vietti sapattia viikon ensimmäisenä päivänä, eikä Keisari Konstantinuksen ideasta.
Juha Ahvio sanoo että alkuseurakunta
13
192
Vastaukset
- tässä elämässä.
Onhan niitä juttuja monenlaisia.
Toinen juttu on esim. erään naispiispan selitys, että tämä leipäihme on sitä, että nämä kuulijat kaivelivat taskuistaan leivät ja näin se riitti kaikille.
ts. ei uusi, mutta vanhojen juttujen kertauksia.
Näitä on pilvin pimein maailmalla, kaikennäköistä. - pyh!
Kumpikin väite on väärä.
- 29+29
Kannattaa katsoa tv7 ohjelma-arkistosta Kaksi todistajaa. Siitä käy hyvin selville, mikä on kristillisen kirkon todellinen tie!
- 1234567...
Juha Ahvio kulkee peite silmillä samoin kuin Mellerikin, mitä sapattiin tulee. He näkevät että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille.
- Olemmeko vapaita?
Samaa rintamaa edustavat maailmalla niinsanotut vapaat kristityt. Gal. 5:1.
- N'mjyh
>>vietti sapattia viikon ensimmäisenä päivänä, eikä Keisari Konstantinuksen ideasta.>>
Niihän se tietysti teki ja vaikka sapatti olisi siirrettykin sunnuntaille Rooman valtiomahdin määräyksellä - kuten adventistit niin mielellään väittävät - asia on Raamatunkin perusteellä OK. , koska Paavali selvästi sanoo, ettei ole esivaltaa muuten kuin Jumalalta ja jokaisen tulee olla alamainen sille esivallalle, joka alaisuudessa on.- näinse on
Esivallankin kuuluisi olla Luojansa alaisuudessa, sillä väärällä tuomarilla ei ole puolustajaa viimeisellä tuomiolla.
- N'mjyh
näinse on kirjoitti:
Esivallankin kuuluisi olla Luojansa alaisuudessa, sillä väärällä tuomarilla ei ole puolustajaa viimeisellä tuomiolla.
>>Esivallankin kuuluisi olla Luojansa alaisuudessa, sillä väärällä tuomarilla ei ole puolustajaa viimeisellä tuomiolla.>>
Se kai sitten tuon väärän tuomarin ja hänen luojansa käräjäjien käynti. Eihän Paavali siihen puutu: käskee vain tottelemaan esivaltaa. - pyh!
Väärin. Kun valtiovalta tomiii vastoin Jumalan käskyjä, sitä valtiovaltaa ei pidä seurata. Tämäkin löytyy Raamatusta. Turhaan vetoat Paavalin yhteen lauseeseen ja tarkoituksella jätät kaiken muun huomiotta.
pyh! kirjoitti:
Väärin. Kun valtiovalta tomiii vastoin Jumalan käskyjä, sitä valtiovaltaa ei pidä seurata. Tämäkin löytyy Raamatusta. Turhaan vetoat Paavalin yhteen lauseeseen ja tarkoituksella jätät kaiken muun huomiotta.
pyh! kirjoitti: «Väärin. Kun valtiovalta tomiii vastoin Jumalan käskyjä, sitä valtiovaltaa ei pidä seurata. Tämäkin löytyy Raamatusta. Turhaan vetoat Paavalin yhteen lauseeseen ja tarkoituksella jätät kaiken muun huomiotta.»
Miten arvioit valtiovallan toiminnan suhdetta Jumalan käskyihin vuosien 1524–1526 Saksan talonpoikaiskapinassa?
Martin Luther ainakin kannatti sumeilematonta kapinallisten teurastamista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Against_the_Murderous,_Thieving_Hordes_of_Peasants
- 1234567...
Juha Ahviolla on paksuakin paksumpi peite vielä silmillä mitä sapattiin tulee. Tähän tulokseen tulin kuunnellessani Patmoksen ohjelmaa taivaan ja maan väliltä 15.12.13. Ahvion mukaan sunnuntai kuuluu Uudenliiton kristityille pyhäpäiväksi.
Uudenliiton kristityille on pyhäpäivä sapatti, jota Ahvio ei ymmärrä. Ihmetellä täytyy tätä ymmärtämättömyyttä.- hapatteet..
Minä taas kiittelen Herraani siitä, että sain kasvaa uskonnoista vapaana lapsuuteni.
Paikkakuntani oli niin, kun pohjoosessa asuin, perinnäissääntöjen hapattamana, että minkälainen hapate olisinkaan, mene ja tiedä.
Tosin johonkin Dänniken kirjoihin eksyin ja ufota olivat jumalani. Sydän kaipasi kuitenkin totuutta ja sain raamatun, näitten Gideonien kautta. Ei sitä meillä kotona ollut.
Mutta, eipä peitettä tullut, eikä perinnäissääntöjä. Siksi katselen näitä kirjoittajia eri näköaloista ja huvittuneena lueskelen ateistienkin riehumista. Meinaan näen sen saman pimeyden, missä itse olin. Pimeydestä pääsin pois ja kun ei ole perinnäissääntöihin kallellaan, voi sanaa lukea ja todeta, että sapatti se on Herran Pyhä, eikä muuta ole.
No, tuo on sitten tuossa. Sapatistahan oli maininta.
- selvä juttu
Näinhän kaikki muutkin kristityt opettavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733373
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753127Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683002On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662661Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442172- 611729
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251697- 351695
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181679- 601618