Uusi netinkäyttäjä

Valmiiksi bannittu

Otin muutama päivä sitten saunalahden mobiililaajakaistaliittymän. Yllätys oli melkoinen kun huomasin etten voi kirjoittaa mitään mihinkään sarakkeeseen. Selvisi että minulla on banni???. Saunalahti tiedotteen mukaan jakaa samaa ip-numeroa useammalle. Olen yrittänyt sulkea mokkulaa ja tehnyt sun vaikka mitä niin banni pysyy. Olen soittanut suomi24:lle ja he käski soittaa Saunalahteen. Kun soitin Saunalahteen niin he vieritti vastuun nettisaitille. En ole saanut muuta kuin pahoittelua ja se ei kyllä riitä. Miksi maksaisin rajoitetuista oikeuksista? Miten olette kohtalotoverit toimineet? Olisko joku niin kiltti ja neuvoisi.

16

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+16

      Saunalahti antaa kyllä jakamattoman IP:n lopulta, kun vain suljet mobiiliyhteyden tarpeeksi pitkäksi ajaksi, ennen kuin yrität saada yhteyden jakamattomalla IP:llä.

      Siihen menee useampi minuuttikin ainakin minulla, että mobiiliyhteyden IP vapautetaan ja saan uuden IP:n ottaessani uudelleen yhteyden.

      Tämän voi joutua toistamaan muutamia kertoja, mutta lopulta aina saan jakamattoman yhteyden.

      Ja S24:lle on turha valittaa, jos et ole maksava asiakas. Ensisijainen ongelma on, että Saunalahti rajoittaa asiakkaansa maksetun palvelun käyttöä, mutta eihän Saunalahti siitä isona rosvona mitään vastuuta ota.

      Itse silti aion valittaa vaatien hyvitystä tai määräaikaisen sopimuksen purkua. Otan mahdollisesti myös kuluttajaneuvontaan yhteyttä.

      • ====

        Ongelma on myös siinä, että vaikka katkaiset nettiyhteyden, ja hyvällä tuurilla saat julkisen IP:n, seuraavalla käynnistyskerralla se onkin taas NAT:in takana, ja jonkun muun hankkima bannaus päällä.
        Eli jatkuvasti päivittäistä yhteyden katkomista ja uudelleen luomista toivossa, että sattuisi saamaan julkisen IP:n, eikä NAT-IP:tä.
        Tätä on ollut itselläni joka päivä, ja bannauksia olen saanut jo kymmenittäin.


      • ()
        ==== kirjoitti:

        Ongelma on myös siinä, että vaikka katkaiset nettiyhteyden, ja hyvällä tuurilla saat julkisen IP:n, seuraavalla käynnistyskerralla se onkin taas NAT:in takana, ja jonkun muun hankkima bannaus päällä.
        Eli jatkuvasti päivittäistä yhteyden katkomista ja uudelleen luomista toivossa, että sattuisi saamaan julkisen IP:n, eikä NAT-IP:tä.
        Tätä on ollut itselläni joka päivä, ja bannauksia olen saanut jo kymmenittäin.

        Jep.
        NAT tulee takaisin useammin, kuin tavallinen jakamaton IP.


    • ====

      Lukeehan tuo saunalahtelaisille tämänkin sivun yläreunassa:

      Hyvä Saunalahden mobiililaajakaista-asiakas! Saunalahden mobiililaajakaistoissa voi nykyään olla saman IP-osoitteen alla useita eri käyttäjiä. Jos käyttämäsi jaettu IP-osoite on joutunut estolistalle, et valitettavasti pysty julkaisemaan keskusteluviestejä. Lisätietoa Saunalahden nettisivuilta.

      http://www.elisa.fi/saunalahti/asiakaspalvelu/570/osoitteenmuunnos-nat/

      Ja em. linkissä kohdat:
      "Mitä voin tehdä, jos käytössäni oleva palvelu lakkaa toimimasta muutoksen johdosta?"
      "Miten tarkastan onko muodostamani yhteys saanut julkisen IP-osoitteen?"

    • Savupirtti

      Ehkä kiltti käyttäytyminen voisi hellyttää Vasta-, Vihta-, Saunalahden.
      Ei se mitään, taas yksi syy lisää pysyä erossa.

    • iposoite

      Jos noin suurella, epämääräisellä joukolla käyttäjiä on sama ip-osoite, niin miten tuossa on järjestetty lakimääräisten teletunnistetietojen tallentaminen, vai vastaako saunalahti kaikista seuraamuksista mitä heidän liittymien kautta tehdään.

      • ????????????????????

        Erittäin hyvä kysymys.
        Jos jonkun liittymän kautta tehdään esimerkiksi nettikaupoissa petoksia, niin kuinka poliisi pystyy teletunnistetiedoista selvittämään, kuka on syyllinen, vai juoksuttaako kuulusteluihin koko lauman jolla oli sama IP, ja takavarikoi tietokoneet tutkittaviksi kaikilta?


      • 29
        ???????????????????? kirjoitti:

        Erittäin hyvä kysymys.
        Jos jonkun liittymän kautta tehdään esimerkiksi nettikaupoissa petoksia, niin kuinka poliisi pystyy teletunnistetiedoista selvittämään, kuka on syyllinen, vai juoksuttaako kuulusteluihin koko lauman jolla oli sama IP, ja takavarikoi tietokoneet tutkittaviksi kaikilta?

        Saunalahti näkee kyllä omista lokeistaan mistä liittymästä on perseilty, NATtihan vain välittää yhtä ulkoista IP:tä sisäverkon IP:eille.


      • 30
        29 kirjoitti:

        Saunalahti näkee kyllä omista lokeistaan mistä liittymästä on perseilty, NATtihan vain välittää yhtä ulkoista IP:tä sisäverkon IP:eille.

        Tietäähän saunavihta ainakin puhelinnumerosi kaiken muunkin liikennöinnin.


      • 29
        30 kirjoitti:

        Tietäähän saunavihta ainakin puhelinnumerosi kaiken muunkin liikennöinnin.

        Saunavasta tietää ihan varmasti sen NATtinsa sisäisen koneen ip-osoitteenkin, kuten senkin millä liittymällä se on ollut milloinkin. ja lokittaa myös tunnistetiedot kuten laki vaatii.


    • joulupukki jo matk..

      NATtaus on ihan ymmärrettävä toimenpide saunalahdelta koska firmoille jaettava IP-alue on erittäin rajallinen luonnonvara. Myöskin yksittäisen kuluttajan kannalta NATtaus auttaa tietoturvan parantamisessa. Eipähän ainakaan ihan jokainen aloitteleva pankki-salasanojen vakoilija osaa sitä kiertää.

      Mutta itse ongelma S24 keskustelupalstojen käytössä on S24:lla itsellään. Se haittaa 100-1000 kertaisesti enemmän syyttömiä sauniksen (tai yhtälailla kaikkia internet palvelutarjoajien) asiakkaita kuin varsinaisten bannerien aiheuttajia.

      Mutta jos S24 estää näitä mahdollisesti tuhansien käytössä olevia yhteisiä IP-osoitteita toimimasta niin kalikka kalahtaa omaan nilkkaan. Jos ei medialla ole mainoksia lukevia asiakkaita koska niiden pääsy mediaan on estetty niin kohta ei ole myöskään rahoittajia koska ei ole mitään mieltä maksaa S24:lle tyhjästä.
      Ja ei mene kauaa kun ei ole myöskään S24:aa. :(

      Kannattais alkaa S24:lla pikaisesti kaivamaan mietintämyssyä takaisin päähän ja ottaa pikapalaveri tämän asian tiimoilta jo ennen joulua että olis jotain mahdollisuuksia joululahjoihin vielä ensi vuoden joulunakin!!!

      • kahjokahjokahjo...

        Kuka nyt sun neuvojas haluaa noudattaa. Olet käytökselläs saanut kahjon maineen joten vain samanlainen kahjo tekee kuten neuvot :D


    • #&/()¤#%!

      Sylettää Saunalahti ja sylettää Suomi24.fi.
      Juma.... joka ikinen kerta, jos tänne haluaa kirjoittaa, niin yhteyttä on rämpytettävä pois ja päälle joskus 5-15 kertaa, ennen kuin saa jakamattoman IP:n.
      Natissa ei voi ikinä kirjoittaa mitään, eli suomi24 on jakanut bannauksia kuin turkin hihasta, ja nyt ne sulut laajennetaan jaetuilla IP:eillä syyttömillekin.
      Onko järkeä?

      • Heh,,

        Samalla tavalla niitä muiden hankkimia bannauksia saa muillakin foorumeilla Saunalahden jaetulla nat-IP:llä.
        Ja voi saada perintönä jakamattomallakin IP:llä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1274
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1118
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      844
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      840
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      770
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      715
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      655
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      647
    Aihe