Newtownissa Yhdysvaltain Connecticutissa 27 ihmistä ampuneen Adam Lanzan DNA tutkitaan perinpohjin.
ABC Newsin haastattelemien geneetikkojen mukaan Lanzan DNA:sta etsitään todennäköisesti mutaatioita tai poikkeavuuksia, jotka saattavat lisätä aggressiivisuutta tai väkivaltaista käytöstä. Hänen koko genominsa pystytään selvittämään mutaatioiden löytämiseksi.
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun tällaista tutkimusta tehdään rikostutkinnan yhteydessä, ABC News kertoo. Jotkut geneetikot pelkäävät, että mikäli mahdollisia geneettisiä poikkeavuuksia löytyy, niillä saatetaan leimata muita ihmisiä.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012122716493769_ul.shtml
Tämä on loistava alku ihmisten totaaliselle kontrollille. Myöhemmin jokaiselta kansalaiselta jokaisessa länsimaassa tullaan ottamaan DNA-näyte, ja jos perimä osoittaa tappajageenin läsnäoloa, henkilö internoidaan leirille yhteiskunnalle vaaralliseksi leimattuna. Jos vielä onnistutaan löytämään myös kapinallisuutta ja auktoriteettien vastaisuutta aiheuttava geeni... sama juttu.
Geenit kertoo kohtalomme...
7
146
Vastaukset
- ihan tosi
Pahuusgeeni? Ja lampaat uskoo kaiken mitä niille syötetään. Haistakaa nyt jo vittu.
- Nyt,
jos et ymmärtänyt, mistä aloituksessa puhuttiin... IME SIITINTÄ! ISOA! MUSTAA!
- asiakirjaväärentäjä
Genomiin liittyvä tieto voidaan väärentää tai värittää kulloinkin tilanteen ja tarpeen mukaan...
- katiskasta
Geeneihin tuijottaminen on oma harhansa. Niillä voi tyydyttää tiettyä mielenkiintoa, mutta äärimmästen johtopäätösten teossa mennään railakkaasti metsään.
Ruumis on sielun instrumentti. Tarvitaan tietty geeniperimä, fyysinen tuotekuten esim. hyvä sävelkorva, jotta voi olla hyvä säveltäjä, mutta yleistykseen se ei oikeuta.
On raakaa materialismia, kun otaksutaan, että sielu, joka saa heikonpuoleiset geenit olisi aina kelvoton. On yksinkertaisuutta olettaa, että neron lapsi olisi nero, hän voi olla yhtä hyvin myös melko kyvytön ja vieläpä rikollinen. On ajattelemattomuutta olettaa., että tietyn geeniperimän omaava olisi valittuun kansaan kuuluvana moraalinen nero.
Mitenkään kieltämättä geenitutkimuksen mielenkiintoisia piirteitä, täytyy todeta, että liian suuren painoarvon asettaminen sille, on pöljää ylsinkertaistamista elämän sisällölle.- Vuodelta 2002
Itse asiassa asiaa on tutkittu jenkkilässä. Väkivaltaisten rikollisten geenitutkimuksissa ja sukuselvityksissä ilmeni, että näiden rikollisten suku on yleensä ollut porvarillisia kauppiaita ja muuta hyvin menestynyttä yhteiskunnan kermaa (myös monien heidän esi-vanhempien joukossa on ollut melko brutaalia mutta menestynyttä väkeä). Nämä heidän rikolliseksi tekevät geeninsä ovat sitä kautta sitten olleet vaikuttamassa väkivaltarikollisen nykymaailmaan sopimattoman käytöksen syntyyn.
Työväestöllä näitä väkivaltageenejä oli huomattavasti vähemmän. Tämä vahingossa löytynyt yhteys porvariston ja väkivallan välillä antaa varsin mielenkiintoisen kuvan yhteiskuntamme "eliitistä".
- fsgsagasdfdasf
niin no jotain käyttöähän niille kalliille FEMA-leireille tarvitaan..
- 8th passenger
Alien-elokuvissa oli keksitty ihmisen tutkimiseen näppärä kudos-skanneri, joka joskus ilmoittikin : "maapallolla tuntematon proteiinirakenne,...." ...ja pian SEN pää purskahti tuli vatsanahan läpi esiin...................
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481269Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131133
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76979Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27763