Antille lukemista ..

Apua Antille

7

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin ilmaistua

      Käskyt ilmaisevat, millä ehdoilla kaikkien on hyvä elää.
      Niihin sisältyvä rakkauden vaatimus tunnetaan kaikissa uskonnoissa ja kulttuureissa. Ihminen ymmärtää, että käskyissä on ilmaistuna elämän oma laki. Sekä käskyjen rikkomisen että niiden noudattamisen seuraukset ulottuvat paljon laajemmalle kuin vain ihmiseen itseensä. Ne heijastuvat myös perheeseen ja yhteiskuntaan sukupolvesta toiseen.

      • advr.

        Raamatussa ja Katekismuksessa olevat käskyt eivät ole samoja!

        Etkö senvertaa tiedä?


    • ## Apua Antille26.2.2013 14:31-1
      http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/11.html
      Siinä kerrotaan "Rakkauden laista" .. ##

      Kiitso vaan, mutta hmmm ... tuossahan KÄSKETÄÄN. Mutta rakkaus ei ole käskettävissä. Nyt rakastat tai saat raippaa? Niinkö sanoit vaimollesi kun kosit?

      Lutherin katekismus on on napakymppi ja protestanttinen usko kuin lottovoitto, mutta et sinä avioliitossa tarvitse yhtäkään käskyä saati sitten kymmentä - ilman mitään käskyä voit tehdä vaimosi onnelliseksi, sillä rakkautta hän halajaa - käskemättä!

      Lähes kaikki 10 käskyä ovat kieltoja. Laki siis tukkiin väärät tiet, mutta oikealletielle ohjaa Rakkaus. Lainkiihkoilija pitää kynsin hampain kiinni oikeuksistaan; hän tuntee lain kirjaimen ja rivien välitkin. Rakastava pitää toisen tarpeita tärkeämpänä.

      Mutta näytäpä minulle Vanhasta Testamentista ne Jeesusken antamat 2 "uutta käskyä" - ne joista Jeesus sanoo, että niihin SISÄLTYY kaikki lain täyttyminen.
      Apostoli toteaakin, että joka toistansa rakastaa, on jo kaiken lain täyttänyt.
      Joten lakkaapa jo Raamattuun vedoten vaatimasta vaimoltasi rakkautta ja silleen, ja sensijaan ala sinä rakastaa häntä pyyteettömästi.

      Olen varma siitä että lakiin vetoaminen ei avioliitossa auta vaan rakkaus. Samoin on hengellisissä asioissa. Kohtalokasta on liittoutua lain kanssa, mutta rakkaus on "verraton tie"
      Viite:
      http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Room. 7:1&rnd=1361913347197

      ## Käskyt ilmaisevat, millä ehdoilla kaikkien on hyvä elää. ##

      Mutta mietipä,
      millä lailla auttaa naapuriasi se, että tottelet käskyä "Älö tapa!".
      Tai: älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi - naapuri voi silti kuolla nälkään tai seota rakkauden puutteesta. Käskyt ylläpitävät länsimaista demokratiaa, mutta vasta sitten todella eletään, kun on myös rakkaus.

      Kymmenen käskyä ei anna edes vihjetä rakastaa lähimmäistä, mutta uudessa liitossa Jeesus yllyttää rakastamaan vihamiestä, jotta tulisi ilmi tämä: Jumala on rakkaus. Lakia löydät kristinuskosta, juutalaisuudesta, islamista. Mutta rauhaa saatikka sisäistä rauhaa lait eivät takaa. Sen tekee Rakkaus. Jumala ei ole laki vaan Jumala On Rakkaus. Tee sinäkin täyskäännös, Palaa lainorjuudesta rakkauden lähteille! Muut adventistit ovat niin jo tehneet, osaavat ammentaa uutta.

      Matt. 13:52
      Ja hän sanoi heille: "Niin on jokainen kirjanoppinut, joka on tullut taivasten valtakunnan opetuslapseksi, perheenisännän kaltainen, joka tuo aarrekammiostaan esille uutta ja vanhaa".
      Room. 8:15 :
      Sillä te ette ole saaneet orjuuden henkeä ollaksenne jälleen pelossa, vaan te olette saaneet lapseuden hengen, jossa me huudamme: "Abba! Isä!"

      Antti

      • Hämmästyin tosissaan

        No jopas nyt ?? Anttiko sanoo Jumalaa laki kiihkoilijaksi?


    • ## No jopas nyt ?? Anttiko sanoo Jumalaa laki kiihkoilijaksi? ##

      Ei, ei Jumala ole lainkiihkoilija, vaan sinä, etkä sinä itse edes yritä lakia noudattaa. Toki Jla tuomitsee laillisesti ja puhuu omantunnon kautta, mutta tunnustavan ja katuvan Jla armahtaa. Sitä ei voi sanoa lakikiihkoksi, sillä LAKI EI TUNNE ARMOA. 
      Jumala paljastaa sinut ... Luuk. 11:46 :
      Mutta hän sanoi: "Voi teitäkin, te lainoppineet, kun te sälytätte ihmisten päälle vaikeasti kannettavia taakkoja ettekä itse sormellannekaan koske niihin taakkoihin!

      OIKEUS. LAUPEUS, USKOLLISUUS - JEESUKSEN UUSI LAKI (rakkaus)

      Tottakai kymmenykset tulisi maksaa, senmukaan kuin rakkautta riittää kukkaron nyörejä avaamaan. Ja tappamatta pitää olla. Mutta ei hengelliseen työhön satsaaminen tahi pahasta pidättäytyminen vielä lähimmäistä auta mitenkään.
      JEESUKSEN UUSI KÄSKY on välttämätön ja on "tärkeintä laissa".
      V.T:sta et löydä käskyä antaa tuplasti sille, joka tahtoo sinulta ottaa. Ei V.T. laki kehota rakastamaan vihamiestä auttavin teoin, eikä se kehota lainaamaan toivomatta saavansa takaisin. Ei käske lainaamaan sille, joka on kykenemätön takaisin korvaamaan. Jeesus antoi todellakin "uuden käskyn", joka on "tärkeintä laissa.

      Matt.23:23 Voi teitä,
      kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan sikseen jättää.

      Huomatkaamme me, jotka näemme hengelliseen maailmaan:

      Kymmenysten maksaminen on OK, mutta tärkeämpää, jopa tärkeintä on "oikeus, laupeus, uskollisuus"! Eikä laki kehota julistamaan armon evankeliumia Kristuksessa. Joten lain pilkkujen sijasta korottakaamme Rakkautta, joka ei tee lähimmäiselleen mitään pahaa, mutta sensijaan auttaa hänet suosta ja tarjoaa armon evankeliumia lain lyömälle!! Näin toki pyrkivätkin tekemään tosi adventistit ja kaikki tosi kristityt.

      PS.
      ADVENTTISEURAKUNNAT ovat vahvasti mukana varsinaissuomalaisten yhteisessä protestanttisessa evankeioimismissiossa. Ainakin 4 srk:aa näyttää olevan mukana taloudellisestikin.

      http://www.koemuutos.fi/varsinaissuomi/
      http://www.koemuutos.fi/varsinaissuomi/index.php/organisaatio/jarjestavat-tahot

      Saan mm. tällaista s-postia adv.srk.lta:
      TERVETULOA
      Mission vapaaehtoisten koulutusohjelman DVD-katselutilaisuuksiin Betel-kirkolle
      pe 22.2. klo 17.30, rukousillan yhteydessä su 24.2. klo 14.00
      pe 1.3. klo 17.30, rukousillan yhteydessä
      Tilaisuudet pidetään lastenluokan tiloissa, joissa DVD:t voidaan esittää tv:n kautta. Tilaisuudessa mahdollisuus keskusteluun ja kysymyksiin koulutuksessa olleitten kanssa. Voit tulla mukaan, vaikka et olekaan lupautunut vapaaehtoiseksi.
      Rukousta Mission ja siinä toimivien puolesta tarvitaan, pienetkin teot ovat avuksi!

      Antti

    • Palstaluuta

      "Apua Antille" "Antille lukemista" "10 käskyä"

      Oho! 10 kaskua Antille avuksi. Eiköhän helpommalla ja suoraan pääse oikeille urilleja uraputkille, kun tutkii sisimmässään olevaa rakkauden lakia. Eivät juutalaiset kovin pitkälle päässeet sillä, että lakia tuputettiin alinomaan.

      Ja käskettiinhän siellä tappaa useastikin, vaikka oli käsky "älä tapa!" Yhtä profeettaa käskettiin ottamaan huora vaimokseen ja lapsikin siitä tuli. Joku keräsi sylillisen polttopuita kylmään kaminaan ja Herra käski tappaa sen miehen. Mitenkähän me olisimme juutalaisten sijasta pärjänneet käskyjen viidakossa?

      Eiköhän hengellisen elämän salaisuus ole Herran Henki eikä laintaulut.

      Palstaluuta

    • engelien viat?

      Antti, ei Jumala sinua kiusaa rikkomaan lakia..." Älköön kukaan kiusauksessa ollessaan sanoko,
      " Jumala minua kiusaa"; sillä Jumala ei ole pahan kiusattavissa, eikä hän ketään kiusaa!" Jaakob 1: 13

      Sanokoon Antti, ja muut että: " Vaan jokaista kiusaa hänen oma himonsa, joka häntä vetää ja Sinun on kuoltava sen vaimon takia, jonka olet ottanut, sillä hän on benedin vaimo".." Anna nyt miehelle hänen vaimonsa takaisin sillä se mies on profeetta!

      Näin sanassa lukee Anttiseni

      Ei tämä sana Anttia koske, koska tuo vaimo joka Antilla on, ei ole minun vaimoni..Antti pitäköön ja rakastakoon vaimoaan...koska " Jokainen hyvä anti ja jokainen täydellinen lahja tulee ylhäältä Valkeuksien Isältä, jonka tykönä ei ole (lain) muutosta eikä vaihteen varjoa Jaakob 1: 17

      Antin vaimo lienee Antin silmissä täydellinen, ja täydellinen lahja ylhäältä,.. joten me emme sekaannu meille kuulumattomiin,

      Mutta vihjeeksi Antille: " Herran laki on täydellinen, se tekee tyhmästä viisaan" Ps 19: 7

      yst.t. benedi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe