USA roolipelisotamiehet kuin Hyvinkää. YLE TEEMA

Aivopestyt sotilaat

Sotilaat koulöutetaan sotapeleillä jotka on hollywoodin aivopesuspesialistit kehittäneet. Sodassa ne sitten toimii täysin noiden pelien opetuksien mukan, eli ilman todellisia tunteita. Samoin robottitoimittaja on tarkoitettu itsesiassa tulevaisuuden skannereiden kanssa kulkevaksi kaupunkien kaduille, joka skannaa kaiken ja sillä vakoillaan stasi-poliiseina kaikki- ja ihmisille pakotetaan mikrosirut jotka se myös skannaa? Ja pistää siruusi sähkölatausta jos on velkaa Kokoomus-pomoille?
Nykytekniikalla pystytään vaikka mihin, mutta ihmisille esitetään kaikki hyvänä kehityksenä, vaikka todellisuus on vaarallinen poliisivaltio ja valvontayhteiskunta

2

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • US-armeija sotilaat

      tulevaisuudessa- vai jo? - näkymättömiä.

      Se pistää ajattelemaan, kun USA- armeijan sotilat voi olla vaikka vieressä, näkymättöminä. Eihän tuo keksintönä ole kummoinenkaan, koska valo on säteilyä, ja siihen säteilyyn voi vaikuttaa vääristävästi, jolloin katsoja ei näe vääristyksen läpi, vaan näkee ainoastan vääristynyttä valoaaltoa, joka hävittää näkymän. Häive-lentokoneet sama idea?

    • Hyvinkää liittyy

      myös siten että YLE TEEMAn ohjelmassa kerrottiin miten media ohjaillan. Esim mailmankuuluisa Jessica Lynchin tapaus, urhea naissotilas loukkaantui- itseasiassa ei ollut niin urhea, van aseensa jumittui eikä ampunut laukaustakaan. Mutta medialle syötettiin propaganda-tarina luomaan hyvää sota-propaganda. Tässä mennään Hyvinkäälle siten että media voidaan käyttää, ja totuutta vääristää. Jokaisessa ampumis-jutussa on ollut hämäryyksiä ja salaamisia, joista media ei kerro.

      Näytetiinkö tuo YLE teemala nyt siksi että se paljasti tietokonepelien opettavan oikeaan sotatilateisiin, että Hyvinkääläisen sotapeli-ampujan motiiviksi uskottaisiin sotapelit?

      tev
      Kaikkia mahdollisuuksia pohtiva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      559
      1888
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      917
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      90
      912
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      737
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      658
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe