Ennakkosensuuri on kielletty perustuslaissa

Pottineliisi

Ennakkosensuuri on kielletty maamme perustuslaissa. Silti parhaillaan sorvataan uutta lakiluonnosta, jossa päätoimittajat joutuisivat vastuuseen esimerkiksi netissä ja muissakin viestimissä kirjoittajien vihapuheista.

Miten tämä toiminta käy yksiin perustuslain kanssa? Miksi näitä moderaattoreita eli sensuroijia on on olemassa, vaikka perustuslaki kieltää ennakkosensuurin?

Miksi joku nettipoliisi on pantu paimentamaan nettikirjoittajia? Nettipoliisin tehtävänä piti aluksi olla vain lapsipornon torppaaminen. Se onkin ihan ok, mutta nyt nettipoliisi puuttuu jo vihapuheisiinkin.

Kuka sen vihapuhe-sanan oikein keksi ja miksi Suomesta on tullut vihapuheen keksimisen myötä sensuurivaltio?

22

224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsevaltiaat ry

      Syy on selvä; Ihmiset ovat nykyään raharikkaiden OMAISUUTTA. Ihmisoikeudet on viety, vain muodollisuus enää että se on myös katutason konkretiaa.

      Tai siis näkyyhän se että poliisivoimat ajetaan alas, samalla kun rikollistoa raahataan maahamme verorahoilla.

      Tämä on tosiasiallista ihmisoikeuksien poistamista.

    • Laki kuitenkin sallinee päätoimittajan asettamisen vastuuseen oman viestimensä aineistosta.

      Eihän tämä ole mitään uutta.

      • Anonyymi

        On se uutta persnatseille, joiden mielestä sananvapaus tarkoittaa heidän rajoittamatonta oikeuttaan haukkua ketä tahansa, koska tahansa ja miksi tahansa, oli syytä tai ei.


    • Vaarallinen alue

      Poliitikot eivät säilytä asemaansa, jos heidän tekojaan voidaan käsitellä julkisesti. Heidän päämäärä on saada koko tiedoitus omiin käsiinsä, jolloin voi tehdä mitä tahansa rikoksia rauhassa.
      Pelkkä lain valmistelu on jo käsittämätöntä, kuten mainitsemasi nettipoliisikin. Poliisin koulutuksella ei kykene edes ymmärtämään kaikkea lukemaansa, saatikka arvioimaan sitä. Missään oikeusvaltiossa ei voida sallia tuollaista.
      Ääänestäkää tarkkaan ensi syksyn vaaleissa.

    • siis mitä?

      Harrastetaanko minuun laitonta ennakkosensuuria??

      • miten voin

        tehdä tästä poliisin laittomasta ennakkosensuurista oikeusjutun?

        Mitä todisteita pitäisi kerätä?


    • Sitä saa mitä tilaa

      Vihapuhetta ei ole olemassakaan. On vain mielipiteitä.

      Sana "vihapuhe" on "suvaitsevaiston" keksimä sana, jolla yritetään estää
      maahanmuuttajien arvostelu!

      Ei ihmisten mielipide kieltämällä miksikään muutu.

      Maahanmuuttajat ovat omalla käytöksellään aiheuttaneet ongelmansa!

      • Tosi on

        Puhut asiaa mielipiteitä ei voi kieltää. Nämä Fanaatikot jotka eivät näe todelisuutta, mitä Suomessa tapahtuu. Vielä yllyttävät näitä rikollisia aineksia toimimaan lakien vastaisesti, kun sanovat ettei ne ole voineet tehdä rikoksia.


      • 17
        Tosi on kirjoitti:

        Puhut asiaa mielipiteitä ei voi kieltää. Nämä Fanaatikot jotka eivät näe todelisuutta, mitä Suomessa tapahtuu. Vielä yllyttävät näitä rikollisia aineksia toimimaan lakien vastaisesti, kun sanovat ettei ne ole voineet tehdä rikoksia.

        Kyllä he näkevät kun hehän mm. työskentelevät vastaanottokeskuskissa, mutta he vain ovat xenofiilejä.


    • Pottineliisi

      Jos sanoja aletaan kieltää yksi kerrallaan, niin mennään ojasta allikkoon. Monta suomenkielistä sanaa on jo kiellettyjen listalla ja lisää siirtyy listalle kaiken aikaa.

      Kiellettyjä ovat esimerkiksi lähes kaikki kirosanat, persu ja ryssä. Piip-sana tuli suoraan Yhdysvalloista. Sillä on korvattava USA:n korkeimman oikeuden päätöksellä kaikki kirosanat amerikkalaisissa TV-ohjelmissa. Suomessa opittiin pian piippailemaan aitoon amerikkalaiseen malliin.

      Valehtelu-sanan käyttö on kokonaan kielletty eduskunnassa. Kieltäjä on Supon entinen päällikkö Seppo Tiitinen, joka on eduskunnan pääsihteeri.

      • Ei auta sensuuri

        Sitten pitää vain keksiä uusia sanoja kiellettyjen tilalle, millä on kuitenkin sama merkitys kuin kielletyillä. Ainakin nuorten keskuudessa tämä on yleistä.

        Senkus kiellätte vaan, mutta ei se mitään muuta.


      • Anonyymi
        Ei auta sensuuri kirjoitti:

        Sitten pitää vain keksiä uusia sanoja kiellettyjen tilalle, millä on kuitenkin sama merkitys kuin kielletyillä. Ainakin nuorten keskuudessa tämä on yleistä.

        Senkus kiellätte vaan, mutta ei se mitään muuta.

        Niinkuin kultamuna, moniosaaja, kulttuurin rikastaja?

        Ei ole kiva kun täytyy olla kaksplushyvä ankkapuhuja pärjätäkseen oikeassa elämässä. Orwellin kirja "Vuonna 1984" on dystropia eli kuvaus katastrofaalisesti pieleen menneestä tulevaisuudesta. Sen ei pitänyt olla poliitikkojen oppikirja.


    • Hesa-Esa

      Kun tiedotusvälineet kertovat rikoksista, kuinkahan usein ne jättävät kertomatta, että tekijä on maahanmuuttaja tai romani.

    • Tosi on

      Kummaa on tämä " Rasismi " mediassa Suomalaisesta saa sanoa rikoksen tekijä oli Savolaismies, Hämäläismies.

    • 19 + 12

      "Kuka sen vihapuhe-sanan oikein keksi ja miksi Suomesta on tullut vihapuheen keksimisen myötä sensuurivaltio? "

      Vihapuhe tulee juutalaisten kehittämästä kulttuurimarxismista.

      • Anonyymi

        Kulttuurimarxismiahan Suomessa on äärivasemmisto ajanut jo pidemmän aikaa. Kulttuurirelativismiksi tai rasismin vastustamiseksi ne sitä kutsuvat, mutta hedelmistään puu tunnetaan.


    • Tosi on

      Se vihapuhe on ihan aiheellista, kun kyseessä on Suomalaisten vanhusten ja avuttomien ryöstäminen. Rikollisuutta on vihattava ei sitä tarvitse sietää eikä hyväksyä.

    • Pottineliisi

      Vihapuheeksi voidaan määritellä moni muukin asia kuin rasismi, jota en hyväksy. Oikeastaan melkein mikä tahansa puhe tai kirjoitus voidaan jonkun mielestä tulkita vihapuheeksi. Kuka määrittelee sen, mikä on vihapuhetta ja mikä ei? Tarvitaanko siihen sensuurilaki? Onneksi sekään ei tavallisena lakina voi kumota perustuslakia.

    • vihapuhetta on

      myös kaikenlainen valehteleminen. Poliitikot eivät koskaan valehtele. Ainakin mitä SUPOn ennakkosensuurista voinee päätellä.

    • Anonyymi

      Ennakkosensuurihan on nykyään lähes de facto standari mediassa.
      Enää vain suomi24 on ennakkosensuurista vapaata aluetta.

    • Anonyymi

      Sensuuri on poliittista ohjausta.

      Suomalaisten pitäisi ottaa tässä itsenäinen linja, aikalisä ja
      lopettaa unionin perseennuolenta.

    • Anonyymi

      Hyvä pominta,
      tätä on kestänyt jo kauan.
      8 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      87
      3301
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      195
      2896
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2887
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      219
      2454
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      130
      1883
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      201
      1793
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      46
      1715
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1249
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1105
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      196
      1076
    Aihe