Kuukautismigreenihän on hankala hoidettava, siihen ei oikein mikään auta. Ei perussärkylääkkeet, ei tulehduskipulääkkeet, ei triptaanit.
Kiinnostaisikin tietää oletteko te Triptylin käyttäjät saaneet apua tästä lääkkeestä kuukautismigreeniin? En ole tätä lääkettä syönyt, mutta lääkkeenhän pitäisi nostaa kipukynnystä. Osalla lääke auttaa tavalliseen migreeniin, mutta onko siitä ollut apua kuukautismigreenin hoidossa?
kuukautismigreeniin apua
3
387
Vastaukset
- rentoutta lisää
Onko sinulla aurallinen vai auraton migreeni?
Minulla on auraton, joten voin käyttää e-pillereitä. Niistä on se hyöty, että voin syödä pidemmän jakson pillereitä ennen taukoviikkoa. Mahdollisuus migreeniin harvenee.
Oletko kokeillut erilaiset hoidot ja hemmottelut, kuten akupunktio, vyöhyketerapia, shiatsu, reiki, aromaterapia...
Liikunta on aina hyväksi, mutta jotkut tanssit, joissa tutustutaan lantionseutuun ovat erityisen hyväksi. Pilates ja jooga vaikuttavat myös tässä suhteessa hyviltä, koska oppii tuntemaan lihaksistonsa rentouden ja jännityksen. Itse olen tykännyt melonnasta, jossa rento lantio on hyväksi. - tuula-neiti
Jäähaude on ainoa joka auttaa silloin, ei paranna mutta lievittää kipua merkittävästi. Pakastimessa kunnolla jäädytetty Migracap päähän - siinä ainoa konsti. Oikeastaan noita Migracappeja pitäisi olla kaksi että voisi toista pitää jo valmiiksi jäähtymässä kun toinen on käytössä.
- ap
Minulla on auraton migreeni. Olen syönyt e-pillereitä nyt yli 10 vuotta, ja ajatellut että voisin lopettaa ne kun ehkäisyllekään ei ole tarvetta tällä hetkellä. E-pillereissä on se hyvä puoli, että kuukautisväliä voi niillä pitkittää. Olen myös miettinyt, olisiko kuukautismigreeni helpompi tai jopa oireeton ilman e-pillereitä kun hormonit tulisivat omasta takaa eikä purkista. Olen aina ollut päänsärkyherkkä, mutta häiritsevä migreeni ja sen mukana kuukautismigreeni tulivat kuvioihin vasta 5 vuotta sitten. Ennen tätä minulla ei kuukautismigreeniä ollut, ilman e-pillereitä tai niiden kanssa.
Luulen vaan että tarvitsen jotain "tukea" e-pillereiden lopetukseen. Olo alkaa heti huonontua kun pillerilevy loppuu ja pari päivää olen ollut ilman e-pillereitä. Sitten kun pari päivää olen e-pillereitä syönyt alkaa olo taas normalisoitua. Usein silloin on särkenyt yli viikon päätä, joten vaatii aikamoista tahdonvoimaa (ja sopivaa ajankohtaa muuten elämässä) ettei jatkaisi e-pillereiden syöntiä, kun niillä tietää saavansa päänsäryn loppumaan. :o)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103865"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483