Urjalassa vietettävän perinteisen kirjallisuustapahtuma Pentinkulman päivien lauantaisen pääjuhlan eräs esitelmä hämmensi yleisöä, kertoo Aamulehti.
Juhlan avasi kuntaministeri Henna Virkkunen ja hänen jälkeensä lavalle astui kirjallisuuden professori Sanna Karkulehto Jyväskylän yliopistosta.
Lehden mukaan Karkulehto luki useita toinen toistaan roisimpia katkelmia kotimaisen kaunokirjallisuuden seksikuvauksista.
Lehden mukaan tunnelma oli hämmentävä, kun arvovaltainen pukuyleisö kuunteli tyynenä suorasukaisia kuvauksia sukupuoliakteista ja -elimistä niiden oikeilla nimillä. Erityistä jännitystä loi se, että erään seksipuuhissa esiintyneen henkilön etunimi oli Henna.
Lehden mukaan muutama ihminen sai härskiyksistä tarpeekseen ja lähti pois. Luettuaan katkelmat Karkulehti poistui lavalta selittämättä esitystään millään tavalla.
Tapahtuman toiminnanjohtaja Reetta Naumanen kehuu professorin esitelmää hyväksi. Hänen mukaansa tunnelma ei ollut hämmentävä, eikä kukaan lähtenyt pois.
- Tunnelma oli äärimmäisen hyvä ja esitys oli erittäin asiantunteva ja hyvä, oli hyviä otteita hyvistä teoksista, Naumanen kertoo.
Pentinkulman päivien teemana tänä vuonna on naiskirjallisuus.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288489350686.html
Naiskirjallisuus, se on nykyään synonyymi lesbokirjallisuudelle. Professori luki lesbotekstejä. Toiminnanjohtaja Naumasen suhtautuminen, suora valehtelu ja tekopyhä asenne, oksettaa.
Juhlan avasi kuntaministeri Henna Virkkunen ja hänen jälkeensä lavalle astui kirjallisuuden professori Sanna Karkulehto Jyväskylän yliopistosta.
Lehden mukaan Karkulehto luki useita toinen toistaan roisimpia katkelmia kotimaisen kaunokirjallisuuden seksikuvauksista.
Lehden mukaan tunnelma oli hämmentävä, kun arvovaltainen pukuyleisö kuunteli tyynenä suorasukaisia kuvauksia sukupuoliakteista ja -elimistä niiden oikeilla nimillä. Erityistä jännitystä loi se, että erään seksipuuhissa esiintyneen henkilön etunimi oli Henna.
Lehden mukaan muutama ihminen sai härskiyksistä tarpeekseen ja lähti pois. Luettuaan katkelmat Karkulehti poistui lavalta selittämättä esitystään millään tavalla.
Tapahtuman toiminnanjohtaja Reetta Naumanen kehuu professorin esitelmää hyväksi. Hänen mukaansa tunnelma ei ollut hämmentävä, eikä kukaan lähtenyt pois.
- Tunnelma oli äärimmäisen hyvä ja esitys oli erittäin asiantunteva ja hyvä, oli hyviä otteita hyvistä teoksista, Naumanen kertoo.
Pentinkulman päivien teemana tänä vuonna on naiskirjallisuus.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288489350686.html
Naiskirjallisuus, se on nykyään synonyymi lesbokirjallisuudelle. Professori luki lesbotekstejä. Toiminnanjohtaja Naumasen suhtautuminen, suora valehtelu ja tekopyhä asenne, oksettaa.
Vastaukset 76
Vanhimmat
pil.lun nuolentaa! Ja ministeri paikalla
Sanna Karkulehto on mielestään hyvin tuonut esille katkelman nykypäivän naiskirjailijoiden tuotannosta, ja varmaankin mielestään ihan parhaimmasta päästä. Niin väitän että tuo Professori nimitys ollaan valmiita poistamaan kokonaan noin 70% kaikilta niiltä henkilöiltä, joille Suomen professoriakatemia on myöntänyt tuon kaikkein merkityksellisimmän arvonimityksen. Ja tämä esitykseni tarkoittaa todellakin että uusi maailmanjärjestys ei enää halvenna Professori nimitystä myöntämällä sen niin alhaisin perustein kenelle tahansa.
SIITÄ PUHE MISTÄ PUUTE....
Onko "arvovaltainen pukuyleisö" kansaa?
Niissä piireissä olisi korkea aika jo jostakin järkyttyäkin, esim. lapsenteon perusasioista tai lapsenteon välttämisen perusasioista.
Sitten voisi mainita toimeentulovaikeudet, vanhusten turvattomuus, rikollisten hyvä kohtelu, joista voisi järkyttyä kutsuvieraspiireissä.
Et näytä ymmärtävän, että vasemmistolainen yhteiskuntakritiikki ei kuulu nyt tähän aiheeseen. Aiheena oli turmeltunut kulttuurikäsitys, jossa vastenmielinen ja sivistymätön porno nostetaan kaunotaiteiden rinnalle. Arvovaltainen pukuyleisö on kansaa siinä, missä Che Guevara-paitaiset vasemmistonuoretkin ovat, mutta et ehkä ole kuullut pukeutumiskoodeista. Voithan sinä toki pukeutua korkeakulttuuritapahtumaan mennessäsi vaikka pelkkiin uimahousuihin tai vaikka hautajaisiin mennessäsi sirkuspelleksi, mutta hyvien tapojen mukaista se ei ole.
Jos puolikepeä "kritiikki" on "vasemmistolaista yhteiskuntakritiikkiä", niin miten umpioikeistolainen alkaakaan yhteiskuntamme olla...
Terveisin: velaton ja vapaa.
Me vasemmistoliitossa olemme enemmän kiinnostuneita insestistä ja huumeista.
Mielestamme myös vainajat ovat oikeutettuja sukupuolielämään.
Olenkin vähän myöhemmällä menossa antamaan hieman eloa parin
vainajan sukupuolielämään.
Puolikepä "Kritiikki"....huh, huh....tämä on tyypillistä kommunistisen ajatusmaailaman tuotosta......kommarit haluaa kaikilla elämänaloilla . Voi kuinka minä inhoankaan ns. kulttuuria!
Ruumishuoneelle vartijat....kulttuurivallankumoukselliset tulloo!
No, eikö se ole vain helpotus, jos ei ole tuollaisissa tilaisuuksissa kutsuvieraana, kun inhoaa ns. kulttuuria?
Kuinkahan monen prosfessorin työllä oikeasti on jotaskin merkitystä - ja kuinka monen puuhastelut voisi luokitella harrastustoiminnaksi. Onhan Suomessa ollut huumorintutkimuksen ym. professoreita.
Isoja työttömyyskorvauksia näille akateemikoille pitää ainakin maksaa.
Humanistisella puolella on mukavaa; saa lausua kaikenmoisia yleispäteviä totuuksia ,jotka jo maallikkokin pystyy järkeilemään.
Harrastustoimintana voi tuollaista pitää.
Nykykirjallisuuden taso on ilmeisesti niin alhaista, että esimerkitkin jo hämmentävät.
Voin sanoa kokemukseni perusteella, että hyvin harvoin tulee mitään hyvää uutta kirjallisuutta.
On varmasti oikein pohtia, tarvitaanko kaikenlaisia professoreita joka paikkaan niin paljon. Kuntaministerin pitäisi tehdä johtopäätöksensä, mistä voi supistaa. Ei kaikkea tarvita eikä kaikkeen ole varaa. Yksityiset harrastelijat tehkööt omana aikanaan, mitä haluavat, mutta valtion ei pidä tukea kaikkea mahdollista.
Kuntaministeri voisi pohtia laatua myös, vaikka vaikea on vähentää, kun äänestysalueena on J-kylä ja ko.proffa on sieltä. Pitää nyt vain priorisoida sen omankin kulmakunnan asioita. Kuten sanottu, Suomessa on ylisuuri julkinen sektori, jolla tuollaista harrastetaan.
Miksi ihmeessä kokoomusministeri tukisi tuollaista! Eivät hänen äänestäjänsä jaa tuollaisia mielipiteitä.
veronmaksajien varoilla. Tuntuu, että nykyään professorin viran saa kuka tahansa pelle, ja mitä omituisempi tapaus, sen varmemmin. Hyödyttömiä tyhjäntoimittajia.
Ja kultuuriministeri loisti tapansa mukaan poissaolollaan tästä(kin)
merkittävästä tapahtumasta.
Oli varmaan homobileissä, niitähän Audinmäki suojeli.
Onko se Arhinmäki homoseksuaali?
Arhimäki kiittelee tämän tyylistä taidetta....hänen tuttavapiiriinsä kuuluu myös eräs kisavideon tekijä.....kissaa kidutettiin videossa, mutta kulttuuriministeri ylistää häntä hyvin kuuluisksi ja arvotetuksi taiteilijaprofesoriksi. Vasemmistolaiset profat vaan kertakaikkiaan ovat tällaisia. Sanon kuitenkin, että ei ole mitään uutta auringon alla, eli aina on ollut ja tulee olemaan "profesoreja" joilta puuttu hyvä maku. Sanna Karkulehto luulee olevansa uudenajan airut.....mutta aina näitä töppöjä on ollut!
