Hyvä Saunalahden mobiililaajakaista-asiakas! Saunalahden mobiililaajakaistoissa voi nykyään olla saman IP-osoitteen alla useita eri käyttäjiä. Jos käyttämäsi jaettu IP-osoite on joutunut estolistalle, et valitettavasti pysty julkaisemaan keskusteluviestejä.
Lisätietoa Saunalahden nettisivuilta. http://www.elisa.fi/saunalahti/asiakaspalvelu/570/osoitteenmuunnos-nat/
Voisiko olla niin, että Suomi24 palvelin itse estäisi osoitemuunnoksen (NAT), ilman että joku olisi bannissa, koska kyseisessä yhdessä ip osoitteessa on useampi tietokone, tällöin yksittäisen tietokoneen jäljittämien olisi huomattavasti vaikeampaa ellei mahdotonta?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Osoitteenmuunnos
Jos käyttämäsi jaettu IP-osoite on joutunut estolistalle?
4
210
Vastaukset
- Roistofirma?
Saunalahti on omaksunut predatorisen mentaliteetin. Ei väliä jos kansa kärsii, kunhan voi maksimoida katteet ja tuotot.
Moni tilaaja samassa IP-ssä, monta kertaa halvempi palvelun tuottajalle? >>koska kyseisessä yhdessä ip osoitteessa on useampi tietokone, tällöin yksittäisen tietokoneen jäljittämien olisi huomattavasti vaikeampaa ellei mahdotonta?>>
ei ole. ihan samalla tavalla ne operaattorin lokiin jää kuka yhteyttä milloinkin on käyttänyt.
muutenhan tuo sauniksen nattaus on pelkkää pelleilyä. esim etäkäyttö ja valvontakamerat ei natin takaa toimi ollenkaan.
itse irtisanoin määräaikaisen sopimuksen välittömästi kun nat tuli käyttöön ja otin dna:lta liittymän. tuplasti nopeampikin, vaikkei sauniskaan hidas ollut.
ei muuten saunis meinannut ensin määräaikaista liittymää suostua purkamaan, vaikka ovat yhteyttä oleellisella tavalla muuttaneet. avainsana "kuluttajaviranomaiset" teki kuitekin sen, että sopimus saatiin purettua välittömästi :)
ja tulihan tehtyä hyvä työ sitten samalla. jos saunikselta on ip-osoitteet lopussa, niin täältä vapautui kaksi kappaletta samantien..- NATtasia kattomassa.
Oikeastaan tuo NAT-juttu on ihan hyvä. Ilman sitä en nimittäin olisi tajunnut, että voin siirtyä käyttämään anonyymipalvelinta. Etsin ratkaisua ongelmaan, ja löysin K-proxy -nimisen anonyymiserverin jonka kautta voin kirjoittaa tänne ihan mitä haluan, enkä koskaan jää kiinni mistään, vaikka miten herjaisin tunnettuja ihmisiä. Lisäksi löysin monia muitakin proxyjä, joita voi käyttää. On tämä yhtä juhlaa!
NATtasia kattomassa. kirjoitti:
Oikeastaan tuo NAT-juttu on ihan hyvä. Ilman sitä en nimittäin olisi tajunnut, että voin siirtyä käyttämään anonyymipalvelinta. Etsin ratkaisua ongelmaan, ja löysin K-proxy -nimisen anonyymiserverin jonka kautta voin kirjoittaa tänne ihan mitä haluan, enkä koskaan jää kiinni mistään, vaikka miten herjaisin tunnettuja ihmisiä. Lisäksi löysin monia muitakin proxyjä, joita voi käyttää. On tämä yhtä juhlaa!
ei pelkällä proxyllä kannata tunaroida, kyllä niiden takaa henkilö selville saadaan.
jos teet jotain sellaista, mikä ei päivänvaloa kestä, käytä toria.
https://www.torproject.org/
tosin osa torin exit-nodeista on täällä bannattu, joten joudut sen lisäksi ehkä kierrättämään liikenteen muualta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310589
- 525090
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432291Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052098- 281996
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997