Puut ja pensaat ja kasvit ajattelevat

Kolme helmeä

Tämän Jumala kertoi minulle tänä aamuna. Puut tietävät tasan tarkkaan, miten esimerkiksi tuuli kuljettaa lehtiä. Kun puut tiputtavat lehtensä ja neulasensa, ne kääntävät nanometrin tarkkuudella ensin lehden oikeaan asentoon, laskevat sen jälkeen tuulen voimakkuuden ja suunnan, ja sen jälkeen vasta päästävät lehden tai neulasen irti lentämään.

Tällä tavoin siementä tuottavat puut ja kasvit pystyvät millimetrin tarkkuudella osumaan maahan, juuri siihen kohtaan, mihin haluavat siemenen osuvan.

Jokainen siementä tuottava kasviseliö harjoitteleekin koko kasvuaikansa ajan juuri tätä aerodynaamillesta siemenen tarkkuusammuntaa yhteistyössä tuulen kanssa. Tässä tarkkuudessa ne kilvoittelevat toistensa kanssa Jumalan edessä aivan samalla tavalla kuin mekin ihmiset kilvoittelemme toinen toistemme kunnioitusta etsien.

Kysykää puilta tai kasveilta tai pensailta lähellänne jos ette edellistä usko. Kysyin aamulla kasvattamaltani pensaalta, tajuatko sinäkään yhtään mistään mitään, senkin typerä pensasraakki, ja vastaukseksi se HETI tiputti lehtensä - tasan tarkkaan - juuri SIIHEN PAIKKAAN - mitä olin juuri ajatellut.

Tähän tietysti hyökkää heti lauma epäilijöitä ja ateisteja ja Tuomaita selittämään sattumaksi koko jutun. Älkää uskoko heidän valituksiaan j selityksiään. Odotan seuraavaa millimetriosumaa rakkaalta pensaaltani ja piirsin juuri olohuoneen lattiaan rastin ja kehoitankin pensastani tiputtamaan juuri tuon lehden joka sillä roikkuu juuri tuossa - juuri tämän kyseisen raksin päälle - juuri määräämälläni kellonajalla, tai kyseenalaistan rakkaalle pensaalleni tällä viikolla veden antamisen.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Puu

Älkää tarkkailko puitanne ja pensaitanne ja kasvejanne ympärillänne - ne tarkkailevat teitä. Ne tietävät ja ymmärtävät paljon enemmän, kuin osaatte arvatakaan.

19

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (|)

      Tollasia unia sitä näkee kun vetää viinaa perjantai-illasta sunnuntai-iltaan.

      • peilasit itsesi

        Kerroit mitä teit viikonloppuna. EWWK.


      • (|)
        peilasit itsesi kirjoitti:

        Kerroit mitä teit viikonloppuna. EWWK.

        Kerroinko? Ok.


      • peilaa lisää
        (|) kirjoitti:

        Kerroinko? Ok.

        Vedit viinaa perjantaista sunnuntaihin ja näit viime yön levottomia unia, joo.


      • (|)
        peilaa lisää kirjoitti:

        Vedit viinaa perjantaista sunnuntaihin ja näit viime yön levottomia unia, joo.

        Ok. Asia kunnossa.


      • peilaan sinua
        (|) kirjoitti:

        Ok. Asia kunnossa.

        Vedä ensi perjantaista sunnuntaihin vähemmän viinaa, niin et näe levottomia unia.


      • (|)
        peilaan sinua kirjoitti:

        Vedä ensi perjantaista sunnuntaihin vähemmän viinaa, niin et näe levottomia unia.

        Onko parempi vetää vähemmän viinaa ja enemmän käteen, vai päinvastoin?


      • peili oikeassa kädes
        (|) kirjoitti:

        Onko parempi vetää vähemmän viinaa ja enemmän käteen, vai päinvastoin?

        Eikö balanssi ole ratkaisu? Viina kuivattaa elimistöä, mutta onko sulla känsiä oikea käsi täynnä?


      • (|)
        peili oikeassa kädes kirjoitti:

        Eikö balanssi ole ratkaisu? Viina kuivattaa elimistöä, mutta onko sulla känsiä oikea käsi täynnä?

        Mistä päättelit että runkkaan oikealla kädellä? Silläkö sinä runkkaat?


      • Peili oikeas kädes
        (|) kirjoitti:

        Mistä päättelit että runkkaan oikealla kädellä? Silläkö sinä runkkaat?

        Todennäköisyydellä.


      • (|)
        Peili oikeas kädes kirjoitti:

        Todennäköisyydellä.

        Runkkaat siis suuremmalla todennäköisyydella oikealla kädelllä?


    • upeaa tekstiä

      Jumalan omille puutkin paukuttavat käsiään.
      JESAJA 55
      Sillä iloiten te lähdette ja rauhassa teitä saatetaan; vuoret ja kukkulat puhkeavat riemuun teidän edessänne ja kaikki kedon puut paukuttavat käsiänsä.

      • Kolme helmeä

        M A H T A V A A (pitääpä lukea tuo Jesajan kohta, kiitos!) !!!


    • Hoitoon, HETI

      >>Kysykää puilta tai kasveilta tai pensailta lähellänne jos ette edellistä usko. Kysyin aamulla kasvattamaltani pensaalta, tajuatko sinäkään yhtään mistään mitään, senkin typerä pensasraakki, ja vastaukseksi se HETI tiputti lehtensä - tasan tarkkaan - juuri SIIHEN PAIKKAAN - mitä olin juuri ajatellut>>

      MENE HOITOON, HETI. OLET MAHDOLLISESTI VAARALLINEN ITSELLESI JA YMPÄRISTÖLLESI.

      • Kolme helmeä

        Sinä olet juntti.

        Etkö tajua kun "puutarhurit keskustelevat ruusuille"- on se juuri oikea mentaliteetti.


    • Corona Borealis

      Psalmi 148:3 Ylistäkää häntä, aurinko ja kuu, ylistäkää häntä, kaikki kirkkaat tähdet.

    • Kolme helmeä
    • motto*

      Olipa kaunis kirjoitus aloittajalta. Kasveja ei monestikaan arvosteta tarpeeksi, vaikka emme ilman niitä tulisi toimeen. Mukavalta tuntui kun joku suhtautuu noin sympaattisesti niihin, kuin saduissa..

      • Kolme helmeä

        Mutta kiitos! Kirjoitin aikamoisessa hybriksessä aloitustekstin, mutta on tosi hienoa nähdä, että tieteellinen tutkimustyökin näyttää kasvien olevan jotain paljon suurempaa, kuin ne tosiasiassa ovat, kasvien herkkyyden takia niitä ei tarvitse huomata, ne on helppo syrjäyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      871
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 51
      595
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      501
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe