Usko ainoastaan viralliseen adventismiin

pelastussanomana

Onko se totta että adventisteilla on ainoastaan usko seitsemännen päivän adventistipastoreiden viralliseen opetukseen?
Onko adventistien pakko uskoa vain omaa profeettaansa vai voivatko he uskoa muiden kristittyjen profetioihin?
Miten usein ei-adventistipastorit ja evankelistat pääsevät opettamaan adventtikirkkoon?

Tutkikaa Jumalan kehoituksen mukaan että onko seuraava profetia totta Raamatun valossa (eikä Ellen Whiten hengessä) perustellen kokonaisvaltaisesti Raamatulla?
http://lopunaika.nettisivu.org/ilmestyksia/mary-kbaxterin-naky-helvetista/

Onko Adventtikirkossa käytössä sapattisin ollenkaan kristittyjen yhteinen Apostolinen uskontunnustus?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Et varmaan ole nähnyt missään tavalliseksi asiaksi pitää muiden piirien puhujia hoitamassa sellaisia toimia ?
      Kyllä asia kuuluu aina jokaisen seurakunnan omaan harkintaan kun on kyse vierailijoista. Siis vierailijoista.

      Tuo linkki oli niin pitkä että siinä menisi aikaa.

      Luin sitä jonkun matkaa että voin sanoa tämän;

      - Jumala voi antaa ihmiselle ilmestyksiä ihmisen oman uskon tueksi.
      Olen itsekin saanut katsella taivallisia näkyjä joskus 1984- tai 1985 ja en ollut uskossakaan silloin. Oli ihmeellistä katsella taivaallisia näkyjä ja olentoja. Kristus oli vyötetty ja jakoina tuli ja saappaat. Tikapuut taivaaseen merkitsee pelastusta. Näin vuoren jota johti kapea polku ja siinä kansan. Poikkesin itse välillä. Olen saanut itsekin katsella mutta se oli oman itseni vuoksi. Ei profetian lahjaa koska siinä ei ollut sanomaa hyödyksi muille.

      Kuitenkin pitää asiassa huomata yksi asia; - Profetian lahja merkitsee profetian lahjaa vasta kun sillä on joku sanoma seurakunnalle muidenkin hyödyksi.
      Se ei ole profetian lahjaa jos sillä ei muita auttavaa sanomaa ole.
      Paljon on ollut vertauskuvallista ilmaisua; mm. kts Apt 10 luku jossa Pietari näkee purjeita ja syötävää ja kyse olikin että kaikki ihmiset "pakanat" mukaanlukien kelpaavat jumalalle eikä ruoasta siis ollenkaan. Näky selitetään myös siellä.

      Minä en pidä opettajan virkoja, olen ollut keskustelija 2006 saakka.
      Ei kukaan joudu helvettiin että virkoja joihin on määräaikapestit.
      A-kirkossa valitaan sellaisiin tehtäviin ihmisiä käsiäänestyksillä 1-2 kertaa kahden vuoden aikana.

      Uskosta luopuminen kokonaan on sitten katkeria tulikivien paikka niille joille kaikki sana on hallussa varsinkin. Erehdyksiä sattuu inhimillisille olennoille aina joskus ja synti ei ole leikin asia. Raamattu kertoo uskon suurmiesten harha-askelista. En minä tiedä kuin Danielin jolla ei olisi harha-askelta ollut mainittuna raamatussa. Synnille on ainoa puolustus Kristus, ei mikään muu kelpaa.
      Naapurin Reiska ei asiassa paina. Minä eikä Reiska ei saa ketään koskaan uskoonkaan. Vain Pyhä Henki voi tehdä sellaista virkaa.
      Jumala puhuttelee ja kasvattaa, nuhtelee ja kurittaa omansa itse aina. Lohduttaa ja ilahduttaakin itse. San 24:16.

      Aito synnin suru on ainoa mahdollinen tapa. Ei naapurin Reiska voi näytellä koskaan mitään osaa eikä pihan akatkaan kenenkään uskon asioissa.
      Vain Jumalan edessä käsi sydämellä on ainoa tie onneen ja autuuteen ja helvetin lieskoihinkin miten siinä sitten menettelee.

      Jumala näkee itse ihmisen sydämen ja alun lopusta ja lopun alusta mutta ihminen tekee itse ratkaisunsa aina on ihmisellä itsellään valta olla huomenna eri mieltä kuin tänään ja eri tapainen.

      Kun uskova lankeaa se on varraton tapahtuma, hyvin perusteellinen josta ei heti ole paluuta usein. Jumalan Henki puhuttelee itse ajallaan ja kyselee mitä sälli aikoo duunata.

      Minulla ei ollut aikaa lukea noin pitkää kirjoitusta ja en siksi sano siitä enempää.

      Kaikessa mitä profetiaksi väitetään pätee Raamatun neuvo 1 Tess 5:20-23.
      Mertkitsee että pidä se minkä näet hyväksi ja hylkää loppu mitä et näe itse, siis itse hyväksi. Ainoa millä varmasti voi tulkita profetian ja henkien aitoutta on Jumalan 10 käskyn laki on pakko olla sovussa lain kanssa. Jos ei ole sovussa lain kanssa saa ja pitääkin hyljätä heti.

      Muutenm erilaisten ilmestyksien merkityksiä sitten voi itse kukin miettiä ja pähkäillä.

      yst.t. jari

    • pyh!

      >> Miten usein ei-adventistipastorit ja evankelistat pääsevät opettamaan adventtikirkkoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5250
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      130
      1691
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1680
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1315
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1220
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1140
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1067
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      867
    Aihe