Eutanasia tuntuu olevan monelle suomalaiselle kirosana nykyään. Osa pitää sitä toisen ihmisen murhaamisena, kun taas jotkut kokevat kärsimysten lopettamisen olevan oikea ratkaisu. En ymmärrä ihmisten vastustusta, sillä lopetetaanhan eläimiäkin siksi, ettei niiden tarvitsisi kärsiä. Ihmisestä eroten eläin ei kuitenkaan osaa kertoa, milloin se tahtoisi kuolla. Kumpikin kärsivät, mutta silti eläimen lopettaminen on velvollisuus, mutta ihmisen "lopettaminen" rikos.
Mikä tekee tilanteesta erilaisen?
Olisihan se ihmiselle itselleenkin parempi tilanne, että hän saisi itse päättää, tahtooko kitua sairaalassa kuollen tuskiinsa, vai lähteä arvokkaasti ilman kipuja. Elämän kuitenkin tulisi olla arvokasta, eikä tuskainen kuolema sairaalan letkuissa ole järin arvokasta.
Mitä mieltä itse olette, tulisiko eutanasia laillistaa?
Kahden lajin armomurha
3
72
Vastaukset
- JonesHenry
Et ymmärrä ongelmien perimmäistä syytä. Suomi on hyvin kuolema myönteinen maa! Esim itsemurhassa neuvon antaminen ei täällä ole rikos! Edes toisen murhan suunnitteleminen tai esim palkkamurhan tilaaminen ei vielä nykyisellään ole rikos!
http://www.riksdagen.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_80_2005_p.shtml
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/110696-yle-palkkamurhan-saa-tilata-ilman...
Jos haluaisit perustaa esim eutanasiaklinikan(siis ihan puhtaasti neuvoa antavana laitoksen)niin Sveitsin lisäksi tämä olisi siihen ideaalinen maa!
Sinä käsittelet ongelmien...Suomalaisen yhteiskunnan masennuksen sairauden OIREITA! Et niiden varsinaista syytä! Suomi on hyvin kaunis maa, ja kuoleman suhteen Suomi on hyvin suvaitsevainen. Suomessa mikä tahansa vuodenaika on kaunis, mikäli suunnittelisit kuolevasi täällä. Omalla tavallaan jopa Suomen kaamos ja masennus on kaunista.
Sitä et kuitenkaan ymmärrä mistä tässä kaikessa tosiasiassa on kysymys. Sinä, niinkuin monet muutkin itkevät ja valittavat "miksi Suomessa ei saa kuolla?"
Suomen lain mukaan saa jopa antaa välineitä itsemurhaajalle, vaikkapa kantaa 20-litran typpitankin sisään vanhuksen kotiin. Kyse on enemmänkin siitä ettei Suomessa AUTETA ulkopuolisia! Sinä käsittelet Suomalaisen yhteiskunnan sairauden oireita, et sen varsinaista juurta tai syytä! Sitä itket ihan väärän puun juurella!
Suomessa vanhukset mätänevät laitoksissa ja heidät lääkitään lähelle totaalista muumioitumista ja halvuuntumista koska HEISTÄ EI VÄLITETÄ! Tämä on ongelmien varsinainen SYY! Sinä itket ja nyyhkytät niiden oireita, sir!
Kun minä tulin tänne tasan 30-vuotta sitten, Suomessa ei edes rekisteröity että minä olin olemassa. Meni noin 30-vuotta kunnes asioista alettiin puhua, ja silloin todettiin että "Jaa! Kulttuurillisrikkaat vanhemmat kävyvät OSTELEMASSA lapsia kehitysmaiden kommunistisista halpahalleista. Onpa sööttiä!"
http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2010/10/suomeen_sopeutuminen_on_adoptoid...
http://yle.fi/alueet/pohjanmaa/2011/07/adoptiolapselle_oma_kulttuuri_on_...
Sinä sir käsittelet sairauden oireita, et niiden varsinaista syytä. Suomi RAKASTAA kuolemaa, mutta Suomessa ketään ei AUTETA kuolemaan! Jos joku haluaa kuolla, hänen pitäisi tehdä se ihan itse. Tämän takia lainsäätäjä ei ota aiheeseen mitään kantaa. Jopa toisen palkkamurhan tillaminen ja suunnitteleminen on täällä täysin laillista! Poliisi voi kuitenkin kuskata sinut mielisairaalaan jos heidän mielestään olet itsetuhoinen. Lakeja ei ole. On olemassa vian epämääräinen ja sekava käytäntöjen vyyhti joka vaihtelee kunnittain.
Sinä olet taas yksi säälittävä nyyhkyttäjä joka käsittelee sairauden OIREITA, ei sen varsinaista SYYTÄ! Sir, hanki itsellesi ELÄMÄ ja lopeta nyyhkyttäminen! Ei täällä Suomessa elämää rakasteta, varsinkaan vanhusten! Yksi niistä harvoista ihmisistä joista minä täällä Suomessa pidin oli adoptioäitini äiti. Ei varsinaisesti minun "mummoni" mutta silti suoraselkäien, kiltti ja auttavainen nainen. Oikean sotaveteraanin vaimo! Hän kuoli tehtyää itsemurhan. Hän tietoisesti pudottautui alas korkealta sairaala sängyltä, murtaen jokaikisen luun hauraassa 80-vuotiaassa ruumiissaan. Tämä tapahtui noin 20-vuotta sitten. Hänen oma tyttärensä, joka on itserakas pilallehemmoteltu narsisti kutsui sitä "hyväksi kuolemaksi" Toivon koko sydämmestäni että hän saa kokea äitinsä kohtalon! Häntä minä en varmasti tule auttamaan kuolemaan arvokkaasti!
Silti sir, sinä käsittelet nyt sairauden oireita, et sen varsinaista syytä! - JonesHenry
Vahinko ettei noita viestejä voi editoida. Jostain syystä linkit eivät tulleet viestiini kunnolla. Masentavaa!
http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2010/10/suomeen_sopeutuminen_on_adoptoid...
http://yle.fi/alueet/pohjanmaa/2011/07/adoptiolapselle_oma_kulttuuri_on_...- JonesHenry
Antaa olla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh822005Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1211715- 1801306
- 229720
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 57624
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako205580- 47517
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337482