Huomasin, että yhdessä hampaassani on ilmeisesti pieni särö ikeneen asti toisella puolella hammasta. Kyseessä on ylärivin puruhammas. Särön tuntee kielellä, mutta sitä on hyvin vaikea katsoa ilman oikeita välineitä, joten en tiedä miltä se näyttää.
Kipua ei ole eikä mitään tietoa kuinka kauan tuo särö on suussani ollut. Aamuisin joskus herään leuan lihakset väsyneinä ja toisinaan näen unta, että puren hampaita niin kovaa yhteen, että minulta lähtee hammas irti.
Mahdollisesti hampaiden narskuttelusta johtuva hampaan "hiusmurtuma" ? Mitähän tällaisille lohkeamille yleensä tehdään? Riittääkö ajanvaraus hoitajan tarkastukseen vai kannattaako yrittää suoraa lääkärille? Kuinka kiireisiä tällaiset tapaukset ovat kun ei ole mitään outoja tuntemuksia?
Lohjennut hammas.
2
577
Vastaukset
- mäsät legot
Ei tuollaisille tehdä yhtään mitään, ellei sitten sinua ala siihen särkemään. Itselläni myös jokin aika sitten lohkesi pala pois toisesta isosta etuhampaasta ja tuosta lohkeamasta menee särö aina ihan ikeneen asti. Sattui sitten olemaan hammaslääkäri aika pian tuon jälkeen ja lääkäri tietenkin tuon lohkeaman itsekkin huomasi, mutta totesi vain, että sitä voi sitten esteettisesti paikkailla yksityisen puolella....
- Kosmeettisetkin
Etuhampaan lohkeama luetaan kunnallisellakin puolella päivystyskäyntiin oikeuttavaksi tapaturmaksi. Kyllä etuhampaiden lohkeamia korjataa kunnallisella puolella, minullakin juuri viime viikolla samalla kun kävin tarkastuksessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892158Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1391797- 1731333
- 229805
- 65744
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10731- 60730
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211619- 49587
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </347550