Inhottava nainen kaikenkaikkiaan!
Vai onko se tuulipölyyttäjä?
kun taideteollisessa riehuu professorina hurja kissanraiskaaja.
Tappaminen ja raiskaus ovat eri asioita. Kysy vaikka isältäsi, kunhan se vapautuu.
Sinä siis olet kissanraiskaaja (nimimerkistä päätellen) mutta et ole tappanut
kissaa. Sinulla on ilmeisesti tosi pieni kikkeli.
Porno- ja väkivaltaviihde ovat ongelmia vain pikkuporvarillisissa valtioissa mutta ei demokratioissa: Kiina, Venäjä, Pohjois-Korea jne.
Lasse Kemijärveltä! Sairastat kommunismia.
Voi, sinua Lasse Kemijärveltä, oletko punikki? Minä olen ajaton allah.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10829134
ajatollah, mutta terve sinä et ole.
eipä tarvi ihmetellä kun katsoo professorin naamavärkkiä.
Jo vanha kansa tiesi että 'siitä puhe mistä puute!'
vapautuu, kerro Taisto ?
Terv. Allan-setä
kirjoitit epähuomiossa:
Terv. Allan-setä
vaikka tarkoitit tietysti;
Terv. Allan-täti
Millähän kriteereillä tästäkin on professori tullut. Onko kyseessä taas näitä "tasa-arvon" eli pilluedun nimissä annettuja professuureja?
Sallisen kriteereillä. Ei tuo ainoa sekopäinen professori JYU:ssa ole.
Aika omituisesti otsikoitu uutinen. En tietä mikä tapahtuma on ollut kyseessä, mutta eiköhän paikalle menijöille ole ollut selvää mitä siellä tapahtuu, joten tuskin yleisö kovin paljoa ole voinut hämmentyä. Professori luki kotimaisen kaunokirjallisuuden seksikuvauksia, joten on syytä epäillä ettei yleisö ole kovinkaan härskiä tavaraa ole voinut kuulla.
Luennolla käsiteltiin seksiä! Hyi olkoon! Lähdin välittömästi pois luennolta hyvin tuohtuneena, kun pääsin kotiin jouduin pesemään korvani saippualla ja pulloharjalla useaan kertaan ja lukemaan raamattua kynttilän valossa useita tunteja rauhoittaakseni mieleni. Tämän jälkeen kirjoitin asiasta yleisönosastoon.
Että jollain onkin otsaa luennoida niin epäluonnollisesta ja kamalasta aiheesta kuin seksi!
Eikö edes hävetä?
"Lehden mukaan muutama ihminen sai härskiyksistä tarpeekseen ja lähti pois. Luettuaan katkelmat Karkulehti poistui lavalta selittämättä esitystään millään tavalla."
Miksi siitä tarvitsee luennoida.....puuttuuko niiltä proffalta sitä?
Milloinkohan saanut viimeksi kunnon krpää mokoma pornoproffa?
eiköhän tuo lesbo liene.
jaa Karkulehto....panisin kyllä :)
rappion merkkejä ...
Mikäs Sanna Karkulehdon habituksessa on vikana? Virkeänoloinen naiseläjä. Pitäiskö hallelujaa alvariinsa messuta?
sinäkin
Alvariinsahan kapu köpelikkökin jauhaa tuota pakkomielteistä uskontovihaansa..
tekstiltä tuo vaikuttaa enemmän..
Paskaarepussa.
Taisi olla pornoproffalla juoksuaika kun tuollaisia rivouksia suustaan päästelee..
Ministeri Virkkunen varmasti kuunteli mielissään tarinaa irstaasta Hennata, tulikohan nuoruusajat mieleen?
Jotain outoa on Virkkusessa.......uskonto pois kouluista ja "vapautta" oppimaan.....onkohan se kokomukseen soluttautunut kommari?
Mika Waltariakin voisi lukea.
Siis niitä joita lähetti pornolehdille saadakseen särvintä kapoisen leivänsä päälle.
Pillurohvessori piti luennon pillunnuolennasta. Turha tuommosesta on tuohtua.
mutta kun yleisö oli valmistautunut kuulemaan esitelmää suomalaisesta
naiskirjallisuudesta voin ymmärtää joidenkin tuohtumuksen.
