Jos tämä on mahdollista ja halpaa jo ennestään,
niin miksi autonvalmistajat eivät ole tätä jo toteuttaneetkin?
" EU on valmistellut säännöksen, jonka mukaan jokaisessa uudessa autossa on kohta oltava automaattinen rengaspaineiden seuranjärjestelmä.
Toisaalta järjestelmä on nykytekniikallakin niin helppo toteuttaa, että se ei aiheuta valmistajille minkäänlaista ongelmaa. Kustannuksetkin jäävät niin pieniksi, että en usko sen vaikuttavan autojen myyntihintaan mitenkään, Peräoja sanoo.
Hänen mukaansa järjestelmä mittaa ilmanpaineet renkaiden pyörimisnopeudesta. Menetelmä on yksinkertainen siksi, että siinä hyödynnetään samaa tietotekniikkaa kuin esimerkiksi ABS:ssä. "
kauppalehti tänään
EU panee rengaspaineet kuriin
24
365
Vastaukset
- rahastusta
No onneksi mahdoton jälkiasentaa.Nimittäin itse et saa sitten enään renkaita vaihtaa ja yksi anturi lisää joka pitää olla kunnossa tai ei mene leimasta läpi.Vain alkuperäiset osat myöskin vain käy eli joku anturi yhdestä pyörästä risa niin pakko laittaa ja hinnaksi vaikka 1000€:=)
- äläpä höpötä
Yhtään ylimääräistä anturia nykytilanteeseen verrattuna ei tarvita rengaspaineen valvontaan. Kyse on enemmänkin tietokoneohjelmasta joka ABS-antureiden (on jokaisessa autossa jossa ABS-jarrut) tuottamasta informaatiosta päättelee onko joku rengas vajaapaineinen.
Useissa saksalaisautoissa järjestelmä on ollut vakiona tai saatavana edullisena lisävarusteena jo vuosia.
- haistapaskaeusuomi
mitähän eu natsit seuraavaksi keksivät, auton huolto-ohjelman noudattamisen seurannan, jos et käytä autoa merkkihuollossa joka vuosi niin eu natsi kieltää auton käytön liikenteessä.
Mikähän mielisairaus vaivaa eurooppalaisia päättäjiä, hetken vapauden jälkeen neuvostoliiton romahduksen jälkeen on taas vajottu kohti valtavaa tavallisten kansalaisten kyttäysjärjestelmää!!!
Miksi muualla maailmassa on asiat toisin??!!- vainoharhainen ...?
No, eihä tuo tarkoita, että joku instanssi niitä oikeita rengaspaineita määräisi saatikka sitten vielä valvoisi.
Määrätään vaan vakiovarusteeksi yksinkertainen tekninen ratkaisu, jonka avulla kuljettaja itse havaitsee jos vaikka joku rengas on vajaapaineinen. Jokainen panee edelleenkin sellaiset paineet kun itse haluaa ja valvoo niitä jos viitsii vaivautua.
Ei tuo nyt ole sen kummepi pakollinen varuste kuin vaikkapa sumuvalojen varoitusvalo! - haistapaskaeusuomi
vainoharhainen ...? kirjoitti:
No, eihä tuo tarkoita, että joku instanssi niitä oikeita rengaspaineita määräisi saatikka sitten vielä valvoisi.
Määrätään vaan vakiovarusteeksi yksinkertainen tekninen ratkaisu, jonka avulla kuljettaja itse havaitsee jos vaikka joku rengas on vajaapaineinen. Jokainen panee edelleenkin sellaiset paineet kun itse haluaa ja valvoo niitä jos viitsii vaivautua.
Ei tuo nyt ole sen kummepi pakollinen varuste kuin vaikkapa sumuvalojen varoitusvalo!varmasti tuo tarkastetaan ainakin katsastuksessa. Paineiden valvontamenetelmä kuulostaa epäluotettavalta, entä jos valo palaa vaikka paineet ovat oikeat? Mitenkäs lämpötilanvaihtelusta johtuvat paineenvaihtelut otetaan huomioon?
