Oletko hakemassa töihin Ef:lle? Nuori työnhakija ole tarkkana!
1.Työsopimus. Ei noudata sovellettavan työehtosopimuksen minimiehtoja. Työsopimuksessa mainitaan mm.että ylitöistä ei makseta korvauksia, vaan ne hyvitetään max. Viitenä vapaapäivänä vuoden aikana. Herranjestas! Kyllähän työajan ylittämisestä pitää maksaa palkka ja ylityökorvaus! Varsinkin, kun työhön kuuluu ”hätäri”-viikonloppuja, jolloin olet vastausvelvollinen puhelimeen koko viikonlopun. Toiseksi: 5 vapaata ei mitenkään kata päivittäin tai lähes päivittäin tehtyjä ylityötunteja, koska niitä ei seurata mitenkään! Pidä siis jokaisesta ylityötunnista arkka kirjanpito. Vaikka firman johto toimii englannissa, niin se tottelee suomen lakia, kun asiat otetaan esille.
2. Palkkaus. Vaadi riittävän suuri palkka. Firmassa samaa työtä tekevien palkoissa voi olla 500 euron ero. EF voi tarjota kovasti vaativalle hieman suurempaa palkkaa, jos hän ei kerro tästä toisille työntekijöille. Juttele siis avoimesti palkan suuruudesta ja vertailkaa keskenänne, että palkat ovat riittäävän suuret.
3. Kuulu jäsenliittoon. Ef:llä töissä olevia on uhkailtu suullisten varoitusten lisäksi irtisanomisella, kun he ovat alkaneet vaatia omia oikeuksiaan. Tämä on täysin lainvastaista. Jäsenliiton kautta saat juridista apua, mikäli ef yrittää uhkailemalla hiljentää työntekijän.
4. Työyhteisön tuki. Ef:lle valikoituu työyhteisö, joka on äärimmäisen joustava. He tekevät ylitöitä, ilman että tunteja seurataan tai niistä maksetaan asianmukaista korvausta. Työntekijät tukevat toisiaan ja kannustavat jaksamaan, tällainen yhteisöllisyys on ns.suggestioherkälle ihmiselle kuin hypnoosia jatodellinen karhunpalvelus.
5. Bonusjärjestelmä. Ef:n omasssa työsopimuksessa puhutaan bonusjärjestelmästä. Työntekijät voivat saada bonuksen, kun työ on tehty hyvin. Valitettavasti bonus on 1-10% siitä rahamäärästä, johon työntekijä olisi oikeutettu ylityökorvausten kautta. Siten juhlallinen 10e skumppapullo ei lämmitä jos 1000e ylityökorvaus jää saamatta.
Ef-Education First työpaikkana
3
1003
Vastaukset
- eerö
Kyseinen työsopimus on laadittu englanniksi, joka voi vaikeuttaa sopimuksen ymmärtämistä.
- jepjep
Tuo on itsestäänselvää, ettei EF:llä työasiat skulaa. Toimiston porukka vaihtelee taukoamatta, vaikka lähes ulkopuolisena saisi sen kuvan, että ovat juuri sopivia töihin.
Työ on todella rankkaa varsinkin kielikurssiaikoina, ja toimistolaiset joutuvat venymään lähes liiaksi. Jos muutama ihminen vain vastailee satojen oppilaiden perheiden viesteihin ja siihen päälle vielä muutamat kymmenen liideriä, on taattua, että he palavat loppuun. - niin...
Itse sain myös sellaisen kuvan ettei EF:llä ole kaikki oikein kunnossa. Rekrytointiprosessi vei lähes puoli vuotta, ja lopullista vastausta ei ikinä saanut. Asioita hoitivat eri ihmiset ja jatkuvasti joku uusi ihminen otti yhteyttä työpaikan tiimoilta. Voi olla että alkuvaikutelma pettää, mutta eipä jäänyt kauhean hyvä kuva EF:stä työantajana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama305110Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644101Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve783676Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732728Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1582534Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602388Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl792199Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272167- 1381695
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko401548