Keskustelu on ajatusten ja mielipiteiden vaihtoa. Keskustelu on parhaimmillaan silloin, kun molemmat tai kaikki keskustelijat kunnioittavat ja kuuntelevat toisiaan, ja vastaavat vuoron perään toisen perusteluihin ja esittävät omia perusteluitaan keskustelun jatkoksi, jos väitellään jostakin asiasta tai vaihdetaan näkemyksiä keskenään.
Keskustelua ei ole se, että lainataan Raamatun jakeita, jotka näyttävät olevan ristiriidassa toisen esittämän näkemyksen kanssa, mutta ei sanota mitään muuta. Keskustelua on se, että perustellaan, miksi toisen esittämä kanta tai Raamatun jae ei todista hänen väitettään tai kokonaisnäkemystään jostakin asiasta oikeaksi (todeksi), ja esitetään lisäksi perusteluja oman näkemyksen tueksi, jos se poikkeaa muiden näkemyksestä.
Rehellinen ja vilpitön kristitty tunnustaa, jos hänen perustelunsa tai jokin Raamatun jae ei ole riittävä todiste hänen näkemyksensä puolesta tai on kokonaan virheellinen. Vilpitön kristitty hylkää virheelliset perustelut ja todistukset, niin että perustaa näkemyksensä jatkossa vain hyväksi havaittuihin todisteisiin ja perusteluihin.
Paikalleen jämähtänyt ja muutokseen haluton ihminen ei välitä siitä, millaisia perusteluja hän esittää lukkoon lyömänsä näkemyksen tueksi. Hän jatkaa selvästi virheellisiksikin osoitettujen tai puutteellisten näkemysten käyttämistä todistuksena omalle kannalleen, jota pitää tietysti "ainoana oikeana totuutena" ja eri tavalla uskovia ihmisiä harhaoppisina tai varmasti väärässä olevina. Jos nyt olisi niin, että hänen näkemyksensä olisi Jumalan tahdon mukainen (totta), niin tällainen käytös tekee vain hallaa Jumalan sanan opetukselle. Jumala ei tarvitse virheellisiä perusteluja ja todistuksia sanansa opetuksessa.
Jos ajan mittaan paljastuu, että jokin toinen näkemys on johdonmukaisempi kuin aiemmin "uskomani" näkemys jostakin opillisesta asiasta, niin silloin on mahdollista hylätä virheellisten ja riittämättömien perustelujen lisäksi myös virheellinen opetus. Jos todistusaineisto ei ole riittävä minkään tulkinnan puolesta tai muita vastaan, niin sitten on jätettävä asia avoimeksi, eikä lopullista kantaa tarvitse muodostaa. Näin on tehty mm. Raamatun Isossa Tietosanakirjassa ja Novumissa, ja monissa hyvissä selitysteoksissa tai kommentaareissa.
Ihailen erityisesti edesmennyttä trinitaaria Albert Barnesia ja hänen kommentaariaan Raamatusta (Barnes' Notes on the Bible). Vaikka olen eriä mieltä hänen kanssaan monissa asioissa, on hän ilmoittanut rehellisesti ja vilpittömästi, jos jokin perustelu hänen kannattamansa näkemyksen puolesta on virheellinen tai puutteellinen. Samalla tavalla tulisi hyvän keskustelijan menetellä, jotta keskustelu olisi yleensä mielekästä. Omaa näkemystään ei tarvitse vielä muuttaa, vaikka tunnustaakin sen virheelliset tai puutteelliset perustelut. Se voi sen sijaan jopa vahvistua, kun perustellaan asioita vain luotettavilla ja hyvillä todisteilla.
Keskustelutaito
38
259
Vastaukset
- kun sanot näin
"Keskustelua ei ole se, että lainataan Raamatun jakeita, jotka näyttävät olevan ristiriidassa toisen esittämän näkemyksen kanssa, mutta ei sanota mitään muuta."
"Raamatun jae ei todista hänen väitettään tai kokonaisnäkemystään jostakin asiasta oikeaksi (todeksi), ja esitetään lisäksi perusteluja oman näkemyksen tueksi, jos se poikkeaa muiden näkemyksestä."
"tai jokin Raamatun jae ei ole riittävä todiste hänen näkemyksensä puolesta tai on kokonaan virheellinen. Vilpitön kristitty hylkää virheelliset perustelut ja todistukset, niin että perustaa näkemyksensä jatkossa vain hyväksi havaittuihin todisteisiin ja perusteluihin."
eikö täällä juuri uskosta ja raamatusta puhuta eikä ihmisten omista mielipiteistä ja näkemyksistä?, kun tosi asia on se että ainoa totuus löytyy raamatusta ja evankeliumista! ja eikö tällä juuri raamatusta keskustella ja Jumalan näkemyksestä eikä ihmisten?
eikö evankeliumia saa enää julistaa?
kertokaapa tuleeko ihminen oikeaan uskoon evankeliumin kuulemisesta vai ihmisten puheista?
eikö se ole vierasta evankeliumia ja järkeis oppia kun ihmiset rupeavat puhumaan omiaan ja vääntämään evankeliumin omanlaisekseen omilla sanoilla ja kääntää evankeliumin ihmisjärjellä ja mielellä ymmärettäväksi ja hakevat raamatulle todisteita muista lähteistä?
eikö tämän takia ole syntynyt eri lahkot,kirkot, erimielisyydet, jne...?
ettekö tee näin Jumalan valehtelijaksi ja raamatun tyhjäksi ja evankeliumin riittämättömäksi pelastukseen kun se vaati muita lähteitä oheen?
eikö teidän mielestä Jumala antama ilmoitus ole riittävä?
jos se se olisi riittävä niin kyllä Jumala raamattun jatko osan antasi ihmisille jos se olisi tarpeen!
eikö?
jos Jumala olisi halunnut että asia on näin että evankeliumi olisi ihmismielellä ja järjellä ymmärrettävissä niin eikö Jumala olisi näin tehnyt?
kysymys kuulu minkä takia Jumala ei kirjoittanut evankeliumia ihmismielen mukaiseksi?
sen takia kun evankeliumi pitää ymmärtää uskolla ja hengellä eikä järjellä!
minkä takia pitää ees keskustella itsestään selvista asioista ja totuuksista jotka jo ilmoitetan raamatussa? mitä keskusteltavaa näissä enää on?
jos jollakin on kysymistä ja joku asia epäselvä niin kysyköön ja muut selvittävät ja vastaavat siihen.
tarkotan tällä sitä että ihminen on lähtenyt uskon tielle ja on jotain kysymistä pitemmälle ehtineiltä uskovilta.
eikö näiden keskustelujen sijaan jotka on turhia pitäisi keskittää tämä aika ja energia evankeliumin julistamiseen ihmisille kaduilla ja tienvarsilla?
ja etsiä eksyneitä ja valistaa uskostaosattomia ja kutsua pelastukseen?
missä on vanhan ajan herätys kokoukset kadun kulmilta?
sen sijaan vaan käytetään aika täällä netissä pyörimiseen josta ei ole juuri kenellekkään ole mitään hyötyä enemminkin haittaa.
eikö tämä aika ennemmin kannattaisi käyttää noihin herätys kokouksiin?
minkä evankeliumi tämä on mistä näissä kohdissa raamatussa mainitaan onko se ihmisten evankeliumi vai Jumalan evankeliumi?
mikä on ikuinen evankeliumi? tiedättekö?
Matteuksen evankeliumista
Luku 24:14
14. Tämä valtakunnan evankeliumi on saarnattava kaikkialla maailmassa todistukseksi kaikille kansoille. Sitten tulee loppu.
Johanneksen ilmestyksestä
luku 14:6
6. Minä näin keskitaivaalla lentävän erään toisen enkelin, jolla oli IKUINEN evankeliumi julistettavana maan päällä asuville, kaikille kansaheimoille,sukukunnille, kielille ja kansoille.- jatkoa2
Paavalin 2 kirjeestä timoteukselle
Luku 3:16
16. Koko Raamattu on syntynyt Jumalan Hengen vaikutuksesta ja on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi, kasvatukseksi vanhurskaudessa.
Paavalin 2 kirjeestä timoteukselle
Luku 4:2-5
2. julista sanaa, astu esiin sopivaan ja sopimatomaan aikaan, nuhtele, varoita ja kehota kärsivällisesti opettaen.
3. tulee aika jolloin he eivät suvaitse tervettä oppia, vaan omien halujensa mukaan haalivat korvasyyhyynsä itselleen opettajia
4. He kääntävät korvansa pois totuudesta ja eksyvät taruihin.
5. Ole sinä raitis kaikessa kärsi vaivaa suorita evankilestan työ, toimita täysin virkasi.
Pietarin 1 kirjeestä
luku 2:2
2. Vastasyntyneiden lasten tavoin halutkaa sanan väärentämätöntä maitoa, että sen kautta kasvaisitte pelastukseen.
Paavalin toisesta kirjeestä korinttolaisille
Luku 10:4 ja 5
4. Meidän taisteluaseemme eivät näet ole maailman ihmisten käyttämien kaltaisia, vaan ne ovat Jumalan edessä voimallisia hajottamaan maahan linnoituksia.
5. Me HAJOTAMME maahan JÄRJEN PÄÄTELMÄT ja jokaisen varustuksen, mikä KOROTETAAN Jumalan tuntemista vastaan, ja vangitsemme jokaisen ajatuksen kuuliaiseksi Kristukselle
Paavalin 1 kirjeestä korinttolaisille
Luku 1:17
17. Eihän Kristus lähettänyt minua kastamaan, vaan julistamaan evankeliumia, EI PUHEEN VIISAUDELLA, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.
Paavalin kirjeestä Kolossalaisille
Luku 2:8
8. Olkaa varuillanne, ettei kenenkään järkeisoppi ja tyhjä petos saisi teitä saaliikseen, kun hän pitäytyy ihmissäädöksiin ja maailman järjestyksiin, eikä kristukseen.
Kirjeestä Hebrealaisille
Luku 11:1 ja 3
1. USKO on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, vakaumus asioista, jotka eivät näy.
3. Uskolla me ymmärrämme, että maailmat on luotu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole syntynyt näkyvästä.
Paavalin 2 kirjeestä korinttolaisille
Luku 3:6
6. Hän on tehnyt meidät kykeniviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan, Hengen. Sillä kirjain kuolettaa ja HENKI tekee eläväksi.
Paavalin ensimmäisestä kirjeestä timoteukselle
luku 1:3-7
3. Ollessani matkalla Makedoniaan minä kehotin sinua viipymään Efesossa kieltääksesi siellä eräitä levittämästä vieraita oppeja
4. sekä harrastamasta taruja ja loputtomia sukuluetteloja. Ne pikemminkin edistävät turhia väittelyitä kuin Jumalan armotaloutta, joka perustuu uskoon.
Siihen kehotan nytkin.
5. Opetuksen ja käskyn päämäärähän on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omatunnosta ja vilppittömästä uskosta.
6. Jotkut ovat eksyneet näistä pois harrastamaan turhia jaarituksia.
7. he haluavat olla lain opettajia, vaikka eivät ymmärrä, mitä puhuvat ja mitä väittävät varmaksi. - jatkoa 3
jatkoa2 kirjoitti:
Paavalin 2 kirjeestä timoteukselle
Luku 3:16
16. Koko Raamattu on syntynyt Jumalan Hengen vaikutuksesta ja on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi, kasvatukseksi vanhurskaudessa.
Paavalin 2 kirjeestä timoteukselle
Luku 4:2-5
2. julista sanaa, astu esiin sopivaan ja sopimatomaan aikaan, nuhtele, varoita ja kehota kärsivällisesti opettaen.
3. tulee aika jolloin he eivät suvaitse tervettä oppia, vaan omien halujensa mukaan haalivat korvasyyhyynsä itselleen opettajia
4. He kääntävät korvansa pois totuudesta ja eksyvät taruihin.
5. Ole sinä raitis kaikessa kärsi vaivaa suorita evankilestan työ, toimita täysin virkasi.
Pietarin 1 kirjeestä
luku 2:2
2. Vastasyntyneiden lasten tavoin halutkaa sanan väärentämätöntä maitoa, että sen kautta kasvaisitte pelastukseen.
Paavalin toisesta kirjeestä korinttolaisille
Luku 10:4 ja 5
4. Meidän taisteluaseemme eivät näet ole maailman ihmisten käyttämien kaltaisia, vaan ne ovat Jumalan edessä voimallisia hajottamaan maahan linnoituksia.
5. Me HAJOTAMME maahan JÄRJEN PÄÄTELMÄT ja jokaisen varustuksen, mikä KOROTETAAN Jumalan tuntemista vastaan, ja vangitsemme jokaisen ajatuksen kuuliaiseksi Kristukselle
Paavalin 1 kirjeestä korinttolaisille
Luku 1:17
17. Eihän Kristus lähettänyt minua kastamaan, vaan julistamaan evankeliumia, EI PUHEEN VIISAUDELLA, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.
Paavalin kirjeestä Kolossalaisille
Luku 2:8
8. Olkaa varuillanne, ettei kenenkään järkeisoppi ja tyhjä petos saisi teitä saaliikseen, kun hän pitäytyy ihmissäädöksiin ja maailman järjestyksiin, eikä kristukseen.
Kirjeestä Hebrealaisille
Luku 11:1 ja 3
1. USKO on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, vakaumus asioista, jotka eivät näy.
3. Uskolla me ymmärrämme, että maailmat on luotu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole syntynyt näkyvästä.
Paavalin 2 kirjeestä korinttolaisille
Luku 3:6
6. Hän on tehnyt meidät kykeniviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan, Hengen. Sillä kirjain kuolettaa ja HENKI tekee eläväksi.
Paavalin ensimmäisestä kirjeestä timoteukselle
luku 1:3-7
3. Ollessani matkalla Makedoniaan minä kehotin sinua viipymään Efesossa kieltääksesi siellä eräitä levittämästä vieraita oppeja
4. sekä harrastamasta taruja ja loputtomia sukuluetteloja. Ne pikemminkin edistävät turhia väittelyitä kuin Jumalan armotaloutta, joka perustuu uskoon.
Siihen kehotan nytkin.
5. Opetuksen ja käskyn päämäärähän on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omatunnosta ja vilppittömästä uskosta.
6. Jotkut ovat eksyneet näistä pois harrastamaan turhia jaarituksia.
7. he haluavat olla lain opettajia, vaikka eivät ymmärrä, mitä puhuvat ja mitä väittävät varmaksi.Paavalin 2 kirjeestä korinttolaisille
Luku 11:3,4 ja 6
3. Pelkään kuitenkin että kuten käärme kavaluudellaan petti Eevan, teidänkin mielenne ehkä turmeltuu vilppittömyydestä Kristusta kohtaan.
4. Jos joku tulee luoksenne ja SAARNAA TOISTA JEESUSTA kuin meidän saarnaamamme, tai jos te saatte ERI HENGEN kuin olette saaneet, tai ERILLAISEN EVANKELIUMIN kuin sen ,minkä olette saaneet, sellaista te HYVIN SUVAITSETTE.
6. Jos olenkin heikko puhetaidossa, en ole tiedossa. Olemmehan tuoneet sen teille ilmi kaikin tavoin ja kaikissa asioissa.
Paavalin kirjeestä galatalaisille
Luku 1:6-12
6. Minua kummastuttaa että te olette niin pian luopumassa Hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, POIS TOISENLAISEEN EVANKELIUMIIN.
7. TOISTA EVANKELIUMIA EI KUITENKAAN OLE.
ON VAIN ERÄITÄ, JOTKA HÄMMENTÄVÄT TEITÄ JA TAHTOVAT VÄÄRISTÄÄ KRISTUKSEN EVANKELIUMIN.
8. Mutta vaikka me tai enkeli taivaasta saarnaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, mitä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu
9. Toistan edellä sanomani: Jos joku julistaa teille evankeliumia, joka poikkeaa siitä, minkä olette saaneet, hän olkoon kirottu.
10. ETSINKÖ NYT IHMISTEN HYVÄKSYMISTÄ VAI JUMALAN?
TAI PYRINKÖ OLEMAAN IHMISILLE MIELIKSI?
JOS VIELÄ PYRKISIN MIELYTTÄMÄÄN IHMISIÄ, EN OLISI KRISTUKSEN PALVELIJA.
11. MINÄ TEEN TEILLE TIETÄVÄKSI, VELJET ETTÄ JULISTAMANI EVANKELIUMI EI OLE IHMISTEN MUKAISTA.
12. En ole sitä ihmisiltä saanutkaan, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan olen saanut sen Jeesuksen Kristuksen ilmestyksen kautta.
Matteuksen evankeliumista
Luku 23:34
34. Kuulkaa siis! Minä lähetän teidän luoksenne profeettoja, viisaita, kirjanoppineita.
Joitakin teistä te tapatte ja ristiinnaulitsette, toisia heistä te ruoskitte synagogissanne ja vainoatte kaupungista kaupunkiin,
Apostolien teoista
Luku 7:51-53
51. Te niskuri, sydämeltä ja korvilta ympärileikkaamattomat, aina te VASTUSTATTE Pyhää Henkeä, kuten teidän isänne, niin tekin.
52. Onko ollut yhtään profeettaa, jota teidän isänne eivät olisi vainonneet?
He surmasivat ne, jotka ennustivat sen Vanhurskaan tulemista, jonka kavaltajiksi ja murhaajiksi te olette nyt tulleet.
53. Te saitte enkelien tuomana lain, mutta ette ole sitä noudattaneet.
Matteuksen evankeliumista
Luku 13:14 ja 15
14. Heissä käy toteen Jesajan profetia joka sanoo: Kuulemalla kuulkaa älkääkä ymmärtäkö, näkemällä nähkää älkääkä käsittäkö.
15. Sillä tämän kansan sydän on turtunut. Korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, etteivät näkisi silmillään, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi, ja etten minä parantaisi heitä
Paavalin kirjeestä tiitukselle
Luku 3:9 ja 10
9. vätä typeriä riitakysymyksiä ja sukuluetteloja sekä kinastelua ja kiistoja laista, sillä ne ovat hyödyttömiä ja turhia.
10. Karta harhaoppista ihmistä, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti.
ymmärrättekö tämän? - Eskon puumerkki!
jatkoa 3 kirjoitti:
Paavalin 2 kirjeestä korinttolaisille
Luku 11:3,4 ja 6
3. Pelkään kuitenkin että kuten käärme kavaluudellaan petti Eevan, teidänkin mielenne ehkä turmeltuu vilppittömyydestä Kristusta kohtaan.
4. Jos joku tulee luoksenne ja SAARNAA TOISTA JEESUSTA kuin meidän saarnaamamme, tai jos te saatte ERI HENGEN kuin olette saaneet, tai ERILLAISEN EVANKELIUMIN kuin sen ,minkä olette saaneet, sellaista te HYVIN SUVAITSETTE.
6. Jos olenkin heikko puhetaidossa, en ole tiedossa. Olemmehan tuoneet sen teille ilmi kaikin tavoin ja kaikissa asioissa.
Paavalin kirjeestä galatalaisille
Luku 1:6-12
6. Minua kummastuttaa että te olette niin pian luopumassa Hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, POIS TOISENLAISEEN EVANKELIUMIIN.
7. TOISTA EVANKELIUMIA EI KUITENKAAN OLE.
ON VAIN ERÄITÄ, JOTKA HÄMMENTÄVÄT TEITÄ JA TAHTOVAT VÄÄRISTÄÄ KRISTUKSEN EVANKELIUMIN.
8. Mutta vaikka me tai enkeli taivaasta saarnaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, mitä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu
9. Toistan edellä sanomani: Jos joku julistaa teille evankeliumia, joka poikkeaa siitä, minkä olette saaneet, hän olkoon kirottu.
10. ETSINKÖ NYT IHMISTEN HYVÄKSYMISTÄ VAI JUMALAN?
TAI PYRINKÖ OLEMAAN IHMISILLE MIELIKSI?
JOS VIELÄ PYRKISIN MIELYTTÄMÄÄN IHMISIÄ, EN OLISI KRISTUKSEN PALVELIJA.
11. MINÄ TEEN TEILLE TIETÄVÄKSI, VELJET ETTÄ JULISTAMANI EVANKELIUMI EI OLE IHMISTEN MUKAISTA.
12. En ole sitä ihmisiltä saanutkaan, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan olen saanut sen Jeesuksen Kristuksen ilmestyksen kautta.
Matteuksen evankeliumista
Luku 23:34
34. Kuulkaa siis! Minä lähetän teidän luoksenne profeettoja, viisaita, kirjanoppineita.
Joitakin teistä te tapatte ja ristiinnaulitsette, toisia heistä te ruoskitte synagogissanne ja vainoatte kaupungista kaupunkiin,
Apostolien teoista
Luku 7:51-53
51. Te niskuri, sydämeltä ja korvilta ympärileikkaamattomat, aina te VASTUSTATTE Pyhää Henkeä, kuten teidän isänne, niin tekin.
52. Onko ollut yhtään profeettaa, jota teidän isänne eivät olisi vainonneet?
He surmasivat ne, jotka ennustivat sen Vanhurskaan tulemista, jonka kavaltajiksi ja murhaajiksi te olette nyt tulleet.
53. Te saitte enkelien tuomana lain, mutta ette ole sitä noudattaneet.
Matteuksen evankeliumista
Luku 13:14 ja 15
14. Heissä käy toteen Jesajan profetia joka sanoo: Kuulemalla kuulkaa älkääkä ymmärtäkö, näkemällä nähkää älkääkä käsittäkö.
15. Sillä tämän kansan sydän on turtunut. Korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, etteivät näkisi silmillään, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi, ja etten minä parantaisi heitä
Paavalin kirjeestä tiitukselle
Luku 3:9 ja 10
9. vätä typeriä riitakysymyksiä ja sukuluetteloja sekä kinastelua ja kiistoja laista, sillä ne ovat hyödyttömiä ja turhia.
10. Karta harhaoppista ihmistä, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti.
ymmärrättekö tämän?ET SITTEN OTTANUT ONKEESI ALOITUKSESTA?
- Totuutta vain
Joku sekopää tietenkin vastasi ensimmäisenä.
'Totuutta vain' yrittää rakentaa omia apostolien opetuksesta poikkeavia keskustelusääntöjä hengellisille keskustelupalstoille. Parasta kuitenkin olisi pysyä apostolien antamissa säännöissä:
1. Korinttolaiskirje 4
6 'Tämän olen, veljet, sovittanut itseeni ja Apollokseen, teidän tähtenne, että meistä oppisitte tämän:
"E i - y l i - s e n, - m i k ä - k i r j o i t e t t u - o n", - ettette pöyhkeillen asettuisi mikä minkin puolelle toista vastaan."- Usko Toivonen
>> Joku sekopää tietenkin vastasi ensimmäisenä. >>
Vielä taitaa myös aloluiteksen tehneellä olla kehittämisvaraa keskustelutaidoissaan.
>> Keskustelu on ajatusten ja mielipiteiden vaihtoa. Keskustelu on parhaimmillaan silloin, kun molemmat tai kaikki keskustelijat kunnioittavat ja kuuntelevat toisiaan >>
Keskustelupalstalle mahtuu keskustelemaan monen kirjavaa keskustelijaa ja kaikille tulee olla tilaa, ellei keskustelija toistuvasti ja tietoisesti riko sääntöjä ja
käyttäydy loukkaavasti muita keskustelijoita kohtaan, esim. nimitellen.
Sinällään hyvään aloitukseensa aloittaja itse ei ota huomioon kirjoittamaansa,
vaan heti ensimmäisessä kommentissaan nimittelee toista kirjoittajaa.
Väkisinkin nousee mieleen Herran saarna ulkokultaisuudesta, "kuinka näet
pienen roskan veljesi silmässä, mutta omassa silmässäsi olevaa jättikokoista
roskaa et huomaa, ota ensin pois roskat omasta silmästäsi ja neuvo sitten veljeäsi. " - Totuutta vain
Usko Toivonen kirjoitti:
>> Joku sekopää tietenkin vastasi ensimmäisenä. >>
Vielä taitaa myös aloluiteksen tehneellä olla kehittämisvaraa keskustelutaidoissaan.
>> Keskustelu on ajatusten ja mielipiteiden vaihtoa. Keskustelu on parhaimmillaan silloin, kun molemmat tai kaikki keskustelijat kunnioittavat ja kuuntelevat toisiaan >>
Keskustelupalstalle mahtuu keskustelemaan monen kirjavaa keskustelijaa ja kaikille tulee olla tilaa, ellei keskustelija toistuvasti ja tietoisesti riko sääntöjä ja
käyttäydy loukkaavasti muita keskustelijoita kohtaan, esim. nimitellen.
Sinällään hyvään aloitukseensa aloittaja itse ei ota huomioon kirjoittamaansa,
vaan heti ensimmäisessä kommentissaan nimittelee toista kirjoittajaa.
Väkisinkin nousee mieleen Herran saarna ulkokultaisuudesta, "kuinka näet
pienen roskan veljesi silmässä, mutta omassa silmässäsi olevaa jättikokoista
roskaa et huomaa, ota ensin pois roskat omasta silmästäsi ja neuvo sitten veljeäsi. "Usko Toivonen
Joskus asioiden sanominen suoraan on parempi vaihtoehto kuin kierrellä ja kaarella tai olla hiljaa. Ehkäpä joku havahtuu siitä ja ei-kristitty lukijakin näkee, että eivät kaikki uskovat ole sekopäitä ja että Raamatun sana ei ole järjenvastaista vaan täysin järkevää, niin kuin evankeliumikin. Se on hullutusta ja typeryyttä vain niille, jotka eivät siihen usko, mutta meille, jotka uskomme, se on Jumalan viisaus ja täysin loogista Jumalan sanaa. - Usko toivonen
Totuutta vain kirjoitti:
Usko Toivonen
Joskus asioiden sanominen suoraan on parempi vaihtoehto kuin kierrellä ja kaarella tai olla hiljaa. Ehkäpä joku havahtuu siitä ja ei-kristitty lukijakin näkee, että eivät kaikki uskovat ole sekopäitä ja että Raamatun sana ei ole järjenvastaista vaan täysin järkevää, niin kuin evankeliumikin. Se on hullutusta ja typeryyttä vain niille, jotka eivät siihen usko, mutta meille, jotka uskomme, se on Jumalan viisaus ja täysin loogista Jumalan sanaa.Niin, jotkut katsovat, että heitä varten on ihan omat sääntönsä.
Palstan, Suomi24, säännöissä sanotaan mikä ei ole sallittua, esim:
•Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
Joten jos katsot, että omaat hyvän keskustelutaidon, niin palstan sääntöjen perusteella näin ei ole.
Tänä päivänä on hyvin paljon kiusaamista, alkaen lapsuusiästä, kouluissa,
, nettipalstoilla jne. ja uskoisin, että toista esim "sekopääksi" nimittelevä kuuluu
kiusaajiin. - Totuutta vain
Usko toivonen kirjoitti:
Niin, jotkut katsovat, että heitä varten on ihan omat sääntönsä.
Palstan, Suomi24, säännöissä sanotaan mikä ei ole sallittua, esim:
•Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
Joten jos katsot, että omaat hyvän keskustelutaidon, niin palstan sääntöjen perusteella näin ei ole.
Tänä päivänä on hyvin paljon kiusaamista, alkaen lapsuusiästä, kouluissa,
, nettipalstoilla jne. ja uskoisin, että toista esim "sekopääksi" nimittelevä kuuluu
kiusaajiin.Usko Toivonen
Ihan miten vaan.
Toivottavasti tajusit edes vähän tutkia omaa käytöstäsi ja muutit sitä. - Usko Toivonen
Totuutta vain kirjoitti:
Usko Toivonen
Ihan miten vaan.
Toivottavasti tajusit edes vähän tutkia omaa käytöstäsi ja muutit sitä.Tarkoitatko, että minun pitäisi ruvetta kutsumaan sinua ja muita kanssaihmisiä
sekopäiksi? - Totuutta vain
Usko Toivonen kirjoitti:
Tarkoitatko, että minun pitäisi ruvetta kutsumaan sinua ja muita kanssaihmisiä
sekopäiksi?Usko Toivonen
Ei, sitä en tarkoita.
Ajattelin, että ehkä olet lakannut tuomasta esille "ainoaa oikeaa oppia" ja tuot välillä esille omia mielipiteitäsi tai jopa väärää oppia.
Mutta jos olen mielestäsi sekopää, niin mikä estää sinua sanomasta sen suoraan minulle?
Tai jos olen perkeleestä tai pilalle leikattu koira tai tai kiinni vääryyden siteissä tai käärmeen epäsikiö tai täynnä katkeruuden sappea tai jotakin muuta raamatullista. - Usko Toivonen
Totuutta vain kirjoitti:
Usko Toivonen
Ei, sitä en tarkoita.
Ajattelin, että ehkä olet lakannut tuomasta esille "ainoaa oikeaa oppia" ja tuot välillä esille omia mielipiteitäsi tai jopa väärää oppia.
Mutta jos olen mielestäsi sekopää, niin mikä estää sinua sanomasta sen suoraan minulle?
Tai jos olen perkeleestä tai pilalle leikattu koira tai tai kiinni vääryyden siteissä tai käärmeen epäsikiö tai täynnä katkeruuden sappea tai jotakin muuta raamatullista.Minä kommnentoin omalla tavallani, lahjojeni mukaisesti.
En ole koskaan omannut hyvää ilmaisukykyä, kirjailijaksi minusta ei olisi.
Mikä mielikuva minulle on tullut keskusteluitemme pohjalta, että tuliko tällaisen tavallisen ihmisen astuttua "liian isoille varpaille", sen verran tärkeältä vastapuoli
on vaikuttanut.
Mutta en anna sen häiritä, vaikka kyseessä olisi jonkin seurakunnan paimenkin.
Nimittelemään en kuitenkaan lähimmäisiäni ala, on tässä ajassa ihmisillä
kärsimyksiä muutenkin jo yllin kylli. - Totuutta vain
Usko Toivonen kirjoitti:
Minä kommnentoin omalla tavallani, lahjojeni mukaisesti.
En ole koskaan omannut hyvää ilmaisukykyä, kirjailijaksi minusta ei olisi.
Mikä mielikuva minulle on tullut keskusteluitemme pohjalta, että tuliko tällaisen tavallisen ihmisen astuttua "liian isoille varpaille", sen verran tärkeältä vastapuoli
on vaikuttanut.
Mutta en anna sen häiritä, vaikka kyseessä olisi jonkin seurakunnan paimenkin.
Nimittelemään en kuitenkaan lähimmäisiäni ala, on tässä ajassa ihmisillä
kärsimyksiä muutenkin jo yllin kylli.Usko Toivonen
Tärkeää olisi se, että et jatkaisi ainoan oikean opin jakamista keskusteluissa vaan keskustelisit erilaisista näkemyksistä toisia kunnioittavalla tavalla. On nimittäin mahdollista, että se, mitä sinä pidät oikeana opetuksena ei olekaan Kristuksen oppia ja puhdasta Jumalan sanaa, jota et lainkaan selitä etkä tulkitse. Myös sinä olet voinut erehtyä sen suhteen, miten sana tulisi oikein ymmärtää. Kaikki me olemme erehtyväisiä ja olemme voineet erehtyä ja useimmat meistä ovatkin erehtyneet jossakin opin kohdassa, mutta hienoa olisi, jos erehdyksensä havainnut korjaisi erehdyksensä.
Voihan se olla, että erehdyin, kun sanoin sekopääksi tänne kirjoittanutta henkilöä. Kääntäköön Jumala senkin erehdyksen Jumalan sanan menestykseksi ja voitoksi, jos se nyt erehdys oli. Keskustelu ei ole kuitenkaan sitä, mitä kyseinen henkilö harjoitti (eivätkä hänen sanansa kuvastaneet tervettä uskoa).
Toivottavasti huomasit, miten paljon yläpuolelta muita kirjoitit taannoin? Jos et, niin mieti sitä vielä vähän.
- yksi alla taivaan
Hienosti "keskusteltu" raamatunlauseilla, juuri kuten aloituksessa olikin puhe...
Raamatunlausekokoelmalla voidaan perustella mm:
- Äärikarismaattisuus
- Kessationismi (armolahjojen loppumisen apostolisen ajan jälkeen)
- "Uskon sana" -oppi
- Kalvinistinen predestinaatio
- Vapaa armo ja ns. uskonratkaisu
- Dispensationalismi, ylöstempaus ja erilaiset vaivanajat
- Ei tempausta, yksi kertakaikkinen maailmanloppu
- Tekoja vaaditaan pelastukseen
- Armo riittää
Jne...
Mikä näistä on oikea? Juuri MINUN tulkintaniko? Entä jos joku perustelee vastakkaisen näkemyksensä käyttämällä vähintään yhtä vakuuttavaa raamatunlausenippua kuin minä. No tietysti siltikin minä olen oikeassa, koska minä ymmärrän Raamatun OIKEIN? Eikun, miten se menikään...
Eivät nämä asiat ole yksiselitteisiä, eikä vaihtoehtojen olemassaolo ja niiden tunnustaminen ja miettiminen merkitse kenellekään liberaaliteologiksi ryhtymistä tai uskosta luopumista. Minua syytetään raamatunjakeiden kopioimisesta keskusteluun.
Ette voi minua samalla syyttää "vieraiden oppien opettamisesta", jos apostolien opetukset ovat "Kristuksen terveitä sanoja", niin kuin uskotaan.
1. kirje Timoteukselle 6
"Jos joku muuta oppia opettaa eikä pitäydy meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin eikä siihen oppiin, joka on jumalisuuden mukainen,
4 niin hän on paisunut eikä ymmärrä mitään, vaan on riitakysymyksien ja sanakiistojen kipeä, joista syntyy kateutta, riitaa, herjauksia, pahoja epäluuloja,
5 alituisia kinastuksia niiden ihmisten kesken, jotka ovat turmeltuneet mieleltään ja totuuden menettäneet ja jotka pitävät jumalisuutta keinona voiton saamiseen.
6 Ja suuri voitto onkin jumalisuus yhdessä tyytyväisyyden kanssa."
Jeesuksen ja Paavalin opetuksen mukaan pöyhkeitä, paisuneita ja ymmärtämättömiä ovat ne, jotka opettavat Kristuksen opetuksesta poikkeavia "on, on", että "ei, ei"? - "on" ja "ei"-oppeja! [Matt.5:37; 2.Kor.1:17,18]- sibicort
Keskustelutaito ja toisten mielipiteiden kunnioittaminen kuvaa myös kirjoittajan kypsyneisyyttä ihmisenä.
Onko niin, että näille keskustelupalstoille ei paljonkaan kysyneisyyttä mahdu, koska todellakin lähinnä vaan kopioidaan raamatunlauseita perä perään. Eihän sellainen ole mitään keskustelua - lähinnä se on väittelyä ja oman uskonnäkemyksen esille tuomista parempana, totuudellisempana ja sillä ikäänkuin kilpaillaan, kuka paremmin ja puhtaammin näitä raamatunlauseita ymmärtää.
Tämä on keskustelupalsta, eikä mikään sanan julistamisen paikka. Kukaan täällä kirjoittava ei halua julistusta, vaan keskustelua.
Kirjoittelen täällä hyvin vähän, koska täällä enemmänkin vain väitellään ja tuodaan esille omaa oikeaa ymmärrystään tyyliin "minä olen ymmärtänyt Raamanun oikein, minä olen Jumalan lapsi, minä sain sanoman Jumalalta jne.
Se joka ymmärtää Jumalan sanan oikein, ei väittele, ei tuomitse, ei koe itseään oikeaoppiseksi. Olemme kaikki Jumalan lapsia, kohdelkaamme myös toisiamme kuten Jumala meidän toivoisi tekevän.
Keskustelkaa aina rakentavassa ja kunnioittavassa mielessä, koska se jumalanmielen mukaista.- tiedox
Täällä on hyvin vähän todellisia kristittyjä. Vain muutama uskollinen tällä palstalla.
- Totuutta vain
sibicort
Hyvin ja oikein sanottu!
Me olemme kaikki opetuslapsia (jotka Kristuksessa olemme) ja matkalla voittopalkintoa kohti, mutta eri kasvun vaiheessa. Jos toimimme Jumalan tahdon mukaan, niin me voimme kaikki oppia toinen toisiltamme. Mutta niiltä, joilla on se "ainoa oikea oppi" ei yleensä voi paljonkaan oppia, eivätkä he kykene vuorovaikutteiseen keskusteluun. Sen sijaan he mollaavat muita ja tuovat esille omaa erinomaisuuttaan ja erehtymättömyyttään; sitä, miten he ovat aina pysyneet ja pysyvät "Kristuksen opissa" ja "Raamatun kirjoituksissa", mutta eivät mene koskaan niiden yli. Ja silti he toimivat jatkuvasti vastoin sitä, mitä todeksi väittävät.
Nousee mieleeni Jeesuksen sanat "sokea sokeaa taluttaa..." tiedox kirjoitti:
Täällä on hyvin vähän todellisia kristittyjä. Vain muutama uskollinen tällä palstalla.
Jumala hyväksyy todelliseksi kristityksi jokaisen, joka huutaa avuksi Herran nimeä:
Apostolien teot 2
21 "Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.'"- Totuutta vain
ekivaari kirjoitti:
Jumala hyväksyy todelliseksi kristityksi jokaisen, joka huutaa avuksi Herran nimeä:
Apostolien teot 2
21 "Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.'"ekivaari
Kaikki eivät ole vilpittömiä, kun "huutavat (kutsuvat) avuksi Herran nimeä ihmisten edessä", mutta Jumala toki tietää sen, kuka kutsuu hänen nimeään avukseen tosi tarkoituksessa ja siinä mielessä on totta, mitä on kirjoitettu: "Jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu". (Apt 2:21)
Ja onhan Raamatussa muitakin lauseita, joissa puhutaan pelastumisesta ja Jumalalle kelpaamisesta. Esimerkiksi Jumalan tahdon tekemiseen ja totuuden rakastamiseen viittaavat lauseet. (Matt 7:21-29; 1Joh 2:15-17; 2Tess 2:7-17)
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon." (Jeesus, Matt 7:21) Tämä on mainio paikka oikaista vääriä luuloja ja täällä kirjoitettua väärää tietoa uskon asioista, oikeilla raamatunlauseilla vääristeltyjen sijaan. Totuutta janoavat tahtovat kuulla oikeata julistusta Jumalan tahdosta; Mitä todella Jumala tahtoo, eikä ihmisoppeja.
Totuutta vain kirjoitti:
ekivaari
Kaikki eivät ole vilpittömiä, kun "huutavat (kutsuvat) avuksi Herran nimeä ihmisten edessä", mutta Jumala toki tietää sen, kuka kutsuu hänen nimeään avukseen tosi tarkoituksessa ja siinä mielessä on totta, mitä on kirjoitettu: "Jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu". (Apt 2:21)
Ja onhan Raamatussa muitakin lauseita, joissa puhutaan pelastumisesta ja Jumalalle kelpaamisesta. Esimerkiksi Jumalan tahdon tekemiseen ja totuuden rakastamiseen viittaavat lauseet. (Matt 7:21-29; 1Joh 2:15-17; 2Tess 2:7-17)
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon." (Jeesus, Matt 7:21)Eivät kaikki vilpittömiä ole, mutta onneksi Jumala ei puolestaan käske meitä valmiiksi erottelemaan ja selittämään ihmisille ja Jumalalle kuka noista toisista on vilpitön ja kuka vilpillinen! Täällä palstalla sitä joka päivä tapahtuu.
- Inhottava realisti
Raamattu itsessään ei todista mistään mitään. Raamatun jakeiden loputon suoltaminen kertoo vain ihmisen keskustelukyvyttömyydestä.
Keskusteluissa suurin ongelma uskovien ja meidän muiden välillä on se, että uskovista todella harva näyttää kykenevän analyyttiseen keskusteluun Raamatusta.
Tämän seurauksena kaikenlainen lähdekritiikki Raamatun suhteen on mahdotonta. Ja se on suuri ongelma, sillä Raamattua pitäisi tulkita myös reaalimaailman kriteerein. Ymmärrettävistä' syistä uskovien enemmistö rei tähän suostu. Mielessäni syntyi ajatus, että miksi Pyhä Henki ei muistuta [Joh.14:26] trinitaareja samoilla raamatunjakeilla kuin meitä unitaareja? "Jumala on yksi", "yksi Jumala ja kaikkien Isä", "Jumala on tekevä kaikki yhdeksi", "että hekin meissä yhtä olisivat", jne.
Kysymättäkin on selvää ettei Pyhä Henki muistuta sellaisesta, mitä Isä ei ole puhunut eikä Kristus opettanut [Joh.16:13]- Totuutta vain
ekivaari
Älä aliarvioi trinitaareja. Kyllä he tunnustavat ne jakeet Raamattuun sisältyviksi, joissa sanotaan Isän olevan ainoa valtias ja yksin totinen Jumala, mutta he eivät vain suostu siteeraamaan niitä, eivätkä etenkään ilman selityksiä, joiden mukaan myös poika ja pyhä henki ovat kumpikin jumala ja niin edelleen...
Ja jos totta puhutaan, niin ei tämä aihe ole mitenkään erityisen helppo, joten väärin ymmärrystä ja virhetulkintoja tulee helposti - kun ottaa vielä huomioon sen perinnön, jonka vallassa melkein kaikki kristityt elävät: katolisten isien perintö. Keskusteluun kuulu myös se, että vastataan esitettyihin kysymyksiin, niinkuin on asian itse ymmärtänyt.
"Vaikean" paikan tullen moni vetäytyy pois eikä halua vastata, jos se kysymys on uskonnollisen ihmisen uskon vastainen.- andoir
Lappix on yksi näistä, joka vaikean paikan tullen vetäytyy pois eikä halua vastat, jos kysymys on hänen mielipiteensä vastainen.
Uskosta kun ei voi puhua hänen kohdallaan.
- Inhottava realisti
Haluttomuus keskustella Raamatun maallisista ulottuvuuksista on uskovaisten piirissä ilmeinen.
- Totuutta vain
lappix
>>>Keskusteluun kuulu myös se, että vastataan esitettyihin kysymyksiin, niinkuin on asian itse ymmärtänyt.
"Vaikean" paikan tullen moni vetäytyy pois eikä halua vastata, jos se kysymys on uskonnollisen ihmisen uskon vastainen. >>>
On monia mahdollisia syitä, miksi joku ei vastaa johonkin tiettyyn kysymykseen tai viestiin. Tässä muutamia:
1) Kirjoittaja ei koe vastaamista tarpeelliseksi tai hyödylliseksi syystä että
a) aiheen käsittely tai vastaus ei rakenna ketään
b) hän ei lähde mukaan turhiin sanakiistoihin tai väittelyihin, jotka ovat riitaisia tai joissa on mukana riidanhaluisia ihmisiä (riitelijöille ei kannata vastata)
c) vastaaminen vie liikaa voimavaroja ja aikaa (keskustelu rönsyilee, ei pysytä aiheessa, jne)
d) kaikkiin yksityiskohtiin ei ole tarpeellista aiheen kokonaisuuden kannalta vastata
e) hän kokee sisäistä kehotusta jättää vastaamatta jollekin tietylle henkilölle tai johonkin tiettyyn kysymykseen (pyhä henki voi johdattaa tai sitten kirjoittaja vain kuvittelee elävänsä johdatuksessa, mutta joka tapauksessa kokee oikeaksi jättää vastaamatta; Jeesus ei vastannut hänen vihollisilleen ja kuningas Herodekselle joka kerta, kun he häneltä jotakin kysyivät)
2) Kirjoittaja ei vastaa, koska
a) ei ole huomannut hänelle esitettyä kysymystä
b) ei ehdi vastata kaikkiin kysymyksiin (sama kuin kohta 1c)
Jos joku keskustelija kokee, että hänen viesteihinsä ei vastata, niin kannattaa miettiä, mikä voisi olla siihen syy, mutta ei ole kovin viisasta "tietää" sitä syytä kysymättä asiaa toiselta osapuolelta (tai Jumalalta ja menemällä itseensä). Tuota listaa ja omaa käytöstä tutkimalla ymmärtäväinen lukija voi pohtia sitä, mistä voi olla kysymys, vaikka ei sitä voi tietenkään varmuudella tietää. Vaihtoehdot ovat kuitenkin selvillä, eikä kannata mennä tekemään johtopäätöksiä, jotka voivat olla vääriä.
On myös otettava huomioon keskustelijoiden valinnan vapaus: kaikki eivät tahdo keskustella kaikkien kanssa. Jos joku ei tahdo keskustella jonkun toisen kanssa, niin on Jumalan tahdon vastaista lähteä "seuraamaan" häntä ja puuttua hänen käymiinsä keskusteluihin pilkkaavalla tavalla (tai muutenkaan). Jumala ei ole kutsunut valittuja ja pyhiä lapsiaan vainoojiksi vaan vainotuiksi.- Totuutta vain
Lisäyksenä voisi vastaamattomuudelle sanoa vielä sen, että kirjoittaja on jo vastannut kerran tai useamman kerran samaan kysymykseen joko samassa tai monessa muussa keskustelussa, eikä koe vastaamista enää tarpeelliseksi tai ei jaksa vastata enää samaan kysymykseen.
Raamatussa on muuten ohjeita "tyhmille ja pilkkaajille" vastaamisesta yms. ja kun esimerkiksi Paavalin kirjeitä lukee, niin huomaa, että hän on pystynyt näkemään toisten ihmisten sydämiin sen verran, että tuntee joidenkin itsekkäät motiivit tai riidanhalun, ja sanoo kristittyjen pystyvän samaan. Erehtymättömiä emme tietenkään ole, mutta turhaa tai väärin olisi vastata kaikkien riidanhaastajien ja pilkkaajien viesteihin.
Jumalan tahto voi olla jopa se, että jätämme systemaattisesti jonkin henkilön viestit lukematta huomattuamme sen, millainen hän on ja mihin hän pyrkii (pilkkaaja, riidanhaastaja).
Jos joku ei välitä totuudesta, vaikka esimerkiksi hänen virheelliset perustelunsa on kumottu, vaan jatkaa vänkäämistä, niin mitä järkeä on jatkaa jankuttamista sellaisen kanssa? Vilpitön keskustelija tunnustaa omien perustelujensa heikkoudet tai virheellisyyden, kun ne paljastuvat, ja pysyy pelkästään hyväksi todetuissa perusteluissa, tai jos käyttää heikkoja perusteluja, niin tunnustaa sen, että ne perustelut eivät vielä todista hänen näkemystään oikeaksi. Tarvitaan siis lisäperusteluita ja kokonaisvaltaista asioiden ymmärtämistä lähdeteokseen viitaten (esim. Raamattu). Totuutta vain kirjoitti:
Lisäyksenä voisi vastaamattomuudelle sanoa vielä sen, että kirjoittaja on jo vastannut kerran tai useamman kerran samaan kysymykseen joko samassa tai monessa muussa keskustelussa, eikä koe vastaamista enää tarpeelliseksi tai ei jaksa vastata enää samaan kysymykseen.
Raamatussa on muuten ohjeita "tyhmille ja pilkkaajille" vastaamisesta yms. ja kun esimerkiksi Paavalin kirjeitä lukee, niin huomaa, että hän on pystynyt näkemään toisten ihmisten sydämiin sen verran, että tuntee joidenkin itsekkäät motiivit tai riidanhalun, ja sanoo kristittyjen pystyvän samaan. Erehtymättömiä emme tietenkään ole, mutta turhaa tai väärin olisi vastata kaikkien riidanhaastajien ja pilkkaajien viesteihin.
Jumalan tahto voi olla jopa se, että jätämme systemaattisesti jonkin henkilön viestit lukematta huomattuamme sen, millainen hän on ja mihin hän pyrkii (pilkkaaja, riidanhaastaja).
Jos joku ei välitä totuudesta, vaikka esimerkiksi hänen virheelliset perustelunsa on kumottu, vaan jatkaa vänkäämistä, niin mitä järkeä on jatkaa jankuttamista sellaisen kanssa? Vilpitön keskustelija tunnustaa omien perustelujensa heikkoudet tai virheellisyyden, kun ne paljastuvat, ja pysyy pelkästään hyväksi todetuissa perusteluissa, tai jos käyttää heikkoja perusteluja, niin tunnustaa sen, että ne perustelut eivät vielä todista hänen näkemystään oikeaksi. Tarvitaan siis lisäperusteluita ja kokonaisvaltaista asioiden ymmärtämistä lähdeteokseen viitaten (esim. Raamattu).Totuus on sekin, että Genesis on muinaisen kansan perimätiedosta koottua kertomusta maailman luomisesta. Onko niin tapahtunut, kuten kirja väittää, sitä ei tiedä kukaan.
- Totuutta vain
lappix kirjoitti:
Totuus on sekin, että Genesis on muinaisen kansan perimätiedosta koottua kertomusta maailman luomisesta. Onko niin tapahtunut, kuten kirja väittää, sitä ei tiedä kukaan.
lappix
Eikö teoriassa ole kuitenkin voinut tapahtua niin kuin väitetään luomiskertomuksessa?
Miksi ei olisi voinut tapahtua niin?
Vai suljetko luomiskertomuksen pois mahdollisten selitysten joukosta jostakin hyvin perustellusta syystä? Mikä se on (tai mitkä ne ovat?) Totuutta vain kirjoitti:
lappix
Eikö teoriassa ole kuitenkin voinut tapahtua niin kuin väitetään luomiskertomuksessa?
Miksi ei olisi voinut tapahtua niin?
Vai suljetko luomiskertomuksen pois mahdollisten selitysten joukosta jostakin hyvin perustellusta syystä? Mikä se on (tai mitkä ne ovat?)Ei millään pahalla, mutta ihmisen on viisainta alistua siihen todelllisuuteen, että hän katselee JUMALAN asioita putkinäöllä. Siis ei näe eikä ymmärrä kokonaisuutta.
Kun pohdimme käsitystä JUMALA loi jne.... niin mitä tämä todellisuudessa siitten tarkoittaa ja pitää sisällään.
Jos sinulla on vähääkään kiinnostusta esim. ihmisen kehityksestä ja sen monimutkaiuudesta tai eläinten tai luonnon/kasvien, niin tulet havainnoimaan miten monimutkaista kaikki on.
Siis kun pohdimme; JUMALA loi, niin ensiksi hänen on pitänyt suunnitella ja aivoittaa tämä kehityksen monimutkaisuus jne... Nythän ihminen tutkii tätä JUMALAN luomisen monimutkaisuutta,- mutta vain putkinäön turvin.
Eli, jos uskomme, että JUMALA on luonut tämän kaiken, niin älkäämme väitelkö esim. tutkijiden kanssa,- jotka katselevat asioita putkinäöllä ja siten eivät ymmärrä/huomioi JUMALAN suunnitelmia. Niin, tutkijatkin on oikeassa,- jos he tutkivat asioita totuudellisesti. Huomio, miten kaikki TOTUUS/todellisuus on JUMALASTA ja JUMALAN aivoittamaa olipa kyse vaikka mistä tahansa. Taas totuuden löytämiseen liittyy joskus "hankaluuksia". Niin, löytämiseen/näkemiseen,- vaikka apuna on Raamatun ilmoitukset.Totuutta vain kirjoitti:
lappix
Eikö teoriassa ole kuitenkin voinut tapahtua niin kuin väitetään luomiskertomuksessa?
Miksi ei olisi voinut tapahtua niin?
Vai suljetko luomiskertomuksen pois mahdollisten selitysten joukosta jostakin hyvin perustellusta syystä? Mikä se on (tai mitkä ne ovat?)Totuutta vain. Kyllä, teoriassa on voinut tapahtua niinkuin luomiskertomus kertoo. Silloin toki on huomioitava muidenkin kansojen teoreettiset luomiskertomukset, koska ne ovat yhtä päteviä kuin Raamatunkin luomiskertomus.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Atrahasis
- Inhottava realisti
"Raamatussa on muuten ohjeita "tyhmille ja pilkkaajille" vastaamisesta yms. ja kun esimerkiksi Paavalin kirjeitä lukee, niin huomaa, että hän on pystynyt näkemään toisten ihmisten sydämiin sen verran, että tuntee joidenkin itsekkäät motiivit tai riidanhalun, ja sanoo kristittyjen pystyvän samaan. Erehtymättömiä emme tietenkään ole, mutta turhaa tai väärin olisi vastata kaikkien riidanhaastajien ja pilkkaajien viesteihin."
Ylimielistä ja epätotta.
Uskovaiset vaikenevat siinä vaiheessa, kun heidän pitäisi myöntää sellaisia asioita, joita he eivät halua myöntää.
Näitä ovat vaikkapa kokemusten subjektiivisuus, Raamatun lainaukset muilta uskonnoilta ja monien Raamatun kohtien tulkinnanvaraisuus. - sibicort
Älkää aina tavoitelko "totuutta", sillä totuus on aina omakohtainen, ei mikään kaikenkattava universaali totuus.
Tavoiteltaa rakkautta, sillä se on universaali. Rakkaus on aina jumalasta. - osataanko täällä
keskustella?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2172843
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1122037Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171681Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141605Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2841448Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471227- 471176
- 1051014
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan56948- 85905