Laskeutuiko yksikään apollo-lennoista "kuun pimeälle puolelle"?
Jos ei, niin miksi?
Kuulennot kuun "pimeälle puolelle"?
20
338
Vastaukset
- kfkfkkk
Ei laskeutunut. Siellä on liian pimeää.
- 17+18
Olisi kai parempi puhua Kuun etupuolesta ja takapuolesta. Koska Kuuta valaisee pääasiassa Aurinko (eikä Maa), on Kuun takapuoli se valoisa puoli uuden kuun aikaan. Luulisi, että pääsyy miksi takapuolelle ei laskeuduttu oli, ettei sieltä ollut radioayhteyttä maahan. Kuuta kiertävä avaruusaluskin menetti radioyhteyden ollessaan Kuun takapuolella.
- Lagrange Point
17+18 kirjoitti:
Olisi kai parempi puhua Kuun etupuolesta ja takapuolesta. Koska Kuuta valaisee pääasiassa Aurinko (eikä Maa), on Kuun takapuoli se valoisa puoli uuden kuun aikaan. Luulisi, että pääsyy miksi takapuolelle ei laskeuduttu oli, ettei sieltä ollut radioayhteyttä maahan. Kuuta kiertävä avaruusaluskin menetti radioyhteyden ollessaan Kuun takapuolella.
Olisi ensin pitänyt lähettää tarpeeksi monta tietoliikennesatelliittia Kuuta kiertämään ja siirtää signaalit niiden kautta. Sittenkin keskustelu lennonvalvonnan kanssa olisi ollut hankalampaa ja hitaampaa kuin se oli Kuun etupuolelta. Kuuta kauempana reaaliaikainen kommunikaatio onkin jo sitten mahdotonta valon hitaan nopeuden aiheuttamasta aikaviiveestä johtuen. Tosin tämä usein iloisesti unohdetaan jopa eräissä muuten "realismiin pyrkivissä" tieteisfilmeissä. Miljoonien kilometrien päästä muka puhutaan Maahan niin kuin ei mitään.
- Valoa_kansalle
Hei Taavetti. Katsoppa toi dokkari. erittäin informatiivinen-->
LIGHTS IN THE SKY
www.youtube.com/playlist?list=PL1442175AEB89B79A Paskat ja hattu, tuuleeko kuussa ?
- Kuumies1
Mitä se tuo tuuleminen liittyy mihinkään?
Jos meinaat sitä lippuasiaa niin ehkä on aika sinullekin kertoa että siinä oli tanko jonka takia lippu oli ns. oikeassa asennossa, kun lippua liikuttaa se liikkuu, aivan kangas ei ole kivikovaa materiaalia vaan se voi liikkua, uskomatonta vai mitä?
- lavetin kyyti
Ei laskeutunu. Kun se kuun takapuoli on aina pimennossa,
sinne oli jäänyt huomaamatta kasvamaan tiheä 50 metriä
korkea tukkipuumettä, koko leveydeltä.
Sinne olis pitäny ensin kiikuttaa harvesteri raivaamaan aukea. - ei kummallekaan
Pimeälle puolelle laskeuduttiin yhtä monta kertaa kuin valoisallekin, eli 0
- 14+20
Heh-heh, johan kuusalkkarikin heräsi.
- tiukkana vyö
Arvaankin että sen estää van allen vyö. Venäläisiä se ei estäisi tietenkään, tai muitakaan.
- hah,,
salkkareita estää tajuamasta ainoastaan yksi asia, uusavuttmuus.
He eivät voi siten millään käsittää menneitä juttuja, koaka ovat syntyneet vähän liian myöhään. He luulevat, etä elämää ei ollut ennen heitä... - Romantiikka Seppo
hah,, kirjoitti:
salkkareita estää tajuamasta ainoastaan yksi asia, uusavuttmuus.
He eivät voi siten millään käsittää menneitä juttuja, koaka ovat syntyneet vähän liian myöhään. He luulevat, etä elämää ei ollut ennen heitä...Ja hyväuskoiset naavaparrat uskoo kaiken propagannan, mitä tuutista syötetään.
Nää samat naavaparrat on niin hyväuskoisia, että kun Soneralta soitetaan ja sanotaan, että nyt saat 24 megasen yhteyden puoleen hintaan vanhan 8 megasen tilalle jne. laitetaanko - öh tota joo no laita vaan...itse asiassa näillle hyväuskoisille huru-ukoille riittäsi meganen yhteys kympillä kuussa, mutta maksetaan se 50 kuussa, kun on lirautettu puhelinmyyjän toimesta.
Nää on niin helposti vietävissä ja kuvittelevat olevansa jonkun sortin pelimiehiä. Omasta mielestään. Ostavat vaikka traktorin puolasta. Näkemättä.
- ComeToTheDarkSide!
Ei laskeutunut.
Tämä johtuu siitä, ettei Kuun takaa ollut mahdollista pitää yhteyksiä Maahan.
Näiden radio-yhteyksien puuttumisen takia Kuun taustaosaa on ihan oikeutettua kutsua 'pimeäksi puoleksi'.- 1+10
Parempi kutsua Kuun näkymättömäksi puoleksi. Pimeän puolen vastakohta on valoisa puoli, ja sillä tarkoitetaan yleensä Auringon puoleista osaa.
- seliseli...
Voyagereihin, Marsiin yms. pystytään pitämään yhteyttä, muttei kuun kääntöpuolelle, joka on taksimatkan päässä???
- Niinpä niin
seliseli... kirjoitti:
Voyagereihin, Marsiin yms. pystytään pitämään yhteyttä, muttei kuun kääntöpuolelle, joka on taksimatkan päässä???
Tv-kuvaa voidaan nykyisin tarkastella vaikka minkälaisesta langattomasta vimpaimesta, mutta sitä ei muka nähdä television takaa, vaikka televisio on joka olohuoneessa.
- 10+2
seliseli... kirjoitti:
Voyagereihin, Marsiin yms. pystytään pitämään yhteyttä, muttei kuun kääntöpuolelle, joka on taksimatkan päässä???
Aika vaikeata se oli yhteyden pitäminen maapallon toiselle puolellekin ennen satelliittiaikaa. Pitkät radioaallot onneksi taittuvat ilmakehässsä ja siksi kulkeutuvat maapallon toiselle puolelle. Mutta läpi ei kulkeudu mitään. Yhteydenpito kilometrin syvyydessä oleviin sukellusveneihinkin on varsin vaiketa. Sen sijaan avaruudessa vain etäisyysvaimeneminen rajoittaa radioyhteydenpitoa.
- egeggegeeg
Koetapa itse laskeutua pimeässä vieraalle taivaankappaleelle.
- lapsikin tietää sen
Mikään ihmisiä sisällään pitänyt alus ei ole koskaan laskeutunut kuun pinnalle, ei pimeälle, ei valoisalle puolelle.
- salkkarin alkkarit
Aikuiset taas tietävät, että kuusalkkarit ovat henkisesti ja tiedollisesti jälkeenjääneitä vatipäävajakkeja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi
Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh2352028- 841228
- 891044
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm1141041J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp87847- 123840
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa98794- 119764
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante124706- 23701