Vapaus olla sitä sukupuolta, joksi on syntynyt

Havukka-Aho

KOELABORATORIO

Näin unta, että kadulla kulki lapsia ikäänkuin valvonnan alaisena, yrittäen ahdistuneina ja lamaantuneina näyttää sukupuolettomilta, peläten, etteivät he onnistuisi siinä. Vallitsi väkivallan ja pelon sekainen mykkä ilmapiiri.

Unet ovat unia, mutta tällaiseen maailmaanko meitä ollaan luotsaamassa?

Tytöt eivät saa olla tyttöjä, eivätkä pojat poikia.

Sukupuolten välisiä rajoja hämärretään.

Tarina kertoo kuninkaasta, joka halusi tietää, miten käy lapselle, joka saa kasvaa vapaasti, valita ja oppia itse. Lapsi sai kasvaa yksin linnan puutarhassa niin, ettei koskaan nähnyt ihmisiä, jotka ruokkivat häntä. Hänestä tuli eläinten kaltainen. Kun hänet vietiin ihmisten pariin, hän oli kauhuissaan ja puolustautui raivokkaasti jokaista ystävällistäkin lähestymisyritystä vastaan.

En sano, että "sukupuolettoman kasvatuksen" saaneista lapsesta tulisi mitään "susi-lasta". Hänen lapsen harteilleen on kuitenkin sysätty suhteettoman suuri vastuu oman sukupuolisen identiteettinsä kehittämisestä ilman muita rakennuspalikoita kuin hänen oma mielensä, ajatuksensa, kokemuksensa, tuntemuksensa ja mielikuvituksensa -sekä tietysti hänen sanoittakin omilta vanhemmiltaan omaksumansa käsityksensä ja näkemyksensä.

Lisäksi hän väistämättä lopulta joutuu yhtä hämmentävään tilanteeseen kuin yllä olevan kertomuksen lapsi. Kun hän nimittäin vihdoin saa astua ulos maailmaan, jonka perinteiseltä tavalta ymmärtää sukupuolisuutta "mies" ja "nainen" -nimityksineen häntä on kiivaasti varjeltu, hän hämmentyy, koska ei kykene ymmärtämään tai edes hahmottamaan ulkopuolista maailmaa, omaa suhdettaan siihen ja paikkaansa siinä -ja jossa myöskään häntä ei helposti ymmärretä.

Toki on jo nytkin olemassa ihmisiä, jotka eivät identifioi itseään selkeästi joko mieheksi tai naiseksi. Vallitseva kulttuuri kuitenkin ylläpitää perinteistä sukupuolisuuden mallia ja tähän asti perinteisestä seksuaalisuuden ja sukupuolisuuden mallista poikkeavat ovat eläneet vallitsevan kulttuurin ehdoilla.

Kysymys kuuluukin, että onko tämä nk. sukupuoleton vastakulttuuri luomassa "lasipallo-lapsilleen" nykyisen korvaavaa uutta kulttuuria, jossa suvaitsevaisuuden nimissä kielletään perinteinen sukupuolisuus sukupuolirooleineen ja -identiteetteineen, ja ennen kaikkea, mihin se johtaisi, sillä se olisi historian suurin koe, jonka kaltaista ei ole vielä nähty, ja jonka seuraukset tulisivat olemaan ennalta arvaamattomat.

Pohdinnan arvoista on myös se, kuinka pitkälle on mahdollista pimittää lapselta tieto hänen biologisesta sukupuolestaan tai sanojen "tyttö", "poika", "mies" tai "nainen" merkityksistä, ilman että hänen mahdollisuutensa tasapainoiseen kehitykseen sekä tiedollisella että kehityksellisellä tasolla merkittävästi heikkenisivät.

Missä vaiheessa lapsen elämää vanhemmat katsovat soveliaaksi tuoda lapsen tietoon nämä asiat tai sanat perinteisesti ymmärrettyine merkityksineen, ja pystyykö lapsi enää täysin sisäistämään ja ymmärtämään niitä, vai jääkö hänen maailma- ja ihmiskuvansa niiltä osin ristiriitaiseksi ja puutteelliseksi?

Ennen kaikkea, tuleeko hän koskaan saamaan todellista vapautta valita sitä perinteistä sukupuolisuuden mallia, koska hän ei ole saanut kasvaa ymmärtämään sitä jo lapsuudestaan asti?

1

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus-K

      "Ennen kaikkea, tuleeko hän koskaan saamaan todellista vapautta valita sitä perinteistä sukupuolisuuden mallia, koska hän ei ole saanut kasvaa ymmärtämään sitä jo lapsuudestaan asti?"

      Nykyinen malli: lapsi ei saa valita kuin sen yhden saman "perinteisen" mallin koska ei ole koskaan muusta kuullut tai muuta nähnyt.

      Vapaampi malli: Lapsi saa itse etsiä tapansa elää oman sukupuolensa elämää, ihan kuten ihminen löytää elämäntapansa muillakin elämänaloilla.

      Kumpi sinusta on lopulta se jokaisen yksilöllisyyttä kunnioittavampi malli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1939
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1771
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      307
      1575
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1455
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      89
      1040
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      968
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe