Ruotsalaiset kääntävät nettisivuja sukupuolineutraaleiksi!

hunhanhen

Ruotsissa on huolestuttu siitä, että ruotsin kielessä ei ole sukupuolineutraalia pronominia. Ruotsissa sana hän on naisesta puhuttaessa hon ja miehestä puhuttaessa han.

Mutta ei huolta, nyt ruotsalaiset koodarit ovat tehneet plug-in-ohjelman, joka muuttaa internetsivut sukupuolineutraaleiksi. Aiheesta uutisoi verkkolehti The Local.

Heneratoriksi nimetty ohjelma korvaa internetsivuilla sanat hon ja han sanalla hen.

Viime viikkoina velloneessa keskustelussa ruotsalaiset ovat jakaantuneet kolmeksi leiriksi: yhdet kannattavat hen-sanan käyttöä, toiset eivät halua muutosta ja kolmansilla joko ei ole mielipidettä tai heitä ei vain kiinnosta.

Henerator toimii Google Chrome ja Mozilla Firefox -selaimissa. Ohjelman luoja Philip Westman itse pitää ideaa puoliksi viisaana ja puoliksi typeränä.

– Sen perusteella, mitä olemme nähneet Twitterissä, monet pitävät ohjelmaa mielenkiintoisena kokeiluna. Joidenkin mielestä se on kiva leikkikalu ja jotkut ottavat sen vakavammin – sanoen, että tämä on todiste siitä, että keskustelu on saavuttanut naurettavuuden huipun.

http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194730705499/artikkeli/ruotsalaiset kaantavat nettisivuja sukupuolineutraaleiksi naurettavuuden huippu .html

Niin sitä pitää..

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosimies.

      Voi ziisus sentään mitä höpönlöppaskaa.
      Tyypillistä ruotsalaista ylitösuvaitsevaista paskaa.

      • ziisus kertoo

        Ruotsalaiset eivät keksineet suvaitsevaisuutta. Sen kehittivät juutalaiset 1920-luvun puolella. Kun perusmarxismi ei kyennyt saavuttamaan sen lupaamaa globaalia vallankumousta ryhtyivät juutalaiset älyköt mietiimään mikä meni pieleen. Esteeksi he keksivät länsimaisen yhteiskunnan ja eurooppalaiset ihmiset. Tämän esteen tuhoamiseksi he kehittivät kulttuurimarxismin ns. Frankffurtin koulukunnassa.

        http://www.youtube.com/watch?v=tz8pzG02oxU

        http://catholicinsight.com/online/features/article_882.shtml
        "To further the advance of their ‘quiet’ cultural revolution - but giving us no ideas about their plans for the future - the School recommended (among other things):

        1. The creation of racism offences.
        2. Continual change to create confusion
        3. The teaching of sex and homosexuality to children
        4. The undermining of schools’ and teachers’ authority
        5. Huge immigration to destroy identity.
        6. The promotion of excessive drinking
        7. Emptying of churches
        8. An unreliable legal system with bias against victims of crime
        9. Dependency on the state or state benefits
        10. Control and dumbing down of media
        11. Encouraging the breakdown of the family

        One of the main ideas of the Frankfurt School was to exploit Freud’s idea of ‘pansexualism’ - the search for pleasure, the exploitation of the differences between the sexes, the overthrowing of traditional relationships between men and women. To further their aims they would:

        • attack the authority of the father, deny the specific roles of father and mother, and wrest away from families their rights as primary educators of their children.
        • abolish differences in the education of boys and girls
        • abolish all forms of male dominance - hence the presence of women in the armed forces
        • declare women to be an ‘oppressed class’ and men as ‘oppressors’
        Munzenberg summed up the Frankfurt School’s long-term operation thus: ‘We will make the West so corrupt that it stinks.'"


      • Ziisssussh?

        hen on englanniksi "kanoja". "Kanat tekivät sitä ja tätä kun puhutaan ruotsin kuninkaallisista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veriteko Kajaanissa.

      Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.
      Kajaani
      74
      5267
    2. Anna vihje jonka vain te tiedätte

      Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e
      Ikävä
      221
      3240
    3. Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat

      Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko
      Sinkut
      296
      2890
    4. Kelkkailijat

      Oliko kelkkailijat ähtäriläisiä.
      Ähtäri
      16
      2635
    5. Kajaanin puukotus

      Mikä oli tappamisen motiivi,ja kuka tappoi toisen tuostan noin vaan?
      Kajaani
      13
      1776
    6. Jösses! Jutta ja Juha Larm eivät usko silmiään piharempan jälkeen: "Apua!" - Katso kuvat!

      Jutta ja Juha Larmilla on vastavalmistunut mökki, mutta voimat ja ideat on lopahtaneet pihan suhteen. He saavat Huvila &
      Kesämökki
      19
      1749
    7. Taitaa olla kaikki ohi

      Meidän väliltä.
      Ikävä
      109
      1726
    8. Mistä tietää, että toinen on kiinnostunut sinusta

      Mitä merkkejä olette huomanneet tai mitä miten itse ilmennätte kiinnostusta?
      Ikävä
      88
      1396
    9. Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me

      On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle
      Ikävä
      102
      1260
    10. Raju auto-onnettomuus Kemijärvellä

      Kuinka sitä noin hurjastellaan? Pykikö renkaat? Oliko liikaa vauhtia ja tie liukas? Ikävä juttu!
      Kemijärvi
      18
      1107
    Aihe