Oletkos tutustunut nykyaikaiseen suomalaiseen naiskirjallisuuteen. Prohvessori oli.
Tuskin tulen lukemaankaan, mutta ei kai se nyt sentään pelkkää lesboilua ole.
No ei varmaankaan, mutta parhaat kohdat lienee kovinkin kuumottavia. Hyvin ovat naiskirjailijamme kallensa lukeneet.
Menisin mielelläni kurssille käytännön harjoituksiin!
Miten niin Kallea lukeneet, kun omista fantasioistaan ovat lepakot kirjoitelleet?
Ja näitä naiskirjailijoitten fantasioita tämä professori lueskeli kirjallisuustapahtumassa
herättääkseen keskustelua seksuaalisesta väkivällasta.
Aivan mahtavaa.
Mitä hän tarkaalleen sanoi siellä? Mikä nyt nykyihmistä hetkauttaa. Porno on arkipäiväistynyt.
Ei hän itse sanonut mitään, hän vain luki muiden kirjoittamia tekstejä.
Onko kukaan kirjoittajista ollut läsnä tuossa Pentinkulman tapahtumassa? Jos ette olleet mukana, niin älkää ottako kantaa, koska Aamulehti on vääristellyt asian ihan muuksi kuin mitä professori on oikeasti sanonut. Professori on laittanut Aamulehteen 6.8.2012 asiallisen vastineensa. Lukekaa se, niin tiedätte mistä oli kyse.
Ai, nytkö pornoproffa siis viimein avasi sanaisen arkkunsa. Miksei itse tapahtumassa? No, minäpä kerron miksi: Pornoprohva janosi julkisuutta ja sai sitä. Jouko Turkkaa ei tuntisi kukaan ilman jumalanteatteria. Ehkä pornoproffa olisi voinut tehostaa vaikutusta pissaamalla lavalle.
Monen sorttista porsasta...
kannata lukea ollenkaan. Saunan uunin sytykkeenä menettelee.
Olkoon kouluttanut vaikka miljoonia. Kusipäisyydestään sekin
apina on kumminkin tunnetuksi tullut.
Juu. Tunnenhan minäkin Turkan. Mutta vain tempauksetaan jumalanteatterista. Ja tekihän se kait pari räkäproggista telkkariinkin, joita sitten ihan uteliaisuudesta pariminsaa katoin, kun olihan mies tuttu paskatempauksestaan.
Vaan taisi keinot mieheltä loppua, kun ei ole kuulunut tyypistä sitten -90luvun.
Ja tosiaan samaan hätkäytyskategoriaan lasken tämän pornoproffan.
Ja minä maksan...vitut...
Jouko Turkka oli törppö!
seli, seli. kai se virkkunenkin jotain tajuaa. sanoi että hämmentävä kokemus
oli.
Virkkunen hyväksyy tämänkin koska Kokoomus on Sekoomus ja pitää kumartaa joka suuntaan!
suomessa on vakavasti mielisairas.
Professuurin saa suhteilla.
Kirjailijat Sirpa Kähkönen, Katja Kettu ja Rosa Liksom ovat arvostettuja kirjailijoita, ja myös palkittuja. Liksomkin sai viime vuonna finlandiapalkinnon!
Miksi siis kauhea mekkala, jos jossakin naiskirjailija päivillä joku lukee tekstinpätkiä em. naisten kirjoista?
Niimpä. Meijän naiset kunnostautuu. Vvministerikin keikisteli sexiä tihkuen verkkosukissa. Aaaaaahhhhh
Olisi mullakin luultavasti ottanut eteen, kun seksiprohva piti rietasta luentoaan!!
ai juttako tihku seksiä? musta iiro viinasessakin oli enempi seksiä jos
vvministereistä puhutaan, enkä oo edes homo.
...vielä?
Antaisin Sannalle heti, on sen verran veikeä ilmestys.
naisilla on usein iso ja ruma nenä, miksi?
Kiinnostuksen kohteita:
- naistutkimus, kriittinen miestutkimus, homo-, lesbo- ja queer-teoriat
- kulttuurintutkimus ja monikulttuurisuus.
Kirjoittelihan se kokoomuksen lehmäkin: Liehuvan liekinvarren, jossa vesipatja saa kyytiä, kun Topi polkasee...
"seksuaalinen väkivalta ei ole seksiä."
eipä niin, eikä naiskirjailijoitten fiktiot väkivaltaa.
Ruma sana sanottava niin ku se on!
Näinhän meitä laulussakin opastetaan. Professori teki ja toimi oikein ja fiksusti!