316i

tero056

Katsastuksessa todettiin seuraavat viat: alatukivarren pallonivel vasemalla edessä välyksellinen ja jousi oikealla takana katkennut.

Eli pitää vaihtaa koko alatukivarsi koska olen ymmärtänyt että sitä palloniveltä ei pysty vaihtaa yksin, vaan koko alatukivarsi.

Auton malli 4D 316I sedan-ey31/273. vm 2005
varustelistassa on 226 sports suspension settings:En ole varma tarkoittaako tämä että on sport alusta?

Kysymys olis että kumpi on oikea alatukivarsi http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/171769/0
http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/171664/0

Jousissa kannattaa vaihtaa molemmat takaa?
Eli jos on sport jouset niin siihen pitää vaihtaa sport jouset?

Osaisiko joku kertoa kumpi on oikea alatukivarsi?

7

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepa

      Voithan tietysti vielä kysäistä motonetin myyjältä, kumpi on oikea.. Ensimmäinen on oikea.

      Mutta sitten itse asiaan. Suosittelen ostamaan sen tukivarren jostain muualta kuin motonetistä, saat sieltä vain hengenvaarallisen osan ja teet turhaa työtä vaihtaessasi sen kun se on jo väljä taas 1000km päästä.. Motonet myy myös jotain hyvää tavaraa, mutta pääosin shaissea. Kannattaa katsoa esim KL-varaosista tai netistä.. Hinta saattaa parikymppii kovempi olla mut saa paremman.

    • wagn
    • fasfd

      älä nyt jumalauta mitään motonettikuraa sinne laita kun hintakin on melkeen sama kuin Lemföderin (valmistaa alkuperäis tukivarret) tukivarsiin saksassa -> http://www.car-parts24.com/BMW/3er-E46/Achs-und-Lenkungsteile

      ja Meylen HD on täyttä kuraa, yhtä huonoja kuin motonetin italialaiset rimpulat 15tkm kesti edelliset, sitten opin.

    • tero056

      Varustelistassa on 226 sports suspension settings: eli se tarkoittaa että autossa on sport jouset?

      Eli autoon saa vaihettua ainostaan sport jouset ei käy tavalliset vai?

      kiitos vastauksista

      • wagn

        Ei käy tavalliset jouset. Urheilualustassa normaalista eroaa myös iskarit ja kallistuksenvakaimet. Itse ostaisin ne alkuperäiset sporttialustan jouset ihan vain siksi ettei jousitus muutu huonompaan suuntaan, niin kuin halvoilla tarvikejousilla monesti käy.


    • tero056
      • wagn

        Nuo ei sovi, koska sulla on urheilualusta. Marmotiskiltä löytyy taakse oikeat jouset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2478
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2457
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2362
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2112
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1857
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1123
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      995
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      876
    Aihe