Pelkkiä kotikeskeisiä nössyköitä?

Keskustelunaloituksista päätellen palstalle on pesiytynyt ainoastaan koti- ja perhekeskeisiä nurkkia puunaavia nössyköitä.
38227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Pitäähän ne nurkatkin olla puhtaina ettei kaikenlaiset pöpöt sinne pesiydy.

Eikös nyt lienekin kevätsiivousten ja kukantaimien kasvatuksen aika.


(virkkaa verhoa)

Äänestä

Ja aggressiiivisia, jos joku yrittää laajentaa Suomea tai Eurooppaa koskevaksi.

Äänestä
  • palstalla passiivis-aggressiivinen eli negativistinen persoonallisuushäiriö ?

    Äänestä

Mistäs sinä - erinomainen - haluaisit keskustella? Avaa sellainen mieleisesi keskustelu, tämä aloituksesi ei ole sitä nähnytkään, aliarvioit palstalaisia.

Äänestä

Tämä nössykkä antaa aloittajalle tiettäväksi, kunhan seuraava kymmen tulee mittariin, huomaat kun hiukan vielä vanhenet muutkin tietävät asioista vielä paremmin kuin sinä, silloin on sinun aikasi hiljetä.
Nyt ne erinomaisuuden kaikkitietävyyden palikat pyörivät pöntössäsi, yritä hyvä aloittaja nössykkä saada ne järjestykseeen, mielesikin tulee valoisammaksi.

Äänestä

Provohan tämä on, eikö niin?

Kotikeskeisyydessä ei ole mitään vikaa, jos se on itse valittua. Omia nurkkiaan saa puunata juuri niin paljon (tai vähän) kuin itseä sattuu huvittamaan, siihen ei ole ulkopuolisilla nokan koputtamista.

Pitkän työpäivän ja työmatkan jälkeen kotona on mukava olla, mutta kyllä sitä välillä ehtii harrastaa kulttuuriakin. Viimeisten kahden kuukauden aikana olen käynyt ainakin elokuvissa, teatterissa, konsertissa ja taidenäyttelyssä.

Äänestä

Empatiaa, suru-aikaa. luottohäiriöitä, kylpylöitä, neuvoja vanhuksilta jne.
Kaikissa sama tuttu nuotti.
Ja nyt sitten tuli se odotettu kommentti: onpas palsta nössöytynyt kotikeskeiseksi.
Miten voikaan yksi ja sama ihminen jatkaa samaa jorinaa?
Kait siksi, että huumorinsakaan ei vetänyt ketään puoleensa :)

H.

Äänestä

niin ei eroa hankita ,,,,,niin vaan tapahtuu ????

Äänestä

Ettet vain pahasti yliarvioisi?

Keskusteluista päätellen väittäisin, että kovinkaan monet palstalle "pesiytyneistä" eivät ole koti- ja perhekeskeisiä siivousintoilijoita.

Äänestä

Totta! Olen kotikeskeinen mutten nössykkä, ainakaan oman käsitykseni mukaan. Puhdas koti on minulle nautinto ja siivoan mieheni kanssa kerran viikossa. Perheen kanssa vietän mieluiten aikaa mutta aina se ei ole edes mahdollista halusta huolimata, sitten juhlitaan ystävien kanssa tai käydään elokuvissa sun muuta.

Arkielämä on ihanaa, kun uskaltaa myöntää, etteivät ne wau -elämykset olekaan mitään muuta kuin käyttökelpoisia silloin, kun pitää ei-nössykälle elvistellä vauhdikkaalla elämällään ja sillä voi-voi ainaisella kiireellään

Äänestä

Jos siulla on sellaista taipumusta etkä ota harrastuksestasi hintaa, voisit käydä täälläkin joskus joutessasi siivoamassa...

Äänestä

----Arkielämä on ihanaa, kun uskaltaa myöntää, etteivät ne wau -elämykset olekaan mitään muuta kuin käyttökelpoisia silloin, kun pitää ei-nössykälle elvistellä vauhdikkaalla elämällään ja sillä voi-voi ainaisella kiireellään -----

Minulla ei ole käytännöllisesti katsoen koskaan kiirettä.

Äänestä

Jokainen salassa erinomaistuuttaan piilotteleva, muita arvosteleva aivonero, voisi ennemminkin räväyttää palstalle jonkin maanmanion, jopa universumia vavahduttaman aloituksen.

Sillä hän saisi meidät tallukat itkemään ja imemään peukaloaan, ottamaan jalat allemme ja soutamaan Tukholmaan, anoen Tanskan kansalaisuutta.
Koskaan uskaltamatta edes avata tätä palstaa, jolle olisi syttynyt ylivoimainen Tähti, jota pelkäämään lähti koko muu kirjoittajakunta.

Äänestä
  • "odotan, ooh!"

    Mistäpä sitä piilottelevan neron löytäisi...
    Korkeintaan voi satunnaiseti saada aivonsa salamoimaan, aavistuksen kummasta kutinasta.
    Mut soutaen tuulessa, mis aallot nousta voi, voi soida myös aamun koi.
    Ja päivät taas parhaiten paistaa.
    Mut tullessa yön, voi Ahdinkin syön, taas tummua verta se syömmistä lyö,
    taas vaipuen aaltoihin, voi!.....
    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "odotan, ooh!"

    Mistäpä sitä piilottelevan neron löytäisi...
    Korkeintaan voi satunnaiseti saada aivonsa salamoimaan, aavistuksen kummasta kutinasta.
    Mut soutaen tuulessa, mis aallot nousta voi, voi soida myös aamun koi.
    Ja päivät taas parhaiten paistaa.
    Mut tullessa yön, voi Ahdinkin syön, taas tummua verta se syömmistä lyö,
    taas vaipuen aaltoihin, voi!.....
    H.

    Tullessa sydänyön, mä Ahdin syön, sillipurkista. Siitäpä juontui, tänään Harkimo haastattelee Björn Ulvaeusta.

    Äänestä

  • ----aivonero---

    En myöskään ole aivonero, mikä se sitten onkin.

    Äänestä

  • itse erinomainen kirjoitti:

    ----aivonero---

    En myöskään ole aivonero, mikä se sitten onkin.

    Mutta jotakin vikaa sinussakin on, et muutoin kutsuisi itseäsi erinomaiseksi.

    Äänestä

  • Nähty on!! kirjoitti:

    Mutta jotakin vikaa sinussakin on, et muutoin kutsuisi itseäsi erinomaiseksi.

    -----Mutta jotakin vikaa sinussakin on----

    En ole väittänyt olevani myöskään virheetön.

    Äänestä

  • itse erinomainen kirjoitti:

    -----Mutta jotakin vikaa sinussakin on----

    En ole väittänyt olevani myöskään virheetön.

    Virheellinen ei ole erinomainen. Nyt mars itsetuntemus kurssille tai johonkin...

    Äänestä

  • Terapeutin aika... kirjoitti:

    Virheellinen ei ole erinomainen. Nyt mars itsetuntemus kurssille tai johonkin...

    Virheellinenkin voi olla erinomainen, vaikka ei olekaan täydellinen.

    Äänestä

  • kyllä voi voi voi kirjoitti:

    Virheellinenkin voi olla erinomainen, vaikka ei olekaan täydellinen.

    Filateliassa useinmiten virheelliset merkit ovat äärimmäisen kalliita.
    Sama koskee numismatiikkaa.

