On todettava että jatkuvasti luisutaan kauemmaksi oman seurakunnan musiikista kun katsoo ensi kesänkin juhlia Keuruulla,missä on hienot Herramme tulee-laulut ja vanhat todelliset klassikot, on tullut räminää ja räiskettä tilalle, esiintyjäkaarti on kaukana Helluntaiseurakunnan omasta musiikista.
Musiikki joka ei vastaa helluntaiseurakunnan linjaa
40
215
Vastaukset
- ml213.
Tuon totta ja todellisuutta tänäö aikana ja erikoisesti haluan painottaa, ettei tätä kehitystä / sen suuntaa voi pysäyttää tai muuttaa.
JUMALA ei ole aivoittanut kuin yhden tien ja sen suunnan tämän ongelman ratkaisemiseksi eli ei tule mukautua maailman ajan mukaan. Monelle ihnmiselle todellinen ongelma on siinä, miten irrottautua "hengellisestä kodistaan"/ puolueestaan, joka ohjaantuu vauhdilla maailmaan ja maailman menoihin.
Ongelman ratkaisee vain ja ainoastaan JUMALAN seurakunnan ymmärtäminen,- sen näkeminen.
PS.
Sanompa tässäkin, miten tuon ongelman ratkaiseminen tulee etusijalle monen ihmisen kohdalla.Se on suunnan antaja, minkä suunnan valitsee. Mukautumisen maailmaan "Hengelliseen kotiin" /sokeutua näkemään maailmaa tai uudistua mieleltään mielen uudistuksen kautta asian suhteen. - eirokille
Seurakunnista on tullut musiikkijuhlia viettäviä konsertti-istujaisia.Esiintymisareenoita.Lehdessä ilmoitellaan tule sunnuntain musiikijuhlaan jne...onko tämä siis seurakunnan evankelijoimistilaisuus vaiko olla Herranmme läsnäolossa ja saada voimaa taas seuraavaan viikkoon.
Kun seurakunnassa esiinytään edessä,muistakaamme että silla on myös Raamatullinen merkitys ja viemme Herramme eteen vierasta tulta,mieti onko taivaassa rock konsertteja...ehkä siellä on erlllinen sali Maallista rockkia ihanoiville uusille sukupolville..ja kun katsoo näitä rokkipitoista Gospelia ei se juuri erotu kakakoiden diskoilloista samanlaista bailaamaista,mahdollisesti ilman huumeita ja viinaa. - ml213.
Toisalta on huomioitava,miten musiikki maku lähtee myös ihmisen sydämestä/alitajuisista tekijöistä. Sis määrätynlaiset sydämentilat mieltyvät rokkiin tai tämän ajanmusiikkiin ja määrätynlaiset sydämentilat esim. Kristallivirtaan, Oi Rauhan maahan, Kirkas aamu pian koittaa , Olen kuullut on kaupunki tuolla. Armon meri jne......
Sanoilla ja sanoista tulevalla mielikuvalla on suuri merkitys, mihin ihminen mieltyy. Esim. yhteen aikaan, missä kokouksissa kävin, niin aina oli hitti, Tule Pyhä Henki. No, lie pitänyt paikkansa monen ihmisen kohdalla, mutta Pyhässä Hengessä aktiviutunut musiikkimaku ei mielly tämänkään laulun sanoihin.- ml213.
"Toisalta on huomioitava,miten musiikki maku lähtee myös ihmisen sydämestä/alitajuisista tekijöistä."
Jäi ajatus kesken. Siis tärkeintä ja merkityksellistähän on ensin muuttua sydämentilaltaan. Jos tämä ei tapahdu ensin, niin musiikin vaihtaminen on pakkopullaa.
Ei pahalla, mutta olisi sama tilanne, jos minut ohjattaisiin kuuntelemaan Savonlinnan oopperajuhlien esityksiä. Sydämentilani ei tue tätä musiikia ja sanoituksia.
- avara sydän
>> Ei pahalla, mutta olisi sama tilanne, jos minut ohjattaisiin kuuntelemaan Savonlinnan oopperajuhlien esityksiä. Sydämentilani ei tue tätä musiikia ja sanoituksia.
- ml213.
Sydämesi/alitajunnan sopukoista käsin toitkin mieltymyksesi esille. Kuten Raamatussa on hyvin tuotu esille, niin ihmisen sydämestä lähtee kaikki. Taas sydämentilat ja näin myös mieltymykset ovat yksilöllisiä.
Niin ja erikoisesti ymmärrys mikä on hyvää ja mikä huonoa musiikkia.
Toisaalta musiikin makuja ohjaa myös ympäristö tai paremminkin ympäristössä koetut tilanteet. Esim. sotien jälkeen Suomessa ihmiset elivät ja purkivat sydämentilojaan/surujaan kaihoisten sointujen ja sävelkulkujen ja sanoituksien kautta. Tuo aika musiikissa oli aivan omaa ja tilaustyötä. Siis tuon ajan musiikki/sävelmät tukivat ihmisten sydämentilaa ja päin vastoin ihmisten sydämentila tuki tuon ajan musiikkia.
Musiikki on kyllä ihmeellinen asia ja esim. sen esittämisessä esittäjän aivotoiminta on erittäin laaja-alaista. Väittävät, miten musikilla on parantava vaikutuskin ja voi ollakkin kun huomio miten ihminen,- jonka on vaikea näyttää tunteitaan, niin musiikin kuuntelemisen kautta/esityksen näkemisen kautta ihmisen herkistyessä hän helposti näyttää mm tunteensa.
Sodan kokeneille mieheille tämä kanava lie ollut todellinen henkireikä ajatellen itsetuhoisuuden mahdollisuutta.
Se on ylilyöntiä.
Esim. SLEY ja Turun seurakunnat järjestävät mainostamansa "Euroopan suurimman" kristillisen viikonloppu-festarin "Maata näkyvissä" ja sinne on palkattu nuorisoa vetämään pääesiintyjäksi kansainvälinen hevi-bändi.
Järjestävä SLEY kuuluu vieläpä luterilaisten uskovaisimpaan laitaan.
Järjestäjät ei kai ole tienneet että Heavy-Rock ei ole kovin suosittua nuortenkaan piirissä, jotka pitävät maltillisemmasta musiikista.- tode*
Peku, kyllä ns. raskaan rokin ystäviä on edelleen kaikkialla, niin uskovien piireissä, kuin muuallakin. Helluntainuorten järjestämissä tapahtumissa ko. genren musiikkia on kuultu jo aikapäiviä, eikä tuo Maata näkyvilläkään ensimmäinen kerta sitä lajia ole.
tode* kirjoitti:
Peku, kyllä ns. raskaan rokin ystäviä on edelleen kaikkialla, niin uskovien piireissä, kuin muuallakin. Helluntainuorten järjestämissä tapahtumissa ko. genren musiikkia on kuultu jo aikapäiviä, eikä tuo Maata näkyvilläkään ensimmäinen kerta sitä lajia ole.
Kai se kristillinen nuoriso sitten pitää enemmän hevi-rockista kun sinä niin sanot kuin keskimäärin muu nuoriso, joka pitää enemmän maltillisemmasta musiikista.
Kristityt uskovat ovat yleensä pitäneet heavyä saatanan musiikkina, vaikka kuuluuhan se saatana kyllä kristinuskoon.
Monet kuuluisatkin hevi-muusikot ovat kyllä oikeastikin aiheuttaneet kauhua todellisilla teoillaan ja viimeisimpänä tuomittiin juuri Akaalainen hevi-kitaristi vaimonsa murhasta.- tode*
Pe.ku kirjoitti:
Kai se kristillinen nuoriso sitten pitää enemmän hevi-rockista kun sinä niin sanot kuin keskimäärin muu nuoriso, joka pitää enemmän maltillisemmasta musiikista.
Kristityt uskovat ovat yleensä pitäneet heavyä saatanan musiikkina, vaikka kuuluuhan se saatana kyllä kristinuskoon.
Monet kuuluisatkin hevi-muusikot ovat kyllä oikeastikin aiheuttaneet kauhua todellisilla teoillaan ja viimeisimpänä tuomittiin juuri Akaalainen hevi-kitaristi vaimonsa murhasta.enhän minä niin sanonut (että uskovat nuoret pitää enemmän hevistä), vaan että raskaan rokin ystäviä on olemassa kaikkialla. Koetahan ymmärtää luettu oikein ja toistaa mahdollinen ymmärretty tekstin niin kuin se on takoitettu ymmärrettäväksi. Tosi inhottavaa tuo sinun vääntelemisesi, vaikka se olisikin puoliksi provosoitua.
Ja tuo jälkimmäinen väännös: yhtä lailla kauhua ne ovat aiheuttaneet iskelmän ystävätkin. Luoti lentää ja kirves heiluu vähintäin samalla lailla niissäkin piireissä, kun päihteiden kanssa seurustellaan.
Kirjoitat ml 213 --> Musiikki on kyllä ihmeellinen asia ja esim. sen esittämisessä esittäjän aivotoiminta on erittäin laaja-alaista. Väittävät, miten musikilla on parantava vaikutuskin ja voi ollakkin kun huomio miten ihminen,- jonka on vaikea näyttää tunteitaan, niin musiikin kuuntelemisen kautta/esityksen näkemisen kautta ihmisen herkistyessä hän helposti näyttää mm tunteensa.
Vastan.
No sitten ei tarvita Jeesusta enää ja Hänen parantava Voima Hänen haavojen kautta ??
Joku raja sentään !! Pliis ?????- ml213.
Noinkin saat ymmärtää jos haluat. Todellisuus vain on niiiiiiiiiiiin ihmeellinen, miten Jeesus/Pyhä Henki johdattaa ja parantaa ihmisiä monenlaisella tavalla.
ml213. kirjoitti:
Noinkin saat ymmärtää jos haluat. Todellisuus vain on niiiiiiiiiiiin ihmeellinen, miten Jeesus/Pyhä Henki johdattaa ja parantaa ihmisiä monenlaisella tavalla.
Kun tuo musiikki ``parantaa`` uskovia niin ne ihan tyystin unohtaa vanhuxet ja että joku tulis niitäkin käydä kattomassa.
Lähimmäis rakkaus kuolee koska on tullut toinen Voima ja ilmiö heihiin.. Muistuttaa maailman rockfestarit. Jotka kans antaa värinä ja mahtavat fiilixet ihmisille .. Oikein parantava voima luuytimen saakka ja oluet ja huumet alkaa maistua kaikkien sexuaalien tunteitten seassa !!- ml213.
savonarola kirjoitti:
Kun tuo musiikki ``parantaa`` uskovia niin ne ihan tyystin unohtaa vanhuxet ja että joku tulis niitäkin käydä kattomassa.
Lähimmäis rakkaus kuolee koska on tullut toinen Voima ja ilmiö heihiin.. Muistuttaa maailman rockfestarit. Jotka kans antaa värinä ja mahtavat fiilixet ihmisille .. Oikein parantava voima luuytimen saakka ja oluet ja huumet alkaa maistua kaikkien sexuaalien tunteitten seassa !!Ei kai JUMALA pahastu, jos vanhuksien luona käymässä lurauttaa säestyksen kanssa vaikkapa Kristalli virran tai Oi rauhan maa tai Kirkas aamu pian koittaa jne..
Ei ainakaan vanhuksien mieliala pahastu,- vaan ilahtuu. ml213. kirjoitti:
Ei kai JUMALA pahastu, jos vanhuksien luona käymässä lurauttaa säestyksen kanssa vaikkapa Kristalli virran tai Oi rauhan maa tai Kirkas aamu pian koittaa jne..
Ei ainakaan vanhuksien mieliala pahastu,- vaan ilahtuu.Kyllä sentimentaalinen ja koskettavat pitävät monet nuo vanhat suomalaiset elokuvat ja pieni talo prääriässä joka aikoinan tuli vuodatti monesti kyyneleitä mutta ei siinä mitään Jeesuxen parantava voima ole !! Ja katsos on monet niin sanottuja uskovaiset jotka kyynelet silmissä on kuunelleet kauniita joululauluja .. Jonkun mielestä oikein hengellisiä ja ovat kuolleet pois aivan kylmällä paikalla väitän minä.. Mutta on se hienoa että annat mun pitä omat mielipiteet.
- jaikal.se
ml213. kirjoitti:
Noinkin saat ymmärtää jos haluat. Todellisuus vain on niiiiiiiiiiiin ihmeellinen, miten Jeesus/Pyhä Henki johdattaa ja parantaa ihmisiä monenlaisella tavalla.
Jos joku parantuu hengellisessä rokkikonsertissa, parantuminen ei tapahdu musiikin tähden eikä musiikin kautta. Parantuminen tapahtuu musiikista huolimatta Jumalan rakkauden tähden. Jumala voi ilmestyä vaikka.....
Jumalan ilmestymistä odottavan seurakunnan ei kuitenkaan tule järjestää tilaisuuksia joissa Jumala joutuu ilmestymään vaikka...... Tilaisuudet tulisi olla sellaisia joissa Jumala viihtyy ja ilmestyy mielellään.
- DoctorT
Lukekaa, mitä Wilkerson sanoi tästä musiikista, joka seurakunnissa on ottanut täysin kohtuuttoman roolin. Painavaa tekstiä ja täysin totta.
Olen jo vuosia arvostellut vapaiden suuntien TV-jumalanpalveluksia siitä,että musiikki on pääosassa ja että se musiikki on TÄYSIN HENGETÖNTÄ!
On nimittäin niin, että lauluissa tulee olla Jumalan ylistys sisään kätkettynä. Jeesuksen veren salaisuus ja Golgata sekä taivas! Näihin Pyhä Henki yhtyy. Hänhän on näet erinomaisen tarkka siitä, mihin yhtyy! Hänen tehtävänsä on kirkastaa Isää ja Poikaa, siinä se sailaisuus, miksi nykymusiikki jää kuolleeksi. Esiintyjät esittelevät itseään ja mahdollisia taitojaan.
Kauheinta on, että nämä esitysoikeuden itselleen ruinanneet eivät osaa edes pukeutua tilaisuuden mukaan! Asuista kielii jopa tietoinen tilaisuuden ja Jumalan halveksunta ja silti luullaan olevan jumalanpalveluksen tärkeässä roolissa. Niin ovela on vihollinen ollut menneinä vuosina. - DoctorT
KTS: Pysy pois alueilta, joista et ymmärrä mitään! OLet rienaaja ja rienaajalle on rienaajan tuomiot.
- KTS (Ei kirj.)
Matteuksen evankeliumi:
7:1 "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi; KTS (Ei kirj.) kirjoitti:
Matteuksen evankeliumi:
7:1 "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi;Tuomitkaa ettei teitä tuomittais
Jer. 21:12
Daavidin huone! Näin sanoo Herra: Tuomitkaa joka aamu oikeat tuomiot ja pelastakaa ryöstetty sortajan kädestä, ettei minun vihani syttyisi kuin tuli ja palaisi, eikä olisi sammuttajaa, teidän tekojenne pahuuden tähden.
- jaikal.se
Eipä sinne Keuruulle ole tahtonut mennä sen jälkeen kun erään tunnetun helluntaisaarnaajan pojat soittivat rämäkästi tunnetun ja arvostetun saarnaajaevankelistan Leo Niemelän ulos teltasta.
Toinen pettymys oli kun Aili Heinonen oli(si ollut) saarnaamassa. Aili puhui viisi minuuttia. Huomasin että hän ei päässyt voiteluun ja että hänellä ei ollut mitään antamista kuulijoille. Aili sanoi lopulta: "Minulla ei ole teille mitään sanomista." Ja niin hän astui lavalta alas. Myöhemmin sain tietää syyn miksi Aili ei voinut puhua. Jumala ei antanut kuulijoille mitään Ailin kautta koska kuulijat olivat kritiikin hengessä eivätkä ottaneet vastaan.
Kolmatta kertaa en taida uskaltaa mennä pettymään.
En ole kiinnostunut rokista. Kyllä sitä saa muuallakin. Olisin kiinnostunut Pyhässä Hengessä julistetusta Jumalan Sanasta ja rukouksesta sekä HENGELLISESTÄ musiikista ja ylistyksestä Pyhässä Hengessä. Mutta onko Keuruulla enää tätä tarjontaa?- KTS (Ei kirj.)
"...hän ei päässyt voiteluun..."
pah! Hän ei päässyt FIILINKIIN!
Turha taas ylihengellistää...>:( KTS (Ei kirj.) kirjoitti:
"...hän ei päässyt voiteluun..."
pah! Hän ei päässyt FIILINKIIN!
Turha taas ylihengellistää...>:(Aivan kun et ole kokenut Pyhän Hengen kosketusta koskaan ???
- Yli Hengellinen
KTS (Ei kirj.) kirjoitti:
"...hän ei päässyt voiteluun..."
pah! Hän ei päässyt FIILINKIIN!
Turha taas ylihengellistää...>:(>>>Turha taas ylihengellistää...>:(
- jaikal ja aili-henki
jaikal janoaa lisää Ailin hurmahenkeä
- KTS (ei kirj.)
Yli Hengellinen kirjoitti:
>>>Turha taas ylihengellistää...>:(
No helpompi on tunnistaa VÄÄRÄ hengellisyys eli sellainen, missä tuntemukset ja fiilikset ratkaisevat sen, nouseeko peukku ylös vai alaspäin, poliittinen kanta ratkaisee sen, nouseeko peukku ylös vai alaspäin, nuottien paikat nuottiviivastolla ratkaisevat sen, nouseeko peukku ylös vai alaspäin, israelfanituksen määrä ratkaisee sen, nouseeko peukku ylös vai alaspäin. Lakanoiden kuivuus/märkyys aamulla ratkaisee sen, nouseeko peukku ylös vai alaspäin...
Vieläkö haluat lisää....?
OIKEA hengellisyys......
Jotain ihan muuta... - vapaa valheista
jaikal ja aili-henki kirjoitti:
jaikal janoaa lisää Ailin hurmahenkeä
Tunnen erään aila nimisen kyttääjä naisen .Todellinen piru, ja saastan levittäjä. Sokeahenkinen alkoholisti.Asuu kevätkadulla lahdessa. Oikea vanhanajan juoru ämmä.
- von bulke
http://www.tscpulpitseries.org/finnish/tspurge.htm
Yllä linkki, joka kannattaa siis lukea. Vastaavia on toki muitakin, mutta veli Wilkersonilla on tässä muitakin tärkeitä kohtia musiikin lisäksi.- totuus vai valhe
Nämä ovat kylläkin seurakuntia, joissa tehdään juorujen perusteella tavallisista heteroista homoja. Seurakuntaan kuuluu niin paljon kouluttamatonta uskovaista joille pelkkä korvasyyhy juoru, valhe, muodostuu totuudeksi. Kokemusta näistä uskovais-psykolookeista on äärettömästi. Ei välttämättä totuutta ollenkaan, näillä seurakuntaoppisilla valehtelijoilla. Nettiin laitetaan kaikkea valhetta ihmisistä, jotka ovat vain taiteellisia sielunmaailmaltaan.Uskaltaako helluntailaiset ottaa vastaan herran Jeesuksen totuuden hengen, kun valehtelette yhtä paljon sensaation nimiin kuin vapaaseurakuntalaisetkin.TOTUUS ON JA PYSYY, VALHE TARVITSEE AINA PAHOLAIS VALEHTELIJAN. Aamen.
- ml213.
Siinäpä lie monelle helluntalaiselle melkoinen murheen ryyni ja ahdistus kun huomaa (jos on näkökyky) miten "hengellinen koti" on saastunut monelta alueelta.
Mutta, näin sivullisena ihmisenä kerron, miten todellinen kiitoksenaihe on se, jos sinulla on tämä näkökyky nähdä tila ja toimia JUMALAN ilmoitusten kautta oikein. Todellisuus on, miten JUMALAN tahdon hylkääminen tietää sokeutumista ja näkyen samaistumisena.
Tutkikaapa historiaa ja havainnoikaa totuus, niin koskaan mikään yhteisö/puolue ei ole uudistunut maailmasta eli mahdollistunut muuttamaan suuntaansa.Tuohon juuri liityy miten JUMALA on aivoittanut ohjata valittunsa pois kaikesta maailmallisuudesta.
Todellisuudessa JUMALA ohjaa ihmisiä ja valitut eivät koskaan eksy,- koska JUMALA vanhurskauttaa ihmisen. Ihminen kyllä pääsee vähemmällä kun alistuu Pyhän Hengen johdatukseen ja Pyhän Hengen kautta tulevaan ymmärryksen laajentumiseen nähdä saastuvat puolueet ja todellien JUMALAN seurakunta, jonka JUMALA tulee kirkastamaan lopun aikana.Taas puhut höpöjä !! Elämme lopunaika josta Jumala on sanonut Mark. 13:22
Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät tunnustekoja ja ihmeitä, eksyttääkseen, jos mahdollista, valitut.
- Linkin laittaja
Hyviä ajatuksia.
Tässä linkissä lisäksi erään turkulaisen kirjoitus aiheesta "Musiikki vai metelei?"
http://p1.foorumi.info/ristinvalossa/viewtopic.php?t=3248 - musiikkia luettavana
Lukiko ML213 sen?
- ml213.
Mitä tarkoitat? En ole lukenut musiikkia, vaan ainoastaan nuotteja.
- vapauden Jeesus7
Ikävä todeta, sinulle ja muillekkin. Jos taivaassa soitetaan tuota äimä räimettä eli vanhaa rokkia huonoilla hengellisillä sanoilla, niin minä en ainakaan halua sellaiseen taivaaseen, jossa didaundirokki raikaa joillain ihmeellisillä paholaista palvovilla saundeilla.Niinpä nykyään vapaat suunnat ovat paholaisen houkutuksessa kokonaan, ja astuneet helvetin portista sisään.Jumalan luona on harmooninen hartaus, sekä ilo ja kiitosmieli eikä ökä mökä.
- ronbooni minä.
Uskovais perfektionistit ja narsistisadistit saavat seurakunnan henkisesti epä kuntoon?
- Sana sanoo
Fil. 4:8 Ja vielä, veljet, kaikki, mikä on totta, mikä kunnioitettavaa, mikä oikeaa, mikä puhdasta, mikä rakastettavaa, mikä hyvältä kuuluvaa, jos on jokin avu ja jos on jotakin kiitettävää, sitä ajatelkaa;
Olisi hyvä, jos hengellinen musiikki olisi puhdasta, rakastettavaa ja hyvältä kuuluvaa, että sellainenkin ihminen, joka ei osaa monia kieliä, jos soitettavan musiikin kanssa lauletaan, niin aistisi sitä kuunnellessaan taivaallisen ilmapiirin, Pyhän Hengen kosketuksen. Jos jotain rockkia soitetaan hengellisenä musiikkina, niin en kutsuisi sitä hengelliseksi musiikiksi. Ja jos sitä lauletaan kielellä, jota kuulija ei ymmärrä, niin yhtä tyhjäksi jää sen hengellinen anti. - ei rokkia
Onko totta, että helluntaiseurakunnassa saa esittää rok-musiikkia?
Olen käynyt helluntaisrk.ssa viimeksi 1995. Ei silloin kyllä olisi ollut mahdollista.- rokkiaaaaa
JUst siellä sitä onki
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27810179K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2305888Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735374PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *895001Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot163290Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe52662- 2142552
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172394- 282194
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3802164