Jeesus on Jumalan Poika - Isän Poika .. joka on aina tehnyt elämässään sitä mikä on oikeudenmukaista ja rakkaudellista - se tarkoittaa .. joka on aina tehnyt Jumalan (Isänsä) tahdon, elänyt siinä ja siten - omasta vapaasta tahdostaan.
Kuka tuomitsi Jeesuksen kuolemaan?
Jeesus oli ja on VIATON - (se on: ilman syntiä) - ja hänellä on juuri sen tähden elämä (sillä synnin palkka on kuolema, synnittömyyden palkka on elämä).
Siksi - kun Jeesus tuomittiin ja murhattiin syntisten ihmisten toimesta - se oli samalla sen Jumalasta lähtevän elämäntavan tuomitsemista joka oli Jeesuksen ja siten myös Jumalan tuomitsemista - sillä syntiset ihmiset tuomitsivat sen synnittömän elämän joka oli Jumalasta ja jossa Jeesus eli - kuoleman ansaitsevaksi.. epäoikeudenmukaisella tuomiolla.
Mutta ei oikeudenmukainen rakkaudellinen Jumala jätä synnitöntä kuolemaan - sillä se olisi vääryys, koska tuomio oli väärämielinen - siksi Isä herätti Poikansa kuolemasta kolmantena päivänä.
Nyt oli synnitön tuomittu ja kärsinyt rangaistuksen (= kuoleman) joka kuuluu syntiselle - sitä rangaistusta (joka ikääkuin on vailla syyllistä, koska Jeesushan oli ilman syntiä) - Jumala käyttää kun hän (oikeudenmukaisuudessaan ja rakkaudessaan) antaa synnit anteeksi - kaikille jotka KATUVAT pahuuttaan ja HALUAVAT elämäänsä sitä Jumalan OIKEUDENMUKAISUUTTA ja RAKKAUTTA jossa heidän vapahtajansa eli ja elää.
Mitä on usko?
Usko minulle on sitä, että ihminen uskoo että 1) Jeesus oli ilman syntiä ja 2) uskoo että hän on noussut kuolleista ja 3) uskoo että Jeesus voi johdattaa myös syntisen >> synnittömyyteen ja elämään (sillä vain synnittömyydessä on iankaikkinen elämä) - mutta se joka rakastaa syntiä enemmän kuin Jumalaa ei VOI saada iankaikkista elämää - koska synnissä ei ole iankaikkista elämää.
Jumala kutsuu kaikkia ihmisiä - sillä Jumala haluaisi että jokainen pelastuisi, mutta koska synnittömyydessä ei ole pakkoa - on valinta ihmisen..
Kuinka voi uskoa?
Itse olen huomannut että todellinen usko tulee siitä, että ymmärtää että MIKSI voi uskoa.
alex
Hieman lunastuksesta ja uskosta.
alex.kasi
0
84
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091175
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116988- 125906
- 91739
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 72501