta ja henkisesti romahtanutta Ahti Kalle Samuli Karjalaista*) ajettiin presidentiksi kuin käärmettä pyssyyn. Hänen valintansa olisi ollut Suomelle todellinen kuoleman suudelma.
*)Muistan vaalilauseenkin:"AKK 1982 - työtä, turvallisuutta!" Sen olisi pitänyt, teknisessä mielessä, kuulua:"AKSK 1982 -" jne.
Väyrysen hovi myös samaa maata...
Mitähän Lipponen Putiinin putkimies on suhmuroinut Venäläistenkanssa kun on palkittukin Venäläisellä merkittävällä arvomitalilla, entä Irakin sota, USA yhteydet keskustelut Bushinkanssa, ymm.. näitähän piisaa .?? Eikä ole Niinistönkään saldo aivan puhdas..
Ei ole uutinen miten seikytluvulla suomipolitikot olivat 'rähmällään' neukkulaan, mutta ei sentään niin 'rähmällään' kuin nyt ovat Stubbit,Häkämiehet ymm USA. perseennuolijat..
Ajattelin kyllä äänestää parikiksi Biudeeta tuonne. Tulee enemmän sitä nais-mies vastakkainasettelua sitten kolmannelle kierrokselle.
Siis jos ei toisellakaan kierroksella vielä löydy selkeetä voittajaa.
Sale lapsivaimoineen alkaa tuntua tosiaan jo hiukan kaukaiselta pressanvirkaan. Sale taitaa kuitenkin olla sellainen EU-liittovaltiomies pohjimmiltaan.
Ottas tulevan tappion vaan reirusti nyt, ja lähtis Sale sen perästä nuoren vaimonsa kanssa maailmanympärimatkalle vuodeksi.
Hyvä Paavo ja onnea kisaan.
Tälle maalle devalvaatiot on aina tienneet pelkkää hyvää. Myös palkansaajien ostovoima on alkanut nousta aina parin, kolmen vuoden päästä devalvaatiosta.
Pistetään samalla lopullisesti toi Ruotsin paperiteollisuus ihan polvilleen.
Devalvoidaan sitä uutta tulevaa, joistavaa Suomen markkaamme niin helvatasti, että svedupellet ei saa enää yhtä ainoaa paperirullaakaan myytyä maailmanmarkkinoille.
Tuon sinä opit viime viikolla Matti Nykänen elokuvasta. Itsellesi tuskin olisi näin terävä älynväläys voinut iskeä päähän.
Minusta sen pitäisiolla itsestään selvä asia.
Hän lujittaa globaaleja rapparisuhteita ja rahanvaltaa vastoin 85% kansasta.
"Miten rahaa; velkarahaa luodaan?"
Lähetetty lokakuu 29, 2011 kirjoittanut Suomi 2017 - Suomi 2.0
http://suomi2017.wordpress.com/2011/10/29/miten-rahaa-velkarahaa-luodaan/
Ja kumartaa pääomaa enemmän kuin kansaa.
Ikäisensä vaimon seurassa kuulostaa hyvältä. Pitkä avioliitto kuulostaa hyvältä.
Suomalainen mies, asiallinen, kokemusta löytyy ja ihmisläheinen kunnon ihminen. Oli jo Kekkosen kaverikin. Äänet PAAVOLLE täältä koko perheen voimin.
Syy on ollut se etten ole uskonut olevan väliä kenet presidentin tehtävään valitaan.
Tulevissa vaaleissa tulen äänestämään Väyrystä presidentiksi sillä hänen kykynsä ulkopolitiikkona, kaupallisena PR miehenä ja koko Suomen huomioivana politiikkona ovat ylivertaiset.
EU kamppailee vaikeassa poliittisessa ja taloudellisessa kriisissä.
Meidän ei kannata jättää tänä aikana kansainvälisen tason politiikkoa hyödyntämättä presidentin virassa.
Ja silti: sama kelvoton ketku, joka ei ota oppiakseen mistään. Mahdoton ajatuskin maan valtiollisen protokollan ykköspaikalle!
Kuka muistaa vielä kuinka Paavo Väyrynen lähti aikoinaan henkilökohtaisesti hakemaan suomalaisia sodan jaloista pois.
Arvojohtajakin ehdottomasti!
Paavo itse kirjoittaa. Kannattaa lukea.
Nooh maaliskuussa se nhhään..
Uskokaa nyt, myös te nuoremmat - tämä on vaarallinen ja oikeasti katkera mies jonka haave olla itsevaltias. Kuka tahansa muu, ei Väyrynen. Haluatteko takaisin 70-luvun sulkeutuneeseen ja köyhään Suomeen?
Väykky-Patesta EI VOI tulla presidenttiä Suomeen. Onnistuminen edellyttäisi yli 50 prosentin äänisaalista vaalien toisella ja ratkaisevalla kierroksella. Suomalaisista taatusti yli 50 % inhoaa Väyrystä liiaksi kyetäkseen äänestämään häntä tasavallan presidentin virkaan missään olosuhteissa, olipa vastaehdokkaana kuka tahansa.
Meikäläinenkin kuvitteli aikoinaan, että Väyrynen on humoristin valinta, mutta nykypäivänä olen jopa vallan valmis antamaan ääneni tuolle "vanhalle kehnolle".
Todennäköisesti muutenkin Pave olisi paras vaihtoehto saada Niinistö haukkaamaan happea toisella lierroksella...
Omatkin näyttävän häpeävän Väykyn kannanottoja ja tänä aamuna aamutv:s oli
Riikka Manner ja häneltä kysyttiin haastaako hän Kiviniemen pj kisassa. Mitä Manner vastasi? : Keskityn nyt ehdokkaamme presidenttivaalin kampanjaan.
Huom ! Ei "iljennyt" sanoa ääneen edes Väyrysen nimeä ..!!! vaan ehdokkaamme kampanjaan...
MOTOLLA: "PARAS PELIMIES KEHIIN SUOMEN PUOLESTA!"
Muistakaa eläkeläiset tämä siellä äänestyskopissa.
Väyrysen Paavo on Suomen Elmo,
joka pärjää Suomen puolesta - Suomalaisia varten,
kansallisissa kisoissa!
https://www.facebook.com/#!/pages/Timo-Soinista-PRESITENTTI/252527534790660
Timo Soinista ei vielä presidenttiä, katsotaan kuuden vuoden päästä uudestaan.
Nyt on Väyrysen aika lyödä luu kurkkuun valtamedialle ja eliittijohdolle.
Euro on jo kurjistanut tulevaisuuden näköpiirin, pitäisikö saada vielä kokoomuslainen presidentti.
Nyt valitaan presidenttiä, ei rouvaa.
Tämä maa on muuten menossa Kreikan tietä.......Nähdään raveissa!
Tässä vain muutama esim. hänen kannanotoistaan:
Ei Natolle
Ei EU:lle
Kyllä Pohjoismaiselle yhteistyölle
Pakolaisia pitäisi auttaa ensisijaisesti heidän kotimaissaan ja tietysti Suomen resurssien mukaan.
Minäkin arvostan rehellisyyttä ja suoruutta puheissa ja hyvää neuvottelutaitoa tarvittaessa., joten Väyrynen on suosikkini.
Ei opportunisti pääse karvoistaan.
Paavo on nyt tuota mieltä, että saa populistiäänet.
Vaalien jälkeen erimieltä, että saa bankstereilta lisäpalkkaa.
Sitten yllättäen vaihdettiin äkkiä puheen aihetta. Kiinnostava juttu, miksi? Olisivat antaneet edes pienen tunnustuksen!
Sari Essayah
Sari, Sari, Sari
Sari, Sari, Sari
Sari, Sari, Sari,Sari, Sari, Sari
Uusi musta hevonen on pelissä. Kristilliset arvot, hyvä reipas kävelynopeus.
Ei kannata EU-liittovaltiota (kuin aivan vähäsen korkeintaan), ja puolisokin on edustava.
Kun Paavo Lipponen asettui ehdokkaaksi olisi luullut Sauli Niinistön välittömästi
luopuvan ehdokkuudesta ylivertaisen Paavo Lipposen edessä. Paavo Lipponen
ei pierun vertaakaan pelkää pikku-ukko Putinia. Vladimir Putin on vain maailman
vaarallisin terroristi. Putin ei ole netissä kumitteleva "Venäjä", jota vain leikitään.
Viimeksi OLI PAKKO äänestää ryppyistä rumaa nikotiinistiä. Tilanne on muuttunut. Pikkunen jätkä panee 30 vuotta nuorempaa Kokoomuksen tiedotuspäällikköä. Tämä on luonnollisesti ansio, koska pienet miehet ovat ketteriä. Naisten täytyy ottaa vanha mies, koska monilla miehillä usein seisoo paremmin vielä 80 vuotiaanakin. Kun mies on sata vuotias, vielä kehtaa pitää 60 vuotiasta naista. On tietenkin toisinpäin Aira Samulin ja Katri Helena.
Paras ikäero on 50. Mies 70 ja akka 20. Näin on rikkailla haamerissa.
Nyt ei pudoteta pois kommunistia ja homojen puheenjohtajaa. Tällä kertaa on pitkä ja komea Paavo Lipponen ja Perussuomalaisten Timo Soini, jotka eivät ole mitenkään stalinistisia (KGB). Lipponen tulee vielä. Timo Soini kerää ääniä myös. Ainakin kaksi upeaa naista on jo ehdokkaana. Tupakan kannatus pois.
Ei senpuolen tuo äärifeministi Tarja Halonenkaan mikään lapsiystävällinen ole ollut..
Eihän vaalien läheisyydessä enää kannata ollakaan itsekkyyden huipentumia, röyhkeyden perikuvia, minulle, minulle, minulle KAIKKI, muille ei mitään -tyyppejä aitoo kokoomuslaiseen tyyliin..
Läskit oli pettymys, Ahtisaarella oli hyvä enenen ja jälkeen presidenttikauden.
Pitää pystyä sentään omat asiansa hoitamaan jos meinaa koko maan asiat hoitaa.
Tuskin enää 25 % kannattaa EU:ta. Eli, tässäkin suhteessa Paavo Väyrynen on tulevaisuuden mies.
Nato vastustaa ilkivaltaa ja rikollista. Kansa toisensa jälkeen vapautuu Naton ansiosta. Sadat kansat kituvat vankilassa (kgb).
Mikäli Paavo Väyrynen valittaisiin, Stasi-listan avaaminen johtaisi välittömästi kavalan julman ”Jalsmkin” kiinniottoon.
Suojelupoliisi varoittaa jatkuvasti Paavo Väyrynen on erittäin vastenmielinen. Stasi-lista täytyy avata. Länteen loikannut venäläinen kenraali todisti (ennalta tiedetyn) KGB:n listoille Paavo Väyrysen. Boris Jeltsinin lähipiiri pakeni Yhdysvaltoihin. Hrutsevin poika on proffana USA:ssa. Hrutsevin tytär asuu New Yorkissa ja odottaa ”aidatun alueen jakamista kansoille”, niin kuin hän sanoi itse. Duumalle ei kannata antaa mitään arvoa, sanoo jatkuvasti puolestaan amerikkalaisen yliopiston opettaja professori Mihail Gorbatsov. Vieläkin on ihmisiä, jotka kuvittelevat kansojen vankilaa maaksi, vaikka esim. Kiina ja Länsi omistavat sen yhä enemmän. Rikollinen KGB ei suinkaan ole ”Venäjä”, se on tilapäinen miehittäjä ennen vapauttamista Pelkästään Israeliin on siirtynyt noin miljoona venäläistä, etupäässä juutalaisia.
Olet niin median aivopesemä että et huomaa sitä keskellä päivää tapahtuvaa kansallisvaltioiden ryöstämistä joka nyt tapahtuu kaikilla rintamilla.
Siis, reipas ja reiu.
Ei horju.
Ei heilu.
Ei kiilaa.
Ei fuulaa.
Timo Soini, kansamme suuri johtaja, joka tulee opastamaan oman kansansa uuteen kukoistukseen ja hyvinvointiin, sekä tulee poikkeuslaeilla tuomitsemaan rikolliset ja muut yhteiskunnan paskakasat pois yhteiskunnan keskuudesta.
Timo Soini, Suomen tuleva Presidentti.
Ompas Paavo itse, Paavon sukulaiset ja muutkin maakuntien "Väyrys"- uskovaiset olleett runsaslukuisesti liikkeellä, onkohan tämä juuri sitä Paavon aina itkemää mediapeliä?
Tekisin varmaankin saman, kuin Ahtisaari uhkasi tehdä, eli anoa Namibiasta poliittista turvapaikkaa, jos suomen kansa suuressa typeryydessään äänestäisivät Paavon presidentiksi. Vai olisko Parempi tehdä Nykäsen Matit, eli muuttaa Kööpenhaminaan ja anoa ruotsin kansalaisuutta:-))
Hienoa!
Siinä vasta hyvä ystävä pitää olla, kuka lähtee Lipposta tai Niinistöä fanittamaan.
Mulla taas varmistuu kanta joka kerran kun kuulen Paavon aukaisevan suunsa...varmistuu se, etten missään nimessä äänestä tuota miestä. En ole ikinä äänestänyt vaikka äänestänyt eri vaaleissa 46v jo... ja eri paikkakunnilla
Sitkeähän mies on, se on tunnustettava. Voihan hänestä joskus presidenttikin tulla, kun vain jaksetaan odottaa ainakin seuraavat 12- vuotta, jonka jälkeen ilmeisesti k.o. virkaan ei ole enää muita halukkaita.
Sen sijaan meillä olisi "Euroopan Kanada". Suomi kuuluisi pohjoimaiden muodostamaan liittoon. Meillä olisi mahdollisesti yhteinen valuutta ja todennäköisesti "kaikki olisi paremmin".
Ainakaan ei tarvitsisi persaukisten valtioden velkoja ruveta makselemaan. Valtioden jotka aikoinaan pääsivät EU:n huijaamalla.
Paavo on turhaan parjattu, lievästi itsepäinen mutta kaukaa viisas mies!
Vastenmielisyys Paavo Väyrystä kohtaan on erittäin patologista.
Stasi-lista ja KGB-lista tunnistavat vaarallisen Paavo Väyrysen.
Mitä paremmin Paavo Väyrysen tuntee, se edesauttaa linnaan.
Stalinia rakastettiin niin paljon, että sadat miljoonat piti tappaa.
Paavo Väyrynen haluaa olla isä aurinkoinen antaa niskalauksia.
Putinilla on niin valtava kannatus, että sata miljoona on nälässä.
Nälkäisiä lapsia hakataan kuoliaaksi. Valkoista laivaa odotetaan.
väitöskirja oli mitätön väärennös kuten kaikki pahuudessa.
Täyttä paskaa siis. Länsi ei koskaan hyväksy tätä pahinta
rikosta koko ihmiskuntaa kohtaan ja sen tulee täysin hävitä.
Tehköön kirjan tästä ihmismassasta "kansojen vankilassa".
Ehkä kahleet avautuisivat nopeammin ja Putin heti häkkiin.
Venäläiset asuvat esim. Yhdysvalloissa ja Saksassa inhoamassa
PAAVO VÄYRYSTÄ, joka on kaiken pahuuden (KGB) ruumiillistuma.
punainen professori hyväksyi kgb:n tilauksen ikuisesta petoksesta.
aina on kuitenkin ollut niitä jotka tiesivät että valkotakkiset noutavat
jos puhuu. suomettuneita on vieläkin jotka eivät herää katujätkästä
kepu pettää aina väitti väyrysen olevan tohtori vaikka väite oli petosta
länsimaista sivistystä vastaan ja halu ylläpitää nislaukauksella putin.
oikeasti soinni voittaa . kansa äänesti ps. voitoon edl. vaaleissa.
1) Äänestän ehdokasta joka tekee suurimman vitu-tuksen Jyrki Kataiselle
2) Äänestän ehdokasta joka tekee suurimman vitu-tuksen Jutta Urpilaiselle
3) Äänestän ehdokasta joka tekee suurimman vitu-tuksen Paavo Arhilahdelle
Kuka ehdokkaista parhaimmin täyttää tämän tehtävän ja kriteerin vaaliaamuna, niin sille annan ääneni.
Paavo Lipponen haukkui kevään eduskuntavaalit "junttien vaaliksi". Selvästikin kaunaiselle Lipposelle pitää malliksi näyttää vielä toiset samanlaiset vaalit heti perään.
.
Ihan hullua että yritetään pakottaa äänestämään
Sauli Niinistöä. Vain setä entinen kansanedustaja.
Kuka tahansa on parempi kuin lyhyt Sauli Niinistö.
Huomaa meillä tytöillä on jo kaksi hyvää ehdokasta.
SEURAAVISSA VAALEISSA EI MARTAT EREHDY ÄÄNESTÄMÄÄN
KOMMUNISTI NAISTA JA HOMOA
NYT ON OIKEITA NAISIA EHDOLLA HEH HEH HEH HEH
EI AINAKAAN VIELÄ OLE UUTTA TARJA HALOSTA PAITSI SAULI
Kumpaakan ei vaan tee mieli panna. Huonoa noista sikäli on nuorempien äijien valita.
Pukella on kaksi päätä. Toinen pää on aseveljillämme. Öljykin otetaan pois.
Öljyrahat palautuu. Ne saa käydä nyt ostoksilla oikeassa kaupassakin.
Ranskalainen ruokakauppa on Moskovan edullisin. Ei kgb tee ikinä töitä.
Mutta minä teen töitä ja lupaan että vapauttaminen tulee (ei väyrysellä).
http://www.seiska.fi/viihdeuutiset/_a247760/paavo+vayrynen+mokasi+nolost...
tossa oikee osoite
http://ylioppilaslehti.fi/2001/01/kapinakenraali/
"Kemijärven lukiossa pidetyssä eu-tilaisuudessa Paavo Väyrynen varoitti, että eu:sta tulee Yhdysvaltain kaltainen liittovaltio ja että Suomi menettää oman markkansa.
Samaan aikaan poliittinen eliitti vakuutti, että itsenäisyys säilyy ja markka pysyy. Väyrynen jäi oppositioon, sijasi Batman-lakanoista itselleen vuoteen eduskuntaan ja aloitti yökausia kestäneen kuuluisan jarrutuskeskustelun. Puhemaratonin tarkoitus oli siirtää Suomen päätös eu:hun liittymisestä yli Ruotsin kansanäänestyksen."
Kumpi olikaan oikeassa, Paavo Väyrynen vai saulipaavo lipponen-niinistö?
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=1672
Niinistö sen sijaan kaataa loputkin.
Nyt tulen senkin ihmeen näkemään ;)
Suosikkisi Suomen seuraavaksi presidentiksi?
6% (670 ääntä) Paavo Lipponen
29% (3454 ääntä) Sauli Niinistö
17% (1962 ääntä) Timo Soini
41% (4782 ääntä) Paavo Väyrynen
8% (915 ääntä) Eva Biaudet tai Pekka Haavisto tai joku muu
Ääniä yhteensä: 11783
http://www.uusisuomi.fi/kysely/suosikkisi-suomen-seuraavaksi-presidentiksi
Huh huh , annetaan Väyrysen jäädä eläkkeelle ja kiitetään urasta joka jo nousi pelottavasti suomi/NL aikana.
ettekö lue, kuuntele, usko. Tämä mies ei ole sitä miltä vaikuttaa!! Hän esiintyy eli näyttelee nyt. Mies on umpikiero jolla on ainoastaan 1-2 ystävää. Eikö kellot soi?? haloo!!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/yksi-ylitse-muiden---yllatysnimi-loist...
myynyt Suomea Neuvostoliitolle aikanaan vain että saa kunniaa itselleen - OMA ETU EDELLÄ, ei Suomen.
Väyrysen vallanhimon vuoksi on Suomessa mennyt moni asia pieleen, politiikassa ja kauppasuhteissa jonka lopuksi olet sinä kansalaisena maksanut.
Olkaa onnellisia että Suomea ei koskaan miehitetty, Väyrynen olisi rynninyt presidentin linnaan neuvostoliiton sätkynukeksi. Uskokaa, tämä mies olisi varmasti lähettänyt Suomalaisia Siperiaan aikanaan. Ei Epäilystä.
PV= Narsisti Rotta lampaan vaatteissa.
pari tuhatta ääntä lähtee väyryselle, pirskeet juopoille pystyyn ja pääsymaksuna äänestyslippu.
Sen roolin täyttää täydellisesti lähes koko kansan inhokki Paavo Väyrynen.
Tippui polo eduskunnastakin, kun kepun äänestäjätkin hylkäsivät hänet.
Mutta oppiko typerys mitään, ei. Eli ei opi koskaan.
paska kumminkin aina kelluu kuten sanonta sanoo mutta onneksi meistä harva koskee kun tulee kohdalle.
