Mitä bitcoineja vaihtaessa Euroiksi pitää huomioida verotuksen suhteen? Mikä on myyntivoittojen verotusprosentti, miten ne pitää ilmoittaa ja millaista kirjanpitoa verottajalle tulee esittää?
Bitcoin
2
723
Vastaukset
Hei ja kiitos kysymyksestäsi!
Kysymääsi asiaan valmistellaan Verohallinnossa vasta kannanottoa, joten tässä esitetty on alustavaa tietoa.
Mahdollisen kurssimuutoksen vuoksi saatu voitto voi olla muuta pääomatuloa. Ilmoita mahdollinen tulo muut pääomatulot –kohdassa ja lisätietona, mistä tulo on saatu. ”Kurssitappiosta” ei ole bitcoin –rahan osalta säännöstä, joten se on ilmeisesti katsottava vähennyskelvottomaksi menetykseksi. Kirjoita mahdollisesta tappiosta kuitenkin maininta lisätiedot –kohtaan.
Pääomatulosta suoritetaan tuloveroa 30 % 50 000 euroon asti ja ylimenevältä osalta 32 % vuonna 2012.
Voit lukea tositteiden säilyttämisestä osoitteesta:
http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Veroilmoituksen_antaminen/Kuitit_ja_tositteet
Seuraa Verohallinnon sivuja asiasta.
Ystävällisin terveisin
Tarja Verotiimistä- Jususud
Nyt täytyy kyllä verottajankin tunnustaa, että jos asia menee noin niin se on aivan käsittämättömän epäoikeudenmukaista, epäloogista ja epäjärjestelmällistä toimintaa verottajalta.
Jos voittojen suhteen seurataan normaalia pääomatulologiikkaa, niin miksi ihmeessä sitä ei tehtäisi tappioidenkin suhteen?
Pitäähän näissä asioissa joku järki olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisit vihdoin ymmärtää
Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.222774- 1121738
- 171351
- 2451318
Keskisarjan puheet olivat ihmisarvoa alentavia
Purra ilmoitti Lauantai-aamuohjelmassa hyväksyvänsä Keskisarjan puheet. Orpon ilmoitus tänään: "Yksikään hallituspuolue1801310Ulkomaalainen yrittäjä
Minkäs alan yrittäjä tämä herrasmies on/oli? Poliisi epäilee varkautelaista 44-vuotiasta miestä entisen puolisonsa murh201161Laita lyhyt tunniste kaivatullesi
Laita lyhyesti joku avainsana, jolla kaivattusi voi sut tunnistaa🤗701097Kannattaako omaan intuitioon luottaa
Kun minulla on tunne, että se mies tykkää minusta yhtä paljon kuin minä hänestä? Siksi olen näin kauan tätä kaipaamista67963En tiedä sinusta
Mutta minä kaipaan sitä meidän välillä vuosia sitten käytyä "säpinää". Edellytykset oli vaikka mihin, varsinkin kun olet25942Olen niiiin vihainen sille naiselle...
Ymmärrän todellakin sua, jos koet joskus olevasi sodan keskellä. OMG. Anna sun kaikki kestää. Tsemppiä 🙏16917