Huoltoasemien rengaspainemittaritkin on epätarkkoja, näyttävät mitä sattuu, joka asemalla eri näyttämä. Niiden kuntokin on monesti aivan perseestä, rikkinäisiä letkuja, talvella jäätyneet niin ettei ilma kulje jne.
Tällaisia pellepeloton virityksiä ei pitäisi määrätä pakollisiksi!! - hoh hoijaa ..
haistapaskaeusuomi kirjoitti:
varmasti tuo tarkastetaan ainakin katsastuksessa. Paineiden valvontamenetelmä kuulostaa epäluotettavalta, entä jos valo palaa vaikka paineet ovat oikeat? Mitenkäs lämpötilanvaihtelusta johtuvat paineenvaihtelut otetaan huomioon?
Huoltoasemien rengaspainemittaritkin on epätarkkoja, näyttävät mitä sattuu, joka asemalla eri näyttämä. Niiden kuntokin on monesti aivan perseestä, rikkinäisiä letkuja, talvella jäätyneet niin ettei ilma kulje jne.
Tällaisia pellepeloton virityksiä ei pitäisi määrätä pakollisiksi!!Ei kannattaisi puuttua asiaan, josta et mitään ymmärrä. Tuskinpa sitä edes katsastuksessa tarkistettaisiin, kuten ei monta muutakaan varoitusjärjestelmää. Menetelmähän perustuu abs-antureiden pyörintänopeuksien seurantaan, joten lämpötilavaihtelut vaikuttavat samalla tavalla kaikkiin pyöriin, eikä mitään eroja synny.
Tuo järjestelmähän on jo monissa kalliimmissa autoissa ja lisävarusteena saatavan nykyautoihin. Käyttökokemuksia on ja hyväksi havaittu, siksi sitä pakolliseksi turvallisuustekijäksi ehdotetaankin.
Kannattaisi sinunkin vaihtaa se propellihattusi uudempaan malliin! - Kaikki pakolliseksi
Älä nyt ääneen tollaisia puhu, parempi ettei EU:ssa keksitä tuota. Tai hallituksessa. Niiden mielestä kilometrivero kuulosti hyvältä idealta.
- 87k
Ehhei se kuule mitään halpaa tekniiikkaa ole, tällainen toiminto vaatii useaita rivejä uutta ohjelmistoa autojen tietokoneisiin, joten se tulee maksamaan helpolla ainakin noin 2€ autoa kohden
- ahneus iskee
"tulee maksamaan helpolla ainakin noin 2€ autoa kohden "
Suomeen kun järjestelmällä varustettu auto tuodaan, niin maahantuoja/jälleenmyyjä haluaa siitä muutaman satasen ja verottaja omansa myös. - wjgioroijh3ju90qge
ahneus iskee kirjoitti:
"tulee maksamaan helpolla ainakin noin 2€ autoa kohden "
Suomeen kun järjestelmällä varustettu auto tuodaan, niin maahantuoja/jälleenmyyjä haluaa siitä muutaman satasen ja verottaja omansa myös.kahdella eurolla et saa edes pultin aluslevyä marmoritiskiltä.
Jos toiminta on todellakin täällä kuvatun kaltainen, vaatii tuo koodaustyötä noin 10 tuntia (testauksineen). Käytännössä siis työmäärä 50-100 tuntia (suunnittelu, hallinto, jne). Jos kulut ovat vaikkapa 100 e/h, saadaan järjestelmän kokonaishinnaksi jopa 10 000 euroa.
Vaikka heittäisi kahdella kertaluokalla arvio hinnasta, ei päästäisi vielä kahden euron hintaluokkaan per auto. Ja pakollisista vakiovarusteista on paha nyhtää, ne kun ovat parhaiten kilpailun piirissä...
- kulutusyhteiskunta
Taas lisää turhaa tekniikkaa uusavuttomille
- vncbnä
Hieno on keksintö. Ihmettelen vaan että kun sokeilla ei pitäisi olla ajo-oikeutta ja silmällä näkee onko rengas lytyssä vai ei niiin mihin tuota tarvitaan?
