Leijonan luola

Jellona vaa

Voi, voi, useimmilla rahan ruinaajilla ei ole yritystoiminnasta hajuakaan.

18

1678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kullakinosansa

      Jeep

      • OldsmobileToronado

        Kyösti "Kallio" Kakkonen (KKK) on hyvä hahmo tuossa televisio-ohjelmassa.

        Tokmanni-ukkeli, pidän tokmannin kaupasta hyvine tarjouksineen mutta aika epäkohteliaita myyjiä olen nähnyt siellä 2 kertaa, joten en halua välttämättä mennä sinne.


    • huhhahhui

      ...ja vaikka olisikin, tuonne ei missään nimessä kannata mennä. Vaikka nyt en ohjelmaa seuraakaan, siellähän asiat sovitaan kulisseissa etukäteen, tuohan on puhdasta showta ja mitä tärkeintä, jos sinulla oikeasti on hyvä idea, nuo mukana olevat sijoittajat vain ostaisivat käytännössä kiskurisopimuksella sen tuotot suurimmaksi osaksi itselleen.

      Ne kokeneemmät eivät tuonne edes lähtisi ja siksi niitä ei siellä näykään.

    • soini valtaan.

      noloa ja väkinäistä oli katsella , taas hävettää olla suolilainen.

    • murrsanoiEllona

      Mulla on tässä startup myös tulilla, mutta ei tarvii mistään teeveestä kinuta rahaa. Kaikille joille on tarjottu osakkeita, ne ovat kelvanneet.

      Btw. Keskustelua nimenomaisesti kyseisen tv-ohjelman yrityksistä ja yrittäjistä & liikeideoista löytyy täältä: http://quicktopic.com/50/H/auehwBkcs6YYN

    • yrittaja...

      Leijonan luola UK, Kanada ja USA -versioissa yrittäjät ovat tajunneet jutun juonen. Homma otetaan puhtaasti markkinoinnin kannalta ilman aikomustakaan hyväksyä leijonia mukaan, ja jos hyväksytään niin ei halvalla.

      Meidän versio on aika vaatimaton ja yrittäjät päästetään aivan liian helpolla, jenkkiversiossa jollet tunne firmasi taseita lennät pihalle alta aikayksikön.

      Sitähän ei kerrota kuinka monta diiliä lopulta kaatuu. Ainahan voi vedota että jotain ei ole kerrottu tai annettu väärä kuva. Osallistujat laittaa nimensä sopimukseen jossa turvat pidetään tukossa.

    • Niukka 5% osuus

      > Meidän versio on aika vaatimaton ja yrittäjät päästetään aivan liian helpolla,

      Digiboksi oli nauhoittanut pätkän tuosta jaksosta jossa Terntjeff sijoitti 130.000 € johonkin autonmoottorikeksintöön.
      http://www.savonsanomat.fi/viihde/terentjeff-upotti-130000-euroa-moottorikeksintoon/1297803

      Minulle ei tarkalleen selvinnyt mitä se keksintö moottorissa teki. Sitä ihmettelin että kovana liikemiehenä pidetty Terentjeff luopui 5% osakeomistusta vastaan rahoistaan noinkin helposti.

      Jenkkiversiossa sijoittaja olisi alkanut kiristyksensä vaatimalla rahoillaan 20..30% osuutta firmasta. Olisivat saattaneet tyytyä 15% osuuteen. Mutta tuollainen 5% kokoinen "lottovoittosijoitus" pikkuosakkaana ei jenkkisijoittajia tunnu kiinnostavan.

      • Speedhead

        Ainakin tähän superautoprojektiinsa rahaa ruinanneella "Pelle Pelottomalla" oli pää aivan pilvissä eikä rahoitusta ymmärrettävästä syystä järjestynyt:
        http://www.accipiter.fi/products.html


    • rahan tekoon

      Se vähensi päästöjä. Tulee se uusi laki paljonko saa päästöjä tulla ja ylimenevältä osalta menee jotain sakkomaksua valmistajilta. Että varmaankin autonvalmistajat kiinnostuvat sitten. Nythän jotkut valmistajat huijasivat päästönsä pienemmiksi, mutta jäivät kiinni ja saivat kovat sanktiot. Ei tarvi huijata kun käyttää tätä IHMEkeksintöä;) Tuossa oli hyvä ettei paljastettu sitä muutenhan niitä jo kiinassa tehtäisiin liukuhihnalla.