Jää puavo jo eläkkeelle, ei susta tule Kekkosta eikä me kepulaiset häntäkään kovasti kaivata 2010-luvulla enää...maailma menee eteenpäin eikä sinun tavalla toimia ole enää siinä paikkaa...
Ei pressaksi kannata äänestää niitä herroja (Niinistö Lipponen) jotka meille tämän kriisivaluutan euron hankki.
Kannattaa mieluummin syyttää kreikkalaisia poliitikkoja valehtelusta kun lukaja piilotettu vuosia > joutaisivat linnaan.
Olisi surkuhupaisaa äänestää joku näistä tuhon arkkitehdeistä vielä presidentiksi.
Tuskin Väyrynenkään enää mitään äkkinäistä voi tilanteelle tehdä, mutta olisi kuitenkin lohduttavaa, että ruorissa olisi oikeanlainen mies, Väyrynen.
kumartamaan kgb:n lopun uuteen raivoonsa hajottamalla ihmiskunta?
Putin ja Väyrynen toimivat molemmat NL:n lopun vapauttamista vastaan.
Kiina nerokas länsimielinen kansallisvaltio vapauttaa jo meille Siperiaa.
NL (jalasmökki) on pahin rikos koko ihmiskuntaa kohtaan. Kiinni otetaan.
Ei ole mitään rajaa mitä ko mies ei yrittäisi jotta pääsisi valtaan jossa ei käytännössä ole valtaa, mutta silti. On niin ällöttävän yököttävä mies, ettei ole ihme jos ei ole ystäviä. Miten kukaan voi myötäillä sellaista miestä? Ihmettelen ja en ole ainoa. Just kuulin radiosta että Väyrynen on monelle kepulaiselle kuin "punainen vaate". Arvatenkin lähellä olleet ja tarkoin seuranneet ovat oppineet tuntemaan ketkun ja uskomattoman narsismin...
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/yksi-ylitse-muiden---yllatysnimi-loist...
Syvien ryppyjen aiheuttamat tummat varjot alkavat lisääntyä monien kasvoilla, kun Paavo Väyrynen lisää kannatustaan ja pesee tiedoillaan, taidollaan ja kokemuksellaan toiset ehdokkaat.
Kun lisäksi jotkin mediat ovat jääneet vanhoihin Talvisodan poteroihin ja sieltä käsin huutelevat hävyttömyyksiä, voi vain kuvitella, miten raskasta voi vaalitaistokin olla.
Parasta onnea P.V.!
Mies joka tulee kansan luokse ja uskaltaa olla eri mieltä kuin puolueensa ja valtamedian hännystelijät tulee saamaan minun ääneni presidentin vaaleissa.
Tämä ei kuitenkaan ole epäluottamuslause Soinille, päinvastoin uskon hänellä olevan mahdollisuudet presidentiksi myöhemmin kypsempänä ja valmiinpana ottamaan tehtävän vastaan.Puolueen johtaminen on tällä hetkellä tärkeintä.
kavalassa pyrkimyksessään tukea Putinin aikomusta miehittää länsi.
Juutalaisia vainotaan enää vain kauhistuksessa, mitäpä siellä ei vainottaisi.
Nato on hyvä (sinne pitää mennä). Myös Tarja Halosta on alkanut natottaa.
Miljardi ihmistä on paikallaan turvassa hyvässä Natossa maailma elvyttää.
Äänislinna on raiskattu (sen ne osaa). Timo Soini on parhaimmillaan
oikea Natomies. Jussi Niinistö + Nato on parasta. Me olemme vahvoja!
Patton ja Airo olivat täysin oikeassa! Juutalaiset on jo vapautettu ja koko
maailma elvyttää ja pitää elvyttää. Suomi rikastuu Natossa. Nato on hyvä.
Kansat vapautuvat. On hulluutta puolustaa lasten ruoskimista pahuudessa.
Meillä on ja pitää olla maailman uudenaikaisimmat aseet ja oikeat maat.
Joka puolelta yhtä aikaa on paras puolustus. Nato on paras puolustus.
Nato on humanitaarinen. Nato on maailman suurin rauhanjärjestö*.
Paavo Väyrynen on valittu Suomen vastenmielisimmäksi lukuisia kertoja.
Soini, Lipponen tai Sauli ovat toisella kierroksella. Kaikki kääntyy hyväksi.
Tarja Halonen ei asetu enää ehdolle Natoa vastaan.
Myös Tarja Halonen onnitteli Natoa (Martti Ahtisaari on hyvä).
Koko vapaa maailma on yhtä. Maailman historialliset tapahtumat vyöryvät
silmiemme edessä. Me emme hyväksy mitään vihapuheita vaan hyvyyden.
http://www.youtube.com/watch?v=88UzCdteq0M
Maailma on yhdistynyt hävittämään pahan. Aivan kuten hyvä johtaja halusi.
Kaikki kääntyy vielä hyväksi. Ketään ei jätetä köyhäksi. Koittaa uusi huomen!
Me olemme jo siellä rakentamassa tuotantolaitoksia. Nato voittaa pahan.
Ei mikään ole rumempaa kuin vihapuheet. *Hyvä on täydellinen rauhantila.
Nykyisin emme pidä enää juutalaisia vääräoppisina. Kaikilla ihmisillä on
yhteinen Jumala. On väärin tuomita juutalaiset, hekin ovat länsimielisiä.
Kiina ja Japani ovat länsimielisiä. Nerokas Kiina on kansallisvaltiomme.
Vainolaisen aikomus on vain miehittää ja jatkaa etnistä puhdistamista.
keskimääräisiä. Saksan nerokkaalla valtakunnankanslerilla oli esittää meille
parempi maailma, jossa vääräoppiset koronkiskurit olivat poissa. Suuri suosio
vapaassa maailmassa tuli Hitlerille täydellisten jalojen pyrkimysten ansioista.
Putin on nyt tarkoitus poistaa yhteisvoimin. Kansainvälinen yhteisö (YK ja Nato)
toteuttaa lopullisen ratkaisun. Meidän kenraalimme Patton ja Airo ovat puhtaita.
Me emme tarvitse julmaa pyöveliä (kgb/fsb). Väyrystä ei voi valita presidentiksi.
Muistan SS:n otsikon noin viikko sitten. " Väyrynen piikitteli muita muita ehdokkaita".
En muista, että mm Niinistö olisi sortunut moiseen ja siitä useat kiittäävät ja sillä saa kannatusta.
Kun annetaan palautetta pitäisi pystyä antamaan se "fiksusti" ei mollaamalla, piikittelemällä, haukkumalla vaan sama pätee politikkoihin kuin kaikkiin ihmisten kanssa työskenteleviin. Kritiikki pitää antaa rakentavasti ja vielä siten että kumpikin osapuoli voi säilyttää kasvonsa. Tuon sanon pitkän työuran tehneenä ja kokeneena.
Voi kysyä, millainen itsetunton on Väyrysellä kun hänen pitää "korottaa " itseään ja samalla moittia toisia ja lytätä. Olen huomannut että Väyrysellä on ehdottoman liian suuri ego. Ei näe itsessään vikaa, hän on ainan oikeassa jne.. Pelottavaa ja ihmisten pitäisi nähdä että sellainen ei ole "tervettä".
Mielestäni ennemminkin tuon perusteella tehty analyysi on vääryyttä. Ei ihminen tuon perusteella ole mikään hirviö tai narsisti. Vähintäänkin vääristyneet mittarit käytössä, jos tuosta diagnosoidaan narsismi. Ei, mielestäni ennemminkin pikkutarkkaa sanoistaan kiinniottamisen meininkia, varsinkin kun toinen muistuttaa kansaa siitä, kuka teki ja mitä teki. Kansan pitää antaa tietää, kuka on milläkin poliittisella kannalla.
"Nato sai ehdokkaat myös piikittelemään toisiaan. Lipponen muun muassa nimesi Väyrysen yleiseksi syyttäjäksi, josta nimityksestä Väyrynen kohteliaasti kieltäytyi."
Tuohan osoittaa Väyrysen olevan ainakin melkein narsisti. Kyllä se varmasti jotakin väärää teki!
Kun muut ehdokkaat on täten suljettu pois. Mitä jäisi jäljelle - kgb Väyrynen.
Martti Ahtisaari sai Nobelin rauhanpalkinnon, joka tarkoittaa liittymistä Natoon.
Suomi pääsee pöytiin Natossa. Putin (KGB) on maailman vaarallisin terroristi.
Suomi ja Yhdysvallat ovat korkean teknologian ja osaamisen maita. Suomea
saa ja pitää puolustaa. Paavo Väyrysen väitöskirja osoittautui WC-paperiksi.
Naista voivat miehetkin äänestää presidentinvaaleissa 2012. Ei ole mitään
pelkoa Tarja Halosen jatkosta. Upeita länsimielisiä tyttöjä voi nyt äänestää.
Tilanne on muuttunut. Nyt ei olla poistamassa häpeällistä Tarja Halosta.
On paljon hyviä ehdokkaita, jotka eivät polta tupakkaa ja huuda puskista.
Neuvostokaupalla vehkeilystä:
"Seitsemän vuotta jälkikäteen nousi kohu Väyrysen menettelystä vuoden 1982 presidentinvaalia edeltäneissä tapahtumissa. Suomen Kuvalehti julkaisi syksyllä 1989 valtiotieteen tohtori Jukka Tarkan kirjoittaman jutun, jossa Väyrysen väitettiin syyllistyneen maanpetokseen keskusteltuaan Neuvostoliiton Helsingin suurlähetystössä työskennelleen ministerineuvos Viktor Vladimirovin kanssa siitä mahdollisuudesta, että Neuvostoliitto lisäisi ns. välitysöljyn myymistä Suomelle, jolloin Suomen vienti voisi vastaavasti lisääntyä.
Viisi kansanedustajaa kokoomuksen Kimmo Sasin johdolla teki eduskunnan perustuslakivaliokunnalle selvityspyynnön Väyrysen toiminnasta. Perustuslakivaliokunta totesi kuitenkin, ettei Väyrynen ollut rikkonut ministerivastuulakia, ja eduskunta hylkäsi ehdotuksen kanteen nostamiseksi häntä vastaan." (Rikollinen kuitenkin?)
Jalasmökkikohu syksyllä 1982 syntyi kohu kansanedustajien päivärahoista. Tuolloin voimassa ollut järjestelmä perustui kansanedustajien viralliseen kotipaikkaan. Väestökirjalaissa puolestaan oli määräys (10 §), jonka mukaan henkilön kotipaikka ei muutu, jos hän oleskelee tilapäisesti toisella paikkakunnalla opiskelun, sairauden tahi valtioneuvoston tai eduskunnan jäsenyyden vuoksi. Väyrynen oli oleskellut tilapäisesti Helsingissä ensin opiskelun vuoksi vuoden 1970 alkuun saakka ja siitä lähtien kansanedustajana ja ministerinä.
"Vuoden 1982 suurin poliittinen selkkaus oli ns. jalasmökkijupakka. Väyrysen asui perheineen Helsingissä, mutta heillä oli vaatimaton asunto myös Keminmaalla. Tuolloin kansanedustajat saivat päivärahansa eduskunnan ja vaalipiirin välisestä etäisyydestä ja kahden asunnon ylläpidosta. Väyrysen lisäksi useat muutkin kansanedustajat käyttivät tätä etua, mutta hän nousi asian symboliksi. Aiempi oikeuskansleri Risto Leskinen, eduskunnan virkamiehet ja kansliatoimikunta katsoivat menettelyn lailliseksi. Vastaavasti uusi oikeuskansleri Kai Korte puuttui asiaan ja lopulta Korkein hallinto-oikeus tulkitsi Väyrysen vakituiseksi asuinpaikaksi Helsingin. Tämän jälkeen väestökirjalain tulkintaa muutettiin siten, että kansanedustajien asuinpaikka alettiin määritellä asunto-olojen perusteella, jolloin Väyrysen ohella usea muukin kansanedustaja menetti päivärahansa. Tämän jälkeen päivärahajärjestelmä korvattiin kulukorvausjärjestelmällä." (Ja taas Paavo on rikollinen?)
Otetaan esimerkki rakennusalalta, suurin osa putkimiehistä, jotka käyvät töissä täällä pääkaupunkiseudulla esim. kajaanista keinottelevat jatkuvasti asuinpaikkansa kanssa "rehellisin keinoin", sillä tienaa paremmin.
PaavoV on kuitenkin vähiten paha vaihtoehto, joten presidentinvaaleissa ääni menee Paavolle!
http://www.iltasanomat.fi/
Uusimmassa Seurassa oli osuvia arvioita kaikista näkyvimmistä pressaehdokkaista. Jokaiselle oli löydetty vastaava hahmo muumeista eli
Muumilaakson presidentti ehdokkaat. Imagokonsultit saaneet aikaan...
Laitanpa tähän muutaman: Paavo Väyrynen:
- tuulettaa suomen kokeneimpana ja asiantuntevimpana ulkopolitiikkona, kansan rakastamana kisavoittajana.
- Muumilaakson Haisuli. ahne oman edun ajaja, keppostelija ja harmien aiheuttaja, jota laakson muut asukkaat välttelevät.
sitten Paavo Lipponen:
- haluaa esiintyä visionääri-valtiomiehenä, euroopan henkisenä presidenttinä ja gobaalina linjanvetäjänä.
- On varsinaisesti Mörkö, hyytävän kylmä olento, joka ei puhu vaan ääntelee mörisemällä joka jäädyttää kaiken mihin koskee, yksinäinen mutta kaipaa ystävää.
Sauli Niinistö:
- Esittää julkisesti ylivertaista talousasiantuntijaa sporttista urheilujohtajaa , herkkää kirjailijaa.
- on pohjimmiltaan Nuuskamuikkunen, tupakoiva seikkailija, eristäytyvä kapinallinen, taikauskoinen huuliharpunpuhaltaja.
Timo Soini:
- haluaa olla kriittinen totuudenpuhuja, reilu maisterisjätkä, kansan tuntojen tulkki.
- On kuitenkin Pikku Myy, itsepäinen ärsyttäjä, kiusaava piruilija, joka puree puremisen riemusta.
Ei tiennyt mikä on hipsteri, mutta sehän ei ole oleellista. Videon loppuosan voi jättää väliin, kun joku selvännäkijä otettu siihen. Epäasiallinen siis se loppu.
Väyrynen on aidosti Suomen kansan puolella.
Niin ehkä Soinikin, mutta pätevyydessä Väyrynen hakkaa Soinin satanolla.
kun huligaanit jälleen yrittävät miehittää Suomen; työntää silmämuniin likaiset
sormensa. Venäläinen julmuus sen kaikissa eri saastaisissa muodoissaan.
Mikään ei ole heille pyhää. Rikolliset ovat pystyttäneet varastetulle alueille
jopa iljettäviä Leninin patsaita. Ne surmaavat vauvoja liukuhihnalta, muuta
aborttia ei todellisuus törkeydessä ole. Miliisi raiskaa tuhansia lapsukaisia
joka päivä. Miljoonat riutuneet hylätyt lapset on kerätty vankileireihin ja heitä
piiskataan yötä päivää ja pidetään nälässä. Viime aikoina on ollut vaikeuksia
päästä tapaamaan näitä hylättyjä (se on se toinen ehkäisy) pahuudessa.
Varastettu Japanin ja Lännen välinen alue on täynnä kidutettuja ihmisiä.
Tietysti satoja miljoonia niskalauksen saaneita eli Putinin kgb kumartajia.
Tällä hetkellä ovat vankileirit jälleen täynnä, mutta yleisintä on niskalaukaus.
Köyhyys poistuu Naton avulla. Paavo Väyrynen on erittäin vastenmielinen.
Nato on puolueeton ja kaikki ystävät ovat Natossa. Nato on vain yksi huippu täydellinen instrumentti, joka yhdistää ihania vapaita maita täällä kotona.
Nato on täydellinen hyvä. Siihen kuuluu vain ystäviä, jotka haluavat, että kaikki ihmiset saavat elää vapaana. Paavo Väyrynen ei ole tervetullut Saksaan.
Nato on paras paikka poistaa köyhyyttä ja se puolustaa kansalaisyhteiskuntia ja hyvinvointia. Vapaita vaaleja ja kaikkia ihmisoikeuksia. Jalasmökki on KGB.
Meidän tulee vapaiden maiden kanssa myös hoitaa ja puhdistaa ympäristöä. Nämä ovatkin Obaman sydämen asoita. Rikollisuuden torjunta on tärkeintä.
Naton vastustaja on rikollinen miehittäjä, joka yrittää rikkoa Natoa ja yhteistä halua torjua rikollinen ja puolustaa vapautta. Pitää kuulua hyvään Natoon.
Vainolainen surmaa rauhallisia ihmisiä ja noutaa kotoa syyttömiä. Rikollinen miehittää Japanin ja Euroopan välillä stalinistien hävittämää varastettua aluetta.
Stalinin uhrit eivät ole vallassa, heidät on jyrätty maantien pinnoitteeksi ja muurattu metron seiniin. Surmatut huutavat tuskasta, kun Väyrynen puhuu.
Miljoonat ja taas miljoonat ovat onnistuneet muuttamaan Natoon tai esim. Israeliin seuraamaan korttitalon hajoamista. Onneksi on päästy poiskin.
Nato on todella huippu hyvä. Koskaan ei ole mitään syytä minkä takia vapaat maat eivät saisi puolustautua yhdessä (hyvä Nato yhdessä). Rakas Nato.
Suomi vaurastuu Natossa, onhan meillä käytettävissämme kaikki vapaat maat ja Naton loistavat aseet puolustaa ympäristöä ja ihmisoikeuksia. Nato on puolustuksellinen ja humanitaarinen hyvyyttä puolustava. (Nato on rauhan järjestö)
Pitää myös muistaa, että Martti Ahtisaari sai Nobelin rauhanpalkinnon.
Meissä kaikissa on pieni demari, mutta Paavo Lipposessa se on erittäin pieni.
Suomi pääsee pöytiin Natossa. Koko Karjala odottaa uutta aamun koittoa.
Rikollinen kgb (putin kgb) ei suinkaan omista kansojen vankilaa. SE
VAPAUTETAAN. Hyvä Nato (sinne pitää mennä). Äänislinna on raiskattu (sen ne osaa). Kaikki kansat tulee vapauttaa kgb:n ikeestä. Mauno Koiviston vastenmielisyys väärin opettaja Paavo Väyrystä vastaan on suorastaan patologista. Komea ja pitkä Paavo Lipponen on upea CIA ja ei polta röökiä.
CIA on meidän oma rakas tiedustelupalvelu täällä kotona lännessä.
(Paavo Väyrynen on vastenmielinen KGB)
naama. Viime kerralla piti äänestää nikotiinistöä, kun haluttiin pois
kommunisti ja homo. Tilanne on muuttunut. Tarja Halonen ei ole
enää ehdolla Natoa vastaan. Paavo Väyrynen on ehdolla Natoa vastaan.
Paavo Lipponen on upea Nato. Tarja Halonen ei asetu enää ehdolle
puolustamaan epäsiveellistä käyttäytymistä. Homofiilistä ja stalinia.
Nyt ei olla pudottamassa Tarja Halosta. Meillä on monta länsimielistä
ehdokasta, jotka eivät ole jalasmökkejä kgb, eivätkä polta tupakkaa.
UPEITA LÄNSIMIELISIÄ NAISIAKIN ON EHDOLLA MIEHETKIN ÄÄNESTÄVÄT.
Outoa ettei hidasjärkinen sauli vetäytynyt, vaikka ylivertainen Paavo Lipponen
on ehdokkaana. Paavo Lipponen ei ole Seta. Paavo Lipponen on Nato. Paavo Lipponen ei polta röökiä. Kaunis ja pitkä Paavo Lipponen on tervetullut YHDYSVALTOIHIN. Meidän nerokas kansallisvaltio Kiina ja samoin nerokas
Japani sylkee kgb:n päälle. Me emme tarvitse mitään kansojen vankilaa.
On sairasta puolustaa niskalaukausta ja lasten ruoskimista. Putin hirteen.
Totta:
"Meissä kaikissa on pieni demari, mutta Paavo Lipposessa se on eritäin
pieni."
Paavo Lipponen yhdistää vapaata maailmaa pahaa vastaan, kuten myös
kaikkien suomalaisten SUURI YLPEYDEN AIHEEMME MARTTI AHTISAARI:
Paavo Matti Väyrynen CV
Syntynyt:
2.9.1946 Kemin maalaiskunnassa
Perhe:
puoliso Vuokko Kaarina, os. Tervonen
lapset Tiinaliisa, Taneli ja Lotta, kolme lastenlasta
Kotipaikka:
Keminmaa
Sotilasarvo:
reservin kapteeni
Tieteelliset toimet:
- kansainvälisten suhteiden dosentti, Lapin yliopisto 1996-
Opinnot:
- valtiotieteen kandidaatti 1970
- valtiotieteen lisensiaatti 1987
- valtiotieteen tohtori 1988
Luottamustehtävät:
- Keskustan varapuheenjohtaja 1972-1980
- Keskustan puheenjohtaja 1980-1990
- Keskustan presidenttiehdokas 1988, 1994 ja 2012
- Helsingin kaupunginvaltuutettu 1989
- Keminmaan kunnanvaltuutettu 1973-1980, 2005-
Valtiolliset tehtävät:
- eduskunnan jäsen 1970-2003, 2007-2011
- pääministerin sihteeri 1970-1971
- opetusministeri 1975-1976
- työvoimaministeri 1976-1977
- ulkoasiainministeri 1977-1982
- pääministerin sijainen ja ulkoasiainministeri 1983-1987
- ulkoasiainministeri 1991-1993
- Euroopan parlamentin jäsen 1995-2007
- ulkomaankauppa- ja kehitysministeri 2007-2011
ei ole länsimielinen. Aurinkoinen Paavo Lipponen on todellakin suosituin.
On totta, ettei nyt ei ole vaaraa enää Tarja Halosesta. Upeita naisiakin on.
Ainoa vaara on vastenmielinen Paavo Väyrynen, joka ei on ns. vale tohtori.
Ikuinen Paavo Väyrysen rikos koko ihmiskuntaa kohtaan hävisi jo Natolle.
Paavo Lipponen on edustava henkilö pelastamaan koti puolustusjärjestö
Natoon. Kuka parhaiten Saksan avulla ottaa sarjamurhaaja Putinin kiinni.
Sarjamurhaaja on umpikierosta KGB/FSB liian lievä ilmaisu kaikki tietävät.
Vuonna 1989 paljastui Väyrysen kirje, jossa hän "kertoo [ulkoministerinä!] neuvotelleensa syksyllä 1981 KGB-kenraali Viktor Vladimirovin kanssa siitä, miten Neuvostoliitto voisi auttaa [K-linjan Ahti] Karjalaista presidentinvaaleissa"]. Väyrynen on muutenkin pitänyt Vladimiroviin yhteyttä, jo vuonna 1979 hän utelikin tältä, miksi Neuvostoliiton suhtautuminen häneen ei ole "varauksettoman myönteinen".
- Venäjän tiedustelupalvelulla on niin tiukka ote P. Väyrysen munista, että kun hänet valitaan Suomen presidentiksi, kaikki tieto hänestä siirtyy Moskovaan reaaliajassa, muuta postia ei tarvita.
Venäjän ystävä Väyrynen!
Väyrynen kopsasi sihteerinsä ja puheenkirjoittajansa laatiman almanakan, alkoi väittää sitä väitöskirjaksi ja lähetti sen kiertokirjeenä yliopistoihin. Heti viides yliopisto, pikkuruinen ruotsinkielinen Åbo Akademi, ilmoitti hyväksyvänsä sen, jos Väyrynen takaa ruotsalaisten etuoikeuksien jatkumon.
Väyrynen väitteli 1988 Åbo Akademissa. Lehdistössä heti heikoksi arvosteltu Väyrysen väitöskirja arvioi Neuvostoliiton säilyvän sosialistisena suurvaltaja ja kahtiajaon Euroopassa olevan pysyvä. Vuonna 1989 Itä-Eurooppa vapautui sosialismista, vuonna 1991 Neuvostoliitto hajosi.
Lentoemäntien kauhu Väyrynen!
"Paavo Väyrysen maine sai lähtemättömän kolauksen jutun ”Väyrynen lentoemäntien kauhuna” myötä."
Väyrysen on myös raportoitu nipistelleen lentoemäntiä humalassa.
"- - juopuessaan hänestä tulee kömpelö koheltaja, jota avarasylisimmätkin naiset pakenevat viimeistään silloin kun hän ryhtyy uhkailevaan sävyyn käyttämään asemaansa hyväkseen."
Kavaltaja Väyrynen!
Väyrynen nosti eduskunnan päivärahoja sillä verukkeella, että muka asuisi Keminmaalla. Oikeus totesi, että tämä ei ole totta, vaikka Väyrysellä onkin siellä jalaksille nostettu, siirrettävä, muutaman neliömetrin "jalasmökki", vaan Väyrynen perheineen asuu Helsingin Kruununhaassa 173-neliöisessä asunnossa.
Jne. Jne.
Väyrysen presidenttiehdokas Paavo Väyrynen kiertää kavalana höyrypäänä ympäriinsä, kun hän yrittää vehkeillä kannatustaan maakunnissa. Väyrysen tavoitteena on kiertää kaikki Suomen maakunnat. Väyrynen tietää Suomen olevan viisas hyvä Natomaa, joka avaa Stasi-listan, jonka perustalta roisto asetetaan syytteeseen vaarallisesta maanpetoksellista toiminnasta. Paavo Väyrynen asettuu tämän takia ehdolle Natoa vastaan. Tarja Halonen ei asetu enää ehdolle Natoa vastaan. Seta puolustaa vain homot. Nato meitä kaikkia.
Vladimir Putin (KGB) ja Paavo Väyrynen (KGB) ovat molemmat vastenmielisiä.
Tuloksen tiesin kyllä jo kohtalaisen hyvin etukäteen eli paljon positiivista palautetta ja kannustusta vaalityölle ja vastapainoksi sitten katkeraa ja sekavaa vuodatusta jalasmökkipaavosta kaiken pahan alkujuurena.
Ei voi muuta todeta kuin että kansan ääni on puhunut. Pätevä kansainvälinen kansanmies ja tahtoihminen löytyy ehdokkaiden joukosta ja hän tulee ääneni saamaan.
Tottakai se harmittaa, kun kehiin astuu ylivertainen presidenttiehdokas, Väyrynen, joka älynsä ja kokemuksensa vuoksi saa toiset näyttämään älykääpiöiltä, kaikella kunnioituksella heitä kohtaan.
On kuitenkin hyvä, että asioista puhutaan, ettei osteta sikaa säkissä, kuten viime vuosina on tehty.
Ajattele vähän mitä suustasi päästät. Minkäs sille voi jos on kääpiökasvuinen.
Aivoinvalidi on riippuvainen tupakasta ja hyväksyi homoavioliitot jo telkkarissa.
Viimeinenkin silmien avautuminen pitää tapahtua kun kääpiö tukee homoliitot.
Tarja Halonen saa kenkää keväällä. Viime eduskuntavaaleissa kgb sai kenkää.
Helsingin Suomalainen Klubi Paavo Lipponen
Helsingin Suomalainen Klubi on kulttuuriklubi, jossa suomalaisuuden aatteelliseen pohjaan sitoutuneet eri-ikäiset miehet tapaavat toisiaan. Klubi on yleishyödyllinen yhteisö, jonka laaja sähköinen julkaisutoiminta kohdistuu myös kansainväliseen yleisöön. Klubi on keskusteluyhteisö, jossa on mahdollista saada uusia vaikutteita ja virikkeitä erilaisen työ- ja elämänkokemuksen omaavilta. Klubilla pääsee osalliseksi sellaisista yhteiskunnallisista ajatus- ja toimintamaailmoista, jotka muutoin ehkä jäisivät tavoittamatta.
Kuunnelkaa entisten presidenttien vanhoja puheita, ne ovat vaikuttavia ja voimakkaita sekä nostavat kansallistunnetta, kaikki kokevat olevansa tärkeitä. Paavo Värynen voisi nykyisistä presidenteistä vastata tuohon huutoon.
Ei ole asiaa kärkeen, kun suurin osa kansasta inhoaa. Pieni osa mennyt hurmokseen kuin matkasaarnaajaa kuunnellessa. Tervejärkiset ei mene.
Kun vielä tarkastelee puoluekannatusta joka pysynyt suht samoissa niin ei ole
mahdollista että Paavi saa enempää kuin 10-15% äänistä. Kun jakajia on liki kymmenen . Ajatelkaa nyt aivoillanne hyvät ihmiset.
Kokoomuksen suosio ei laannu ja Sale saa valtaosan äänistä. Häntä äänestää vallan moni muu, demareista, kepusta ja persuistakin. Mutta äänestysuskollisimmat löytyvät persuista jotka äänestävät Soinia,, omaa ehdokasta. Soini nousee kakkoseksi.
http://www.hs.fi/politiikka/Yle+Kokoomuksen+kannatus+jatkaa+nousuaan/a1305548701410
Joka neljäs kannattaa tällähetkellä muka kokoomusta, hohhoijaa just joo.
Ps. Aikas ärtyisän oloinen äijän käntty tuo Niinistö viimeaikoina ollu.
Taitaapi ottaa hivenen pattiin kun presidentin kruunu ei tullutkaan kuin Manulle illallinen, kovasta etukäteismainoskamppanjasta huolimatta...
Pysyisi nyt hiljaisena vanhoista ja katsoisi vain eteenpäin, niin hyvä tulisi.
Niinistö on ärtyilevä, Lipponen aina ärähtelevä ja kaiken huippu, vei euroon ilman meitin lupaa!
Toivon Sari Essayahilta ja toimittajilta mahdollisuutta järkevien keskustelujen mahdollistamiseksi. Silloin aiheet olisivat asiallisia ja maan parasta puoltavia.
Suosikkisi Suomen seuraavaksi presidentiksi?
6% (719 ääntä) Paavo Lipponen
29% (3614 ääntä) Sauli Niinistö
17% (2095 ääntä) Timo Soini
42% (5253 ääntä) Paavo Väyrynen
8% (969 ääntä) Eva Biaudet tai Pekka Haavisto tai joku muu
Ääniä yhteensä: 12650
http://www.uusisuomi.fi/kysely/suosikkisi-suomen-seuraavaksi-presidentiksi
PAAVO VÄYRYSESTÄ TEHDÄÄN NYT PRESIDENTTI !!!
"PARAS PELIMIES KEHIIN SUOMEN PUOLESTA!"
Toinen motto voisi olla:
VÄYRYSEN PAAVO ON SUOMEN ELMO,
JOKA PÄRJÄÄ SUOMEN PUOLESTA - SUOMALAISIA VARTEN,
KANSAINVÄLISISSÄ KISOISSA!
KANSOJEN VANKILA KUMARTAA KGB:TÄ NISKALAUKSELLA.
NL HÄVIÄÄ NATOLLE PAAVO VÄYRYSELLE KGB ON IKUINEN.
PYÖVELI KGB ON KAUHISTUS JUMALAN KASVOJEN EDESSÄ.
Sinä aikana on ehtinyt aika paljon seurata politiikkaa ja poliitikkojen sekä työtä, että lausahduksia eri asioista.
Sodan jälkeen tarvittiin joustavuutta ja mielipide piti joskus jopa pystyä muuttamaan, että jonkinlainen itsemääräämisoikeus olisi säilynyt. Vielä -70 luvulla, suurina vaaranvuosina, tarvittiin todella viisaita miehiä, jotta olisi voitu luovia naapurimme paineen alla. Silloinkaan ei kaikki olleet viisaita ja jos olisi heidän mukaan toimittu, kuinka meidän olisi käynyt, siinä olisi voinut mennä viimeisetkin siemenperunat. Onneksemme meillä oli silloin viisas presidentti, Kekkonen. Väyrynen oli silloin jo mukana pelastamassa Suomea ja on näihin päiviin saakka ollut kartuttamassa kokemustaan mitä erilaisimmissa tehtävissä.
Ihminen ei voi kehittyä missään umpiossa, vaan siihen tarvitaan koulutusta, virikkeitä antava ympäristö ja tietysti se synnynnäinen viisaus, joka takaa parhaiten sen, ettei joutuisikaan vaikeaan tilanteeseen, johon älykäskin vielä helposti joutuu, kuten Paavo Väyrynen on itsekin todennut.
Väyrynen on käynyt vertaansa vailla olevaa elämänkoulua muun koulutuksensa lisäksi, minkä takia hänellä on parhaat mahdollisuudet Suomen luotsaamiseen omalta osaltaan ulos tästä nykyisestä velka- ja valtavankeudesta.
Ovensuukysely: Väyrynen.
Vaikka en ole Kepulainen niin Paavo väyrynen on Paavo Väyrynen, ei kukaan muu.
EHDOTON VALINTA
On se vaan mies ..
ps. Ja tämä ei ole ironiaa. Katsokaa nyt. Mieshän on eri planeetalta kuin Jurot Niinistö ja Lipponen
Väyrynen nosti eduskunnan päivärahoja sillä verukkeella, että muka asuisi Keminmaalla. Oikeus totesi, että tämä ei ole totta, vaikka Väyrysellä onkin siellä jalaksille nostettu, siirrettävä, muutaman neliömetrin "jalasmökki", vaan Väyrynen perheineen asuu Helsingin Kruununhaassa 173-neliöisessä asunnossa.
TAVALLINEN KANSALAINEN OLISI SAANUT PETOSTUOMION. Tosiasiallinen asuinpaikka oli helsinki joka kaikille selvää. Selvä petos, nykypäivänä tapahtuvana asiaa riepoteltaisiin niin paljon mediassa että Väyrynen joutuisi eroamaan.
Tee se nyt Paavo, kukaan ei sinua huijari kaipaa
Halosen jälkeen on jo aika saada jotain ihan muuta. Jesh!
Toivotaan menestystä Paavolle se joka näkee vaivaa asiansa eteen olkoon seuraava prsesidentti.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10232038
Nämä US avoimet kyselyt kertovat kansan kyllästymisestä Euro- ja Natomyötäilyyn ja hallituksen holtittomaan menoon.
Keväällä oli jytky nyt on tulossa kaikkien JYTKYJEN ÄITI eli Väyrynen on tuleva presidentti.
Tulisi edes yksi selväjärkinen joukkoon, kun saataisiin Väyrysestä presidentti.
Ja miksei me saada, kun äänestetään häntä.