ELÄKEYHTIÖIDEN HALLINNOINTI KALLISTA ?????

MIKSI näin

Professori Keith Ambachtsheer ihmettelee Suomen eläkejärjestelmän korkeita hallintokuluja. Ero muihin maailmalla toimiviin eläkejärjestelmiin on suuri: Ambachtsheerin mukaan kulut vakuutettua kohti ovat Suomessa peräti 48 euroa korkeammat.

Ero tulee muun muassa siitä, että eläkeyhtiöt tarjoavat palveluita työnantajille, ja niiden markkinointi ja myynti nielee rahaa.

Sijoitustoiminnan kulut Suomessa ovat keskitasoa vertailtaessa eläkejärjestelmien kuluihin muualla maailmassa.

Ambachtsheerin mukaan hallintokulut vähenisivät, jos eläkeyhtiöt olisivat nykyistä suurempia tai tekisivät enemmän yhteistyötä.

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TELA pissittää

      Kukaan ei myöskään pääse selvittämään miten raha virtaa välillä eläkeyhtiö-markkinoiva pankki/henki/vahinkovakuutusyhtiö ja missä määrin. Markkinointi on pakollisessa tuotteessa mielenkiintoista, miksi siihen pitää käyttää valtavasti rahaa, eli maksaa jakelijoille kynnysrahoja?

    • huolissani olen

      Ei kai tuo ole mitenkään erikoinen uutinen. Jokainen tietää kuinka kallista maassamme yleisestikin ovat hallintokulut. Valtiolla on organisaatio- ja tuottavuusohjelma juuri valtion vastaavien kulujen vähentämiseksi.

      Eläkeyhtiöiden hallinnointiin pitäisi kyetä puuttumaan ja ns. "hyväveli -järjestelmät" kitkemään eläkerahastotoiminnasta kokonaan pois. Nyt johdolla ja "johdon kavereilla" ovat palkat ja vuosikulut täysin hallitsemattomat.

      En itse henkilökohtaisesti jaksa ymmärtää miksi eläkkeensaajat eivät ymmärrä itse asioista sen vertaa että liittyisivät oikeasti poliittisestikin yhteen hiileen puhaltajaksi ja sitä kautta voisimme vaikuttaa eläkerahastojenkin "vain" valvontaan ja muihin eläkeläisiin kohdistuviin epäkohtiin. Nykymenolla tavallinen eläkkeensaaja kärsii jälkeenjääneistä eläkkeistä suhteessa hintojen nousuun. Ostovoima ei säily ja siihen jokaista koskettava kunnon heikkeneminen ennen loppua. Meidän asitoitamme pallotellaan ihan miten vain ja me vain olemme hiljaa tyytyen kaikkeen - miksi?

      • onko liian kattava?

        "Nyt johdolla ja "johdon kavereilla" ovat palkat ja vuosikulut täysin hallitsemattomat."

        Selvityksessähän todettiin nimenomaan niin, että suomalaisten eläkejohtajien palkat ovat suorastaan kuopassa. Selvästi kaikkein pienemmät kuin selvityksessä vertailukohteen olevien maiden, mm Kanadan ja Englannin. Ja huomattavastikin pienemmät. Eli johdon palkkakustannukset eivät ole syynä kalliiseen hallinnointiin, jos vertaa muiden maiden johdon palkkoihin.
        Yksi syy korkeisiin hallintokuluihin voisi olla järjestelmän kattavuus eli jokainen työssäkäyvä on vakuutettu ja etuihin kuuluu kattavasti erilaisia vakuutuksia, joista voi korvauksia (=eläkkeitä) saada jo vaikkapa alle 20-vuotiaana, osa jo vauvasta alkaen kuten perhe-eläkkeet. Työkyvyttömyyseläkeen voi saada heti kohta 18-vuotiaasta alkaen. Lisäksi eläkettä kertyy opiskelusta, äitiyslomista, työttömyydestä yms. Näistä kertyy melkoisesti hallinnointia.

        Eläkejärjestelmähän on yksityisten eläkevakuutusyhtiöiden hoidossa, ei siis valtion tai kuntien. Vakuutuksenottaja voi vapaasti valita yhtiön, josta ottaa eläkevakuutuksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      866
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      69
      572
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      32
      473
    Aihe