Moikka!
Suunnittelen työpaikan vaihtoa ja avoimiin paikkoihin pitäisi ilmoittaa, kuinka nopeasti voin aloittaa työt uudessa paikassa. Irtisanoutumisaikani on 2 viikkoa, mutta kun ottaa huomioon toiselle paikkakunnalle muuttamisen, niin tosiasiassa paikan vaihto veisi ehkä kalenterikuukauden.
Mutta entäs jos löydän työpaikan ennen kesälomaa? Maksetaanko se minulle rahana, vai pitääkö minun pitää viimeiset 2 viikkoa lomana, koska kesälomakausi alkaa jo toukokuussa? Pomoni osaa suoristella mutkat näissä asioissa, joten mitä enemmän minulla on tietoa oikeuksistani, niin sen parempi.
Kun muutama vuosi sitten vaihdoin työpaikkaa helmikuussa, niin kesälomat maksettiin pois ja menetin aika isot vero-osuudet, koska en tajunnut muuttaa sille kuulle veroprosenttia.
Mutta nyt siis kaipailisin tietoa miten kesälomakäytäntö menee tällaisissa tilanteissa? Lomaltapaluurahat ainakin menettäisin.
Työpaikan vaihto ja kesäloma
3
1030
Vastaukset
- kuuklasinpuolestasi
Vuosiloma irtisanomisaikana
Työnantaja voi määrätä työntekijän vuosilomalle myös irtisanomisaikana. Tämä perustuu siihen, että vuosilomalain mukaan loman ajankohdan määrää viime kädessä työnantaja. Määrätessään työntekijän lomalle, työnantajan tulee kuitenkin noudattaa laissa säädettyä ilmoitusaikaa ja säännöksiä loman sijoittamisesta lomakausiin. Työnantajan tuleekin ilmoittaa lomasta viimeistään kuukautta ennen loman alkamista. Jos tämä ei ole mahdollista, on loman ajankohta kuitenkin ilmoitettava työntekijälle vähintään kaksi viikkoa ennen loman alkamista. Lomakausi on 2.5. – 30.9. Vuosilomasta 24 päivää, eli kesäloma, voidaan määrätä pidettäväksi tällä lomakaudella ja sen ylittävä osa, eli talviloma (6 päivää), ajalla 1.10. - 30.4. Vain jo päättyneen lomanmääräytymisvuoden aikana (1.4. – 31.3.) ansaitut lomat voidaan määrätä pidettäväksi. Muut työsuhteen päättymiseen asti kertyneet ja pitämättömät lomapäivät maksetaan työntekijälle lopputilin yhteydessä.
Taija Numminen
lakimies
MOT Oy
http://www.mot.fi/fi/lakiasioita/artikkelit/40-lakiasioita/artikkelit/245-oikeudet-ja-velvollisuudet-irtisanomisaikana - välskäri
Tätä keskustelupalstaa pätevämpi lääke kieroa pomoa vastaan on asiantuntija-avun saaminen omasta ammattiliitosta.
- verovinkki
"Menetin aika isot vero-osuudet." Toisin sanoen tarkoitat sitä, että olit toimittanut a-verokortin palkanlaskijalle. A-verokortissa on palkkakausikohtaiset tulorajat (kuukausi/2 viikkoa/viikko/päivä). A-verokortissa veroprosentin muuttaminen on turha asia, ainoastaan tulorajoilla on merkitystä.
P.S. Lopullisessa verotuksessa kokemasi vääryys kyllä oikaistaan. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24017292Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812317Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556081Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654918MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194900Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.244024Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja113529Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3151705