Jos vertaa Tallinnaan,

arkitehti.

10

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xuil

      "Estonia-teatterin rakennuksen ovat suunnitelleet arkkitehdit Wivi Lönn ja Armas Lindgren, jotka vuonna 1908 voittivat suunnittelukilpailun työllään Thalia. Varsinaisesti rakennus suunniteltiin vuosina 1910–13.["

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Estonia-teatteri

      • Asko Niinimaa.

        Harmi, että tämä ohjelma oli poistettu.

        Virossa arkkitehtuurin rohkea ote näkyy sekä julkisissa rakennuksissa että omakotitaloissa. Heli Laaksonen, Sipe Santapukki ja Otso Kantokorpi kiertävät Tallinnaa ja pohtivat, mitä tuoda rakentamisen tuliaisina Suomeen.


    • Komiata.
      • ****

        Wautsiwau, ohhoh, ompas kommee.


    • meeriamanda

      Meillä on komeita rakennuksia, suomalaisille pitää olla suomalaista, niiih!

    • Etpä taida olla

      arkkitehti, jos tuollaisia kirjoittelet.

      Noista mainituista allekirjoitan vain amerikkalaisen Steven Hollin ''Kiasman'', joka on todella ruma ja sisältä täynnä tyhjää soopaa, ja se on tungettu liian ahtaalle paikalle.

    • Kertoisiko aloituksen kirjoittaja, mitkä Tallinnan rakennuksista edustavat wow-arkkitehtuutia?

      Olen ihaillut, miten kauniisti Tallinnan vanhaa kaupunkia on restauroitu, ja miten komeita uusia rakennuksia on ilmestynyt ainakin keskustaan ja satama-alueen lähettyville. Yhtään omaa wow-arkkitehtuuri -mielikuvaani vastaavaa rakennusta en muista siellä nähneeni. Olisi kiva käydä katsomassa.

      Helsinki - esimerkki arkkitehtuurin kehitysmaan pääkaupungista?

      Mielestäni Helsinkiä on aina pidetty merkittävänä arkkitehtuurikaupunkina, sekä kansainvälistä menestystä saavuttaneiden arkkitehtien että eri aikakausia edustavien upeiden rakennusten ansiosta.

      Moni meidän ikäluokkamme suomalaisista arkkitehdeistä on päässyt ylpeänä esittelemään ulkomaisille kollegoilleen edistyksellisiä, uudenlaista rakennusajattelua edustavia alueita ja rakennuksia. Mm. Tapiolaa käytiin aikoinaan ihailemassa uudenlaisena asuntoalueena. Nopeasti tulee mieleen ainakin Temppeliaukion kirkko, Kiasma ja Finladia-talo uudemman arkkitehtuurin edustajina.

      Viime vuonna valmistunut Helsingin pitäjän kirkon viereen rakennettu Pyhän Laurin kappeli sai myös ansaittua positiivista huomiota, samoin kuin nuoret arkkitehdit ja taiteilijat, joiden yhteistyön tulosten pohjalta kokonaisuus oli toteutettu. (Kun sitä esiteltiin yleisölle, meidänkin vierailumme venyi suunniteltua pitemmäksi. Suosittelen poikkeamista, jos liikutte siellä päin.)

      Jatkokeskustelun innoittamiseksi pari helsinkiläistä linkkiä: http://www.visithelsinki.fi/fi/nae-ja-koe/nahtavyydet/arkkitehtuuria-helsingissa

      Nuoremman polven arkkitehdeistä: http://www.finland.org/Public/default.aspx?contentid=245868&nodeid=35833&culture=fi-FI

    • Tottakai.

      Kiasmassa on varsinaista taidetta.
      Siellä oli näytillä maasta irti vään-
      netty tervaskanto.
      Asiantuntija selitti, että niin kauan
      kun kanto on Kiasmassa, se on tai-
      detta. Mutta jos sen vie pois siitä
      ympäristöstä, on se pelkkä kanto.

    • Joissain portaissa, Italiassa, ihmiset kiipeilevät mielellään.
      Joissain kirkoissa katselevat he haltioissaan kammottavia paholaisen ahnaita suita.
      Niagaran puotouksillakin he mieluummin katsovat vanhaa arkkitehtuuria, mieluummin kuin itse kaupunkia, koska kaupunkia ei ole rakennettu putousten päälle, vielä.

      Vanha on kaunista, mutta myös kallista.
      Peltiseltä lentokonehangaarilta näyttävä pykäys on halpaa, mutta vain keinotekoisen hypetyksen ansioista. (Guggenheim, Kiasma)

      Särestöniemi, Ruovesi, Tarvaspää, kaikki nuo arvokkaita rakennuksia, mutta niihin joutuu menemään, ei poikkeamaan.

      Tulkoon "mörskä-nuveau" Kunhan ei sorra alleen vanhaa ja kaunista, kuten Stadin keskustaa, sen vähän päälle mitä vielä on jäljellä.

      Uudisrakenteet Pielavedelle!!!!!
      Sanon minä, silloin sinne mennään Arkkitehtuurin vuoksi ja silloin voi Arkkitehti saada kansainvaelluksesta tyydytyksen tai harmin kyyneleet kykenemättömyydensä vuoksi, koska vaellusta ei tullutkaan.

      H.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      147
      10919
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6222
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      169
      5562
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      67
      5444
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      162
      4403
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      73
      4348
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3821
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3817
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      16
      3493
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3090
    Aihe