Moi!
Olen tanssimista harrastava mies. Minulle tuli hyvin yllättävä käänne elämässäni kun minut häädettiin pois tanssiryhmästä. Ryhmä on erikoistunut keskiaikaisiin tansseihin. Ehdin olla toiminnassa mukana melko pitkään ja tutustua ryhmän jäseniin ja toimintaan. Ryhmä on aika fiksua porukkaa minkä voi päätellä jo siitä että tuollaiseen harrastukseen ei kovin yksioikoiset ihmiset ryhdy. Kun ryhmä on aika kiinteä ja osa ryhmän jäsenistä on muutenkin tekemisissä toistensa kanssa kuin pelkän tanssin harrastamisen aikana. Itse olin mukana vain tanssitoiminnassa. Melkein kaikissa tanssiharrastuksessa on naisenemmistö niin tässäkin. Mutta kiinnitin huomiota siihen että ryhmässä on jotenkin erilainen henki mitä muissa vastaavissa tanssiryhmissä. Ajattelin ensin että se johtuu pelkästään siitä että porukka on fiksua ja että fiksussa porukassa on. Missään tapauksessa kaikki ryhmän jäsenet eivät ole seksuaalisesti poikkeavia vaan korkeintaan kysymys on siitä että poikkeavia on keskimääräisesti enemmän ja ryhmän henki jotenkin määräytyy tämän perusteella.
Kun minä olin mukana puhtaasti tanssin ja ihmissuhteiden takia en siis etsimässä puolisoa tai seksikumppania en osannut tuollaiseen kiinnittää huomiotani. Minä siis olen itse hetero mies, vaikka tanssimista harrastan, enkä pelkästään harrasta kun olen toiminut myös ammattitanssijana. Mutta nuo heteroharrastukset tapahtuvat aivan muualla kuin tanssiparketilla sillä emme me heterotkaan nai kaikkia keskenämme vaikka se siltä saattaa ulkopuolisesta joskus tuntua. Heterona vain on tottunut siihen että ei olla kaapissa.
Jälkeenpäin olen miettinyt miksi minusta ei pidetty? Syyt kyllä kerrottiin, mutta itseni tuntien tiesin heti että ne eivät ole todelliset. Sitten on tullut mieleen kuuluisan psykoanalyytikon Sigmund Freud:in opit siitä miten voimakkaasti ihmisen seksuaalisuus on ihmisessä kokoajan läsnä. Eli onkohan minulle nyt käynyt niin että olen huomaamattani ollut seksuaalivähemmistöjen kanssa tekemisissä monta vuotta tietämättäni?
Minä nyt toivoisin että minua ei aleta sättimään siitä että niin sanotusti tykkään naisista vaan haluaisin asiallista keskustelua. Tällaiseksi synnytään ja tällaisena pysytään aivan kuten tekin. Syy miksi tulin tänne palstalle on se että en oikein voi mennä jonkun tuntemattoman naisen luokse ja sanoa, ”Oletkos sinä lesbo tai transseksuaali, haluaisin kysyä sinulta…”. Syy on se että tällainen mahdollistaisi naiselle mahdollisuuden syyttää minua vaikka mistä. En ole testannut kun en ole uskaltanut. Lesbot naiset karttavat heteroa miestä, muutenkin eivätkä ole kanssakäymisissä tuntemattomien heteromiesten kanssa. Mutta tämä palsta on sellainen että täällä voi olettaa naisen olevan seksuaalisesti poikkeava.
Eikä tämä ole edes mitään jahkailua siitä että kuinka tässä kävi näin, vaan samat kysymykset tulevat esille muissakin tanssiryhmissä. Paritanssissa on viejä ja seuraaja. Seksuaalista vähemmistöä on tilastollisesti joku osuus väestöstä. Tosiasia on että siellä väkijoukossa he ovat mutta eivät tunnistettavissa. Tanssin opettajan olisi hyvä halita myös tämän ryhmän mieltymykset vaikka ei itse ryhmään kuulu.
Auttakaa minua antamalla tietoa, seuraan keskustelua.
Tanssiva heteromies kysyy neuvoja suhtautuisesta lesboihin?
29
553
Vastaukset
- ei umera
En oikein ymmärrä mikä tuossa oli pointtisi...
Olit monta vuotta mukana homotanssiryhmässä tietämättäsi sitä, mutta kuitenkin tiesit siitä (?) ... Ainakin selostuksestasi saa sellaisen käsityksen. Mikä siis oli/onkaan ongelmasi tässä...
Eräs asia pisti silmään, katsos, me kun täällä, emme ajattele olevamme seksuaalisesti POIKKEAVIA! Seksuaalisuutemme on meille täysin normaali, arkipäiväinen asia. Emme myöskään mene, emmekä elä elämäämme seksuaalisuutemme edellä, vaan toimimme arjessa ja elämässä kuin heterotkin. Kumppanimme vaan ovat samaa sukupuolta. Jospa sinäkin opettelisit asian numero yksi, jätä pois se sana poikkeavuus, jätä pois se ajatus poikkeavuudesta. Sitten olet jo pitkällä.
Luin toisen kerran tekstisi, ongelmasi siis on, ettei sinusta pidetty?
Emme tiedä luonteestasi esim. mitään, joten vaikeaa mennä sanomaan miksei sinusta pidetty. Ehkä et ole kovin pidettävä henkilö. Kai sinulla kuitenkin on ystäviä muualla, ettei sinun tarvitse juuri näiden tiettyjen lesbojen hyväksyntää hakea. - nainen20jotain
No siis kyllä itse ajattelen olevani seksuaalisesti POIKKEAVA. totta helvetissä olla lesbo on massasta poikkeava ominaisuus. Myöskin ihmetyttää miksi sanotaan että se on normaalia, kun mun mielestä se on vähän epänormaalia.
Tai siis se että on epänormaali, ei ole mitenkään välttämättä negatiivinen asia, vähän kuin joutsen jolla on punaiset jalat, vaikka valtaväestöllä on mustat. Mutta punajalkainen joutsen on joka tapauksessa poikkeava ja epänormaali, vaikkei olisi eläimenä sen huonompi kuin muutkaan.
Mutta aloittajalle, jos ne ei susta tykkää eikä hyväksy ja olet varma että johtuu siitä että olet heteromies, niin jätä tollaset idiootit omaan arvoonsa. Varsinkaan jos et ole yrittänyt iskeä ketään, tai saahan kiinnostusta osoittaa kun sen tekee fiksusti eikä mee lähentelemään ja osaa jättää rauhaan jos toista ei vaan kiinnosta.- minä olen minä
Epänormaali on ihmisen keksimä määre. Entä jos luonto onkin tarkoittanut niin, että osa olennoista on erilaisia kuin muut, kuka tietää. Entä jos onkin tarkoitettu ettei kaiken tarkoitus olekaan räjähdysmäinen lisääntyminen, jos tämä onkin tarkoitettu rajoittamaan lisääntymistä, tosin ei se kauhean tehokas keino ole, mutta mistä tiedämme kuitenkaan... Sana epänormaali on leimaava ja negatiivinen, kuvittele miltä se tuntuu seksuaalisuuteensa heräävästä nuoresta...
Olen itseni niin hyväksynyt, miksi ajattelisin olevani poikkeava, kaltaisianikin on kuitenkin miljoonia (?) Toisaalta voisi ajatella, että jokainen, joka ei ole toisen kopio, on jollain lailla poikkeava. Mutta mitään leimaavia sanoja en suosi. - ever lasting joy
minä olen minä kirjoitti:
Epänormaali on ihmisen keksimä määre. Entä jos luonto onkin tarkoittanut niin, että osa olennoista on erilaisia kuin muut, kuka tietää. Entä jos onkin tarkoitettu ettei kaiken tarkoitus olekaan räjähdysmäinen lisääntyminen, jos tämä onkin tarkoitettu rajoittamaan lisääntymistä, tosin ei se kauhean tehokas keino ole, mutta mistä tiedämme kuitenkaan... Sana epänormaali on leimaava ja negatiivinen, kuvittele miltä se tuntuu seksuaalisuuteensa heräävästä nuoresta...
Olen itseni niin hyväksynyt, miksi ajattelisin olevani poikkeava, kaltaisianikin on kuitenkin miljoonia (?) Toisaalta voisi ajatella, että jokainen, joka ei ole toisen kopio, on jollain lailla poikkeava. Mutta mitään leimaavia sanoja en suosi.Niin tai ehkäpä elämä ei ole vain seksiä ja kumppanin etsintää, vaan kaikkea sitä värikästä ihmettä ja auringon paistetta, iloa ja mielenrauhaa ja lintujen lauluja, joka on jokaiselle ihmiselle mieltymyksiin katsomatta sama. Myös seksuaalinen suuntautuminen on mieltymys, aivan samoin kun, että joku tykkää kesästä, toinen talvesta ja joku rakastaa neljää vuoden aikaa. Ei siinä sen kummempaa. Ei niistä mieltymyksistä mitään elämäntarkoitusta tai uskontoa tarvitse tehdä.
- Dancingqueen
Minä kävin jo 70-luvulla tansseissa lavoilla, ja 80-luvulta lähtien homojen oimissa tansseissa. tässä ei ole mitään sen kummempaa, se vie joka osaa, ja
toiset ovat vietävinä. Minulle vieminen on luontaisempaa koska kävin tanssikurrssin jo 16-vuotiaana. ja siellä opeteltiin sekä viemään sekä
olemaan vietävänä.
Myöskään minulle ei selvinnyt mikä olisi pointtisi.
Eihän se tarkoita että hetero ja homo eivät voisi tanssia keskenään,
onhanTtanssii tähtien kanssa -ohjelmassakin ollut heteroparissa toinen
homotanssija,useitakin.- pakit tulloo
Hetero ei voi tanssia homon kanssa, jos heterolla on taka-ajatuksena seksi, seurustelu ja parisuhteen saaminen. Eli aloittajalla oli siis taka-ajatuksena löytää nainen, mutta pettyikin kun on tullut torjutuksi. Torjuja, siis nainen/naiset eivät edes välttämättä ole olleet lesboja tai biseksuaaleja, voihan asia olla niin, että mies ei ole miellyttänyt näiden naisten silmää millään tavalla eli mies ei ole ollut heidän mielestään puoleensavetävä tai mukavan oloinen persoona. Voihan olla, että naiset eivät ole liikkeellä parinmuodostumisen takia, vaan ihan pelkän tanssimisen riemun ja ilon takia, ei seksin eikä minkään muunkaan. Naisethan voivat olla myös varattuja heteroja.
Eli aloittaja, jos saat pakit naisilta, se ei välttämättä tarkoita, että pakit antanut ei olis hetero. Hän voi olla vapaa tai varattu, liikkeellä eri syistä kuin sinä ja heteronaiset voivat olla todella nirsoja miesten suhteen, tarjontaahan riittää ja sinä et välttämättä ole ollut se paras vaihtoehto; riittävän komea, sopivan ikäinen, tietyn tyylinen, riittävän varakas jne.
Jos olet mennyt harrastusseuraan mukaan, niin syytä on olettaa, että suurin osa on siellä liikkeellä harrastusmielessä, ei kumppania tai seksiseuraa hakemassa. Epätoivoisuus myös karkoittaa heteronaisiakin. Jotkut miehet luulevat, että ovat ihan älyttömän komeita, vaikka todellisuus on toinen.
- hymmn
Yrität kokoajan piilokorostaa, ehkä tiedostamattasi sanaa "poikkeava" ja liittämällä sen vahvasti homoihin myös nais-sellaisiin.
Jos suurin osa oli muita kuin hetskuja, silloin sinä olit se seksuaalisesti poikkeava ja epänormaali. Niinkuin täälläkin, vaikka se on vain yksi ihmisen keksimä merkitys, niinkuin joku aikaisemmin mainitsi.
Mutta silti syrjintä on hölmöä, kohdistui se sitten hetskuihin tai homoihin. Tuollainen piiloheivaaminen ei tietenkään mukavaa ole ja sait pienen kolauksen siitä.
Seksuaalinen suuntautuminen voi yhdistää ihmisiä mutta se ei tietenkään riitä. Uskoisin että ryhmäsi oli muutenkin samoilla aaltopituuksilla, eikä se kehen ne rakastuu, ollutkaan pääasiallinen tekijä.
Huomasitkin olevasi itse se oudompi ja poikkeavampi, mikä vahvistui niin paljon, että sinut heivattiin.
Kai ymmärrät että hetskunaisetkin karttavat välillä miehiä ja antavat heille pakkeja, sekä voivat syyttää heitä vaikka mistä.
Voit myös vastata pystyisitkö tanssia toisen miehen kanssa, tietämättäsi mitä hän on ja antaisit hänen vain viedä? - f4ck
ehkä ne ei ollu lesboja vaan heteroita joiden luulot oli ett sä olet mukana vääristä syistä. Mä en tiedä miks lesbomimmeillä olis mitää vastaan jos hetermies tanssii ryhmässä, jos se ei tee itteään tyrkyksi ja koita flirttaa. Heteromimmithän kokee ett heteromies pilaa naistenjutut. Näin minä olen asian kuulemastani ymmärtänyt. Siksi miehet harrastaa omiaan ja naiset omiaan.
Mitä tulee siihen miten sun tulee suhtautua erilaisuuteen nii sanoisin että ihan avoimesti ja osoittelematta. Sun ei pitäisi miettii kuka on mitäkin, se ei ole oleellista kuin harvoina hetkinä. - Heikki18
Kiitoksia vastauksista. Koitan jotain viisasta tähän kirjoitaa.
”ei umera”
Jospa sinäkin opettelisit asian numero yksi, jätä pois se sana poikkeavuus, jätä pois se ajatus poikkeavuudesta. Sitten olet jo pitkällä.
Opin nopeasti, jätin sen pois.
”nainen20jotain”
Kiitos lohdutuksen sanoista.
”Dancingqueen”
”Eihän se tarkoita että hetero ja homo eivät voisi tanssia keskenään,
onha tanssii tähtien kanssa -ohjelmassakin ollut heteroparissa toinen
homotanssija,useitakin.”
pakit tullooHetero ei voi tanssia homon kanssa, jos heterolla on taka-ajatuksena seksi, seurustelu ja parisuhteen saaminen. Eli aloittajalla oli siis taka-ajatuksena löytää nainen, mutta pettyikin kun on tullut torjutuksi. Torjuja, siis nainen/naiset eivät edes välttämättä ole olleet lesboja tai biseksuaaleja, voihan asia olla niin, että mies ei ole miellyttänyt näiden naisten silmää millään tavalla eli mies ei ole ollut heidän mielestään puoleensavetävä tai mukavan oloinen persoona. Voihan olla, että naiset eivät ole liikkeellä parinmuodostumisen takia, vaan ihan pelkän tanssimisen riemun ja ilon takia, ei seksin eikä minkään muunkaan. Naisethan voivat olla myös varattuja heteroja.
Eli aloittaja, jos saat pakit naisilta, se ei välttämättä tarkoita, että pakit antanut ei olis hetero. Hän voi olla vapaa tai varattu, liikkeellä eri syistä kuin sinä ja heteronaiset voivat olla todella nirsoja miesten suhteen, tarjontaahan riittää ja sinä et välttämättä ole ollut se paras vaihtoehto; riittävän komea, sopivan ikäinen, tietyn tyylinen, riittävän varakas jne.
Jos olet mennyt harrastusseuraan mukaan, niin syytä on olettaa, että suurin osa on siellä liikkeellä harrastusmielessä, ei kumppania tai seksiseuraa hakemassa. Epätoivoisuus myös karkoittaa heteronaisiakin. Jotkut miehet luulevat, että ovat ihan älyttömän komeita, vaikka todellisuus on toinen.”
”pakit tulloo” nimimerkki kirjoittaa tylysti ja asiaa. Kaikki tuollaiset jopa varakkuudet mukana. Niin kai se on, naisen saa rahalla.
”f4ck”
ehkä ne ei ollu lesboja vaan heteroita joiden luulot oli ett sä olet mukana vääristä syistä. Mä en tiedä miks lesbomimmeillä olis mitää vastaan jos hetermies tanssii ryhmässä, jos se ei tee itteään tyrkyksi ja koita flirttaa. Heteromimmithän kokee ett heteromies pilaa naistenjutut. Näin minä olen asian kuulemastani ymmärtänyt. Siksi miehet harrastaa omiaan ja naiset omiaan.
Mitä tulee siihen miten sun tulee suhtautua erilaisuuteen nii sanoisin että ihan avoimesti ja osoittelematta. Sun ei pitäisi miettii kuka on mitäkin, se ei ole oleellista kuin harvoina hetkinä.
Tässä voi olla lopullinen totuus. Niinhän eläimetkin käyttäytyy. Eläimillä on kiima-ajat jolloin ne pariutuvat ja parittelevat. Näiden aikojen ulkopuolella osa elimistä näyttää ihan sukupuolettomilta. Mutta on niillä kyllä sitten myös sukupuolesta johtuvia henkisiä piirteitä. Uros on yleensä aggressiivisempi onko sitten muita?
”hymmn” Kysyy:
”Voit myös vastata pystyisitkö tanssia toisen miehen kanssa, tietämättäsi mitä hän on ja antaisit hänen vain viedä?”
Kai minä sitten voin kun olen kerta tanssinut. Minussa on jotain joka vetoaa miehiin. Näin on sanottu ja olen itse samaa mieltä. Joskus tulee karisteltua miehiä kimpusta. Sitä pelkää että loukkaantuvat . Mukavia miehiä mutta en ole homo. Mutta mainittakoon myös että eriskummallisin tanssikokemukseni on kuitenkin se kun en ollut tarpeeksi hoksaavainen ja hain maskuliinista lesboa tanssimaan. Kun olen paljon tanssinut tajusin heti että olen hakenut miestä tanssimaan. Hän ei osannut seurata alkuunkaan ja taisi tanssitaitokin olla aika vaatimaton. Oli pitkä kahdeksanminuuttia ja mietin kuumeisesti että mitä tällaisessa tilanteessa kuuluisi tehdä. Enhän minä muuta osannut kun tanssittiin tanssit ja saattelin takaisin. Noista tuollaisista netistä löytyvistä ”lesbo” seksi filmeistä saa todella väärän käsityksen lesboista. Tällä hetkellä minä käyttäydyn maskuliinisia lesboja kohtaan niin että sanon kädestä päivää. Avaisin oven jos hän ei käytöksellään osoittaisi muuta. Jos hän avaisi minulle oven kieltäytyisin kerran ja sitten menisin ovesta. Jos jäätäisi kahdestaan niin voisin puhua pikkuisen naisista.
Lesbot eivät kuitenkaan ole minulle mikään iso ongelma. Vaikka tuolla lupasin että en käytä sanaa ”poikeava” mutta kun minä heterona miehenäkin tunnen olevani hieman poikkeava. Voisin nimittäin vaikka poiketa. Alussa luulin että kaikki miehet tykkää tytöistä. Kerran yliopiston pääoven ulkopuolella kaksi naista suutelivat toisiaan. Jäi vaivaamaan että oliko se joku viesti minulle. Harvemmin nyt aikuiset ihmiset toisiaan julkisesti suutelevat. Joku pieni suukko korkeintaan.
Yleensä ihminen tarjoaa sitä mitä pitää hyvänä. Tupakoiva savuketta, alkoholisti viinaa, syöppö ruokaa. Lesbosta tuntuu siltä että tuntuu hyvältä kun naiset tanssivat naisten kanssa ja miehet miehien. Mutta kun se meikäläisittäin ei kuitenkaan ole niin. Tulee sellainen ”We are family” elokuvan tunnelma. Kun yö saapuu ja väsymys alkaa painaa niin tulee naista ikävä.- gou figöörsss
" hain maskuliinista lesboa tanssimaan. Kun olen paljon tanssinut tajusin heti että olen hakenut miestä tanssimaan. Hän ei osannut seurata alkuunkaan ja taisi tanssitaitokin olla aika vaatimaton"
Ymmärrän mitä haluat tarkoittaa mutta huomaatko ristiriidan tuossa?
Maskuliinisuus ei ole sama kuin mies, kuten nainen ole sama kuin feminiinisyys.
Hait vain Naista tanssimaan, joka ei osannut tanssia niin hyvin.
Sinä olet mies mutta osaat tanssia ja silti samaan aikaan lyttäät miehet huonoiksi. Hmm..
Raavaat heteroäijätkin voi huoletta availla toisilleen ovea kohteliaasti. - naisen näkökanta
gou figöörsss kirjoitti:
" hain maskuliinista lesboa tanssimaan. Kun olen paljon tanssinut tajusin heti että olen hakenut miestä tanssimaan. Hän ei osannut seurata alkuunkaan ja taisi tanssitaitokin olla aika vaatimaton"
Ymmärrän mitä haluat tarkoittaa mutta huomaatko ristiriidan tuossa?
Maskuliinisuus ei ole sama kuin mies, kuten nainen ole sama kuin feminiinisyys.
Hait vain Naista tanssimaan, joka ei osannut tanssia niin hyvin.
Sinä olet mies mutta osaat tanssia ja silti samaan aikaan lyttäät miehet huonoiksi. Hmm..
Raavaat heteroäijätkin voi huoletta availla toisilleen ovea kohteliaasti.no ei maskuliininen nainen olekaan fyysisesti mies, mutta voi hyvinkin olla miehille ominaisempi ajatusmaailma, eleet jne. Kyllä feminiinisyydellä viitataan naisen ominaisuuksiin ja maskuliinisuudella miehen. Sanotaankin, että jokaisessa naisessa on mies ja miehessä nainen....ja kun nämä ominaisuudet on ihmisessä tasapainossa (jing ja yang) niin hyvin menee. Siihen asti kun ne eivät ole, tarvitaan toista puoliskoa tasapainottamaan (oli sitten hetero tai lesbo). Syvempi kohtaaminen ihmisten välillä tapahtuu vasta, kun kohtaaminen ei perustu tarpeeseen tai tarpeisiin vaan se on sielujen symmetriaa. (en yritä olla runollinen, kirjoitan vain faktaa)
- Lesbo = terve
Voitko kiteyttää ongelmasi yhteen lauseeseen, ikään kuin pähkinänkuoreen?
Lesbon kanssa kun tanssimisesta pääsee sillä, ettei hae lesboa tanssimaan.
En edelleenkään ymmärrä mikä se sun perimmäinen ongelmasi on, ja mistä haluat keskustella.
Itse asiassa epäilen että olet se sama tyyppi joka esiintyy tänään homona huomenna heterona, ylihuomenna lesbona, kiertää palstalta toiselle keksien mitä mielenvikaisempia aloituksia. Persoonallisuushäiriö paistaa läpi. - valkoinen kani
naisen näkökanta kirjoitti:
no ei maskuliininen nainen olekaan fyysisesti mies, mutta voi hyvinkin olla miehille ominaisempi ajatusmaailma, eleet jne. Kyllä feminiinisyydellä viitataan naisen ominaisuuksiin ja maskuliinisuudella miehen. Sanotaankin, että jokaisessa naisessa on mies ja miehessä nainen....ja kun nämä ominaisuudet on ihmisessä tasapainossa (jing ja yang) niin hyvin menee. Siihen asti kun ne eivät ole, tarvitaan toista puoliskoa tasapainottamaan (oli sitten hetero tai lesbo). Syvempi kohtaaminen ihmisten välillä tapahtuu vasta, kun kohtaaminen ei perustu tarpeeseen tai tarpeisiin vaan se on sielujen symmetriaa. (en yritä olla runollinen, kirjoitan vain faktaa)
Jos puhut sielujen symmetrioista ja syvemmistä kohtaamisista, myös ymmärrät kaikkien noiden olevan vain viittauksia, eivät sitä mitä oikeasti ovat. Dualismia jingiä ja jangeineen eli fem/mask ei ole, kuten et sinäkään ole se mitä kuvittelet olevasi, kuten nainen.
- Anna Ny
Kun 2 naista suutelee, se ei ole viesti sinulle vaan heidän keskinäinen
hellydenosoitus.
Löydät varmaan itsellesi tyttöystävän,jonka kanssa voit tanssia
ja vaihtaa suukkoja. Hyvää kesää!
- Heikki18
”Lesbo = terve” kirjoittaa näin:
Voitko kiteyttää ongelmasi yhteen lauseeseen, ikään kuin pähkinänkuoreen?
Lesbon kanssa kun tanssimisesta pääsee sillä, ettei hae lesboa tanssimaan.
En edelleenkään ymmärrä mikä se sun perimmäinen ongelmasi on, ja mistä haluat keskustella.
Itse asiassa epäilen että olet se sama tyyppi joka esiintyy tänään homona huomenna heterona, ylihuomenna lesbona, kiertää palstalta toiselle keksien mitä mielenvikaisempia aloituksia. Persoonallisuushäiriö paistaa läpi.
Sinähän sen hyvin kiteytit. Parketti on kaikkien yhteistä . Naisia on paljon mutta hyviä seuraajia heistä on harvassa. Mies erottaa aika hitaasti naisporukasta esim. lesboparit ja varsinkin silloin kun koitetaan hakea mahdollisimman montaa tanssimaan niin sitä helposti nappaa maskuliinisen lesbonkin mukaan. Minulla ei ole minkäänlaista käsitystä miltä maskuliinisesta lesbosta tuntuu tanssia miehen kanssa. Sellaisia miehiäkin on jotka parinpuutteessa tanssivat keskenään härkäparissa paritansseja. Itse en harrasta sellaista vaan opettelen miehen ja naisen askeleet ja tanssin yksinäni mielikuvitusdaamin kanssa. Sitä paitsi miehen kanssa on liian helppo tanssia. Mies ei seuraa vaan tanssii naisen askelin. Olen huomannut että vie miten tahansa väärin niin aina tanssi sujuu. Kunnon seuraaja tanssii väärin jos vie väärin.
Mutta sitten nämä tanssit joita tanssitaan isommissa ryhmissä. Niissä vaihdetaan paria pelkästään parinvaihtamisen takia. Niissä joutuu tekemään tunteillensa väkivaltaa. Lienee selvää että aikamoinen masokisti täytyy olla jos oikeasti tykkää tanssia vaikkapa nimimerkin ” Lesbo = terve” kanssa kun tuollaiset viittaukset mielenvikaisiin ajatuksiin, lesboina ja homoina esiintymisiin ja persoonallisuus häiriöihin yms. pyörii mielessä. Kaikki ihastumiseleet ovat silloin pelkkää näyttelemistä. Ei siis mitään niin mukavaa vaan sitä mistä ammattitanssijalle maksetaan. Siitäkään ei voi olla varma osaako tanssipari edes arvostaa toisen näyteltyä ihastumista vai ottaako kenties peräti tosissaan. Jonkun tanssipariksi joutumista voi vältellä mutta ei estää. On jopa sellaisia tutustumistansseja joissa Koreografian tarkoitus on sattaa mahdollisimman monta ihmistä hetkeksi yhteen.
Olen kyllä erimieltä siitä mitä ”Anna Ny” nimimerkki väittää. Minä’ väitä että on tilastollisesti harvinainen tapahtuma että kaksi aikuista ihmistä suutelee pitkään julkisella paikalla. Varsinkaan kun jätettään känniläisien toikkaroinnit pois laskuista. Teini-iässä se oli hauskaa mutta nyt pyörii mielessä vain hammaskariekset, huuliherpekset yms. Eli ei voi minusta olla mikään sattuma. Mutta tämä ei ole muutenkaan tämän jutun olennainen osa.
Mutta tämä sitävaston on huomionarvoinen seikka:
Nimittäin tämä ei ole mikään seuranhakuilmoitus kuten nimimerkki ” Anna Ny” on asian käsittänyt.
”Löydät varmaan itsellesi tyttöystävän, jonka kanssa voit tanssia
ja vaihtaa suukkoja. Hyvää kesää!”
En siis ole täällä etsimässä itselleni tyttöystävää.- huomiota hakee
Sun kannattais etsiä se naisystäväsi mielummin treffipalstoilta (heteropuolelta) kuin harrastusseuroista. Lesbopalstalle kirjoitteleminen ei myöskään auta millään tavalla asiaa, tuhlaat vain omaa aikaasi sen sijaan, että käyttäisit aikaisi vaikkapa sen heteronaisen metsästämiseen heterotreffipalstalta tai vaikkapa heteroravintoloista.
Tarkoituksesi varmaan onkin täällä vain kiusata muita, ärsyttää, katsella kuka sinulle vastaa, ehkä kenties etsit täältä jotain tiettyä naista joskopa hän olisi täällä tai saisit hänet provosoitumaan ja kirjoittamaan kaikenlaistan (saat tästä tyydytystä), hakea huomiota lesboilta (saat tyydytystä siitä) provota ja piilovaikuttaa mielipiteillään, että lesbot ovat sairaita kun et kelpaa heille. Sulla on varmaan fiksaatio lesboihin, naisellisiin sellaisiin. Sä oot se sama heteromies, joka kirjoittelee tänne milloin minäkin, koska todennäköisesti sulla on seksuaalisesti jokin kieroutunut fantasia juuri lesboista. Ehkäpä siksi et menesty heteronaisten piirissä kun huomaavat, että sulla on jotain kieroja, kenties sairaita haluja? Ehkä susta näkee suoraan läpi, että haet tyydytystä naisista ja ne heteronaiset eivät halua mitään perverssiä, korvien välistä sairasta namusetää.
Menenkö minä kirjoittamaan homopalstalle syyllistäen homomiehiä siitä kuinka minä en kelpaa kaikille naisille tai kuinka sairaita muut ovat kun eivät halua olla kanssani? En mene. Miksi? Siinä ei ole mitään järkeä ellen salaa hae jotain seksuaalista tyydytystä homomiehistä tai yritä piilovaikuttaa poliittisilla mielipiteilläni.
Ethän sä kaikille heteronaisillekaan kelpaa, ovatko hekin sairaita ja mielenvikaisia? Entäs miten kamalaa sinun on tanssia sellaisen heteronaisen kanssa, jonka kanssa ei kemiat synkkaa tai ulkonäkä ei sinua miellytä? Oletko sinä silloin mielenvikainen ja sairas, koska sinulle ei kelpaa ihan kuka vaan heteronainen? Tanssia voi monella tavalla. Tanssi ei välttämättä ole seksuaalista, sinulle se nähtävästi on. Seksuaalisia suhteita sun kannattaisi hankkia muualta. Sieltä mistä löytyy niitä halukkaita heteronaisia, vapaita ja halukkaita seksuaaliseen suhteeseen. - Terve lesbo.
Sanot, että lesboparia on hidasta parketilla erottaa, heh heh, lesboparin erottaa parhaiten ihan siitä että parin molemmat osapuolet ovat naisia. Ei kannata mennä hakemaan tällaisen pariskunnan osapuolia, kun on niin paljon narisemista jälkikäteen. Tuskinpa he avautuvat asiasta missään. Sen kun vain tanssivat, ja se siitä. Ei kai kukaan tee jostain tanssista noin suurta numeroa kuin sinä, hakemalla haet jotain ongelmaa asiasta jossa ongelmaa ei ole. Heteronaisia nyt kuitenkin vielä on enemmän ja vieläkin enemmän kuin lesbonaisia, joten mikä hätä sinulla.
Jätä rauhaan ne, joita sinäkään et kiinnosta.
Olet tosiaan hyvin hidas hoksaamaan.
- 18+9
Voi ristus, tämä perus heteromiesten luulo:
"kun kaksi naista suutelee niin se on kutsu minulle!!!!!"
-.-
En muuten edelleenkään ymmärrä aloittajan ongelmaa vaikka yritin ajatuksella lukea noita viestejäsi läpi. Tai sitten teet väkisin ongelman asiasta joka ei ole ongelma?! pystyisitkö tosiaan selittämään lyhyesti tämän "ongelmasi"? Kukaan täällä ei nimittäin näytä tajuavan viestiesi pointtia.- spying
Jotain tietoja hän varmaan yrittää udella, ei muuta.
- Heikki18
Kuten tiedätte lesboja ja homoja on tassimaailmassa. MM. Marco Bjurström, Jorma Uotinen. Lesbojakin
voisin luetella mutta jääköön nyt. Marco Bjurström on tanssinut kilpavakoita ja latinotansseja. Jorma Uotinen on tehnyt uraa balettitanssijana. Kuten huomaatte nämä esimerkkiherrat eri tanssin alueelta. Tanssikilpailuissa säännöt vielä estävät kilpailemasta homoparina. Joten kyllä näitä ihan oikeasti parketilla pyörii. Jos ihminen on tanssimisesta ihan pihalla hän ei käsitä siksi, kun ei tiedä tanssimisesta.
Naisen tanssivat niin paljon keskenään että siitä ei kyllä voi päätellä yhtään mitään.
Minä nyt todellakin haluaisin kuulla lesbojen tuntemuksia tanssimisesta. Miltä tuntuu kun hetero mies pitää kädestä , vie ? Miten tanssinopettajan kannattaisi huomioida lesbot kurssilla? Minä olen siis ihan oikeasti joutunut vaikeuksiin kun olen tietämättömän tarjonnut karhupalvelusta. Tanssi on musiikkiharrastus eikä mitään esileikkiä, mutta kyllä ihmisen seksuaalisuus tanssissa on aina mukana ainakin niillä joilla sellainen on. En minä teitä halua naida uskokaa jo.- tanssiva lezzie
" Miltä tuntuu kun hetero mies pitää kädestä , vie ?"
Ei tunnut miltään. Vain nainen saa tuntemaan jotain muuta kuin pelkkää tanssin huumaa.
"Miten tanssinopettajan kannattaisi huomioida lesbot kurssilla?"
Ei millään tavalla. Erityiskohtelu on syrjivää.
- Heikki18
tanssiva lezzie
"" Miltä tuntuu kun hetero mies pitää kädestä , vie ?"
Ei tunnut miltään. Vain nainen saa tuntemaan jotain muuta kuin pelkkää tanssin huumaa."
Tämä olikin hyvä tieto. Kerron vielä miksi. Se nimittäin selittää käyttäytymistä. Tuota mahdollisuutta en nimittäin ole osannut ottaa huomioon ollenkaan, kun miehellä tuo tunnemaailma on niin erilainen. Olen kuvitellut että lesbolla on tunteita miestä kohtaan ja johtunee varmaankin siitä kun heterolla miehellä on tunteita lesboa naista kohtaan. Varsinkin kun sen tajuaa että kysymyksessä on lesbo nainen, niin tulee varsinainen tunteiden myllerrys. Miehellä kun on vain puoleensavetävät ja hylkivät tunteet eikä tuollaista tunteetonta tilaa ollenkaan.
Hetero mies esimerkiksi tuntee pahaa oloa, jos jostain syystä rikkoo muurahaiskeon vaikkapa pomon käskystä tai ajovirheen seurauksena mutta ei kyllä mitekään toisaalta auta muurahaisia selviämään. Miehellä on tunteita jopa esineitä kohtaan.- Lopeta jo
Kuules Heikki namusetä, mä en todellakaan käsitä mitä teet täällä, en lukenut ketjua kuin sieltä täältä. MENE POIS, ÄLKÄÄ MUUT ENÄÄ VASTAILKO TÄHÄN KETJUUN NIIN LOPPUU, hän saa tyydytystä joka vastauksesta. Mä poistun nyt!
- f4ck
mitä sä ajattelet lesboudesta, mitä se sun mielestä on? Miten sä siihen lisäät sen ett lesbolla olisi jotain tunteita miehiä kohtaan, ja tässä puhutaan romanttisista. Kyl ystävinä voi olla miehiä hyvinkin.
Heteronaisillakin on usein ajatus ett kun on lesbo ni kaikki naiset kelpaa, ellei nyt ole ihan susiruma. Oletus on ett lesbonainen ajattelee samoin kuin heteromies, eli lesbonaisellakin olisi kaksi vaihdetta tunnepuolella, niin kuin sun mukaan heteromiehellä. On ja off.
Sitten sanotaan että homoseksuaalisuus on epänormaalia. Eiks tuollainen heteromainen ajattelumalli ole epänormaalia. Ehkä siksi heteroiden on vaikea sulattaa homoja koska he itse ajattelevat niin seksuaalisesti kaiken.
- Heikki18
Lopeta jo:
"Kuules Heikki namusetä, mä en todellakaan käsitä mitä teet täällä, en lukenut ketjua kuin sieltä täältä. MENE POIS, ÄLKÄÄ MUUT ENÄÄ VASTAILKO TÄHÄN KETJUUN NIIN LOPPUU, hän saa tyydytystä joka vastauksesta. Mä poistun nyt!"
Ilmisesti sinä et ole itse tanssin harrastaja. Ei lapset ja aikuiset missään tanssi keskenään. Jossain näytöksessä missä pyydetään yleisöä mukaan johonkin rivissä etenevään opetustanssiin tai jos junioriikäisten tanssikurssilla pitää näyttää jotain askeleita niin silloin korkeintaan. Muutenkin tuollaiset alaikäisiin sekaantumissyytteet ei minusta ole tässä yhteydessä oikein asiallista tekstiä. Olethan sinäkin joskus ollut lapsi itsekkin ja tekemisissä aikuistenkanssa, luulisi sinulla olevan myös itsellä vähän todellisempi käsitys jos ei nyt ihan onneton lapsuus ole takana.
Vakavilla asioilla ei pidä leikkiä.
Sovitaan niin että aikuiset tanssivat keskenään ja lapset keskenään.
Jatketaan keskustelua asialliselta pohjalta. - Heikki18
f4ck:
Ehkä siksi heteroiden on vaikea sulattaa homoja koska he itse ajattelevat niin seksuaalisesti kaiken
Aloitetaan helpoimmasta. Ensinnäkin tanssiessa homojen kanssa ei ole suurta ongelmaa. Kun nimittäin miehien kanssa ei heteromies tanssi oli sitten mikä hyvänsä. Tai ihan tarkasti ottaen osa tanssii osa ei. Itse olen sitä sorttia että en halua mennä miestä intiimietäisyydelle. Mies on vielä tassiparina sellainen että hän tanssii oikein vei oikein tai väärin. Homosta ajattelee niin että tuo rakastaa minua mutta minä en rakasta häntä. Juttua voisi jatkaa mutta kun se ei oikein liity tanssimiseen. Joskus näkee kun äijät joraa keskenään, ajattelee että siellähän häärivät ei ole minulta pois.
”Oletus on ett lesbonainen ajattelee samoin kuin heteromies, eli lesbonaisellakin olisi kaksi vaihdetta tunnepuolella, niin kuin sun mukaan heteromiehellä. On ja off.”
Ainakin minulla on miehiä kohtaan paljonkin tunteita. Ei siis missään tapauksessa Off. Ne tunteet kun vain on sellaisia että ei kajota, se on periaatekysymys. Jos ny ihan rehellisesti sanotaan niin joku nainen voi olla sellainen että tunne on aika lähellä off. Sanotaan vaikka esimerkkinä julkkiksista Tuksu tai Mervi Tapola. En tiedä miksi mutta näin vain on. Tällainen on muuten paras mahdollinen paritanssipari. Sellainen nainen jota ei voi edes kuvitella olevan olemassa sekoittaa pään niin ettei edes muista omaa nimeään.
”Kyl ystävinä voi olla miehiä hyvinkin.”
Minulla oli kerran suhde, ei kyllä liity tanssimiseen mitenkään, naiseen. Hän tahtoi Eva Dahlgrenin konsettiin ja havaisin että hehän näyttävät samannäköisiltä. Jälkeenpäin sain selville että Eva Dahlgreen on lesbo ja siinnä samalla aloin epäilemään tuosta naisesta samaa.
”Sitten sanotaan että homoseksuaalisuus on epänormaalia. Eiks tuollainen heteromainen ajattelumalli ole epänormaalia.”
Kun uudestaan luet tuolta ylhäältä asti niin huomaat että tuo kysymys onko joku epänormaalia vai ei on sellainen että se tuli jo selväksi. Hyvä että tuli.
On ratkottu sellaista filosofista kysymystä että kuuluuko puusta ääni jos se kaatuu metsässä eikä kukaan ole kuulemassa. Ei kuulu on oikea vastaus. Miestäkään ei ole olemassa jos kukaan nainen ei ole katsomassa. - loppettaisit jo
" Homosta ajattelee niin että tuo rakastaa minua mutta minä en rakasta häntä."
Siis sinä ajattelet homosta näin, vaikka sinä et välttämättä sitä homomiestä vähempää voisi kiinnostaa. - Heikki18
Miten sen nyt sanoisi, käy vähän sääliksi ja kuitenkaan ei voi pakottaa itseänsä
lähemmäksi. Minulla nimittäin on helppoa miellyttää miehiä, helpompi kuin naisia.
Kai se johtuu siitä kun olen ihan lapsesta ollut ns. miesten maailmassa.
Mutta tanssiin tämä ei liity mitenkään. Päinvastoin, osaa opettaa miehiä viemään
tanssissa ja se on vain pelkästään hyvä asia. Vähän tämän opetuksen kanaltahan minä tässä koitan kartuttaa tietämystäni jotta kaikilla olisi hauskaa. - Heikki18
Keskustelua saa jatkaa vaikka tuossa joku kuvitteleekin omistavansa kokon palstan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481230
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55561
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462