- 87k
On sulla kumma auto, kun ajaessakin näet kokoajan joka renkaan tilanteen, on se kumma auto tosiaan....
- huspois
87k kirjoitti:
On sulla kumma auto, kun ajaessakin näet kokoajan joka renkaan tilanteen, on se kumma auto tosiaan....
Menes pyytään äiteeltäs pullaa ja jätä aikuisten keskustelut rauhaan
- juuri siksi...
Tähän on juuri sinunlaisiasi (vncbnä) varten, jotka kuvittelevat tuolla tavalla. Kyllä se meidän muiden turvallisuutta merkittävästi lisää.
- vncbnä
juuri siksi... kirjoitti:
Tähän on juuri sinunlaisiasi (vncbnä) varten, jotka kuvittelevat tuolla tavalla. Kyllä se meidän muiden turvallisuutta merkittävästi lisää.
Oi mitä järjenjuoksua. No, vaatiihan se suunnatonta ponnistusta ottaa tavaksi vilkaista autoaan aina ohikävellessä, ajoon lähtiessä ja ajon lopetettuaan
Uusavuton ei luota omiin aisteihinsa vaan tarvitsee vilkkuvan valon ja äänimerkin tietääkseen onko joku härpake kunnossa vai ei - juuri siksi...
vncbnä kirjoitti:
Oi mitä järjenjuoksua. No, vaatiihan se suunnatonta ponnistusta ottaa tavaksi vilkaista autoaan aina ohikävellessä, ajoon lähtiessä ja ajon lopetettuaan
Uusavuton ei luota omiin aisteihinsa vaan tarvitsee vilkkuvan valon ja äänimerkin tietääkseen onko joku härpake kunnossa vai eiPyöri sinä vaan autosi ympäri niin monta kertaa kuin haluat menen ja tullen. Sinua fiksummat antavat tekniikan hoitaa asian. Eniten hyötyä me muut autoilijat saamme siitä, että sekin härpäke on sinulle pakollinen tulevaisuudessa.
Varmaankin hajun perusteella tunnistat onko polttoainetta riittävästi, mittarihan on täysin tarpeeton sekin.
- 87k
Tosiaan, tällainen toiminto tulee maksamaan noin 2€ autoihin, joissa on jo ABS-jarrut, koska kyse on vain ohjelmoinnista, mutta kyllä valmistaja siitä pari sataa euroa ainakin haluaa.
Sama juttu vakionopeudensäätimen kanssa, uusissa autoissa on sähköinen kaasupoljin, sähköinen mittaristo, tietokone joka yhdistää nämä kaikki, vakionopeudensäädin vaatisi vain kaksi painiketta lisää, kustannus korkeintaan 5€, sitli säätimestä pyydetään helpolla 500€ kun se otetaan uuteen autoonTämä johtuu siitä, että säädin ei ole pakollinen varuste - toisin sanoen auto valitaan yleensä ensin ja sitten aletaan neuvottelemaan säätimen hinnasta.
Lisälaitteista tuo voitto otetaankin. :)
Ja itse asiassa kahden painikkeen lisääminen autoon on oikeasti kallista. Se kun vaatii jonkun lisäämään ne. Jos siihen menee asentajalta viisi minuttia, on se jo yli 5 euroa...
- irtieusta
Ja taas lisää kallista elektroniikaa.
Tulee pakolliseksi marraskuussa.
S###tanan EU!- Ei pelaa mikään
Lisää katsastuksessa pakollisia vempaimia, mistä 10 v ikäisessä autossa ole kuin riesaa, se kun on tullut tiettyyn ikään.
- Fhhh
Köyhät valittaa. Omassa autossani on o. 640€ siitä että voi lukea auton kojetaulusta paineet ei ole paha rasti kenellekään.
- jos ensin
Varapyörä pakolliseksi!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932225Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561828- 1761373
- 233836
- 65764
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10761- 62759
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49607
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591