Erotaan uskonnoista ja aloitetaan onnellinen, uskonnoton elämä. Siitä se lähtee liikkeelle! Tsemppiä ja hyvää uskonnotonta 13kevättä kaikille!
Erotaan uskonnoista
5
123
Vastaukset
- prof.
Sanotaan niin, että on parempi erota amerikkalaisista kulteista ja uususkonnoista, joihin adventismi parhaimmillaan lukeutuu.
- Pyh!
Paras pysyä erossa sinun kaltaisista valehtelijoista.
- naurajalle pohdintaa
Iloinen nauraja puhuu siitä asiasta, josta ei käsitä tuon taivaallista.
"Erotaan uskonnoista". kertoo, että usko Jeesukseen on käsitteenä aivan outo ja käsittämätön.
Sinun ensin on kuunneltava sitä, että puhuuko edes Jumala sinulle, että voit edes käydä etsikkoaikasi keskustelua pelastuksesta. Sitten jos vakavasti lähdet parannusta tekemään, ts. tulla uskoon, Kristuksen ruumiiseen, sen jälkeen astuu käsitykseen se, että aletaan puhumaan luopumuksesta ja luopion tiestä, eli tullaan siksi uskonnottomaksi, pakanaksi ja paluusta rienaajan omaksi, hänen orjakseen.
ts. on vain kaksi tietä, Kristuksessa elämäksi, tahi rienaajan orjana kuolemaksi.
Iloinen nauraja vain nyt on rienaajan oppipoikana, täysin sokea, täysin ymmärtämätön ja siksi tällaiset aloitukset kertovat Jumalan edessä matkaaville vain sitä, että sinun puolestasi rukoillaan, mutta vastuu tekemisistäsi on itselläsi, eli elät jo sitä uskonnotonta elämää, Isän pöydästä.
Ongelma on sinulla, ilman onnea ja ilman päämäärää. Hei
Ihminen voi elää vanhurskaalla tavalla vaikka ei olisi missään uskonnossa sinänsä mukana, mutta Jeesuksen Kristuksen uskonto pitää olla sydämessä.
Ei koskaan mistään muusta uskosta hyötyä ole ikuisuutta ajatellen sillä vain Jeesuksen Kristuksen usko pelastaa. Usko pelastaa, ei uskonto.
Ihmiset ovat kuitenkin ammoisista ajoista olleet yhdessä aatteensa kanssa.
Meillä on ns kristittyjä uskontoja vaikka kuinka paljon, tosin ne kuuluvat yhteen jos niitä sitoo Kristus ja Raamattu, mutta opillisia eroja on, ovat aikain saatossa kehittyneet rakentumalla. Jokainen piiri ei ole hyväksynyt kaikkea mitä joku toinen piiri opettaa, eikä kaikki olekaan pelastuskysymyksiä opilliset erot.
Ei ihmisen tarvitse olla uskonnossa, mutta Jeesus Kristus on oltava usko ja Jumalan laki kuuliaisuuden asia Jumalan tahdon mukaiselle elämälle.
Seurakunta kuuluu kuitenkin kuvaan suositeltavana asiana, mutta on ihmisiä jotka elävät maantieteellisistä ja inhimillisistä syistä seurakuntien ulkopuolella.
Yksinään moni hiili sammuu kun takasta lentää.
Jeesus sanoi että hänellä on myös "muita lampaita jotka eivät ole tästä lammastarhasta" Joh 10:16. Hyvä paimen kokoaa lampaat yhteen sitten uuteen maahan.
Noissa uskonto-organisaatioissa on tietysti toiminta-ajatukseen kuuluvana
aatteen arvojen ja visoioiden edistäminen yhdessä. Niin on tarkoitus.
Vaikka en itsekään ole toistaiseksi lampaiden tarhassa jäsen, niin suositan srk elämää asiaan kuuluvana, ja Adventtikirkon opetus täyttää ne kriteerit mitä lopun ajan seurakunnalta vaaditaan ollaakseen pelastuvien potentiaalista joukkoa, Ilm 14:12, 12:17, mutta yksilöinä aina. Vehnä ja rikkavilja kasvavat yhdessä. Aidosti pyhittyneitä Hebr 12:4, ja helvetin ruokaa istuu kirkon- hengellisten liikkeiden ja seurakuntien penkeillä yksilöinä. Myös kodeissa yksilöinä.
Kukaan ei voi sanoa että joku hengellinen organisaatio sinänsä olisi ainoa jossa voisi olla pelastuvua kun Jeesus tulee. Nuo raamatunpaikat ovat minun mielestäni ne ehdot jotka kun täyttää niin taivasten avaimet ovat handussa.
yst. jari- Usko tai älä...
Et ole sitten viellä Iloinen nauraja eronnut viellä uskonnoista, kun kehoitat vasta eroamaan, mistä sinä sitten tiedät että siellä aidan toisella puolen olisi vihreäämpää elämää. Tämä elämä ei ole meille luvannut mitään muuta kuin tappioita, sairautta ja kuolemaa, mutta joka on jättäytynyt Kristukselle niin vaikka tulisi tappioitakin elämässä hän voittaa Kristuksen avulla tappiotkin, koska hän tietää että tämä elämä on meillä kuin tähden lento, iankaikkiseen elämään verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287