    Äänestä

Ihanaa, kun on oma koti. Pidän kotoilusta, mutta paljon muustakin. Viikonloppuna kävin 400 km:n päässä kotoa teatterissa.Maanantaina oli yhdistystoimintaa, tiistaina olin kurssilla, eilen lounaalla entisellä työpaikalla pääkaupungissa ynnä suunnistamassa, tänään kaupungin keskustassa ja siellä sun täällä. Ajoin 100 km. Huomenna lähden 50 km länteen, lauantaina juhliin pääkaupunkiin ja sieltä Pirkanmaalle. Tyypiltäni olen halveksimasi koti- ja perhekeskeinen. Perhe sattuu juuri nyt olemaan minä itte.

Äänestä
  • Kuulostaa siltä että tuhlaat elämäsi autossa istumiseen. Meillä on vain yksi elämä käytettävissä joten kannattaa miettiä miten sen käyttää.

    Äänestä

  • nautintojenetsijä kirjoitti:

    Kuulostaa siltä että tuhlaat elämäsi autossa istumiseen. Meillä on vain yksi elämä käytettävissä joten kannattaa miettiä miten sen käyttää.

    Minä kun olen sitä mieleni pidettä, että 1943 kyllä hyvin osaa elämänsä elää, ilman neuvojia.
    Tätähän toki ei saisi sanoa, riita ja torahan on paljon ketjuja pidentävämpää.

    Äänestä

Oletko ilman rakkautta ja kotia. Onko sinulla vain asunto?

Äänestä

Niin monien murheiden, eräs alkulähde, oli ehkäisypilleri.
Siihen loppui nysväily, koitti ties mitä kenellekin.
Perhe on taas in - usko tai älä - et nyt mollaisi meitä
(nössö=ikävä sana)
Itseasiassa kuka oikeutti aloittajan nössö sanan käyttäjäksi, juuri perhekeskeisistä.

Äänestä

Kuvitteletko sinä, että meistä jokainen loruilee kaiken tekemänsä tai tekemättömänsä täällä?

Äänestä

Mitenkäs tässä nyt hulinaksi laittaisi? Lähtisikö tuonne ulos hämärään hiipailemaan ja katselmaan olisiko karhut jo liikkeellä?
Enpä taida sittenkään lähteä, tuuleekin ja kylmä tulee saunaiholle.

Laittaskohan musiikkia soimaan hyppelisi tahdissa huvikseen?
Enpä taida sittenkään. Hiki tulee ja joudun lämmittämään saunan uudelleen.

Kirjoittelisiko netissä?
Pitäisi keksiä mieleinen aihe.

Äänestä

onko tua
punnaavia, pönnääviä, vai pönköttäviä nyssäköötä, vai mitä ne on.

Äänestä
  • Otapa siitä selvää.

    nyssykkä, nössykkä, tössykkä, pössykkä, lössykkä, hössykkä, mössykkä, rössykkä, jne

    Äänestä

  • ja, ja
    pitäisikö tåålå olla retro, tai, vai metro sekseisiä.

    Äänestä

  • henrjii kirjoitti:

    ja, ja
    pitäisikö tåålå olla retro, tai, vai metro sekseisiä.

    Mertiseksinenkin kelpaa.

    Äänestä

  • ,.--., kirjoitti:

    Mertiseksinenkin kelpaa.

    Metri, ooh ://

    Äänestä

  • ,--, kirjoitti:

    Metri, ooh ://

    joo tuumaavia metrisiä

    Äänestä

  • henrjii kirjoitti:

    joo tuumaavia metrisiä

    Tuumasta toimeen, munalla töihin, omena päivässä pitää lääkärin loitolla.

    Äänestä

Alla mainos hedelmöitysklinikasta. Taitaa olla jo hieman eilisen heiniä.

Äänestä

Mikäpä kotona on ollessa, täällä on kaikki mitä tarvitsen.

Äänestä

Unohdatko vallan kolme kovaa K:ta?

Kokkailu
Kipuilu
Kiima

Eivätkö nekin ole kohtuullisesti edustettuina?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


itse erinomainen kirjoitti:

Keskustelunaloituksista päätellen palstalle on pesiytynyt ainoastaan koti- ja perhekeskeisiä nurkkia puunaavia nössyköitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu