Esim jos palkataan 60.000 pitkäaikaistyötöntä 6 kk työsuhteisiin palkalla 1500 e/kk, ja arvioidaan että valtiovalta säästää tuissa ja tienaa veroissa takaisin puolet siitä, kulut ovat
750e/kk * 6kk * 60.000 = 270 miljoonaa, mikä on noin 0,5% valtion budjetista ja 0,17% maan bruttokansantuotteesta.
Miettikääpä sitä!
Työttömien työllistäminen ei paljon maksaisi
15
392
Vastaukset
- näin on tosi
Tuo 270 miljoonaa saataisiin helposti kasaan lopettamalla TYPit ja potkimalla sieltä "moniammattilaiset" kortistoon. Jos ei riittäisi niin työkkärin huuhaaakurssit pois ja muu kyykytystoiminta, jäisi rahaa vielä ylikin, voitais työllistää yli 100 000 työtöntä, kustannuukset NOLLA euroa.
Eli tuosta voi päätellä että työttömien orjuutus on tarkoitushakuista, mihin sillä oikein pyritään? - Ammattilaiset RY
Joo pääsisivät moniammattilaiset vieläkin laajentamaan osaamistaan, että kuinka eletään n. 450 eurolla kuukaudessa.
- fdssfd
eihän se paljon maksaisi mutta kun päättäjät eivät halua eroon työttömyydestä. Työttömät tekevät töitä ilmaiseksikin ja työttömillä voidaan aina uhkailla nykyisiä työntekijöitä, että jos työt ei kiinnosta niin reservissä löytyy. Lisäksi jos kaikilla olisi töitä niin kaikilla olisi myös varaa jaa autoa, ostaa asuntoja, ostaa lihaa. Kuinka nopeasti olisivat maailman luonnonvarat käytetty.
- Lasketaan oikein
Mitä työtön tekisi tuolla 1500/kk? Minne hänen menisi aamulla töihin, siis missä se konkreettinen työpaikka olisi? Työn järjestäminen maksaa ja paljon.
Ja jos bruttopalkka on 1500/kk niin tuon palkan synnyttämä kokonaiskustannus sivukuluineen olisi 1500 x 1,8 = 2700 euroa/kk.- ihmeellinen totuus
Joo, lasketaan oikein
arvioin kulut yläkanttiin, jos palkka 1500e, siitä valtio saa takaisin verot n. 300e, säästää työttömyysturvassa & asumistuessa ehkä 700e, työtön saa n. 500e/kk lisää MUTTA maksaa heti 23% takasin arvonlisäverona ostoksissaan, kulut siis noin jotakin 400e/kk.
Sivukulutkin menee valtiolle takaisin, paitsi ne jotka maksetaan eläkeyhtiöille meillä kun on tämä rahastoiva eläkejärjestelmä. Sieltä ne tulee vielä joku päivä takaisin talouden kiertokulkuun ja valtio voi ne takaisin verottaa.
Valtio siis vähentää tulevia eläkevastuitaan ja lisää omia tulojaan täyttämällä näitä eläkerahastoja. Systeemi on pöljä jos minulta kysytte - eläkkeet pitää kuitenkin maksaa, nyt tai tulevaisuudessa, ei se rahastointi muuta sitä mihinkään. - näinpä näin
Onhan noita yhdistyksiä sun muita, joille kelpaa ILMAINEN TYÖVOIMA, (ts. työharjoittelu & kuntouttava työtoiminta ) he maksakoot palkan, tuon 1500 egea kuukaudessa,
- dkvlisl
Yhteiskunta tarvitsee työttömiä. Jos työttömyys olisi nolla, jäisi TE-keskus, TYP, KELA, sossu yms. "tukipalvelun" tuottajat suurelta osin tarpeettomiksi. Näistä instansseista työttömiksi jäävät ihmiset olisi vaikea työllistää, koska heidän työnsä on työttömien ja syrjäytyneiden varaan rakennettu. Työttömyysasteen tulee olla vähintään sellainen, että se työllistää tämän valtion tärkeimmän rataksen. Koko homma leviää muuten käsiin ja yhteiskunta hajoaa.
- 167-176
"Yritykset pyrkivät saamaan mahdollimman halpaa, nöyrää ja alistuvaa työvoimaa voittojen kasvattamiseksi.
Palveltava laatutietonen asiaksa on noille TYPeryksille kauhistus. Siksi pyritän tekemään työttömistä nöyriä ja alistuvia hallintoalamaisia.
Siis yritysten ja TYPerysten yhteinen intressi on NÖYRÄ ja ALISTUVA työtön.
Onneksi on tämä internet josta saa vapaata tietoa joka ei ole päättäjien kontrolloitavissa, joten homma ei onnistu koska noiden kusettajien aikeet paljastuu. SUUREN KUSETUKSEN KORTTITALO on romahtanut.
Ei ole ihme että internettiä pyritään valvomaan ja sensuroimaan, ei onnistu sekään.
Tämänkin palstan häirintäyritykset ovat surkeita ja orjatyön kannattajien perustelut orjatyön ihanuudesta, autuudesta ja oikeutuksesta säälittäviä ja epätoivoinen yritys selittää "mustaa valkoiseksi" on mm. väittämällä työttömyyskorvausta palkaksi."
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?p=12921138#post12921138
Tuosta on helppo päätellä että työttömyys on tahallaan aiheutettua. Syntipukkeina tuossa on päättäjät ja työnantajat. - leuka4
Nöyryytyskoneisto/porkkanakone tarvitaan.
- miksi työllistää
Miksi työttömät pitäisi työllistää? Työttömäksi jäävät henkilöt eivät yleensä ole haluttua kauraa yritysten työntekijälistoilla, siksi heidät on alun perin irtisanottukin. Työttömien tärkein tehtävä on palauttaa oma työmarkkinakelpoisuus eri työvoimapoliittisten toimenpiteiden avulla. Juuri sitä varten ne on keksittykin.
- luuseri työtön.
Työtön on luuseri joka ei osaa mitään. Näin mulle työkkärissä sanottiin. Ei mulle haluttu järkätä edes työkokeilua ja kun itse yritin järkätä paikkaa niin en olisi saanut sitä 9 euroa päivässä koska työkkäri ei myönnä lausuntoa kelaan.
Varmaan 10 kertaa viime kuussakin yritin päästä työkkärin juttusille mutta ei ne vastaa mitään eikä ota aika varauksia. - johdosta kiinni....
Ehdotan että työttömiä palkataan metsästämään kokoomus-kepu-sdp-vihreä politikkoja.
Nuo ahneet , naivit typerykset tulee saada kuriin.
Naivistien ja ahneiden typeryksien kanta alas, niin suomi pelastuu. - sanssikorttilainen
sanssi-kortilla saa n. 700 palkka-apua, mutta ei kelpaa sekään, kun ihan ilmatteeks pitäisi tulla.
- työttömyys surkeeta
Työttömyys on oikeasti loppujen lopuksi erittäin rasittavaa. Kohta vuosi työttömänä ja rupee pikkuhiljaa toivo meneen. Ei muuten, on mulla harrastuksia ja ystäviä, mutta ystävät töissä joten ei he ehdi/ jaksa monesti työpäivän jälkeen nähdä. Ja olen huomannut etten halua jopa joidenkin kanssa enää edes keskustella sillä aina päästään kysymykseen miksi en ole töissä. No olen hakenut töitä, mutta kun ei niitä noin vain saa ja tää ei yhtään auta tilannetta, että olen ollut vuoden pois työelämästä.
Olen hakenut oman ja ei oman alan töitä. Alallani työvoimapula no eipä vaan silti töitä näy. Rekryfirmoissa ja kaikissa olen. Joku sanoo, että nauttisin työttömyydestä kun ei tarvitse tehdä muutakun mitä itse haluaa, musta tuntuu, että olen ihan pohjasakkaa olen yhteiskunnalle arvoton.
Olisin niin onnellinen jos pääsisin työkkärin kautta harjoitteluun ja saisin sen 9€ pv, sillä tuntisin oloni edes jossain määrin hyödylliseksi. Mun ajatus maailma menee kutakuinkin niin, että sillon saan saman summan rahaa kuin ihminen joka tekee pienemmällä palkalla töitä. En ajattele sitä siten, että saan 189€/ kk lisää rahaa vaan jaan kaikki tukeni niiden tuntien mukaan mitä teen töitä ja tuntipalkka on 8€ luokkaa. Ainut että kukaan ei arvosta työkokemusta mitä työkkärin harjoittelussa ollut on saanut.
Haluun jotain sisältöä tähän nykyiseen kurjaan elämään, sitten kun olisin mielelläni menossa työkkäriin kaikkea kyselemään niin sekin tehty niin vaikeaksi, että pitää soittaa ja saada aika hamaan tulevaisuuteen tai ne ottaa yhteyttä. Aina kun sinne puljuun soittaa niin se on yhtä venaamista että pääsee ees linjoille. Oon vaan niin kyllästynyt.- Työtön
500 päivää työttömänä olleen pitkäaikaistyöttömän korkein korotettu palkkatuki voi maksimissaan olla noin 1300 eur/kk., mutta tätäkään tietoa ei työkkärissä yleensä kerrota työnhakijalle, ellei ala itse kyselemään.
http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonantajalle/loyda_tyontekija/tukea_rekrytointiin/palkkatuki/index.html
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3211606Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa624190Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san273635Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1513498Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2432763Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1382489Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2161957Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3771365- 811289
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20997