    • tutkanpaljastin

      Juu , kyllähän toi muovilaatikon tuominen luolaan ja pyynti 90.000 ekee korkeata osuuyya vastaan ja vielä sopimus tehty ihmetyttää tällasta raudan vääntäjääkin. Mutta ei näy vaan halukasta kumppania tuotteelle jolla markkinat siellä missä vetokoukussa vedettäviä laitteitakin . ja niitähän maailmassa riittää. Yhden tarjouksen olen saanut mutta en viitsi lahjaksi antaa kun en ole lahjaksi saanut. Mielestäni pyyntini on kohtuuden alarajoilla.

    • malleja on

      sama täällä löytyy keksintö ja uusia malleja ollaan kyllä kiinnostuneta jos kauppaa mutta kun rahasta kysymys homma latistuu maksua vaatii löytyy juuri auton veto koukkuun 2 eri lisä laitetta ja takka puiden käsittelyyn tuote josta jää pois kantaminen ja työntäminen.

    • KeksintöjenSeuraaja

      Ainakin Suomen version sijoittajat olivat ainakin yhdessä jaksossa järkeviä, kun eivät lähteneet maksamaan itä-aasialaisen ämmän loisimista, jonkun kanssa äijän tuli kerjäämään rahaa ja aivan varmasti äijä olisi ollut ainut joka olisi tehnyt töitä

    • SillinsäKullekin

      Moniko katsoja tietää yritystoiminnasta senkään vertaa?

      • SalonLaten

        Pari viikkoa sitten siellä oli Lauri Salovaara & CO. Tämä Salovaara yrittää miljonääriksi 500päivässä. Ei oikein vakuuttanut.... surkea esitys. Oikea pohjanoteeraus


    • rikasmiesjosoisin

      Lauri voisi mennä esittämään valuaatio laskelmat Suomen Leijona luola ohjelmaan. Tulisi varmaan globaalisti ohjelmaformaatin pohja noteeraus.

      Lauri on monessa mukana, ainoastaan iHelp taitaa olla kannattava. Muut firmat vetää kovasti pakkaselle.

      • hrthrthrthrh

        Sinänsä startup-yritysten tuloksista ei voi sanoa mitään, koska yleensä alkuvaiheessa kaikki rahat menevät investointeihin. Jotta yritys kasvaisi, pitää kaikki rahat laittaa kasvamiseen (jopa ottaa lisää velkaa) ja osinkoja ei voida jakaa. Tuskin on olemassakaan startup-yritystä joka ei alussa tekisi tappiota.

        Tosin myös valuaatiot ovat pitkälti myös hatusta vedettyjä, jos ei olla vielä lyöty läpi. Valtaosa startup-yrityksistä nimittäin epäonnistuu ja näin on luultavasti tässäkin tapauksessa.


      • Nauravayrittäjä

        Laurilla on kohta milli kasassa, ainakin exelissä.......


    • Kaikille_on_paikkansa

      (Ajatuksiani Jeshua Siirakin viisauden kirjan pohjalta)
      Niinpä. Arvostan yrittäjiä ja niitä, keillä on siihen luonnetta. Minulla ei olisi. Mutta useinkin on parempi olla ison talon renki kuin pienen isäntä. Kaupungin perustaminen ja rikkaus antaa miehelle nimen ja rohkeuden, mutta kuitenkin yli molempien herran pelko. Ylpeys ja kerskaus käy usein kaatumisen edellä. Niin kuin kiila, synti tunkeutuu ostajan ja myyjän väliin. Eli tässä pitäisi olla varovainen ja käyttää sekä nauttia kaikkea olevaista niin kuin sitä ei saisi lopullisesti pitää itsellä. Koska ihminen on kuitenkin kuolevainen, vain tomusta, ja tomuksi lopulta palajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      573
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe