Traktori pitäis ostaa. Tulis lähinnä kevyempiin hommiin: polttopuun ajoon metästä juontokouralla, lumen linkoukseen ja saattaa sillä tulla pellollakin pyörittyä ja jonkin verran maantieajoakin. Onko minkälaisia kokemuksia Valtran A83/A93 ja New Hollandin TD5.95 malleista? Entä onko renkaista kokemuksia? Michelinit on kuulema talvella liukkaat, pärjääkö niillä jos on takana ketjut, vai pitäiskö ollä Mitakset tai Continentalit, mitkä ovat kestävämmät? Kertokaa kokemuksia kyseisistä kamppeista.
Kumpi ompi parempi?
3
2377
Vastaukset
- valllu mies
Vanhemmasta valtrasta esim. 6400 tai vielä pykälää vanhempaa sarjaa 755 joka on turbiini kytkimellä niin teet homman kuin homman, eikä välttämättä tarvi niitä ketjujakaan asetella.
Nyykkärit ei sovellu metsäajoon, kun ei aina pellonreunaankaan uskalla ajaa jos sattuu olemaan heinikossa kiviä tai kantoja.
Tämä mielipide on kokemuksen kautta hankittu, siperia opettaa:D
http://www.youtube.com/watch?v=joxaTEE0-cU - Vanhassa vara paremp
Eikös toi valtra ole mekaanisempi mitä toi nyykkäri? Eli ei ainakaan mitään huipputekniikkaa ole menemässä sekasin pienellä käytöllä. Itse kyllä ehdottaisin harkitsemaan jotakin 90luvun traktoria kun ei tunteja taida paljoo tulla.
- etseteraetsetera
A93 noista ehdottomasti. Laatutraktori nh:n halpamaissa tuotettuun malliin nähden. Lisäksi jää perillisillekkin jotain. Uusi Valtra A93 on kymmenenvuoden kuluttua menettänyt hankintahinnastaan noin 30 % mutta uusi NH n. 60 %. Itse myytäessä vielä enemmän, sen 40% voit saada takaisin vaihtamalla NH:n NH:hon, mutta jos merkkiä tekee mieli vaihtaa, eivät tahdo hyvittää kovin paljon, siitä yksinkertaisesta syystä, että NH on hankala myytävä vaihdokkina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483