Minulla kävi tosi huonosti remonttimiehen valinnassa. Otin lehti-ilmoituksen perusteella kiireaikataulussa taloyhtiö/saneerausremonttiin remonttimiehen. Kiinteä hinta sovittiin kph ja keittiö osalta. Remontoija jätti homman kesken, sanoi itsensä irti viestillä " hae rahat huomiseksi" ja jatkoi seuraavaan kohteeseen. Urakkahinnan remontoija muutti omatoimisesti, sopimatta tuntitöiksi, vaikka työ jäi kesken eikä lopputulos vastannut toiveitani. Minä maksoin sovitun kiinteän hinnan.
Remontoija kiristi Elykeskuksen kautta tuntityövaateitaan, sitten asianajanan kautta. Siis täysin keksityt tunnit, mitä töitä kohteessa ei ollut ja tuntikorvaus kolminkertaisena, lisäksi menetettyjä palkkatuloja 2700 e/kk 3 kk vaikka oli sovittu selkeä kertakorvaus. Muutaman kuukauden kuluttua tulikin jo haaste käräjäoikeuteen. Oman asianajajani suosituksesta mentiin sovitteluun, missä remonttimies vaati 3-kertaistettua korvaustaan asianajajakulujaan. MIssään vaiheessa sovittelija ei kysynyt, onko vaateille mitään perusteita ja vaade menikin läpi lähes sellaisenaan. Menetettyjä kk palkkatuloja ei käsitelty, koska sovittelu ei käsittele riita-asian laillisuutta.
Remonttimiehen kiristämät, keksityt tunnit saivat näin ihan laillisen hyväksynnän. Minä maksan tekemättömästä työstä kiristäjälle.
Näin Suomessa ihan valtio tukee vilpillisin keinoin toimivia remonttimiehiä. Tälläisellä logiikallako nykyään toimitaan. Maksan kiristäjälle, että kiristäjä lopettaa kiristämästä!!!!
Remontoijan palkkakiristys sovittelussa
6
519
Vastaukset
- ei voiii olla totta!
Ei sovitteluun ole pakko suostua, eikö sinulle sovittelutoimistosta sitä kerrottu? Itse asiaan en ota kantaa. Aluehallintovirastoon voi antaa palautetta sovittelutoimiston mahdollisesta vierhemenettelystä.
- Kiristyksen kohteena
Ei ole sovitteluun pakko suostua, mutta jos toinen vaihtoehto on käräjäoikeus pitkiksi venyvine käsittelyaikoineen niinkö eipä oikein ole vaihtoehtoja. Kenellä terveys kestää niin pitkiä aikoja olla kiristyksen kohteena, ei minulla ainakaan. Jo tuo 8 kk oli helvetti. Toivon vain, että joskus pääsen asian yli.
Hyväksyä ei tarvitse, voin kyllä ymmärtää, että vilpillisesti toimivia ihmisiä löytyy, niitä ikävä kyllä löytyy, mutta jotenkin yritän nyt asian kanssa selvitä.
- kusetettu2
Kertomuksesi on kuin kopio omasta kokemuksestani:( voi, kun saisin sinulta neuvoja!
- Kiristyksen kohteena
Tuo menettely on varmaan havaittu tuottoisaksi, tuottoisammaksi kuin rehellisesti toimittuna.
Edelleen ihmettelen osapuolien moraali-, ja eettisiä näkemyksiä. Todennäköisesti niitä ei ole olemassa. Se seikka on ollutkin työläintä niellä.
Aivan tieten tahtoen toimitaan epärehellisesti, sekä remonttimies että asianajaja, erityisesti asianajaja. - vituttaa puolestasi
Voisitko kertoa kyseisen hanttapulin nimen tai firman, paikkakunnan ym että me muut osaisimme varoa kyseistä kuspäätä?
- Kiristyksen kohteena
En voi kertoa. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku295017Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova631890HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1111799- 1111670
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291604Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p224921- 71901
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.43843Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54803- 53782