Vuonna.1981
Istun etupenkillä. Olen käyttänyt puheenvuoron Sanan ja rukouksen illassa ja katselen alttarille päin. Samassa tapahtuu jotakin – minut siirretään näyssä jonnekin alttarin taakse, josta näen koko kirkkokansan edestä päin. Kirkko on täynnä ihmisiä, eletäänhän vielä herätyksen aikaa.
Keskikäytävällä jonottaa valtava ihmisjono kaksi rinnan, satoja ihmisiä, pääsyä rukoiltavaksi. Kuljen hiljaa eteenpäin ja katseeni kiintyy alttarin vasemmalla puolella, (saarnatuolin puolella) toimivaan rukousryhmän. Veljet rukoilevat kädet kohotettuina apua tarvitsevien tai Hengen kosketusta kaipaavien puolesta.
Mutta jään ihmetellen katsomaan, kun veljien pannessa kätensä ihmisten päälle, käsien yläpuolella oleva ilma alkaa pyöriä ja kieppua, ja näen kolmen erivärisen ilmavirtauksen ikään kuin taistelevan keskenään tilasta päästä "mukaan siunaukseen". Yksi virtaus on väriltään musta, toinen harmaa ja kolmas valkoinen. Ne sekoittuvat toisiinsa miten vain eri ihmisten kohdilla. Jostakin syystä minulle on selvää siinä, että valkoinen on Jumalasta, harmaa on sielullista, ja musta on perkeleestä.
Kuljen hiljaa eteenpäin ja ihmettelen. Äkkiä vierelläni on ääni (enkeli), joka kysyy: "Miksi ihmettelet? Katsohan tuota toista rukousjonoa". Silloin huomaan, että myös oikealla puolella on "rukousjono". Tosin … en näe mitään jonoa.
Mutta alttarin reunalla on jokin hahmo, joka on kumartunut hyvin alas. Hän on valkoisissa vaatteissa ja polvillaan pää käsien varassa ,niin kuin Jeesus Getsemanen ahdistuksissa.
Kuljen hämmästyneenä eteenpäin hahmon vierelle ja kurkistan. Siinä on Jeesus. Hän on murheellinen. Ihmettelen ??? En ymmärrä mitään.
Silloin enkeli sanoo: "Älä ihmettele. Sinä näet tuon toisen jonon, jossa on paljon ihmisiä. Siinä kutsuttiin ihmisiä kokemaan siunauksia… Mutta tässä toisessa jonossa – jossa ei ole ketään – KUTSUTTIIN IHMISIÄ SEURAAMAAN JEESUSTA RISTIN TIELLE."
Näky päättyy.
Jouko Niemisen Näky
10
257
Vastaukset
- Vanha sanonta
Joka uniansa/näkyänsä uskoo, se varjoansa pelkää. Kiristääkö päässä?
- Ilmainen vinkki
Lääkkeet. Muista lääkkeet.
- DoctorT
Erittäin selkeä näky! Ja niin ajankohtainen!
- plussaa
Olen pitkään mietiskellyt tuota näkyä ja sen sanomaa.
Se on Raamatun hengen mukainen ja ajankohtainen, kuten DoktorT edellä totesi. Olen samaa mieltä hänen kanssaan. plussaa kirjoitti:
Olen pitkään mietiskellyt tuota näkyä ja sen sanomaa.
Se on Raamatun hengen mukainen ja ajankohtainen, kuten DoktorT edellä totesi. Olen samaa mieltä hänen kanssaan.Aivan mieleenkiintoinen näky !!! Kyllä ja niin totta tänä päivänä !!!!
- Miro
Ei mitään näkyjä tarvitse niin kirjaimellisesti ottaa, ne ovat vaan ihmisnäkyjä, ainoastaan Raamattu on luotettava lähde näkyjenkin suhteen.
Sitäpaitsi, kyllähän Jeesuksellakin on todellisia seuraajia miljoonia maailmassa, mutta Raamatun mukaan ikävä kyllä suurin osa ihmisistä kulkee laveaa tietä omien himojensa ja halujensa viettielämässä, hyljäten Vapahtajansa, kohti kadotusta.
Rukoillaan, että mahdollisimman paljon ihmisiä pelastuisi ja pääsisi pian tapahtuvaan tempaukseen, kun Jeesus tempaa omansa täältä taivaan iloon. - Näin on näreet
Eikös tuota näkyä ole kerrottu jo aikaisemminkin täällä.
Hyviä juttuja kannattais aina uusia moneen kerta koska voi olla uusia palstalla taas!! Kiitämme aloittaja !!! : )
- Ymmärtäkää jo!
savonarola kirjoitti:
Hyviä juttuja kannattais aina uusia moneen kerta koska voi olla uusia palstalla taas!! Kiitämme aloittaja !!! : )
Kiitä vaan omasta puolestas. Meitä täyspäisiä tuollaiset vain oksettaa. Jos olisit hevosmies näkisit näkyjä hevosista. Unet tulevat alitajunnasta ja siitä mitä asioita päässä pyörii. Liiallinen uskon asioiden kans vehkeily saa sekoilemaan.
- DoctorT
Kun "kristitystä" Suomesta on kadonnut Sanan kunnioitus, niin lutterista kuin harhaantuneista vapaistakin, EI PROFEETTOJA TAHDOTA KUULLA!
On hankittu korvasyyhyyn lässyttäviä herätyksen ja siunauksen lupailijoita. HERRAN puheet eivät miellytä!
Rakastan Hänen puhettaan, suoraviivaisuuttaan, todellisuuttaan ja rakkauttaan, jota Hän puheillaan osoittaa.
Hevosmies voisi vilkaista Youtubesta viime vuodelta "Hallava hevonen"-videopätkää Egyptistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1998050Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa1023804"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1323684Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.43078Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma892981Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1502599Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472496- 1442124
- 701592
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a651439