Vaasan poliisi: Jarkko Väänänen

Epäoikeudenm.

Oltiin viime yönä kavereitten kanssa ajelemassa niin ei menny kauan kun poliisit pysäytti, toinen poliisi ihan hermona että musiikki ei saa kuulua pihalle. Kysyin, että onko joku valittanu musiikista niin vastasi, että ei, mutta ku se sanoo että ei saa olla musiikki kuunnella niin se on ainoa syy. Tuntuu siltä, että Jarkolla oli tekemisen puutetta vaan tai sitte se kantaa jotain kaunaa mua kohtaan. Oon monta vuotta viikonloppusin ajellu kaupungilla, koska en pahemmin juo ja musiikki on yleensä kovalla, mutta ei se silti asuntoihin kuulu.

6

2340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 654566++1

      Kannattaisi aikuistua ja muuttaa siihen kämppään, minkä vieressä popitat. Ai, ei uulu kämpään? No kuuluuhan se.... Alakerran vessan vetäminenkin kuuluu.

      Tai hanki nainen, niin pääset helpommalla. Laittaa sut kuriin.

    • eibäslindsatagoulusd

      "[…]ei saa olla musiikki kuunnella ja se on ainoa syy"

      joo-o... nyt mä ymmärrän.

    • Epäoikeudenm.

      Olin juonu ku ton alotusviestin kirjotin. Tarkotin, että musiikki ei saa kuulua autosta pihalle ollenkaan sen poliisin mukaan. Poliisi vois keskittyä vähä vakavempiin asioihin ku että tollasesta pienestä valittaa ja uhkaa sakolla.

    • jarkolle kiitos

      Kyllä Jarkko oikeasta asiasta sanoi.

    • ttppii

      Kannattaisiko kasvaa isoksi, ja lopettaa pillurundin ajaminen?
      Kuulovaurio sinulla jo on, joten siitä varoittaminen on myöhäistä. Ihan oikein kun amisbassot pannaan kuriin ja nuhteeseen.

    • Sakkoja kaikille

      Jos ajat auton esimerkiksi sellaiseen paikkaan, mistä on vaikka 29 km lähimpään asuntoon, niin aivan rauhassa saat pitää musiikkia niin kovalla kuin haluat.

      MUTTA, jos oletkin kaupungin keskustassa ja autosta on lähimpiin asuntoihin vain 10 metriä, niin aiheutat silloin musiikillasi häiriötä. Tällöin poliisi voi kovaäänisen musiikin soiton kieltää. Jos kieltoa ei noudateta syyllistyy niskoitteluun. Itse kovaääninen soitto on järjestyslain rikkomista. Molemmista voidaan sakottaa.

      Auton sisälle musiikki saa kuulua miten kovaa tahansa, kunhan se ei sieltä em. tapauksessa kuulu ulos ja häiritse niitä, jotka eivät auton sisällä ole.

      Edellä oleva pätee vain pysäköityyn autoon. Ajon aikana äänentoistolaitetta ei saa käyttää siten, että se voi häiritä kuljettajan keskittymistä liikenteeseen. (TLL 24a §)

      Asunto samalla lailla. Poliisi ei kuitenkaan pyynnöstä sakota ketään, vaan harkitsee aina joka tapauksen tapauskohtaisesti eli pärstäkertoimen mukaan.

      Suomen kansalaiset eivät ole tasa-arvoisessa asemassa, koska jos poliisi jostain syystä vihaa sinua, saat sakot, jollei niin et saa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4980
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1089
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      897
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      832
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe