VOLVO IN SPORTS

Bi_Mies rich

Hahhahaa, Volvo in sports! Nyt kyllä menee liian paksuksi. Jos jollain merkillä ei ole kokemusta kilpa-ajosta, se on juuri Volvo. Eipä ainakaan Honda-palstalle kannata tulla tuollaisella nimimerkillä heilumaan. Honda on yksi kaikkien aikojen menestyksekkäimmistä kilpamerkeistä ja hallitsee tälläkin hetkellä monia ratasarjoja ympäri maailman ja Bar Honda on nousemassa F1:ssä kovaa vauhtia kärkikastiin. Tai siellähän se oikeastaan on jo. Jo pitkään on Honda valmistanut tehokkaimmat F1-koneet. Yksi kautta aikojen menestyneimmistä F1-moottorinvalmistajistahan se on.
Myös HYVIN nopeita katuautoja Honda tekee, kuten NSX-R (0-60mph 4,4 sek.)
http://autozine.kyul.net/html/Honda6.htm#NSX-R

S2000 (0-60mph 5,4 sek.) http://autozine.kyul.net/html/Honda6.htm#S2000

Integra Type R (6.0 sek.)http://autozine.kyul.net/html/Honda5.htm#Integra

Accord Euro R (6.1 sek.)
http://autozine.kyul.net/html/Honda3.htm#Accord Euro R

Entäpä Volvo? Eipä tule mieleen yhtään oikeasti nopeaa autoa. Joku farmarinrotiskohan(V70R) on testattu 0-60mph 7,4 sek. Tässä linkki siihen: http://autozine.kyul.net/html/Volvo2.htm
Tähtiäkin internetin laajin autosivusto AutoZine antoi sille jopa kaksi kuudesta! Sama S60R:lle. Tässä linkki siihen: http://autozine.kyul.net/compare/Compare4.htm#Sports saloon
Subaru Legacy B4 GTB sai 5 tähteä ja merkinnän "AutoZinen valinta", vaikka on luokkaa halvempi.
Ja ennen kaikkea Hondan urheiluautot ovat nopeita OIKEASTI radallakin. Ominaisuudet ovat huippuluokkaa. Turha yrittää selittää, että joku ruotsalainen farkkuhirviö liittyisi URHEILUautoiluun mitenkään.
Älä edes vertaa jotain "pohjoismaista osaamista" japanilaiseen. Hahhah. Tutustupa vähän Volvojen ja vaikkapa Nissan Skyline GT-R:n, Honda NSX-R:n, Lexus LS430:n tai Nissan Ciman tekniikkaan ja ratkaisuihin. Volvolla ollaan teknologiassa auttamattoman jäljessä ja Japanissa tietenkin edelläkävijöitä.
Sinäkin varmasti kuulut niihin, jotka uskovat Volvon valmistavan maailman nopeimmat farmarit. Olet väärässä. Tutustupa vaikka näihin japanilaisiin:

Nissan/Nismo Stagea Autech(Skyline GT-R:n moottori, Nismo-versiossa 400-heppainen kone. Se on tiettävästi maailman nopein farmari, kiihtyen 0-100km/h n. 3,9 sek.!),
http://www.fantasycars.com/sedans/html/stageanis.html

Toyota Caldina GT-4 ja GT-T,
http://autozine.kyul.net/html/Toyota3.htm#Caldina

Mitsubishi Legnum(Galantin farkkuversio) VR-4 ja
http://www.mitsubishi-motors.co.jp/PRODUCTSS/legnumv.ht ml

Subaru Impreza WRX Sti Wagon, joka on toiseksi nopein (0-100km/h 4,6 sek.)
http://www.velocityjrnl.com/jrnl/2004/vmd9422ov.html

Subaru Legacy B4 GTB
http://autozine.kyul.net/html/Subaru2.htm#Legacy

8

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eraser-08

      Mitä oikein haet moisella avautumisellas? Jurppiiko se vanha datsunis?

    • Voi voi näitä

      pikkupoikien juttuja. Aikuisia naurattaa.

    • voi lasten ajatuksia

      Nyt ei teini ymmärtänyt mistä on kysy tuossa in sports asiassa.
      Vinkkinä voin kertoa, etteä Volvo sponssaa laajasti urheilua, snaijaatsä?

    • voi pojat...

      on sama asia mennä lehmällä raveihin ko volvolla moottoritielle.

      • volvon miäts.

        tuostahan voisi päätellä että lehmä voisi voitta raveissa.

        voi voi kyl sää oot eksyny.


    • maailma muuttuu

      aika vanhaa tietoa gay- miehellä diesel mallitkin menee alle 7sek nykypäivänä

    • volvo miäts.

      En tiedä mikä sinut on noin perin pohjin suivaanuttanut. Olet ehkä liian nuori muistaaksesi 80-luvun alkua kun 240 kyppisten turbo volvojen helma teipeissä luki tuo IN SPORT ,ei sillä ole mitään tekemistä moottoriurheilun kanssa.

      Olet luetellut pitkän rivin toinen toistaan nopeampia riisikuppeja joita ei juuri suomen teillä ole näkynyt muuta kuin tuonti-autona tai voihan siihen näkymättömyyteen olla syynä sekin että kyseiset super autot ovat jatkuvasti rikki ja ovat korjattavana.

    • .,.,.,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      119
      1170
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    4. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      77
      697
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      88
      653
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      27
      537
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      107
      477
    Aihe