Tuhkanvaaleista hiuksista

plöndi

Onko kellään kokemuksia, millä kaupan hiusvärillä liki valkoiseksi blondatusta tukasta saisi luonnollisen helmen/tuhkanvaalean?

Omat hiukseni ovat vaalennusaineella valkaistut ja hopeashampoolla kylmäksi taitetut, niin sanotut platinanvaaleat. Haluaisin valkeasta kuontalostani kuitenkin suunnilleen tällaisen:

http://www.lorealparis.fi/img/l10n/products/305x262/HCo10_5.jpg

Ongelma on se, että jotkut kokeilemani tuhkanvaaleat sävyt ainoastaan taittavat valkaistua tukkaani vieläkin valkoisemman näköiseksi, vaikka haluaisin muuttaa sävyä luonnollisempaan ja hivenen tummempaan suuntaan. Pelkään kuitenkin sitäkin, että valitsen liian tumman sävyn - ystävälläni oli myös platinanvaaleat hiukset, jotka hän halusi luonnollisemman sävyiseksi, ja hän valitsi muistaakseni 9-asteisen tuhkanvaalean sävyn, jolloin hänen tukastaan tuli vaaleanruskea. Haluaisin kuitenkin pysytellä blondina, mutta hieman luonnollisempaa ilmettä.

Onko kellään siis kokemuksia, millä kaupan sävyllä "vetyperoksiditukasta" voisi saada luonnollisemman vaalean ilman liian tummaa lopputulosta?

1

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helmitär

      Hei!

      Minulla on aivan sama toive omille blondatuille hiuksilleni, jotka jollain tavalla näyttävät valkoisuuttaan jo hivenen luonnottomilta. Ja tiedän, että kaupan pakettivärit tekevät varsin herkästi juurikin ruskean sävyn hiukseen laitettaessa, jolloin se ei ole vaihtoehto.

      Siispä, olen miettinyt, olisiko esimerkiksi suoravärivalikoimassa jotain tähän helmen/tuhkanvaaleaan sävyyn potentiaalista väriä? Suoravärihän toimiikin eri tavalla kuin kestoväri. a) se ei vahingoita hiusta, b) sen haalistuessa se muuttaa usein sävyään (esim punaisesta voi tulla pinkin sävyinen. varsinkin vaaleissa hiuksissa) Mutta jos värisävyksi valitsisi suoraväreissä jonkun kinuskin sävyn, luulen, että tämä voisi olla erittäin lähellä toivomaasi hiusväriä.
      Taidanpa itsekin kokeilla. Pyydän kuitenkin jotakuta muuta toimimaan raidoittajana. En usko osaavani itse näin pitkiin hiuksiin ja olen melko tarkka muutenkin.

      Toivon, että tästä oli edes jotain apua.
      Tietenkin kampaajalta kannattaa aina kysyä suosituksia juuri sinun hiuksillesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      92
      1066
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe