Mitä musiikin harrastaminen on?

Dhommi

"Miksi musiikkiin pitäisi sen syvemmin perehtyä"

Tajuatko sinä että 50 vuotta jatkunut She loves you-fanitus on kaukana yleensäkään musiikin harrastamisesta?

Musiikin harrastaminen on sitä että etsii jatkuvasti uusia klassisen musiikin teoksia ja kuuntelee niistä LIVENÄ uusia tulkintoja. Lisäksi musiikkia harrastava soittaa musiikkia itse nuoteista ja laulaa - sekä seuraa taidemusiikin uusia tuulia.

Musiikkia harrastava käy konserttitaloissa kuuntelemassa barokkimusiikkia, postmodernismia ja wieniläisklassismia (hakien tietysti hieman eri juttuja kustakin) ja tutkii suosikkiteostensa nuotteja.

Musiikin harrastamista EI ole Abbey roadin kuunteleminen bisse kourassa.

2

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapaus valita

      Musiikin harrastaminen on esim. sitä, että vain kuuntelee musiikkia levyiltä eikä syvenny siihen miten se on tehty. Näin tekee suurin osa musiikin harrastajista. Jotkut laajentavat kuunteluaan konsertteihin sekä pienempiin livetapahtumiin.

      Musiikkia ei tarvitse soittaa nuoteista ja moni opetteleekin soittamisen hieman vapaammin. Siitä huolimatta heistä tulee ihan yhtä päteviä soittajia kuin klasareista. Pääasia ei ole mitä soittaa, vaan miten soittaa.

      Ketään ei voi vaatia kuuntelemaan klassista tai pakottaa menemään klasarikonsertteihin. Jokaisella on oikeus valita musiikkinsa ihan itse. Tuputtaminen tekee klassisesta vain vastenmielisempää. Sitkeimmällekin inttäjälle pitäisi riittää se, kun sanoo että ei pidä klasarista. Vain hullu yrittää väkipakolla saada ihmiset kuuntelemaan klassista, jos ihmiset eivät sitä halua.

    • Dhommi

      Ei levyltä kuunteleminen mitään musiikin harrastamista oo! "Harrastan musiikkia" tarkoittaa muuta kuin tavallista levykuuntelua. Te tyypit ette etsi edes popin muita helmiä, "harrastamisenne" on pelkkää samojen poppijuttujen kuuntelemista samalta äänitteeltä vuosikymmenestä toiseen. Kuvitelkaa nyt miten säälittävää.

      Uudet tulkinnat jo sävelletystä musiikista ovat yhtä iso osa oikeaa musiikkiharrastamista kuin kantaesitykset. Esimerkiksi Bachin Brandenburgilaiset ovat parasta, ja niistä jaksaa ikuisesti uusia versioita.

      Maailman parhaat klasarisoittajat on ihan omaa luokkaansa. Ei poppi tai jazzi pärjää soitossakaan, mutta säveltämisessä jäädään vieläkin rajummin jälkeen.

      Faktoja, ei muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      109
      878
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      638
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe