Miten iho kuoritaan?

Ihonkuorinta apina

Elikkäs haluaisin tietää miten ihoa (kasvoja) kuoritaan. Olen jostain lukenut, että pistetään kuorintavoidetta ja kohta se pestään pois, ja jostain taas että voide laitetaan kasvoille ja annetaan kuivua siihen ja sitten se irroitetaan. Ja molempien vaihtoehtojen jälkeen pitää muistaa ihon kosteutus ja että tämä tulee tehdä noin kerran viikossa. Tää on mulle ihan uutta, jos tiedätte jotain, kertokaa, arvostan jos kerrotte :)

12

2205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asfygiosdåp

      Alkaa puhtaasta ihosta eli pese naama. Sitten, yleensä näin, otat kuorinta-ainetta ja huom. hellästi "peset" naamasi sillä, välttäen silmänympärysaluetta. Sitten huuhtelet hyvin pois, ja (kasvovesi) ja kosteusvoide perään. Siinä se.

      Kosteusvoiteen sijasta voi laittaa vaikka kosteuttavan naamion (jopa yöksi), koska kuorinnan jälkeen iho hyötyy tollasesta hyvin.

      Liian kovakourainen käsittely tai liian usein tehty kuorinta vain haittaa, eli malttia.

      On olemassa kahdenlaisia kuorinta-aineita, mekaanisia ja kemiallisia. Ehkä kalliimpia ne kemialliset. Mutta jos ei ole taipumusta ihon liikaan käsittelyyn, voi aivan hyvin käyttää esim. kerran viikossa mekaanista kuorinta-ainetta, eli sellaista missä on jotain rakeita tai palloja seassa.

      Tuubin kyljessä on ohjeet. Mutta tee iholle mieluummin liian vähän kuin liikaa. Itse en tykkää jättää iholle ensin jotain mömmöä ja sitten vielä jynssätä sitä jne. jne.

      Varoituksen sana: kuorinnat, joissa kuorivana mekaanisena elementtinä on luonnonainetta kuten vaikka jotain, no, ties mitä siemenenpalasia, ovat usein liian aggressiivisia iholle ja voivat ärsyttää, Johtuu rakeiden muodosta. Synteettiset rakeet ovat pyöreämpiä.

      Jonkun verran noista varmaan kannattaa maksaa. Riittoisia.

      • Muovirae :(

        Lisään vain semmoisen mielenkiintoisen asian, joka hiljattain sattui silmiini, että nuo ei-luonnolliset eli tehdaasvalmisteiset kuorinta-aineet on tehty niin, että "rakeet" ovat muovia! Pitkässä juoksussa on alettu pelätä, kun kaikki kansat näitä käyttää, niin muovirakeiden joutuminen luontoon, vesistöön, kaloihin, kaikkialle on tosi pahasta.

        Järkikin siis sanoo, luonnonmukaiset eli esim. just siemenistä tehdyt rakeet ovat jo valmiiksi luontoon kuuluvia.
        Itse olen nimittänyt tämmöistä Y.Rocher-putkiloani hiekkapesuvoiteeksi :). On hyvä aine ja sitä tärkeä käyttää.
        Oletteko huomannut, että ihovoiteet lakkaavat imeytymästä ja toimimasta, ellei ole aikoihin kuorinut!


    • Ihonkuorinta apina

      Okei, tää autaa varmasti paljon. Kiitoksia kovasti sinulle :)

    • Norbula7

      Moikka! Tahtoisin vielä lisätä edelliseen viestiin, että kuorinta-aineen voi tehdä helposti itsekkin. Onnistuu helposti sekoittamalla tavallista taloussokeria, maitoa (rasvapitoisuudella ei väliä) ja hunajaa. Jos kärsit selluliitista, sekaan voi heittää myös kahvinpuruja, jotka siis kiihdyttävät verenkiertoa kofeiinin ansiosta. Rakennetta voi ''säädellä'' oman mieltymyksen mukaan. Tämä on kätevää etenkin, jos tykkää kuoria koko vartalon. Käytetään siis samalla lailla kuin mitä tahansa kuorintavoidetta ja kosteutus käytön jälkeen. Poistaa kuolleen ihosolukon, heleyttää ja pehmentää uskomattoman helposti! Suosittelen siis lämpimästi kaikille. Itse kuorin ihoni noin kerran kahdessa viikossa. (:

      • Muovirae :(

        Hihhh, tämä (Norbula7) on kiva ohje kanssa!
        Lisäksi olen just löytänyt ohjeen: "Tee helppo ja halpa kotikuorinta neitsytkookosöljystä ja merisuolasta. Pyörittele sitä ihollesi ja ota sen jälkeen kylpy tai suihku ilman saippuaa. Iho jää ihanan pehmeäksi! "

        Itse olen monia vuosia tykännyt kasvoihin ja käsiin käyttää Y.Rocherin kuorintatuotteita. Ja nyt tältä istumalta meen katsomaan, ovatko sen rakeet ("hiekka") luonnonaineesta vai jostakin muovista!


    • Ihonkuorinta apina

      Okeei, täytyy pitää mieles, kiitos jälleen :) Ja tänne toki saa laittaa omia ns. kokemuksia kuorintavoiteista mitkä on hyviä :)

    • Ajat.

      Parransängen, silloin partahöylä leikkaa ihokarvat ja samalla kuorii myös ihoa,helppoa ja nopeaa.

    • manikyyri1

      hej,kuorintavoiteen voi myös tehdä sokerista ja siirapista,ruokalusikallinen molempia käsiin ja hiero pari minuuttia,huuhtele ja käsirasva perään,ihanaa=)

    • helppoa

      vesihionta santapaperilla

    • mä vaan

      Itse käytän sokerista ja hunajasta tehtyä kuorintavoidetta (teelusikallinen sokeria ja loraus hunajaa) ja kuorin ihon saunan jälkeen. Teen tämän kerta viikkoon, pysyy iho hyvässä kunnossa.

    • asiantuntija.

      Parasta on hammasharjalla vetyperoksidia naamaan niin korkealla prosentilla kuin uskaltaa. Itse käytän 9%. Iho ei tule olemaan niin pahasti ruvella käsittelyn jälkeen, että voi jo näyttäytyä muillekin seuraavana päivänä, vaikka aluksi saattaa näyttää melko hurjalta.

    • Anonyymi

      Kerran kun alkoi kesäloma niin vedin 4 päivän rännin, taksilla pitkin pitäjää ja kaikilla oli juotavaa ja varmaan kivaakin.

      Kaikki lomarahat oli juotu, äidiltä lainasin satasen että sain jotain syödäkseni loppu lomalla.

      Silloin vit..ti niin paljon että tuntui että naama irtoaa.

      Sellanen kuorinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3255
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      118
      1302
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1235
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1011
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1008
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      183
      972
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      947
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      911
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      890
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      77
      827
    Aihe