Tuli katsomani dokumentti mieleen tästä uusimmasta verkkouutisesta:
http://www.iltalehti.fi/koti/2011112314809929_kt.shtml
On hyvin huvittavaa miten ihmisiä tosiaankin vedätetään. Miten kansantalous voi perustua siihen, että miten paljon kulutetaan? Saman verranhan rahaa(=ruokaa ja asumuksia) pitäisi olla käytettävissä huolimatta siitä, että miten paljon jotain pesukoneita myydään.
Mielestäni tämä on täysin naurettava ilmiö. Samalla kun kaatopaikat täyttyvät, niin toisaalla huudetaan, lamankin aikaan, että ostakaa ja ostakaa. Light Bulb Conspiracy-dokumentissa näytettiin lamppu, joka oli ollut toiminnassa 100 vuotta.
Montakohan vuotta lamput nykyäänkin kestävät? Tiedän, etteivät kovin kauaa, ja tästä päätellen eivät monet muutkaan hyödykkeet todellakaan siis kestä järin kauaa.
Eikös samaa juttua voisi soveltaa energiakauppaan. Vaikka vaihtoehtoinen energialähde keksittäisiinkin, niin voitaisiinko sitä vapaasti levittää? Ovatko tämän maailman öljypohatat kyllin mahtavia supistaakseen kaiken muun, aidosti ihmisikuntaa edistävänkin teknologian käyttöönoton?
Näitähän ovat mm. Nikola Tesla, joka jo 100 vuotta sitten uneksi ilmaisen energian käyttöönotosta.
Kun otetaan mukaan ihmisten ahneus, niin eihän ahne ihminen yksinkertaisesti välitä muuta kuin rahasta ja siitä, miten saisi lisää rahaa.
Eikö asia olekin niin?
Light Bulb Conspiracy
totuuden tuli
2
208
Vastaukset 2
- toentonkia
Jos poliitikoilla olisi ollut halua, maassamme olisi kaikkien asiat hyvin emmekä kuluttaisi liikaa.
Mutta poliitikot ovat olleet pikemminkin haitta kuin apu maamme kehittämisessä.- totuuden tuli
Näin olen ajatellut itsekin. Ihmisen ahneus on suorastaan mieletöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112721
- 54614
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?66587Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha73522Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät41495Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26493- 152434
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett40428Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6404- 20381