Katsokaas ensi tiistain Ajankohtainen kakkonen

mordvalainen mari

Siinä kerrotaan miten suomalaiset tuhosivat Karjalassa Jatkosodan aikana suuren huoltokeskuksen, tai ainakin näin on kerrottu. Kuitenkin taisi tulla samassa yhteydessä tuhottua suuri kenttäsairaala, liekö huoltokeskusta tuhottu ollenkaan.

Kantsinee varmaan katsoa ja sitten heti keskiviikkoaamuna hakea Naton jäsenyyttä, ennenkuin naapuri tulee tänne hakemaan hyvitystä ja vapauttamaan ne 10 000 kaapattua venäläislasta.

19

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se kenttäsairaalan

      tuhoaminen on jälkikäten kehitelty propagandatemppu. Mm. NKVD:n tapahtumasta laatimassa raportissa ei sellaisesta ole mainintaa. Myöskään vangit eivät tienneet kenttäsairaalasta.

      Suomalaiset tuhosivat kyllä hevossairaalan. Muuten viholliselle aiheutetut tuhot ovat suuresti liioiteltuja,

    • ratsumestarit ne

      Liekö kyse sen kuuluisan ratsumestari Majewskin johtamasta retkestä. Hän ilmeisestikin oli aika hyvä juttumies ja tarinan kertoja. Saattoi käydä niinkin, että pieni pas...kahuusi poltettiin ja paluumatkalla se kasvoi huoltokeskukseksi.

      Mutta kantsinee katsoa ohjelma silti, voipihan siinä olla uuttakin tietoo mikä Suomessa on strategisista syistä ollut parhainta salata.

    • petrovskii Jam

      Petrovskii Jamissa tuhottiin suuri huoltokeskus,jonka yhteydessä poltettiin myös kenttäsairaala potilaineen.
      Tätä tosiasiaa ei ole enää kiistetty suomessakaan.
      Arkistot ja päiväkirjat puhuu.

      • kusee Niina

        Ei se mitään, Gusenina menee ja selittää asiat sujuvalla venäjän kielellä. Ja taas on kaikki hyvin ja maassa rauha eikä ketään ole tapettu.


      • Ei kenttäsairaalaa

        "Petrovskii Jamissa tuhottiin suuri huoltokeskus,jonka yhteydessä poltettiin myös kenttäsairaala potilaineen."

        Siellä ei ollut kenttäsairaalaa. Se on onnistunut propavoitto. Hevossairaala muutettiin kenttäsairaalaksi.

        "Arkistot ja päiväkirjat puhuu. "

        NKVD:n arkiston mukaan siellä ei ollut kenttäsairaalaa.


    • otto-ville

      "Torstaina kilometrin päässä huoltokeskuksesta tiedusteltiin asemia. Hyökkäys alkoi 00:45 perjantaina. Suomalaiset tuhosivat rakennuksia kivääri- ja konepistoolitulella, käsikranaateilla ja kasapanoksilla. Lopulta sotilassairaala syttyi palamaan. Suomalaiset yrittivät auttaa joitain potilaita, mutta osa potilaista paloi sairaalan mukana."
      Hmmm, vikipedia versus väitettyjä NKVD:n raportteja.
      Olisiko "Ei kenttäsairaalaa" ja "Se kenttäsairaalan" esttää nuo väitetyt NKVD:n raportit?

      • Huoltokeskus

        Petrovski Jamin iskussa meni melkoisesti rakennuksia, hevosia, hevoskulkuajoneuvoja, eläinten rehua, moottoriajoneuvoja, polttoaineita, elintarvikkeita, varusteita, aseita.

        Kyllä siinä samalla meni se kenttäsairaala potilaineen.

        Yksi suomalainen kaatunut piti jättää jälkeen, haavoittuneet saatiin tuotua takaisin.


      • OlliKarkki
        Huoltokeskus kirjoitti:

        Petrovski Jamin iskussa meni melkoisesti rakennuksia, hevosia, hevoskulkuajoneuvoja, eläinten rehua, moottoriajoneuvoja, polttoaineita, elintarvikkeita, varusteita, aseita.

        Kyllä siinä samalla meni se kenttäsairaala potilaineen.

        Yksi suomalainen kaatunut piti jättää jälkeen, haavoittuneet saatiin tuotua takaisin.

        Luulisi nyky venäläisten olevan kiitollisia Suomalaisille jotka taistelivat sittemmin romahtanutta Neuvostoliittoa ja kansainvälistä kommunismia vastaan. Sääli vain niitä Suomensukuisiin kansoihin kuuluneita jotka Stalin lähetti Karjalan rintamalle. Kaikkialla, kaikissa sodissa on tuhoutunut ja tulee tuhoutumaan kenttäsairaaloitakin. Siksipä potilaat pitäisikin saada mahdollisimman nopeasti pois sotatoimialueilta.


    • Tästä on

      Jo uutisissakin...linkissä lisää.

      "- Suomalaiset tuhosivat tahallaan kenttäsairaala 2212:n Petrovski Jamissa. Sairaalassa oli kolme osastoa eri rakennuksissa: kirurginen osasto, vuodeosasto ja lievemmin haavoittuneiden osasto, Repnikov kuvaili Ajanakohtaisessa kakkosessa.

      Hän perustaa väitteensä löytämäänsä asiakirjaan Venäjän armeijan sotilaslääketieteen arkistosta.

      Sairaalan johtajan raportissa kuvataan, kuinka suomalaiset hyökkäsivät ensin sairaala-alueen suojana olleiden sotilaiden asuntolaan eliminoidakseen aseellisen vastarinnan. Sen jälkeen muut rakennukset sytytettiin tuleen ja pakenevia ammuttiin.

      - Sairaalan henkilökunnasta sai surmansa 28, potilaita kuoli 9, siviilejä 15 ja vankeja 6. Puna-armeijan sotilaita meni koko Petrovski Jamin hyökkäyksessä noin 40, Repnikov luettelee Ylen ohjelmassa.

      Väite on kova, koska sen mukaan suomalaiset kaukopartiomiehet olisivat syyllistyneet rikokseen ihmisyyttä vastaan."

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288508283313.html?ref=rss

      • Sairaalasta ei

        tiedetty etukäteen mitään. Sitä ei myöskään ollut erikseen merkitty.

        On huomattava, että puna-armeija ei itse millään tavalla kunnioittanut Punaisen Ristin merkkejä.


      • Jatrovski Pemi
        Sairaalasta ei kirjoitti:

        tiedetty etukäteen mitään. Sitä ei myöskään ollut erikseen merkitty.

        On huomattava, että puna-armeija ei itse millään tavalla kunnioittanut Punaisen Ristin merkkejä.

        ,,,,,On huomattava, että puna-armeija ei itse millään tavalla kunnioittanut Punaisen Ristin merkkejä.,,,,,

        Kuten eivät myöskään USA ja Englanti kunnioittaneet, eivät Ranskassa, eivät Italiassa eikä Saksassa. Kaikki massapommitettiin sileeksi katsomatta mitä siellä alla on.


      • Anonyymi
        Sairaalasta ei kirjoitti:

        tiedetty etukäteen mitään. Sitä ei myöskään ollut erikseen merkitty.

        On huomattava, että puna-armeija ei itse millään tavalla kunnioittanut Punaisen Ristin merkkejä.

        kävitkö katsomassa oliko sairaalassa punaisen ristin merkit mistä tiedät ettei venäläiset välittänyt punaisen ristin merkeistä sen aikaisissa pommituksissa pommit meni kilometrinkin harhaan


    • otto-ville

      Edeleenkään ei näy väitettyjä NKVD:n raporteja, jonka mukaan petrov jamissa ei ollut sotils-sairaalaa.

      • Tässä NKVD!!!

        #Eero Elfvengren, Maanpuolustuskorkeakoulun ja Oulun yliopiston dosentti,
        FL Matti Kosonen, Itä - Suomen yliopisto ja
        Hist.tieteiden kandidaatti Einar Laidinen, Petroskoin yliopisto :
        Vihollisen selustassa
        Päämajan tiedustelu Neuvosto - Karjalassa 1939 - 1944, Otava 2010
        sivut 282 - 283.
        "Suomalaisen tiedustelu- ja tuhotyöryhmän hyökkäyksestä Petrovski Jamiin,
        Karjalan arkistoissa on tästä asiasta niukasti tietoja."
        "Ensimmäinen maininta on 15.2.1942, jolloin rautatierakennusviraston ja Sorokan leirin varajohtaja Vojevoda raportoi Karjalan NKVD:n johtajalle Mihail Baskakoville:
        Helmikuun 11. ja 12. päivän välisenä yönä 1942 ( kello 2 ) lukumäärältään tuntematon suomalainen tuhotyöryhmä suoritti hyökkäyksen Petrovski Jamin varuskuntaan, jonka vieressä sijaitsi NKVD:n Sorokan leirin
        3. osaston 1. leirikeskuksen kolonna."......

        "Hyökkäyksen seurauksena neljä henkeä kuoli ja 9 haavoittui ja lisäksi sotilaskylän alueella sai surmansa 2 henkeä."
        "Kolonnan päällikkö Popov piiloutui metsään, vartiointiyksikkö ei tehnyt vastarintaa, jätettyään vangit ( noin 400 henkeä ) he puolustivat itseään kasarmin luona."
        Vangit
        ryöstivät ruokatavarakaupan ja sotilaskylässä yleistä pakokauhua hyväkseen käyttäen muutamia asuntoja ryöstettiin.

        "Sotavanki, vääpeli Yrjö Komulainen 4. Tiedustelu- ja tuhotyöpataljoonasta ( = Er.P 4 ) todisti kuulustelussa 6.3.1944 : Petrovski Jamissa tuhottiin useita puna-armeijan varastoja, räjäytettiin jopa 500 autoa ja surmattiin noin 300 puna-armeijalaista."

        "Sodan jälkeen Petrovski Jamin tapahtumille annettiin poliittinen luonne."
        "Suomalaisen
        tuhotyöryhmän toimet esitettiin hyökkäyksenä sotasairaalaa vastaan."
        "Sen
        sijaan ei kerrottu sanaakaan neuvostovaruskunnasta, sotilaskylästä eikä vankien paikallaolosta."

        Eikö tuo neuvostoarkistojen tieto sota-ajalta jätä avoimeksi sotasairaalan olemassaolonkin?
        Ja Sorokan ( nkvd- ? ) leirin varajohtaja raportoi 15.2.1942 nkvd:lle tappioiden olleen 6 kuollutta ja 9 haavoittunutta. #


    • otto-ville

      "Ensimmäinen maininta on 15.2.1942, jolloin rautatierakennusviraston ja Sorokan leirin varajohtaja Vojevoda raportoi Karjalan NKVD:n johtajalle Mihail Baskakoville:
      Helmikuun 11. ja 12. päivän välisenä yönä 1942 ( kello 2 ) lukumäärältään tuntematon suomalainen tuhotyöryhmä suoritti hyökkäyksen Petrovski Jamin varuskuntaan, jonka vieressä sijaitsi NKVD:n Sorokan leirin
      3. osaston 1. leirikeskuksen kolonna."......

      "Hyökkäyksen seurauksena neljä henkeä kuoli ja 9 haavoittui ja lisäksi sotilaskylän alueella sai surmansa 2 henkeä."
      Kyseisessä raportissa puhutaan siitä suomalaiste tekivät iskun Petrovski Jamin varuskuntaan, mutta siinä ei väitetä että varskunnassa ei olisi ollut sotilas-sairaalaa.
      Koska "NKVD:n arkiston mukaan siellä ei ollut kenttäsairaalaa." ja
      "Se kenttäsairaalan
      tuhoaminen on jälkikäten kehitelty propagandatemppu. Mm. NKVD:n tapahtumasta laatimassa raportissa ei sellaisesta ole mainintaa." antaa ymmärtää kuinka NKVD:n arkistoista löytyisi raportti jonka todistaisi ettei Petrovski Jamissa olisi ollut sotils-sairaala ( vaan parhaimmillaan hevos-sairaala ), niin edellälainattu NKVD:n raportti ei kelpaa.
      Odotellaan jospas seuraavaksi löytyisi NKVD:n raportti joka kieltää Petrovski jamissa ollen sotilas-sairaalan tai väittäisi sen olleen hevos-siraala.
      Voi osottautua kuitenkin vaikeaksi, kun venäläiset ovat löytäneet NL:n arkistoista periodilliset dokumentit suomalaisten hyökkäyksestä Petrovski Jamin sotilas-sairaalaan ja sen tappioista...

    • hanurijuttuja

      Se yli 90 ikäinen sotaveteraani, jota haastateltiin ei tainnut kaikin ajoin ihan tietää mistä oli kyse. Ei hänen todistuksensa ollut kovin luotettava, puhuu kuten on vuosikymmeniä opetettu puhumaan.

      Myös ne suomalaisten puheet yli 500 kaatuneesta neukkuliton sotilaasta ovat täysin hanurista kuten jokainen varmasti tajuaakin.

    • otto-ville

      Kyllä se papparainen tiesi ihan tarkalleen millaista sotkua hän yritti maton alle lakaista:

      "Petrovskii Jamiin suunnatun sissipartion tulokset:
      ...
      Seuraavat varastot tuhottu.
      ...
      El. kenttäsairaala ja kenttäsairaala."

      Ja mitä tulee tähän:
      "Myös ne suomalaisten puheet yli 500 kaatuneesta neukkuliton sotilaasta ovat täysin hanurista kuten jokainen varmasti tajuaakin."
      venäläistutkijan mukaan RKKA:n sotilaita kaatui vain 40. Ellei noita loppuja suomalaisten sissipartion 460 kaatuneesta vihollissotilaasta näy ilmakuvista, niin voidaan todeta että suomalainen sissitoiminta oli aika tehotonta ( paitsi suurentelemaan voittojaan ), päätellen siitä miten todellisuudesa menestyttiin menestyksekäimiksi suonehditussa tsuhien sissi-opeaatiossa.
      Sitäpaitsi jos niihin 40 kaatuneeseen RKKA:n sotilaaseen kuuluu myös sotilassairaalan sisällä kuolleet haavoittuneet ja sairaalahenkilökunta, niin suhde suomalaisten ilmoittamien ja toldellisuudessa kaatuneiden vihollis-sotilaiden suhteen pahenee entisestään.
      Sillä eikös suomalaiset ilmoittaneet ne 500 sisältävän vain sairaalan ulkopuolella kaatuneet, mutta ei sisältänyt sairaalan sisällä kuolleita...

      • LaD

        Ihan yhtä hölmöä on luottaa sissipartion itse ilmoittamiin tuloksiin kuin luottaa Neuvostoliiton kirjanpitoon


    • otto-ville

      Tarkoittaako rommelin raadonpyöritäjä että niitä puuttuvia 460 kaatunutta RKKA:n sotilasta löytyy suunnilleen yhtä hyvin kuin kommunismin mustan kirjan väittämää 20 miljoonaa toveri teräksisen uhria?
      Ei näytä hyvältä, Petrovski Jamin operaatioita kun pidetään suomalaisen sissitaktiikan onnistuneimpina...

      Mutta, mutta. Jos vihollissotilaiden kaatuneiden osalta heitettiin ilmaa suhteessa 40-500, niin mitenkäs on sitten sen muun tuhotyön laita. Esim ne noin 6000 litraa polttoainetta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1712
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      1003
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      740
    Aihe