Geenit kertoo kohtalomme...

Krema I II III

Newtownissa Yhdysvaltain Connecticutissa 27 ihmistä ampuneen Adam Lanzan DNA tutkitaan perinpohjin.

ABC Newsin haastattelemien geneetikkojen mukaan Lanzan DNA:sta etsitään todennäköisesti mutaatioita tai poikkeavuuksia, jotka saattavat lisätä aggressiivisuutta tai väkivaltaista käytöstä. Hänen koko genominsa pystytään selvittämään mutaatioiden löytämiseksi.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun tällaista tutkimusta tehdään rikostutkinnan yhteydessä, ABC News kertoo. Jotkut geneetikot pelkäävät, että mikäli mahdollisia geneettisiä poikkeavuuksia löytyy, niillä saatetaan leimata muita ihmisiä.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012122716493769_ul.shtml

Tämä on loistava alku ihmisten totaaliselle kontrollille. Myöhemmin jokaiselta kansalaiselta jokaisessa länsimaassa tullaan ottamaan DNA-näyte, ja jos perimä osoittaa tappajageenin läsnäoloa, henkilö internoidaan leirille yhteiskunnalle vaaralliseksi leimattuna. Jos vielä onnistutaan löytämään myös kapinallisuutta ja auktoriteettien vastaisuutta aiheuttava geeni... sama juttu.

7

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan tosi

      Pahuusgeeni? Ja lampaat uskoo kaiken mitä niille syötetään. Haistakaa nyt jo vittu.

      • Nyt,

        jos et ymmärtänyt, mistä aloituksessa puhuttiin... IME SIITINTÄ! ISOA! MUSTAA!


    • asiakirjaväärentäjä

      Genomiin liittyvä tieto voidaan väärentää tai värittää kulloinkin tilanteen ja tarpeen mukaan...

    • katiskasta

      Geeneihin tuijottaminen on oma harhansa. Niillä voi tyydyttää tiettyä mielenkiintoa, mutta äärimmästen johtopäätösten teossa mennään railakkaasti metsään.

      Ruumis on sielun instrumentti. Tarvitaan tietty geeniperimä, fyysinen tuotekuten esim. hyvä sävelkorva, jotta voi olla hyvä säveltäjä, mutta yleistykseen se ei oikeuta.

      On raakaa materialismia, kun otaksutaan, että sielu, joka saa heikonpuoleiset geenit olisi aina kelvoton. On yksinkertaisuutta olettaa, että neron lapsi olisi nero, hän voi olla yhtä hyvin myös melko kyvytön ja vieläpä rikollinen. On ajattelemattomuutta olettaa., että tietyn geeniperimän omaava olisi valittuun kansaan kuuluvana moraalinen nero.

      Mitenkään kieltämättä geenitutkimuksen mielenkiintoisia piirteitä, täytyy todeta, että liian suuren painoarvon asettaminen sille, on pöljää ylsinkertaistamista elämän sisällölle.

      • Vuodelta 2002

        Itse asiassa asiaa on tutkittu jenkkilässä. Väkivaltaisten rikollisten geenitutkimuksissa ja sukuselvityksissä ilmeni, että näiden rikollisten suku on yleensä ollut porvarillisia kauppiaita ja muuta hyvin menestynyttä yhteiskunnan kermaa (myös monien heidän esi-vanhempien joukossa on ollut melko brutaalia mutta menestynyttä väkeä). Nämä heidän rikolliseksi tekevät geeninsä ovat sitä kautta sitten olleet vaikuttamassa väkivaltarikollisen nykymaailmaan sopimattoman käytöksen syntyyn.

        Työväestöllä näitä väkivaltageenejä oli huomattavasti vähemmän. Tämä vahingossa löytynyt yhteys porvariston ja väkivallan välillä antaa varsin mielenkiintoisen kuvan yhteiskuntamme "eliitistä".


    • fsgsagasdfdasf

      niin no jotain käyttöähän niille kalliille FEMA-leireille tarvitaan..

    • 8th passenger

      Alien-elokuvissa oli keksitty ihmisen tutkimiseen näppärä kudos-skanneri, joka joskus ilmoittikin : "maapallolla tuntematon proteiinirakenne,...." ...ja pian SEN pää purskahti tuli vatsanahan läpi esiin...................

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      316
      27676
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      49
      2331
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      202
      1691
    4. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      43
      1659
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      156
      1596
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1351
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      45
      1099
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1038
    9. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      942
    10. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      97
      930
    Aihe