Häiritsijät osaksi ajo-opetusta

hölmöläisen hommaa

Kymen Sanomat
20.4.2012 07:00
0
Lue koko uutinen (Kymen Sanomat)

Pystyykö ajamiseen keskittymään, jos takapenkki on täynnä höpöttäjiä? Muun muassa tätä testataan, jos ajo-opetuksen uusi opetussuunnitelma hyväksytään.

Uudessa opetussuunnitelmassa ajo-opetus on kolmivaiheinen ja ajotunteja on nykyistä enemmän. Myös palautetta ja itsearviointia lisätään.




Jo on hölömöläisen hommaa. Miksi ei saman tien vaikka kuusivaiheinen? Siinähän voisi olla vaikka mitä kuviteltuja eri vaiheita mihin voi tiellä joutua, (esim.) hinausta, renkaanvaihto&muut perushuollot mitkä pystyy kotona tekemään kuten öljynvaihto, erimerkkisillä ja kokoisilla ajoneuvoilla ajamista, automaattivaihteisella ja manuaalilla ajoharjoittelu erikseen ja hätäkeskukseen soittamista, ensiavun antamista ja eikös auton ajokortilla saa ajaa mopoa ja traktoria? Pitäisi siis ajaa mopoa ja traktoria vaikka tietty aika? (Sori tämä on pilaa älkää ottako vakavasti mutta mitä järkeä on lisäillä tuollasia kun ennenkin riitti vain 2-vaiheinen kortti niin mikä järki tuollasissa on lisäillä kun siihen pitää sitten lisätä vähän ajan päästä 3. ja 4. vaihe)

1

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wijeiogwejoigjeoigr

      Lisätään yksintein sellainekin että pystyykö keskittymään jos autossa haisee pökerryttävä pierunkatku...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe