Missä Poliisi

Töihin siitä!!!!

luuraa nykyään.Muistelin että viime vuonna ajoin puhallusratsiaan 6 kertaa,täällä Korvenkankaan suunnalla,ja sit oli nopeuratsioita harva se viikko.Nyt ei oo poliisia näkynt missään,onks ne hävnit.??
Imatra ja tämä Mannerintie/ Rauhantie tarvis kyllä säännöllisiä ratsioita.Hienot autot kaahaa 40 alueella 60-70 km /h,ja jos STOP-merkki,nii hui hai!Henkenvaarallallinen Rauhantien ja Mannerintien risteys,ja täällä paljon lapsia.

15

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-poliisi

      Ei ole kuin pakkotöitä ja ilmaisia harjoitteluja. Kiitos koomuksen ja etenkin SDP:n.

      Ei Suomessa poliisia tarvita, tarvitaan säästöjä, poliisit voidaan laittaa virkkaamaan lapasia tai tekemään lumitöitä tai roskakatoksia tai uutta koulutusta väkisin kehiin. Voi helkutti tätä touhua.

      • Lisää poliiseja

        Missään tapauksessa poliisien määrää ei pidä vähentää vaan lisätä,erityisesti näillä alueilla missä matkailuun panostetaan ja matkailijoiden määrä jatkuvasti kasvaa.


    • Enemmän valvontaa

      Aivan niin, kyllä todella kaivattaisiin poliisia pitämään ratsioita, erityisesti näillä teillä, missä jalankulkijat ja pyöräilijät joutuu liikkumaan autojen ja mopojen kanssa. Kyllä vähän tiheämmällä nopuden tarkkailulla saataisiin ajonopudet laskemaan. Nyt niin suomalaiset kuin venäläisetkin ajelevat hirmuisilla nopeuksilla ja erityisesti sitä näkee kaupungin ulkopuolisilla teillä, joten silloin esim. lapset joutuvat suureen vaaran. Kyllä 40 aluerajoitukset ovat ihan suotavia juuri erityisesti siellä missä ei ole pyöräteitä.

    • ei kivaa enää..

      Täällä Hotelli Gardenin Saimaa Spaa,vai mikä se nyt on , )) , kulmilla tosi kurjaa ajella,kun kaikki hurjastelee,ja ryssät jatkuvasti sössimässä,lisää merkkejä jotka näyttää että Korvenkylässä on 40 km nopeus.
      Ammattiautoilijatki tosi ylimielisiä,no taksithan aina,mutta kun täällä tuo rekkaliikennekin!!
      Poliisit näkyviin!

      • Turhaa duunia

        En ole venäläisiä matkailijoita vastaan, mutta kyllä täytyy todeta, että aikamoisia ylinopeuksia ne ajaa, tiedostavat varmaan, että ei täällä poliisit pahemmin sitä hurjastelua ole estämässä.
        Huvittavinta on se, että poliisilla on aikaa puuttua aikuisten väliseen jutteluun jossain syrjäisellä paikalla ja aikaa siihen, että jotain naista saatellaan kyläreissuilla, näihin sitä aikaa kyllä riittää.


    • orjavaltionsydeemi

      Poliisit pitää saada ensin työttömiksi, sitten kun ne on pitkäaikaistyöttömiä TEM=työkkärissä työnhakijoina voidaan ne pakottaa ilmaiseen harjoitteluun tai pakkotöihin jatkossa työmarkkinatuki 9€/pv tai 1050€ palkkatuella töihin.
      Tähän nämä tietyt työt menevät Suomessa kun vähennetään jo poliisejakin vaikka näitä pitäs lisätä. Systeemin tarkoitus on kouluttaa Suomeen työttömiä kouluista jotta niitä voidaan sitten käyttää hyväksi kun niilä on jo koulutus ja ammattitaito.

      Ei tänne poliiseja tule uskokaa jo kuin satunnaisesti mitä asutaan täällä Korvenkylässä, sitten vasta kun on joku hälytys keikka.

      • Ryttääjä kunkut.....

        Eihän ne akan hakkaajat koulukiusatut muuta jouda tehdä kuin mäkkärin jonossa vahtia donitsien nopeus rajoituksia.....


    • mannerintiellä ?

      Olen ottanut tavaksi soittaa aina poliisille kun huomaan sössivän pitkärekkaisen tai rattijuopon

    • Äänestäjätär

      Niitä on kuule vähennetty jo. Pari -kolme hassua partiota Uukuniemen ja Suomenniemen välillä.

      Nyt on myöhäistä itkeä, äänestämällä voi ideaalidemokratiassa vaikuttaa.

      En vaan tiedä ketä äänestäisi että saatais tää poliisin ja muiden valtion elintärkeiden toimintojen alasajo loppumaan.

      • Lisää poliiseja

        Imatran alue on sellaista seutua, että yhtään poliisia ei saisi ottaa pois vaan päinvastoin. Turvallisuus kaiken kaikkiaan vaarassa jo nyt ja poliisia tarvitaan aina vain enemmän.


      • jhjjjgjgjghjh
        Lisää poliiseja kirjoitti:

        Imatran alue on sellaista seutua, että yhtään poliisia ei saisi ottaa pois vaan päinvastoin. Turvallisuus kaiken kaikkiaan vaarassa jo nyt ja poliisia tarvitaan aina vain enemmän.

        kyllä täällä poliiseja viikonloppusin ainakin pyörii ihan tarpeeksi..! autoja kyttäämässä kun ei ilmeisesti ole muuta tekemistä..


      • Huolestunut Äiti:
        jhjjjgjgjghjh kirjoitti:

        kyllä täällä poliiseja viikonloppusin ainakin pyörii ihan tarpeeksi..! autoja kyttäämässä kun ei ilmeisesti ole muuta tekemistä..

        Voisivat tulla Meltolaan Siwan ympäristöön ratsaamaan 125cc jengin joka ajelee 40 rajoituksella vähintäänkin kaksinkertaista nopeutta.
        Kortit pois puoleksi vuodeksi niin johan se talvi sitten alkaakin.
        Pikkulapsia on paljon liikkeellä polkupyörineen,toivottavasti ei mitään satu.


    • jotain nähnyt

      Nyt hävis teitin kylältä viimeisetkin poliisin käynnit, ku ei tartte Tiurussa käydä selvittelemässä pakolaisten hölmöilyjä.

    • imatran oloneuvokset

      pysykää vaan siellä donitsilla ja kahvilla ja antakaa meidän rauhallisten oloneuvosten RELATA HIMASSA RAUHASSA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Piikkimatto esiin

      Kukas se häiriköi Korvenkyläs yliäänellä kulkevilla muskelimoottoripyörillä ; )),kauheeta meteliä pitää ,keulivat Rauhantietä pitkin ,kaksin kappalein aina tykittää,aivan järkky ääni !??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      91
      1052
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      431
    Aihe