Poliisi toimi väärin Hyvinkäällä

Väärin tehty

Miksi poliisi pani kokemattoman naisharjoittelijan tulilinjalle Hyvinkäällä? Paatero väitti, että poliisi toimi oikein ampumatilanteessa, mutta näin ei ollut. Kukaan tervejärkinen ei panisi kokomattominta etulinjaan ampumatilanteessa. Miksi poliisi teki näin?

30

496

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi monista

      Poliisi ei ole aina oikeassa, vaikka Paatero niin väittäisikin. Poliisi on tehnyt lukuisia virheitä toiminnassaan ja Hyvinkään tapaus on niistä vain yksi muiden joukossa.

    • hate crime

      Paaperon olisi syytä erota ja ottaa mukaansa tuo hihhuli hirvitys Päivi Räsänen.

    • Sinun olisi varmaan pitänyt olla siellä johtamassa operaatiota niin kaikki olisi toisin. Aikaa olisi 1-2 minuuttia ja silleen.

      Poliisilla on lakiin perustuva velvollisuus asettaa henkensä vaaraan, jos virkatehtävän vakavuus sitä edellyttää. Ryhtyessään poliisiksi henkilö hyväksyy tämän.

      • UUTTA Tietoa!

        Miten sitten selittyy se että kouluammunnoissa aiemmin poliisit seisoskeli tunteja ulkona, kun ampuja oli sisällä oppilaitkoksissa?


      • ....................

        sitten puhutaan sankaripoliisista vaikka se kuuluu sen työhön.se on taas näitä iltalehti löpinöitä.sympatiaa taas haetaan poliiseille jotka on korruption yhteiskunnan pellejä.


      • skib
        UUTTA Tietoa! kirjoitti:

        Miten sitten selittyy se että kouluammunnoissa aiemmin poliisit seisoskeli tunteja ulkona, kun ampuja oli sisällä oppilaitkoksissa?

        Uudet ohjeet vaativat nopeaa toimintaa. Nytkin uhrautuva toiminta, jota ei asialleen omistautunut sankarillinen nainen voinut mitenkään välttää, lopetti enemmän ammuskelun ja säästi luultavasti useita siviiliuhreja.

        Poliisi ei voinut kutsun perusteella tietää että tulitus tuli katolta, ja silloin on toimittava noin. Kunnia sille.

        Häpeäisitte, hölmöläiset. Kuinkahan monesta suunsoittajasta olisi vastaavaan?


      • Aivan niin.
        skib kirjoitti:

        Uudet ohjeet vaativat nopeaa toimintaa. Nytkin uhrautuva toiminta, jota ei asialleen omistautunut sankarillinen nainen voinut mitenkään välttää, lopetti enemmän ammuskelun ja säästi luultavasti useita siviiliuhreja.

        Poliisi ei voinut kutsun perusteella tietää että tulitus tuli katolta, ja silloin on toimittava noin. Kunnia sille.

        Häpeäisitte, hölmöläiset. Kuinkahan monesta suunsoittajasta olisi vastaavaan?

        Nuo takarivin tutisijat osaavat täällä "antaa ohjeita",mutta todellisuudessa he ovat pahimpia luusetreita.


    • Ilman luotiliivejä

      ja kypärääkö siellä oltiin? Mistä tämä suomalainen "mestariampuja" on oppinut ampumaan niin hyvin? Miten hän pääsi katolle noin huomaamattomasti? Miksi poliisila kesti 2 tuntia saada hätätiedote asiasta? Miksi suomessa tapahtui taas ampumatapaus?

      • yksi kysymys lisää

    • ........

      ´´Miksi suomessa tapahtui taas ampumatapaus?´´

      koska ihmisillä on niin paha olo! ja apua ei ole saatavilla riittävästi! :(

    • Täyttä puppua

      Poliisilla ei ole mitään lakiin perustuvaa velvolisuutta asettaa henkeään alttiiksi. Se on täyttä puppua.

      • Arvostettavaa että

        vastatan ja kerotan kuinka asia on, kun palstalla liikkuu ihmeselittäjiä. Mutta vielä parempi olisi jos mukana olisi linkki , joka todistaisi että kommentti ei ole pelkästään mielipide. Esim täs tapaukses joku poliisin ohjeistus.


    • EI SE OLLUT KOKEMATO

      Iltalehden mukaan nainen oli konstaapeli-harjoittelija, eli eikö hänellä ollut jo poliisin perustutkinto vähintään suoritettuna?

    • ihme sekoilua lehdis

      Ja lehdessä olikin myöhemmin korjattuna että se sankaripoliisi olikin se mies joka antoi tälle naiselle ensiapua ja samalla komensi kakaroita turvaan.

    • Huonoa tuuria.

      Poliisit toimivat ihan oikein eikä sillä ollut mitään merkitystä tapahtuneeseen että harjoittelijaa ammuttiin olisi ammuttu myös vaikka kuinka kokenutta poliisia.

      Oli sattumia jotka saattoivat pelastaa "siviilejä" mutta myös huonoa tuuria etenkin siinä että ampuja oli juuri katolla mistä hän pystyi ampumaan poliiseja kohti jotka taas luulivat olevansa turvallisessa paikassa missä voisivat pukea turvavarusteet päälle.

      Paljon jää jossiteltavaa monille ihmisille , uhreille,surmatuille , heidän omaisilleen ,tekijän omaisille...

      Itsesyyttelyt ja jossittelut eivät muuta mitään sillä kuten joku totesi
      niin kaikki menee niin kuin on mennäkseen.

    • kukka hatussa aina

      Miten landella nämä asekaapit on kaikkien nähtävillä ja saatavilla. Miksi näitä lueteja ja aseita ei voida säilyttää eri paikoissa. esim.räjähteet metsästysseuran kaapissa. Ei siinä kotipihalla voi kuitenkaan ampua?vai?

    • Luotiliivi päälle

      Miksi loukkaantunut harjoittelijapoliisi pani paksun luotiliivin päälle vasta tapahtumapaikalla eikä jo ennen keikalle lähtöä? Paksu luotiliivi olisi estänyt vakavan haavoittumisen.

    • väärin menty

      Miksei poliisipartio mennyt paikalle panssariajoneuvo pasilla kun tiedettiin että tilanteessa on ammuntaa?

    • sosilogi

      Aloittaja kalvaa Hyvinkään uhreja kuin mustarotta häntäänsä.

    • itsesuojeluvaisto

      Ottakoon mallia venäjältä. Siellä ei edes lähdetä liikkeelle ennenkuin räiske on loppu ja tilanne rauhoittunut. Oma henkikulta on kuulemma parempi säilyttää kun mennä ehdointahdoin sinne hässäkän keskelle. Jotenkin siellä rajan takana ollaan aina neuvokkaampia näissä käytännön tilanteissa.

      • Muistaja

        Kyseinen Heidi oli sattumalta muuta tehtävää hoitaneessa partiossa, jonka sijainti mahdollisti tulon paikalle minuutissa. Muuten aikaa voi kulua vartti.

        Uusi ohjeistus lähtee siitä, että poliisi menee näihin tilanteisiin suoraan siviiliuhrien minimoimiseksi. Raskaammat luotiliivit päällä ei voi tehdä rutiinihommia, kevyemmissä kuljetaan. Partion saamien välittömien tietojen nojalla toimittiin oikein, ja parempia tietoja olisi voinut antaa vain kaikkinäkevä jumala.

        Heidin tehtävä oli astua autosta riskeistä piittaamatta jotta muiden henkiä voitaisiin säästää . Ammunnan suunta yllätti mutta tulitus loppui siihen.

        Sankari jää historiaan, palstamälvääjät häpeään. On käsittämätöntä, kuinka tyhmiä puheenvuoroja on käytetty.

        Muuan nero katsoi ettei sankaruutta ole, kun riski kuuluu työhön. Olisiko kuitenkin niin, että jotkut ammatit ovat sankarillisempia kuin anonyymin panettelijan ja höntin valeasiantuntijan päätyö?


    • Virhemarginaali

      Joka tapauksessa poliisi toimi väärin, koska kiväärimies pääsi vapaasti ampumaan naispoliisia. Näin ei olisi käynyt, jos kaikki turvallisuusasiat olisivat olleet paikalla olleilla poliiseilla kunnossa. Tässä tehtiin monta virhettä peräjälkeen.

      • Kfe

        Poliisi otti ainoastaan perustellun ja välttämättömän riskin, ja pelasti väliintulolla todennäköisesti useita ihmishenkiä. Virheistä puhuminen on typerää ja hedelmätöntä jälkiviisautta. Tilanteen poikkeusluonnetta ei voitu tietää etukäteen.


    • Seisoskelleen taas?

      Panssareita ja maan RAJOIJEN ja ILMATILAN sulkemista tarvittiin taannoin kun Kone konsernin 'perijäkuntaan' äitinsä kautta kuuluva nuori nainen 'kaapattiin' Helsingissä ja asian nopeutettu ja ylidramatisoitu poliisin toiminta ja ministeriön ja puolustusvoimienkin kautta tilanteen saattaminen VALMIUSTILAAN - oli suorastaan naurettavaa!
      Mutta Paaateron johdollahan tämäkin tehtiin, ja kuinka paljon tuli sekin liioiteltu operaatio maksamaan.

      Ei siksi ettei olisi ollut ihan normaalilla tutkinnalla selvinnyt vaan että kansan varoja tuhlaantui saatanallisen paljoin!

      Ja näitä SEISOSKELEVIA poliiseja on joka tapauksen ja tilanteen jälkeen norkoilemassa kymmeitäin, KUN TAPAUS ON OHI JA MENNYTTÄ!

      Nythän netti on muodostunut sellaiseksi uhaksi Paaterolle että - poliisvoimat olisi hänestä tupattava - kaiken kustannuksella! Lisää fobbaloita ja kaljuja linjoille.

    • Liika into vaarallista

      Poliisin kannattaa tulevaisuudessa pysähtyä pukemaan suojavarusteet ENNEN tapahtumapaikan lähelle ajamista, kun tiedetään siellä olevan mahdollinen ampumatapaus.

    • vbnvbnbvn

      bvnvnvbn

    • Tosi sankari!

      Kohtalo tai mikä lie teki nuoresta naisesta Sankarin ja sankari hän olisi (kuten toverinsa) vaikka ei olisikaan haavoittunut .

      Usein ei "sankareita" huomata ja he itse eivät suurta ääntä itsestään pidä(siis ne todelliset arkipäivän sankarit).

      Jospa jossitellaan vielä että jos tuo partio minkä jäsenenä nuori poliisi (Heidi?) toimi olisikin ajanut hyvinkäältä kotipaiikkakunnallensa muuta kautta niin silloin ampujalle olisi jäänyt paljon enemmän aikaa ja jos ampuja olisi ottanut järeän hirvikiväärin käyttöön kun pienoiskivääristä olisivat patit loppuneet niin silloin kuolonuhreja olisi tullut melko varmaan huomattaavasti enemmän.

      • Anf

        Aian oikein, Heidi on tapauksen sankari joka teki mitä piti tehdä, pelasti siviilejä. Vauvan tasolle jääneet parkujat täällä koettavat kertoa oma satujaan muusta. Surkeimmat persut koettivat palstoilla jopa iloita tapahtuneesta, kun osuman saaneen poliisin sukunimi on ruotsinkielinen. Etovaa.

        Vaan missähän nuo ylläväitetyt panssarit ovat ajelleet aiemmassa perijättären kaappausdraamassa? Puolutusvoimien lennokkispesialistithan siinä töitä tekivät, lopputulos loistava koska uudet samaa yrittämään pyrkivät peloteltiin hyvin.

        Hilluuko tällä palstalla aivan harhaista porukkaa?


      • jyytui7806
        Anf kirjoitti:

        Aian oikein, Heidi on tapauksen sankari joka teki mitä piti tehdä, pelasti siviilejä. Vauvan tasolle jääneet parkujat täällä koettavat kertoa oma satujaan muusta. Surkeimmat persut koettivat palstoilla jopa iloita tapahtuneesta, kun osuman saaneen poliisin sukunimi on ruotsinkielinen. Etovaa.

        Vaan missähän nuo ylläväitetyt panssarit ovat ajelleet aiemmassa perijättären kaappausdraamassa? Puolutusvoimien lennokkispesialistithan siinä töitä tekivät, lopputulos loistava koska uudet samaa yrittämään pyrkivät peloteltiin hyvin.

        Hilluuko tällä palstalla aivan harhaista porukkaa?

        Voi vitalis.

        Vedetäänkö tähänkin politiikka mukaan???

        Minä uskon että tavalliset suomalaiset ovat paljon enemmän huolissaan näistä tapahtumista kun nuo meidän BigBER poliitiikotko

        Kokkolan verkkosukka on niin huumaantunut vallasta että myi vaikka isoäitinsä ,,, varo muori

        Nykyään se nuolee jykän perää.

        On tyttö päässy niin vallan huumaan,,, että siinä taitaa ruoholuomaa jo hirvittää.


      • No voi hyvänen aika
        jyytui7806 kirjoitti:

        Voi vitalis.

        Vedetäänkö tähänkin politiikka mukaan???

        Minä uskon että tavalliset suomalaiset ovat paljon enemmän huolissaan näistä tapahtumista kun nuo meidän BigBER poliitiikotko

        Kokkolan verkkosukka on niin huumaantunut vallasta että myi vaikka isoäitinsä ,,, varo muori

        Nykyään se nuolee jykän perää.

        On tyttö päässy niin vallan huumaan,,, että siinä taitaa ruoholuomaa jo hirvittää.

        Tulipahan käytyä lukaisemassa tällaista keskustelua. Onpa tosiaan lapsellisia ja tietämättömyyteen perustuvia ajatuksia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5365
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2086
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1760
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1723
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1473
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1417
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1300
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1058
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      205
      905
    Aihe