CAPTCHA:n tilalle proof-of-work matematiikka?

Järviäkki

Suomi24 on yksi joka käyttää CAPTCHA testejä roskapostisuodattimena. Mutta on hyvin mahdollista että tulee julkinen avoimen lähdekoodin ohjelmisto joka tulkitsee sellaisia sotkettuja merkkejä. Silti se tulkinta vie jonkun verran laskentatehoa. Ratkaisu voi olla testauskuvan suurentaminen, jolloin sen tulkinta vie vielä enemmän laskentaa. Mutta se vaatii myös enemmän datansiirtoa ja laskentaa palvelimen päässä.

Toisenlainen ratkaisu on käyttää proof of work tehtävää jossa tietokone joutuu laskemaan muutaman sekunnin ajan jotain helposti tarkistettavaa laskutehtävää. Spammaajan palvelin tukkeutuu jos joka postitukseen joutuu käyttämään sekunteja, mutta yksittäinen käyttäjä tuskin huomaa. Mitä proof of work laskenta on suomeksi? Omituinen keksintö nimeltä bitcoin perustuu sille.

Laskutehtävän olisi oltava sellainen että tietokoneella pitäisi olla mahdollisimman vähän väliä. Luultavasti tasa-arvoisimmat laskutehtävät perustuvat muistitilan käyttöön. Muistiin pitää ottaa esim. 100 megatavun kokoinen blokki satunnaista dataa jota luetaan ristiin rastiin sieltä täältä, nettiselaimen plug-inillä joka on tarkoitettu spam-suodattimen läpäisyyn.

Sitä varten on hyvä olla standarditiedosto jota kaikki sellaiset spam-suodattimet ja niiden läpäisyä haluavat käyttävät. Se tarkoittaisi että windows, linux ja mac dvd tai blu-ray levyjen mukana tulee sama tiedosto täynnä satunnaisuutta, ja erikseen myytäviä cd levyjä joissa on aina se yksi ja sama tiedosto. Onko tämä uskottavaa? Se on monimutkainen kysymys joka riippuu mm. matematiikasta ja tekniikasta.

Käyttääkö mikään pankki captcha:a nettipankissaan?

Mikä sitten olisi epätasa-arvoisin laskutehtävä?

Sellainen jossa rinnakkaislaskenta auttaa mahdollisimman vähän, jossa tehdään pitkä peräkkäinen laskutoimitus joka pitää suorittaa niin nopeasti että sitä varten pitää olla erityisen korkealla kellotaajuudella toimiva prosessori joka onnistuu vain helium-jäähdytyksellä. Noin 8Ghz olisi se taajuus ainakin nykytekniikalla.

1

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järviäkki

      reCAPTCHA laittaa kirjoittamaan oikeaa painotekstiä tavalla josta on hyötyä. Mitä jos suomi24:n kaltainen CAPTCHA:n käyttäjä laittaisi käyttäjien koneet tekemään parin sekunnin ajan jotain hyödyllistä laskentaa proof-of-work spam filtterinä, BOINC systeemin tapaan?

      BOINC=berkeley open infrastructure for network computing

      Silloin joko suomi24 tai käyttäjä valitsee sen mille projektille laskentatehoa lahjoitetaan.

      Jos haluttaisiin tehdä epätasa-arvoisin laskentatehtävä, niin sitten pitäisi olla erikoisprosessorille eli ASIC:ille suunniteltu tehtävä. Minkä tyyppisessä tehtävässä olisi suurin mahdollinen ero ASIC:in ja yleiskäyttöisen prosessorin nopeudessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2108
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      502
    Aihe