Siis syömälläkö iloa elämään?
Kahdessa TV-ruokaohjelmassa tänään moista valmistettiin.
Itse olen tottunut syömään elääkseni, en elämään syödäkseni.
Pitäneekö lohturuokaa syödä, että napa ratisee, ja muisti menee?
Eräällä kanavalla valmistetaan sitä lähes joka päivä. Siellä se on pään kokoisia hampurilaisia.
Lohturuoka, mitä se on?
19
135
Vastaukset
- meeriamanda
Etkö koskaan ole syönyt ´mässyä´suruusi? Hyvä sinä, mut älä sulje toisenlaisia pois!
Sinä, sinä et... mut minäpä olen.
Mikä toimii sinulla ei minulla jne...- ap.
Kyllä on minullakin tullut tippa linssissä mässytettyä.
Villakoiran ydin, kai liian kätketty, olikin, miksi joka päivä pitää valmistaa lohturuokaa.
Kai silloin pitäisi jotain muutakin tehdä, ettei tule uutta surtavaa, ylipainoa?
Tai, kai, vain korvani kärsii aina toistettavasta lohturuoka-sanasta?
Jollain lailla ruoka on menettänyt alkuperäisen asemansa nälän siirtäjänä.
Saanut osan ihmisen itsejumaloinnissa.
- tiinaex...
mieluummin määkin oon sellainen ihminen joka syö suruunsa toiset taas ei pysty syömään mitään jos niillä on surua tai ongelmia eiköhän sitä lohdutusta kaipaa kun on allapäin ja sillonhan sitä voi sanoo lohturuuaksi.
- ap.
Toiset syö iloonsa, toiset suruunsa, itsellä on tullut tehtyä yhtä aikaa molempiakin.
Mutta, miksi pitää päivä toisensa jälkeen opettaa tekemään lohturuokaa, miksei pelkkää ruokaa?
Olenko pilkunviilari? :/
Ei taitaisi kehitysmaissa mennä moinen termi perille? - tiinaex...
ap. kirjoitti:
Toiset syö iloonsa, toiset suruunsa, itsellä on tullut tehtyä yhtä aikaa molempiakin.
Mutta, miksi pitää päivä toisensa jälkeen opettaa tekemään lohturuokaa, miksei pelkkää ruokaa?
Olenko pilkunviilari? :/
Ei taitaisi kehitysmaissa mennä moinen termi perille?jospa se on nyt sellainen muotivillitys kun vähän aikaa sitten laatuaika kun on tarpeeks kauan vietetty laatuaikaa se on vieny kaikki voimat ja ollaan vaivuttu musukoppaan ja tarvitaan lohturuokaa mää oon aina inhonnu sanaa laatuaika.
- ap.
tiinaex... kirjoitti:
jospa se on nyt sellainen muotivillitys kun vähän aikaa sitten laatuaika kun on tarpeeks kauan vietetty laatuaikaa se on vieny kaikki voimat ja ollaan vaivuttu musukoppaan ja tarvitaan lohturuokaa mää oon aina inhonnu sanaa laatuaika.
Samoin. Muistan jo vuosikymmeniä sitten, kuinka luin erään poliitikon kehuvan lehden palstoilla lastensa kanssa viettämäänsä laatuaikaa, niukkaa.
Ällötti jo silloin moinen sana.
Ikään kuin lasten pitäisi pikakelata onnensa lyhyistä tuokioista vanhempansa kanssa.
- henrjii
Silakka.
se on suutarin lohtua.- ap.
Jaa, luulin, erttä kuhan on kuhaa.
- 2+2+
Lapsena ruokapöydässä istu 9 henkilöä, mutta osa ruuasta oli vain miespuolisille siihen ei tytöillä ollut oikeutta koskea.
Kyllä mieli teki ja joskus se keitetty peruna kastikkeen liemen kera tuntui ihan "vajalta" ruokana..
Samoin oli iltanälkä, vain isä oli oikeutettu syömään iltasella, ja söikin teki juustoleipiä ja joi maitoa tai piimää niiden kanssa..
Isä vaati nuolemaan lautaselta leivänpalalla sen kastikkeen liemen.
Kun pöytään tuotiin kana joka oli paloina kastikkeessa, isä söi siitä molemmat rintapalat ja toisen reiden, toisen sai veli. Tytöt saivat kastikkeen lientä..
Lohturuoka on juuriltaan pitkä ja syvä mutta sen syöminen on häpeää ja pakon omaista eli syön koska minulla on nyt oikeus..- ap.
Voi jestamandeera, olipa paha kertomus. Ihan itkettää.
Olipa taas uusi ulottuvuus ihmisyyteen, ja sen puutteeseen.
Onnekseni minä sain rakkautta ja rajoja, mutta myös näkevyyden ihmisyyden syövereihin.
Olisipa oppimista meille kaikille muiden kokemuksista, jolloin omamme voisivat pienentyä suhteellisesti.
Juuri ruistavoitaleipää syötyään. :))
Kammottava on kuvauksesi menneestä, tosi paha.
Miten noin on voinutkaan olla?
Toivottavasti lohtu on astunut elämääsi. - 13+20
Samansuuntaista oli meilläkin. Isä ja vuotta nuorempi veli saivat eri ruuat.
Itse jouduin usein tyytymään pelkkään ruisleipään ja margariiniin.
Nyt on jonkinlainen pakkomielle ruokaan, hemmottelen itseäni kaikilla mahdollisilla herkuilla. Onneksi en ole kuin lievästi ylipainoinen.
- Lorena*
Oliko se ajan henki jolloin miespuoliset olivat erikoisasemassa myös ruokapöydässä. Muistan hyvin miten mamma keitti kahvia, pappa hivuttautui keittiön pöydän ääreen tai sitten "omaan huoneeseensa", mamma kiikutti vehnäspalan yms kanssa sinne parempaa vahvaa kahvia. Sitten keitettyä vettä 2l pannu täyteen ja väki sai sitä litkua juodakseen.
Tänä päivänä ajattelen, ihan sairasta meininkiä. Opin tästä kuitenkin tasapuolisuuden lain, kohtelen kaikkia samalla tavalla, erikoiskohtelua ei perheessäni ole ollut. - ihanaa lohtua
Riisipuuroo ja mustikkasoppaa ;))
- kalahalu
Jos on tarpeeksi suuri murhe, silloin en pysty syömään mitään. En ymmärrä koko lohturuoka käsitettä.
Eilen tosin paistoin silakkafileitä voissa suuren määrän ja hyvää oli ja tuli ylensyönyt olo, muttei se lohturuokaa ollut vaan senhetkisen mielihalun tyydytystä.- ap.
En minäkään muun takia kränää, vaan siksi, että ruo'alle asetetaan ihmeellisiä tavoitteita, vaikka pääasia on nälän poistaminen.
Saisipa silakkapiffejä tillillä voissa paistettuja ja pottumuusia.
- Tase pappa
Lohturuokaa oli eilen minulla kosolti.
Kerronpa syyn, jos et sitä levittele.
Innokkaana kalamiehenä menin, tottakai, parhaaseen Siika-aikaan, Siika-apajalleni onkimaan vonkaleita.
7 vapaa varustettuna ostomadoilla, 7.90 / 50 matosta.
Onget veteen, vaikka olikin kunnon tuulenmyteeri.
Aurinko helotti taivaalla ja olo oli mukavaa.
Tosin silmäni ei oikein tahtonut sietää valoa, koska sain niihin pahan tulehduksen, jota nyt sairastelen.
Piruko minua voisi pitää pois Villa Kutuluodon Siika-Apajilta. Vain kuolema ja sekin saa odottaa Vapun ohi.
Vapojen kärjet vavahteli lupaavasti. Tärppejä luvassa, ja Savu-Siikaa.
Tulipa siihen naapuri pistäytymään. Juttukin luisti.
Sitten aoin nostelemaan hopeakylkiä ylös.
Mahtavia siikoja kaksittain yhdellä vedolla.
Peskuleet olivat sekoittaneet viisi siimaa solmuun keskenään, uidessaan hengenhädässä ristiin rastiin siimavallissa.
Sain ne haavilla jotenkin, sattuman kaupalla ylös. Kommeita vonkaleita olivat molemmat. Ehkäpä elämäni komeimmat Siiat.
Sitten aloin selvittämään niitä siimasotkussa olevia siimoja, jotka olivat vielä meren syleilyssä.
Ja Siikaa oli niissäkin.
Kolme pienempää kalaa potkiskeli siimasopassa.
Ylöshän nekin saatiin.
Arvatkaahan, menikö kaikkien onkien uudelleen tekemiseen parasta pyyntiaikaa - kalamiehen mielestä - liikaa.
Ja syönti loppui juuri silloin, kun naulan kantaan. Ei tärpin tärppiä.
No - Siiat suolaan ja illalla savustelin ne. Ihan sopivan ajan olivat. Kypsiä, kullankeltaisia herkkupaloja.
Ei menneet kuivaksi, vaan sopivan mehukkaita olivat.
Jäi niistä vielä tällekin päivälle syötävää, vaikka useammallekin.
tänään, sumuisena päivänä saattaa saalis jäädä ohukaiseksi.
Eikö tämä ole sitä lohturuokaa, jos ei saanut enempää, vaikka ahne mieleni olisi halunnut saadakin.- sama vika...
Aamusumun aikaan Kutuperällä minäkin tänään kävin ja siikojen toivossa tietenkin. Olihan niitä nypläreitä, isojakin, vaan eivät pysyneet ongessa. Yksi ainoastaan kävi näkösällä, vaan tipahti koukusta, oli jonkin aikaa avannon suulla, koska ei mahtunut kääntymään. Upotin käteni avantoon, mutta karkasi silti. Harmitti.
Sensijaan sain komean pussillisen kookkaita affenia.
Mikähän siinä on kummanan kun sieltä onkipaikalta ei malta lähteä pois ennenkuin kaloilla nälkä loppuu eikä ne enää nypläilekään vaikka kuinka pilkkiä ja matoa tarjoaisi??
No, sainhan minä sentään affenia yli tarpeeni. Keitin jo kalakeittoa ja ajattelin ainakin tehdä kalakukkoa, savustaakin voisin isompia.
Loput pakastimeen, jos jää.
En syö lohturuokaa, jos minulla on iso ilo tai iso suru, silloin ei ruoka maistu.
- Voi on aina voita
No jaa, kyseessä on itse asiassa käsite, ts.lohturuoka voi olla myös juomaa. Ei varmaan tarvitse piirtää, mitkät on meitin suomalaisten lohtujuomia. Iloa elämään haetaan myös lohtujuomalla.
Eiköhän tämäkin ole ikivanha juttu itse asiassa. Nyt on vaan niin,että ihmiskunnan historian aikana meillä on enemmän ruokaa ja juomaa saatavissa kohtuuhintaan kuin koskaan. Siis ns. hyvinvointivaltioissa, muualla onkin oikia nälkä. Meillä yhdistyvät ahneus ja lohdun hakeminen - mikä kenellekin. Hyvä ruoka, parempi mieli, lihavat ovat aina iloisia - niin mistä? Niin tiukassa istuu myös lohtujuominen, että täysin alkoholista kieltäytyvää pidetään tosi outona. Suuri osa tapajuopoista eli lohtujuojien lahko on omasta mielestään kohtuukäyttäjiä.
Musta on vähän farisealaista tuo sanomasi,että syöt vain elääksesi. Tietysti voit leikkiä fakiiria, mutra vain järjellä meistä ei kukaan syö ja juo aina ja kaikissa tilanteissa.
Mikä sitten on kohtuus tänään ja tässä? Ajan levottomuudesta kertoo myös se,että ruokaohjeita tulee joka tuutista, samoin kokkikilpailuja ja ainakin naistenlehdissä jatkuva laihdutusbuumi rinnan voita ja paljon sokuria sisältävien ruokaohjeiden. Tervejärkisin on se,kenen ei tarvitse verrata itseään kehenkään vaan olla oma itsensä. Rajan vetäminen, milloin kyse on lohtusyömisestä, milloin ruuasta nauttimisesta ja milloin ahneudesta ei ole silti helppoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä581685- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1271260- 1401064
- 101907
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten339849Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55654Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50653Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64612