Tuli katsomani dokumentti mieleen tästä uusimmasta verkkouutisesta:
http://www.iltalehti.fi/koti/2011112314809929_kt.shtml
On hyvin huvittavaa miten ihmisiä tosiaankin vedätetään. Miten kansantalous voi perustua siihen, että miten paljon kulutetaan? Saman verranhan rahaa(=ruokaa ja asumuksia) pitäisi olla käytettävissä huolimatta siitä, että miten paljon jotain pesukoneita myydään.
Mielestäni tämä on täysin naurettava ilmiö. Samalla kun kaatopaikat täyttyvät, niin toisaalla huudetaan, lamankin aikaan, että ostakaa ja ostakaa. Light Bulb Conspiracy-dokumentissa näytettiin lamppu, joka oli ollut toiminnassa 100 vuotta.
Montakohan vuotta lamput nykyäänkin kestävät? Tiedän, etteivät kovin kauaa, ja tästä päätellen eivät monet muutkaan hyödykkeet todellakaan siis kestä järin kauaa.
Eikös samaa juttua voisi soveltaa energiakauppaan. Vaikka vaihtoehtoinen energialähde keksittäisiinkin, niin voitaisiinko sitä vapaasti levittää? Ovatko tämän maailman öljypohatat kyllin mahtavia supistaakseen kaiken muun, aidosti ihmisikuntaa edistävänkin teknologian käyttöönoton?
Näitähän ovat mm. Nikola Tesla, joka jo 100 vuotta sitten uneksi ilmaisen energian käyttöönotosta.
Kun otetaan mukaan ihmisten ahneus, niin eihän ahne ihminen yksinkertaisesti välitä muuta kuin rahasta ja siitä, miten saisi lisää rahaa.
Eikö asia olekin niin?
Light Bulb Conspiracy
totuuden tuli
2
182
Vastaukset
- toentonkia
Jos poliitikoilla olisi ollut halua, maassamme olisi kaikkien asiat hyvin emmekä kuluttaisi liikaa.
Mutta poliitikot ovat olleet pikemminkin haitta kuin apu maamme kehittämisessä.- totuuden tuli
Näin olen ajatellut itsekin. Ihmisen ahneus on suorastaan mieletöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.878071Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906084Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675496Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232498Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys362208Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71344Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190