Eli,kävi todella kömpelösti kun yritin tehdä Windowsin järjestelmän palautusta toiseen päivään.Lataaminen kesti yli 2h ja kissa veti virrat pois( Kone ei käynisty, yritin vikasietotilassakin ei mitään, pyörii vain se Käynnistyksen korjaus tekemättä mitään. Miten saan kone toimii? ku asennuslevyjä ei anneta mukaan,avain kyl löytyy
Windowsin palauttaminen
11
163
Vastaukset
- lolcatz
Minkä valmistajan kone on kyseessä? Jos on laillinen Windows niin sinulla pitäisi olla joko restore partitio, restore-CD tai sitten käyttiksessä on/oli mahdollisuus itse tehdä restore-levyt.
Jos kyseessä viimeksi mainittu optio, niin tässä tilanteessa vaihtoehto on vaan soittaa laitevalmistajalle ja kysyä saisitko heiltä tilattua koneellesi palautuslevyt.
... ja tietysti jos todellakin sinulla on joku custom-kone ja tarra päällä niin kyseenalaistaisin sen tahon joka sinulle koneen myi; noissa itsekasatuissa jos saa käyttiksen niin pitäisi tulla myös käyttis-CD tai -DVD mukana. - Toivoton
Kiitos sulle vastauksestasi!
Minulla on acer aspire 5750, tehtiin sellaisen näköiskopiontilevyn, mutta tehtiin varmasti väärin, koska se vei vain yhden dvd:n eikä se auttanut kun yritin käynnistellä konetta, (tai sitten teen jotain väärin)....se vain jumittaa siihen "Käynnistyksen korjaus" vaikka 1,5 tunniksi. Kone on ostettu viime viikolla ja Windows 7 Home Premium avain on siinä tarrassa takana. Mukaan ei annettu mitään levyjä vaikka pyydettiin. Tykkään itsekin välillä asennella Windowsin ihan "puhtaaksi", että koneelta sais varmasti kaikki p''' pois.- lolcatz
OK.
Acerin tapauksessa käsittääkseni oletus on tämä: Käyttäjä itse luo factory default CD/DVD -levyn eRecovery Management ohjelmalla.
Vilkaise kuitenkin tämä ketju vielä, jos ao. toisen käyttäjän neuvo auttaisi eteenpäin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4636336
Uuden koneen omistajana voit myös olla suoraan yhteydessä Acerin tuotetukeen, josta saat myös apuja tilanteen ratkaisemiseksi (Verkkokaupan sivuilta lainattua):
Acer asiakaspalvelu 09-876 3574 (klo 10-17), takuuasiat Acerin kautta suoraan tällä lomakkeella:
http://support.acer-euro.com/request/fi/index.html.
Acerin tuki palvelee ongelmissa, jotka liittyvät Acer -tietokoneen tai sen mukana tulleiden ohjelmien käyttöön.
Windowsin palautuslevyt pitää tehdä heti kun koneen käynnistää enaimmäisen kerran.. Moni oppii tämänkin kantapään kautta.
- Toivoton
Kiitos niille, jotak vastasivat.
Yritin soita Acerin asiakaspalveluun, jos kone on ostettu Gigantista, niin palvelaan vain kaupassa, jos muualta niin puhelimen kautta, mutta en päässyt läpi, oli kuulemaan ruuhka.
Sain kuitenkin korjattua koneen. Kun kotona vielä painelin nappuloita niin F5 kautta pääsin eri valikkoon kuin F8 kautta, ja siellä oli joku Repair -toiminto, kesti hetken ja Windows toiminnassa!! Oletan että tehdasasetuksilla palautettu. Ehkä joku muukin tätä tietia joskus vielä tarvii. Kone Acer Aspire 5750.
Palautuslevyt nyt tehdään, mutta onko tarvetta, jos sieltäkin aina saa kaikki "puhtaaksi".- Kalakkuna
Ja akun pitäminen koneessa olisi pelastanut taas kerran virtakatkolta, jos akku on parintunnin akkukestoinen niin silloin ainakin itse pidän sen aina koneessa vaikka verkkovirrassa onkin, matkakkunahan sellaisilla ei tee mitään.
5-8 tunnin akut on eri asia joita kannattaa varjella. - Epätietoinen...
Kalakkuna kirjoitti:
Ja akun pitäminen koneessa olisi pelastanut taas kerran virtakatkolta, jos akku on parintunnin akkukestoinen niin silloin ainakin itse pidän sen aina koneessa vaikka verkkovirrassa onkin, matkakkunahan sellaisilla ei tee mitään.
5-8 tunnin akut on eri asia joita kannattaa varjella.Jos on joku läppäri kyseessä, niin miksei. Mutta entä pöytäkoneessa? Minne siinä akku sijoitetaan?
- Kalakkuna
Epätietoinen... kirjoitti:
Jos on joku läppäri kyseessä, niin miksei. Mutta entä pöytäkoneessa? Minne siinä akku sijoitetaan?
No se, toisaalta eipä silmiini sattunut että pöytäkoneesta on kyse.
Pöytäkoneeseen upsin. - Kalakkuna
Kalakkuna kirjoitti:
No se, toisaalta eipä silmiini sattunut että pöytäkoneesta on kyse.
Pöytäkoneeseen upsin.Pitsi että kyllä Acer Aspire 5750 on muuten läppäri.
Palautuslevyt kannattaa silti tehdä!
- xxnx.com
Joo, kun kiintolevy hajoaa, niin siinä ei F5 tai muutkaan äffät auta yhtään, pitää olla DVD-levy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531389- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231198- 1391025
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten336829Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50633Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602