Näyttää olevan Voicemarketingillä useita kymmeniä tuhansia verovelkoja maksamatta.
Mitenhän palkkojen käy??
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/protestit/?s=voicemarketing&ta=&paivamaara=&tabs=protestiLista.1&submit=Hae
Mitenhän palkkojen käy??
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/protestit/?s=voicemarketing&ta=&paivamaara=&tabs=protestiLista.1&submit=Hae
Vastaukset 104
Vanhimmat
haha! ei vaikuta palkkoihin, koska takuupalkka tarkoitta voicella sitä että ensimmäisen kk jälkeen tulee 3 päivää ennen kk loppua fudut!
Miksihän noin? Hämärältä vaikuttaa. Osaako joku kertoa tästä enemmän?
Yli 70 000 euroa rästejä :O Huh!!
Ohhohhoo. Melko paljon on velvoitteita eli veroja laiminlyötynä. Ja verot on ulosottokelpoisia. Jos taas ei oo omaisuutta niin mistä peritään? Palkanmaksu voi olla vaikeaa. Noin suuri kupru ei voi olla vahinko
Suuria lupauksia ollut kyllä tuolla yrityksellä... Kovin pitkälle ne eivät kanna, jos ei saada maksuja hoidettua!
osaako joku sanoa miten palkkojen käy?
"takuupalkka tarkoitta voicella sitä että ensimmäisen kk jälkeen tulee 3 päivää ennen kk loppua fudut!"
Minkälainen pykälä työsopparissa on että tuollainen on mahdollista?
ei sellaista pykälää voi olla? tuollakin on keskusteltu voicemarketingin "takuupalkasta" mitä ei oikeasti ole olemassa
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10220673
Voicelle taitaa käydä Lemon Houset.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10116568
Näin saat palkan jos hätä tulee: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10380192
aattelin hakee voicemarketingiin kesäks töihi mut e kyllä enää taia uskaltaa!
Ja ihan varmasti kirjoittelet tällä palstalla paikasta jonne ehkä ajattelit hakee. HAHAHAH! Kilpailijat vaan moittii! Hyvä paikka se on !
Paska paikka ja kohta konkurssissa!
Ei ole. Maksaa vaan velat pois ja jatkaa siitä mihin jäi. Taas tällaista uhittelua kilpailijoilta
No eipä ne kilpailijat oo jättäny veroja maksamatta ja laittaneet firmaa protesti listalle. Kyllä sen on tehnyt Voicelaiset ihan itse.
Näin siis kirjoitti juppiboeee93
"aattelin hakee voicemarketingiin kesäks töihi mut e kyllä enää taia uskaltaa! "
kattelin myös paikkoja hämeen teletalosta ja enialta ym. nää myyntityön keskustelut tääl vaan ei antanu kovi hyvää kuvaa tosta voice yrityksestä. oks se voice sit millaine ku taidat olla ite ollu siellä
mite oulussa?
Oulussa noista mainitsemistasi kolmesta Enia olisi hyvä.
Hämeen teletalot ja Voicen kiertäisin kaukaa!!
Eniallakin loppumassa hommat kun tulee se 3 vuoden puhelinmyyntikielto operaattorituotteisiin. Noviakin lopetti rahasamponsa eli kopterit joten mitään hyvää paikkaa ei enään ole.
Paitsi Liisa Vanhala Oy,joka on toiminut jo vuodesta 78 ja hyvällä vauhdilla porskuttaa,eikä ole palkanmaksu ongelmia!!!!!
Eihän protestilistalle pitäis ihan heti joutua? Taitaa olla pidempiaikainen tapaus tämä.
Ja noi merkinnät ei tule nopeasti eikä kaikilta rästeiltä kerralla joten oikea rästien määrä on varmasti paljon suurempi ja siten toi asia on vaikeemmin hoidettavissakin.
samaan kastiin wincapitan kanssa tämä voice vielä menee
Laskenut C-luokkaan: http://www.taloussanomat.fi/yritykset/rating-muutokset/?s=voicemarketing&paivamaara=&tabs=&submit=Hae
Mitä tarkoittaa C-luokan luokitus? Mikä kuuluisi olla?
Yrityksillä on luottoluokka, joka määrittää yrityksen maksukyvyn. C-luokka on niistä heikoin.
https://www.asiakastieto.fi/help/fi/Nordea_sis_su.html
"Rating Alfa -luokitus arvioi yrityksen takaisinmaksukykyä 1-3 vuoden kuluessa. Yrityksen maksuhäiriö- ja konkurssiriski kasvaa luokituksen heiketessä. "
Luokka on normaalisti A ja joillain AAA joka on vakavaraisen ja luotettavan yrityksen merkki niinkuin vaikka MEDIAPEXILLÄ!
Melekosta mesoamista täällä keskusteluissa. Huonostihan tuossa käy, mutta tarvinneeko siitä niin suurta numeroa tehdä.
koskakohan tulee voicemarketingmachfrei blogi? :D
taitaa ehtiä kaatua kokonaan ennen suurempia nettisatuja
raha ratkaisee
mitä meinaa olla protestilistalla?
"Protestilista on julkinen koonti viranomaisen luona protestoiduista asiakirjoista. Asiakirjat ovat yleensä velkojien asettamia trattoja, joita ei ole maksettu määräajan kuluessa ja jotka on tämän jälkeen protestoitu. Talouslehdet, kuten Kauppalehti ja Taloussanomat, julkaisevat Suomen Asiakastieto Oy:n kokoamaa listaa protestoiduista asiakirjoista."
(=Tratta on julkisuusuhkainen maksukehotus, jota käytetään yrityssaatavien perimiseen. Sillä kehotetaan velallista maksamaan erääntynyt saatava kuluineen ja korkoineen sitä varten annetussa kymmenen päivän määräajassa.[1] Sekä laki saatavien perinnästä että rikoslaki kieltävät tratan käyttämisen kuluttajasaatavan perimiseksi.)
Suomeksi tarkoittaa sitä, että eivät maksa laskujaan. Kaikki eivät ymmärrä tuota "Että Näin" selvitystä joka kyllä oli hyvä.
Kauanhan noi on ollu maksamatta?
"Rotta jättää laivan" kirjoittanut hyvän kommentin tuossa keskustelussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10220673
Aika kauan kaiketi ollut maksamatta koska protestilistalle ei ihan heti jouduta...
Nää soittelee yhtenää ja kauppaa jotakii. Lyön aina luurin korvaan, oppiivatpaha olemahan.
Kannattaisiko kuunnella, mitä kaupataan? Kun lyöt luurin korvaan, se tarkoittaa vaan sitä, että soiteteaan niin kauan, että ihminen oppii käytöstapoja ja kuuntelee, mikä on asia ja osaa sitten sanoa Ei/En halua. Itse teet oman elämäsi vaikeaksi, kun et osaa käyttäytyä. Meillä onkin työpaikalla eirttäin hauskaa juuri näissä tapauksissa.
Ja meidän työpaikassa vasta hauskaa onkin: me nimittäin emme joudu soittelemaan tällaisille henkilöille uudestaan. Jos vastaanotto on vihainen ja luuria perään, niin asiakas poistuu rekisteristä. Teidän toimintanne pilaa koko alan mainetta! Ei asiakkaita kuulu ajaa hulluuden partaalle!
yleisesti laki menee siten että tälläisissa tapauksissa kun veroihin haetaan "maksuaikaa" niin yrityksen omistajat sekä hallinto syyllityyy kirjanpito rikoksiin kuten kirjanpidon velvollisuuden laiminlyöntiin, eripuraista kohtelua velkojien suhteen, konkurssilain nojalla omistaja ja hallinto taholta voidaan periä maksuja konkurssiin mennessä, mutta ainoastaan vastuu on viimeisimmällä hallituksella. Tuokin summa lähenee jo verohallinnon automaattista verotarkastus summaa joka ylittää 100 000e. Melkein jokaisessa tapauksessa esiintyy velallisen epärehellisyyttä eli varoja kätketään esimerkiksi "kassatiliin" ja kokeneimmat "yrittäjät" taas korjaavat tämän kassan kuiteilla eli perusteettomia kuitteja löytyy kirjanpidosta mistä tulee syytteitä petoksesta. Tämän oravanpyörän takia olisi hyvä jos eduskunta muuttaisi lakia edes siten että nämä yrittäjät eivät saa niskaansa kärähtäneet luottotiedot, ehdottomat tuomit ja henk. koht perintä via konkurssilaki. Yhtiöjärjestely konsultit kuitenkin tietävät lain pykälät vasemmalta oikealla ja saattavat nämä puhtaille teille ilman harmia. Tosin tässä tuskin käy näin vaan velkaa kertyy sekä takuupalkan käyttäminen johtaa palkkaturva kymmeniin palkkaturvahakemuksiin, jä tähän riittää pätevä lakimies kirjoitamaan konkurssilainmukaisen maksukehoituksen eli 8 päiväsen ja seuraavaksi ovea koputtaa ulosottomies ja konkurssipesänvalvoja.
Tsemppiä yrittämiseen!
Veikkaan että maanpako!
Voi jos tietäisit mistä puhut:
yleisesti laki menee siten että tälläisissa tapauksissa kun veroihin haetaan "maksuaikaa"
Maksuaikaa ei saa jos verot ovat myöhässä. Maksuaikaa myönnetään vain veroille jotka eivät ole eräpäivällisiä. Protestiveroihin ei saa maksuaikaa. Ei myöskään ole sanottua, että niitä yrityksellä olisi. Protestihan on tullut jo useita pankkipäiviä sitten, yritys on voinut ne maksaa. En usko että on, mutta teoriassa.
Tuokin summa lähenee jo verohallinnon automaattista verotarkastus summaa joka ylittää 100 000e.
Automaattista verotarkastusta ei ole olemassa. Tietenkin verottajaa kiinnostaa enemmän sellaiset yritykset joilla on iso liikevaihto (kuten tässä tapauksessa; Harva yritys on yli 1Me liikevaihdolla liikenteessä ensimmäisenä tilikautenaan) ja isot rästit. Tällöin veroja on karhuttavana enemmän. Kuitenkaan mitään automaatiota ei ole.
Melkein jokaisessa tapauksessa esiintyy velallisen epärehellisyyttä eli varoja kätketään esimerkiksi "kassatiliin" ja kokeneimmat "yrittäjät" taas korjaavat tämän kassan kuiteilla eli perusteettomia kuitteja löytyy kirjanpidosta mistä tulee syytteitä petoksesta.
"Melkein jokaisessa tapauksessa esiintyy velallisen epärehellisyyttä". Eli lähes jokainen yritys jolla vain syystä, tai toisesta ei ole varaa maksaa on rikollinen? Entä jos asiakkaat eivät yksinkertaisesti maksa sovittuja laskuja? Sinun kommenttisi tarkoittaa, että Suomalaiset konkurssiin menneet yrittäjät ovat kaikki enemmän, tai vähemmän kriminaaleja. Tämänkaltaisen asenteen vuoksi Suomessa pelätään provisiopalkkaa ja yrittäjyyttä. On toki totta, että enemmän "temppuiluun" syyllistyy yrityksiä joissa asiat ovat huonosti. Se ei kuitenkaan tarkoita että lähes kaikki syyllistyisivät.
Tämän oravanpyörän takia olisi hyvä jos eduskunta muuttaisi lakia edes siten että nämä yrittäjät eivät saa niskaansa kärähtäneet luottotiedot, ehdottomat tuomit ja henk. koht perintä via konkurssilaki. Yhtiöjärjestely konsultit kuitenkin tietävät lain pykälät vasemmalta oikealla ja saattavat nämä puhtaille teille ilman harmia. Tosin tässä tuskin käy näin vaan velkaa kertyy sekä takuupalkan käyttäminen johtaa palkkaturva kymmeniin palkkaturvahakemuksiin, jä tähän riittää pätevä lakimies kirjoitamaan konkurssilainmukaisen maksukehoituksen eli 8 päiväsen ja seuraavaksi ovea koputtaa ulosottomies ja konkurssipesänvalvoja.
En oikein ymmärrä, miksi: Mikäli asiat on hoidettu kunnolla täytyy henkilöä rangaista? Vaikkakaan tilanne ei näytä tällä yrityksellä hyvältä, muistetaan kuitenkin, että yritys on vielä toiminnassa ja sillä on näinollen kaikki edellytykset hoitaa maksut kuntoon ja jatkaa toimintaansa. Mikäli konkurssi kuitenkin tulee, on pesänhoitaja katsomassa, että kirjanpito ja maksut on hoidettu asianmukaisesti. Vielä lisäys: "Pätevä lakimies" ei kirjoita tätä ns. kahdeksan päiväistä palkkaturvahakemuksen perusteella.
Tsemppiä kortistoon!
Kyllä se on niin että HEIHEI otan loparit ja lähen muille firmoille!
Viisas päätös...
Mihinpä aattelit mennä? missä kaupungissa?
kilpailijalle tietty!
Mielenkiintoista, että Voice on tipahtanu c-luokkaan ennen kuin tämä protesti on tullut..2.1. tipahtaminen ja 4.1. protesti..liekö yritys ollut jo valmiiksi maksuvaikeuksissa..
Eiköhän tuo tämän vuoden puolella selviä, että miten käy.
työhaastattelu tuolla oli jäätävä. hirvee meteli ja hälinä ja nuorelta ammattitaidottamalta vaikuttu haastattelija.
Aina on ollut palkka tilillä oikeana päivänä. Joskus jopa etukäteen. Palkkasumma on sitten eri asia, mitä sieltä on tullut :) Mutta säännöllisesti maksavat.
Ei oo takuupalkka ollu sitä mitä on luvattu. :(
tietääks joku tästä enemmän?
Ei tiedä, kun johtoporras ei vaivaudu kertomaan tilannetta työntekijöillensä. Rehellisyys maan perii jne. Ei ole pokkaa kertoa suoraan tilanteesta, mutta eivät taida älytä, että kyllä ihmiset osaavat tehdä itsekin johtopäätökset ja tarvittavat toimenpiteet. Pitävät työntekijöitänsä "helposti ohjattavina orjina".
:D eikö yhtään ihmetytä kun helsingin puolella vaihtunut johto? tietenkin kun tajuavat itsekin että pian ei yritys pysty maksamaan palkkaa, kannattaa siis pelastautua ennen kuin laiva uppoaa!!!
Vaihdettu myyntipäällikkö vuoropäälliköllä, koska se on halvempi, ei tarvitse maksaa niin paljon palkkaa, ja tekee tuplasti enemmän töitä :D hyvähyvä.
no kaikki nuoret jotka ovat vielä vaikeuksissa, niin lopettakaa työt voicemarketingilla, sillä yrityksellä ei pian ole enää varaa maksaa teille palkkaa.
Luulisi noiden menevän ulosottoon enneemmin tai myöhemmin.
mie ainakin päätin lopettaa ennen kuin maksuvaikeudet lisääntyvät...
Tuhoon tuomittu
tuhoon tuomittu.
eikö näitä rosmoja saaha millää ilveellä kuriin ja kahleisiin. uskomatonta touhua kertakaikkijaan.
Mitenhän tämän tyyppisillä yrityksillä, onko niillä tarkoituskaan maksaa velkojaan vai vain tehdä nopeasti rahaa toisten ihmisten kustannuksella?
eiköhä lie samanlainen kupla ku kreikassa konsanaan. herrat juhlii voicella ja muut maksaa viulut. apinaa koijataan.
Amatöörimäiset alaisiaan ahdistelevat pomot, turhat lupaukset ja hirviä teinihelvettimeininki!!!! Siinä eväät myyntifirmaan joka tekee paskamaisen ennätyksen ja pääsee protesteillaan Suoli 24 keskusteluimmaksi aiheeksi!!!!
Itse p-Suomessa töissä mutta samaa p**kaa muuallakin. Hesassakin päälliköt vaihtuu ja se on huono merkki. Älä usko mitään mitä sanovat!!!!!!
Mikä teillä nyt on hätänä? Ite olen voicemarketingilla töissä ja palkat on tarkalleen sitä mitä luvataan, ei oo kukaan valittanu? paitsi tietty jos tekee pari päivää hommia ja valittaa siitä sitten keskustelupalstalla eikä puhu työnantajalle mitään. Jos on ongelmia niin ne pitää nostaa esille! ei vaan mennä kotiin kertomaan palstalle miten koki vääryyttä; vaan ottaa sitä pomoa hiasta ja kysyä ja selvittää asia. Vuoden ollu töissä voicella ja mitään ongelmia ei oo kyllä ollu. Mukava työpaikka vaikka hälinää onki. Ite ainaki tykkään porukasta ja paikasta. Ite en ainakaan tämmösen keskustelupalstan perusteella päättäis menisinkö töihin vai en. Melkosen paremman kuvan saa ku käy kattomassa ite vaikka sekuvain mimmonen paikka on. Ei luulis mitään häviävänkään.
Hyvä sitten!
jaa ollaan sitä nyt niin hiljaa. vielä alkupäässä niin kovasti puolustettiin Voicemarketingia XD
huhhuh, maksakaa verot kuten muutkin! Ei Suomi ole mikään Kreikka, jossa voidaan olla maksamatta veroja!
Kunnon iilimato verenimijä tuo Voicemarketing!
No puolustakaa nyt teidän kovia palkkojanne!Jos te oikeasti muka saitte niin hyvä palkkaa, niin Voicemarketingilla ei olisi 77000 euroa velkaa verottajalle!
Voicemarketing=kreikka, eli valehteleva verenimijä yritys joka kohtaa loppunsa pian!
Voicemarketing hätyyttelee ja soittele jatkuvasti. Kauppaa hirveetä ******! Ei voi paljo ärsyttäveempiä puheluita olla!!!!!!!
Etkö ole osannut vastata kännykkään ja sanoa: "Ei kiitos, en halua mitään lehteä/en halua tv-korttia."? Taitaa olla todella vaikeaa käyttäytyä kuin ihminen. Täytyy sanoa, että kyseinen firma kyllä myy samoja tuotteita kuin muutkin puhelinfirmat, että miksi juuri tämän firman tuotteet on täyttää ********?
mulle on ihan sama myykö voice lehtiä, kanavapakettia vaiko paskaa puhelimitse, KUNHAN MAKSATTE VEROT KUTEN MUUTKIN SUOMEN KANSALAISET!SUOMI EI OLE KREIKKA, JOS HALUATTE ETTÄ TÄÄLLÄ TERVEYSPALVELUT, KOULUTUS JA MUUT TÄRKEÄT PALVELUT TOIMII, VEROJA TÄYTYY MAKSAA!
janne juntura ja muut päälliköt ja kirjanpitäjä!eikö yhtään hävetä laistaa veroista!
jos kreikan meiningistä otatte mallia, muuttakaa sinne!
teilläkin maksettu liikaa palkkaa ja eletty yli varojen, kunnon troijan hevonen olette tekin.
onx tää viel protestilistalla
Ota selvää, äläkä täällä kysele. Vai uskotteko todella kaiken mitä tällä suomi24 palstalla kirjoitetaan. Niin, tietenkin yksinkertaisen tyhmät ja onnettomat tyhjätaskut täältä saavat "varmaa" tietoa toisilta tyhjäpäiltä. Heheheeeh. Teidät kun kaikki laitettaisiin samaan huoneeseen, niin kyllä tyhmyys tiivistyis!!
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/rating-muutokset/?s=voicemarketing&paivamaara=&tabs=&submit=Hae
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/protestit/?s=voicemarketing&ta=&paivamaara=&tabs=protestiLista.1&submit=Hae
siinä yläpuolella olevalle idiootille faktaa
Tiedon tuottaa Asiakastieto Oy.
Protestitiedot näytetään kolmen kuukauden ajan siitä päivästä, jona ne ovat saatu Suomen Asiakastiedolta. Tänä aikana protestin tiedot eivät päivity esimerkiksi sen mukaan, onko protesti enää aiheellinen.
Onkohan protesti aiheeton vai vielki aiheellinen?
parin viikon sisäänhän tuo nähdään.
Eipä ole protesti häipynyt, vaikka nyt on kulunut kolme kuukautta eli periaatteessa olisi pitänyt päivittyä, jos on aiheeton, mutta eipä tarvi enää jossitella...
Joo eipä niitä veroja olla maksettu takaisin :D mutta onpa yllättävää janne junturalta, mieshän on tunnettu hyvistä rahankäyttö taidoistaan :D
raha palaa pois jo ennen kuin se on ehtinyt tulla taskuun
maksukielto voimassa?
huhhuh
tulkaa telekaistalle
jos telekaistalle eli salistalle meette jäätte takuulla ilman palkaa, niin on käynnyt monelle siellä olleelle!!!Älkää menkö. Tämä on totta. Toivon, ettei yksikään mee telekaistalle tekemään ilmasta duunia!
tollane fiilis on kaiklla ku palkat jää saamatta
http://www.youtube.com/watch?v=iwGFalTRHDA
kiertä kaukaa
Asiakastieto on kyllä melko luotettava, ja verojen maksamatta jättäminen melko selvä merkki siitä ettei työnantajalla ole kaikki kunnossa.
Kannattaa mennä, jos haluaa tehdä hyväntekeväisyyttä suoraan omistajien taskuun.
EI kannata, kaduilla kuultua että firman omistaja keskittyy jo uuteen firmaan.
:D ei vittu näin se vahinko kiertää, kun kokoajan vaan perustetaan uusi firma, edellisen mentyä konkkaan, valtiolta saa vaikka mitä yritys avustus rahoja..
Onko Janne Juntura kreikkalainen?:D voisi sinne ainakin muuttaa :D
minkä nimisessä firmassa nykyään toimii?
10 20 - Googlettamalla Janne Juntura tuli ainaki tuollaiset yhteystiedot
http://www.voicemarketing.fi/index.php/yhteystiedot
mutta eihän tuo oo mikään uus....
niih, verovelkojen perusteella taitaa vaan kohta olla edesmenny kokonaan.
onks näil joku uus kehitteillä jo??
ANTASVAT NUKKUU RAUHAS YÖ VUOROJE JÄLKEE!!!!
laittaisit puhelimesi äänettömälle urpo.
ei ollu enää merkintää taloussanomien protesteissa..
http://yritys.taloussanomat.fi/protestit/voicemarketing-oy/rovaniemi/2290788-5/
HYVÄ!SIETÄIS HÄVETÄ ETTÄ JOUTUI EDES PROTESTILISTALLE!
Onks velkaa viel?
ei kai?
läpimätä koko paikka
Miksi näihin keskusteluihin ei kukaan puutu?
Tietääkö joku, miksi siellä kävi tarkastajia?
Tarkastajia? Mitä tarkastajia siellä kävi? Työsuojelutarkastajiako?
No kaikki asiat on siellä niin päin vittua ja niin paljon on porukkaa tehnyt valituksia, niin tarkastajat kävivät siellä ja huomasivat että mm. työsopimuksia ja palkkaa on muutettu ilman että siitä on annettu mtn tietoa tai että uutta työsopimusta olisi allekirjoitettu.
No nyt porukalla vaaditaan meille kuuluvaa palkkaa takaisin ja menemme palkkaturvaan ja oikeuteen asti ja Voicemarketing maksaa korkojen kanssa sitten!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10525017
lopunalkua oli. firma konkassa
ostasivat enämbi kelkkoja,vesiskoottereira,maastureita ja audeja niin kyllä se elämä taas sitten hymyilee............... ;))