Miksi kiusaajasta pääsevät liian helpolla

Miksi kiusaaminen ei haluta puuttua ollenkaan.Ja sitä voi tehdä missä ympäristössä vaan haluaa sitä tehdä.Ja puhuminen ei kiusaajiin tehoa.
5144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

NO SEHÄN ON SELVÄ ETTÄ PUHUMINEN EI TEHOA!
NYTKÖ SEN VASTA KEKSIT?!

Kiusaajien pitää kärsiä kunnolla siitä mitä ovat tehneet!
Jotkut ovat ajautuneet itsemurhan yritykseen kiusaamisen takia! Monille se on aiheuttanut pysyviä traumoja, jatuvaa pahaa oloa ja fyysisiä vammoja!

JA SILTIKIN KIUSAAJAT PÄÄSEVÄT AINA VAIN REHTORIN PUHUTTELULLA TAI JÄLKI-ISTUNNOLLA VAIKKA OVAT ESIM. HAKANNEET KIUSATTUA, HEITTÄNEET TÄMÄN OJAAN, KÄYTTÄNEET PAHASTI HENKISTÄ VÄKIVALTAA ILMA SYYTÄ, HEITTÄNEET REPUN WC-PÖNTTÖÖN JA TIES MITÄ MUUTA!!!!

ILMAN MUUTA SELLAINEN ON VÄÄRIN!!!

Kiusaajien kuuluisi kärsiä yhtä paljon kuin mitä kärsimystä he ovat itse aiheuttaneet!
SILMÄ SILMÄSTÄ JA HAMMAS HAMPAASTA!

Äänestä
  • Totta. Olen aivan samaa mieltä kanssasi.

    Äänestä

tiedättekö miksi kiusaajat pääsee niin vähällä kiussaamisestaan?

koska kouluilla ei ole keinoja puuttua siihen, muita kuin joitain mitättömiä kuten joku jälki-istunto, puhuttelu, käskeminen pyytää anteeksi/kättely ja samajatkuu vartinpäästä, soitto soskulle, 1-3 päivän erottaminen.
siinä on kaikki mitä nykyään koulukiusaaja saa osakseen melkolailla "oikeassa" järjestykksessä.

ja entä sitten? kiusaaja jatkaa samaan tapaan ilman että mikään muuttuu. pelkästään että nykyinen lain säädäntö ei anna mitään keinoja puutua kiusaamiseen.

olen itse ollut koulukiusattu ja kiusaaminen jatkui niin kauvan kunnes mulla meni ittellä hermot sen jälkeen tuli rehtoriin, opettajiiin jakoulukiusaajiin vauhtia. ennen sitä olin ollut aina hiljainen ja syrjään vetäytyvä. mutta sitten kun meni hermot niin menin rehtorin kansliaan ja huusin vain sille että "joset sinä saa tätä kiusaamista kuriin niin minä pistän sen loppumaan sulla on aikaa tasan kolme tuntia!" läimäsin oven kiinni perässäni sen verran lujaa että karmista lähti palasia.
mutta kun sen kolmen tunnin päästä kiusaajani taas tulivat niin en enään ollutkaan oikein kiusattavalla tuulella. vedin turpaan meko kovaa ensimmäistä kiusaajaani joka tuli lähelle. seuraava oli koko joukon pomo sitä tuli ensin nurkki keskelle naamaa ja heti perään potksin jalkapohjalla rintakehään. poika putos polvilleen ja kun seuraava tuli lyömään niin otin vasennalla kädellä sen nyrkistä kiinni ja vedin siitä itseeni päin samaan ainaan kun loin oikealla kadellä sitä suoraan rintalastan keskelle. tuntia myöhemmin tuli kuulutus että mun pitäsi mennä reksin kansliaan. no mie menin tosin kävin hakemassa kupillisen kahvia matkalla ja sitten sitä ryystäen ilmestyin reksin huoneeseen. no se ensin alkoi ravoamaan siitä kupillisesta kahvia että kun kuulutus tuleen niin pitää tulla heti. mitäs minä siihen ryystin rauhassa kahviani. siitäkös se suuttu entisestään. alkoi huutaa että millä oikeudella mie menin hakkaamaan ne kolme poikaa. minä vain katsoin sitä join kahvini loppuun ja vein kertakäyttö kupin oven vieressä olevaan roskikseen vaikka siinä olisi ollut roskiksia lähempänäkin. reksi akoi ravoamaan koska luuli että mie ajoin lähteä.
mutta miksi olisin lähtenyt?
kysyin kin sitä häneltä. miksi lähtisin. kun en ole vielä sanonut mitään?
johan se hiljeni.
kysyn normaalilla puhe äänellä miksi se ei hoitanut kiusaamis asiaani sinä aikana minkä annoin. ei vastausta. siihen minä vain että "koska sinä et hoitanut asiaa tavallasi niin minä hoidin sen tavallani. jos kiusaamiseni jatkuu niin hoidan sen joko näin tai jotenkin muuten."

ei ole muuten sen jälkeen tulleet kiusaamaan. mutta oli niillä kyllä hyvin mustuneet silmien ympärystät seuraavana päivänä :)


niin ja koulussa oli silloin juuri tämä ns. KIVA KOULU projekti käynnissä.

Äänestä

9 luokkalaisena hakkasin kiusaajani ja en todellakaan päässyt helpolla

Äänestä
  • niin minäkin ja ne kolme jotka mainitsin ylempänä oli "jeginsä" vahvimmat loput katos pailta kolmen vahvimman hävittyä.
    mua kiusattiin koko ala-aste ja ylä aste.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Miksi kiusaajat ovat kirjoitti:

Miksi kiusaaminen ei haluta puuttua ollenkaan.Ja sitä voi tehdä missä ympäristössä vaan haluaa sitä tehdä.Ja puhuminen ei kiusaajiin tehoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu